0
گیاه سانسوریا، انواع سانسوریا، سانسوریا، نگهداری سانسوریا

سانسوریا، گل سانسوریا، انواع سانسوریا، رشد سریع سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا، نگهداری سانسوریا، پاسخ به مشکلات سانسوریا همگی در گلخانه ملک بخوانید.

پرورش گیاهان آپارتمانی یکی از علاقه مندی های رایج در منازل ایرانی است. از این رو آشنایی با گیاهانی که مناسب پرورش در محیط آپارتمان هستند، موضوعی حائز اهمیت است. یکی از بهترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی گیاه سانسوریا است.

هچنین مطالعه کنید: انواع سانسوریا

گیاه سانسوریا، با توجه به شرایط رشد و نحوه نگهداری و میزان مقاومت آن یکی از بهترین گیاهان برای پرورش در محیط آپارتمان محسوب می شود. بنابراین در ادامه قصد داریم تمامی آنچه جهت آشنایی با گیاه سانسوریا و نحوه رشد و پرورش آن نیاز دارید را برای شما تشریح کنیم.

سانسوریا، گل سانسوریا، انواع سانسوریا، رشد سریع سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا، نگهداری سانسوریا، پاسخ به مشکلات سانسوریا

گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا یا سنسویریا (Sansevieria) از خانواده لیلیاسه ها (Liliacea) به شمار می رود. این گیاه را از جمله جهش های بذرهای «س. تریفاسیا یا» می دانند. گیاه سانسوریا چهره ای کاملاً متفاوت دارد. این گیاه برگ های پهن و درشت دارد. برگ های درشت و پهن سانسوریا به صورت یک گل بزرگ دور هم قرار می گیرند و در لا به لای یکدیگر فشرده شده اند.

همچنین مطالعه کنید: بهترین گل های آپارتمانی

برگ های گیاه سانسوریا دارای رنگ سبز روشن هستند. این برگ ها از خطوطی به رنگ سبز پر رنگ برخوردار هستند. این خطوط سبز پررنگ به گیاه سانسوریا ارزشی کاملاً تزئینی بخشیده اند. یکی از انواع سانسوریا علاوه بر خطوط یاد شده، حاشیه پهن زرد رنگی دارد. این حاشیه زرد برگ های این نوع از سانسوریا را به برگ های «س. تریفاسیاتا لرنتی» شبیه کرده است. این نوع از سانسوریا را با نام سانسوریای ابلق می شناسند.

همچنین مطالعه کنید: گیاهان آپارتمانی مقاوم

جذاب ترین نوع گیاه سانسوریا، همین سانسوریای ابلق است. سانسوریای ابلق به نام «س. هاهنی» نامیده می شود. این نوع از گیاه سانسوریا زینت بخش جام های گل بزرگ و باغچه های ژاپنی است.

گیاهان خانواده لیلیاسه از جمله سانسوریا، دائمی و همیشه سبز هستند. این گیاهان دارای ریزوم یا ساقه زیر زمینی می باشند و ضصت گونه مختلف دارند که چند گونه از آن ها دارای برگ های زیبا بوده و برای کاشت و پرورش و نگهداری در خانه و آپارتمان مناسب هستند.

همچنین مطالعه کنید: گیاهان آپارتمانی سایه دوست

گیاه سانسوریا یکی از مناسب ترین گیاهان برای نگهداری در آپارتمان های جدید است که دارای شوفاژ هستند. برگ های این گیاه که مستقیماً از روی ریزوم ها خارج می شوند، سبز زیتونی و با نوارهای عرضی سبز پر رنگ هستند.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل مریم

گل های خوشه ای کوچک سفید رنگ سانسوریا روی ساقه های باریک و بلند ظاهر می شوند. رشد گیاه سانسوریا نسبتاً کند است و در هر سال تعداد کمی برگ می دهد. این گیاه برای رشد به مخلوطی از خاک برگ و ماسه احتیاج دارد.

همچنین مطالعه کنید: گل نرگس

بهتر است که گلدان گیاه سانسوریا هر دو سال یک بار تعویض گردد. در تابستان باید برگ های سانسوریا با آب ولرم و اسفنج شست و شو شوند. این گیاه را می توان به دلیل مقاومت خوب آن در مقابل نور کم، در مکان های نسبتاً سایه دار نگاه داری نمود. سانسوریا از فروردین تا شهریور ماه، به کود شیمیایی رقیق نیاز دارد.

سانسوریا، گل سانسوریا، انواع سانسوریا، رشد سریع سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا، نگهداری سانسوریا، پاسخ به مشکلات سانسوریا

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری گیاه سانسوریا سبز

اصل و منشأ گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا، گیاهی است بومی آفریقای جنوبی که به صورت بوته ای رویش دارد. سانسوریا گیاهی است دارای ریزوم از خانواده لاله دارای برگ های زینتی. تنوع زیادی در اندازه برگ و رنگ برگ در این گیاه وجود دارد. برگ ها در گیاه سانسوریا ضخیم، مستقیم، سخت و شمشیر مانند هستند. نوع ابلق این گیاه بیش از سایر انواع آن محبوبیت و شهرت دارد.

همچنین مطالعه کنید: گل یاس

گیاه سانسوریا، حدود شصت گونه از گیاهان چند ساله را شامل می شود که همواره سبز هستند. این گیاه بومی غرب آفریقا است. سانسوریاها غالباً دارای ارتفاعی حدود 45 سانتی متر هستند. در صورتی که رشد این گیاه در شرایط مناسب باشد، گاهی می تواد تا نزدیک به یک متر نیز رشد کند.

نام های گیاه سانسوریا

یکی از نکات جالب توجه در مورد گیاه سانسوریا، نام های مختلف و متنوع آن است. این گیاه را به دلیل برگ های درشت و شمشیری شکل آن، اغلب با نام شمشیری می شناسند. همچنین بسیاری این گیاه را با نام عامیانه تر «زبان مادر شوهر» یاد می کنند. این نام از زبان انگلیسی متداول شده و بر روی این گیاه قرار گرفته است.

همچنین مطالعه کنید: گل ارکیده

از نام های دیگری که گیاه سانسوریا به آن ها شناخته می شود، می توان به زبان شیطان نیز اشاره کرد. برخی نیز آن را به نام گیاه شانس می شناسند.

در زبان فارسی نیز به دلیل شکل ظاهری گیاه سانسوریا، گاهی به آن «دراژا» گفته می شود. این نام از واژه درازا گرفته شده است که اشاره به ظاهر سانسوریا و دراز بودن و بلند بودن برگ های آن دارد. نام علمی این گیاه نیز Sansevieria trifasciata است.

سانسوریا، گل سانسوریا، انواع سانسوریا، رشد سریع سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا، نگهداری سانسوریا، پاسخ به مشکلات سانسوریا

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری گیاه ساسنوریا ابلق

ویژگی های ظاهری گیاه سانسوریا

 سانسوریا همواره و در تام فصول سبز است و ظاهر سبز رنگ خود را حفظ می کند. تنوع انواع گیاه سانسوریا موجب شده است این گیاه را در شکل های ظاهری متفاوتی بتوان مشاهده کرد. سانسوریاها، دارای برگ هایی زینتی هستند.

همچنین مطالعه کنید: گل رز

برگ  ها در سانسوریاها ضخیم، مستقیم، سخت و شمشیر گونه هستند. برگ های گیاه سانسوریا رنگ سبز روشن با خطوط سبز پر رنگ دارند. نوع ابلق برگ ها که دارای حاشیه زرد رنگ هستند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و جلب نظر بیشتری می نماید.

همچنین مطالعه کنید: گل شمعدانی

این برگ ها به شکل یک گل بزرگ در کنار هم قرار گرفته اند و در کنار هم با ترتیب بسیار خاص و زیبایی نشسته اند.

گیاه سانسوریا، گلهای چندان جذابی ندارد اما عطر این گلها بسیار دل انگیز بوده و در هوا منتشر می شود. این گیاه فاقد ساقه است و برگ های آن به صورت بوته ای و مستقیماً از روی ریزوم ها خارج می شوند. ریشه های گیاه سانسوریا زرد رنگ هستند. ریشه سانسوریا از ریزوم منشعب می شود.

همچنین مطالعه کنید: گل اسپاتی فیلوم

سانسوریا، گل سانسوریا، انواع سانسوریا، رشد سریع سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا، نگهداری سانسوریا، پاسخ به مشکلات سانسوریا

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری گیاه سانسوریا لوله ای رنگی

گیاه سانسوریا؛ جذب کننده آلودگی هوا

گیاه سانسوریا، ژن تقریباً 70 گل دیگر را در خود دارد که متعلق به آفریقا، ماداگاسکار و آسیای جنوبی هستند. سانسوریا را یک گیاه تصفیه کننده هوا نیز می دانند. بسیاری معتقدند این گیاه ذرات آلوده و مضر هوا را جذب کرده و به مولکول های بی خطر تبدیل می کند.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره سانسوریا پاکوتاه

از جمله خواص و ویژگی های اصلی گیاه سانسوریا، پاکسازی هوای محیط است. این گیاه می تواند به خوبی سموم و گازهای آلوده ای مانند “تولوئن” یا “فرمالدئید” را تصفیه کند. بنابراین یکی از بهترین گیاهان برای فضای اتاق خواب محسوب می شود.

در سال 1989 میلادی، هنگامی که زندگی در آپارتمان های فشرده در شهرها و کلان شهرهایی که به شدت صنعتی شده بودند و در این جهت نیز پیش می رفتند، مشکلات و کسالتی را برای ساکنان این آپارتمان ها به وجود آورده بود، محققان ناسا به این مسأله ورود کردند.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره سانسوریا ابلق

محققان ناسا نام این کسالت را سندروم مریضی آپارتمانی (sick building syndrome) نامیدند. آن ها عامل اصلی این کسالت و مریضی جدید را آلودگی هوا معرفی کردند. لذا به دنبال این یافته ها، محققان ناسا به دنبال یافتن راه حلی برای درمان این بیماری بودند.

همچنین مطالعه کنید: سانسوریا کراواتی

در پی یافتن رهاه حل مناسب رای درمانیا التیام این بیماری، آن ها چندین گیاه را مورد آزمایش قرار دادند. در نتیجه آزمایش های محققان ناسا مشاهده شد که هر یک از این گیاهان به اندازه های متفاوتی می توانند از عوامل و عناصر آلودگی هوا بکاهند و در پاک سازی هوای محیط اطراف تأثیرگذار باشند.

یکی از گیاهان مورد آزمایش توسط ناسا در این مسأله، گیاه سانمسوریا بوده است. بر اساس نتایج منتشر شده توسط محققان ناسا، سانسوریا یکی از سه گیاه برتر در امر جذب آلودگی هوا و محیط اطراف بوده و تأثیر بسزایی در پاکسازی هوا دارد.

همچنین مطالعه کنید: گل سنگ

به طور خلاصه، مکانیزم جذب آلودگی توسط گیاه سانسوریا به گونه ای است که آلودگی را از فضای اطراف جذب می کند. سپس این عناصر آلاینده هوا را یا در خاک از بین می برد و یا در ریشه خود ذخیره می کند.

هر قدر که برگ های گیاه سانسوریا که نگهداری می شود، پهن تر و بزرگ تر باشند، در جذب آلودگی هوای اطراف بهتر عمل خواهند کرد.

همچنین مطالعه کنید: آموزش قلمه زدن گل قاشقی

بیل ولورتون یکی از محققان برجسته ناسا در این باره می گوید: «بزرگی سطح برگ، میزان جذب آلوددگی توسط گیاه را تحت تأثیر قرار می دهد.» وی می گوید مشخص نیست برای زدودن کامل آلودگی هوا به چند گیاه نیاز است اما برای هر صد متر مربع از فضای بسته آپارتمانی و امثال آن به دو گیاه سانسوریا در سایز مناسب نیاز است.

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن گل قاشقی

در مقابل محققان ناسا، دسته ای دیگر از محققان نیز وجود دارند که این ادعا را چندان باور ندارند. پس از مطرح شدن این نظریه از سوی ناسا، برخی محققان در پی راستی آزمایی این ادعا برآمدند و پژوهش هایی را در این رابطه انجام دادند.

آن ها معتقد هستند که نتیجه پژوهش های آن ها، نتایج تحقیقات ناسا را رد می کند. این دسته از محققان بر این باور هستند که گیاه سانسوریا فقط در شرایط آزمایشگاهی و در شرایط بسیار خاص است که فتوسنتز آن می تواند منجر به از بین بردن آلودگی هوای موجود در فضای بسته شود. لذا در شرایط عادی، سانسوریا فاقد چنین ویژگی خاصی است.

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن گیاه شفلرا

با اسن وجود، ناسا در بسیاری از برنامه های تلویزیونی در آمریکا و سایر کشورهای صنعتی، به مردم راهکارهایی در جهت پاکسازی هوای آپارتمان ها و دفاتر کاری و فضاهای بسته ای از این قبیل از طریق نگهداری گیاهانی نظیر گیاه سانسوریا را ارائه کرده است.

سانسوریا، گل سانسوریا، انواع سانسوریا، رشد سریع سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا، نگهداری سانسوریا، پاسخ به مشکلات سانسوریا

همچنین مشاهده کنید صفر تا صد نگهداری گیاه سانسوریا کراواتی

سانسوریا؛ گیاه مناسب آپارتمان

می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که چرا معتقد هستیم سانسوریا گیاهی بسیار مناسب برای پرورش در محیط منزل و آپارتمان است؟

سانسوریا، گیاهی است که معمولاً با توجه به مطلوب بودن دما، تنها به یک بار آبیاری در هفته نیازمند است. مقاومت بسیار بالایی دارد و در دسته مقاوم ترین گیاهان قرار دارد.

همچنین مطالعه کنید: نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی

لذا در مقابل نور کم و آبیاری اندک بسیار مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. رطوبت معمولی و عادی محیط خانه برای گیاه سانسوریا کافی است و نیاز به رطوبت اضافی و زیادی ندارد.

هر چند نور کامل، مناسب ترین میزان نور برای این گیاه به شمار می رود و به ویژه نوع ابلق آن در نور مناسب و کامل رشد ایده آلی خواهد داشت، اما سانسوریا می تواند در محیطی با نور کم نیز مقاومت خوبی نشان داده و همچنان سبز بوده و رشد یابد. لذ ا نور محیط منزل و آپارتمان می تواند برای این گیاه کافی و مناسب باشد.

همچنین مطالعه کنید: گیاه بابا آدم

درجه حرارت مناسب برای رشد و پرورش گیاه سانسوریا، در فصل تابستان 24 درجه سانتیگراد است. در فصل زمستان نیز دمای مناسب برای محیط رشد این گیاه، 16 درجه می باشد.

علاوه بر این در فصل زمستان سانسوریا می تواند حتی تا دمای 10 درجه نیز از خود مقاومت نشان دهد و به رشد و حیات خود در این دما نیز ادامه دهد. لذا از این حیث نیز محیط منزل ودمای معمولی آن فضای کاملاً مناسبی برای نگهداری و رشد گیاه سانسوریا محسوب می شود.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری گیاه بابا آدم

از سوی دیگر همان طور که پیش از این نیز گفته شد یکی از خواص و ویژگی های اصلی سانسوریا، پاک سازی هوای محیط اطراف آن است. چرا که سانسوریا می تواند سموم و گاز های آلوده ای مانند تولوئن یا فرمالئید موجود در هوای محیط اطراف را به خوبی تصیه کند.

بنابراین این گیاه از این حیث بهترین گیاه برای نگهداری در فضای اتاق خواب محسوب می شود که محیطی پاک و مطمئن را برای خواب و استراحت افراد فراهم خواهد آورد.

همچنین مطالعه کنید: گل زامفولیا

یکی از خواص گیاه سانسوریا این است که می تواند در گلدان های کوپک به خوبی رشد کند. پرا که در فضای کوچک این گلدان ها، ریزوم ها فشردگی زیادی دارند و ساقه های زیرزمینی در چنین فضای کوچکی، نزدیکی بیشتری به یکدیگر دارند.

این امر موجب می شود که گیاه سانسوریا در فضای کوچک گلدان به خوبی بتواند رشد یابد. دلیل این امر آن است که گیاه سانسوریا از ساختارهای زیرزمینی خاصی تکثیر می شود که به آن ها «ریزوم» گفته می شود.

همچنین مطالعه کنید: بیماری های گیاه زامفولیا

شکل گیری گیاه جدید در نتیجه رشد ریزوم های مذکور صورت می گیرد. رشد این ریزوم ها از رشد گیاه اصلی کاملاً مستقل است. همین امر موجب می شود که این ریزوم ها، سرانجام گیاهان بالغ جدیدری را به وجود اورند.

علاوه بر موارد فوق، نباید فراموش کرد که یکی از اهداف اصلی نگهداری و پرورش گیاهان در منازل، استفاده از زیبایی آن ها و زیباسازی محیط منازل است.

همچنین مطالعه کنید: گل پتوس

گیاه سانسوریا، گیاهی است که در تمامی فصول سال سبز است و زیبایی خود را حفظ می کند. این ویژگی موجب می شود که نگهداری سانسوریا بتواند هدف زیباسازی منازل را برای افراد فراهم کرده و از این حیث نیز گیاه مناسبی برای پرورش در آپارتمان ها و منازل مسکونی و حتی ادارات و محیط های کار به شمار رود.

همچنین مطالعه کنید: نگهداری گل آنتوریوم

بنابراین به طور خلاصه می توان گفت گیاه سانسوریا به دلایل زیر، گیاه بسیار مناسبی برای پرورش و نگهداری در محیط منازل و آپارتمان هاست:

 1. سانسوریا نیاز به آبیاری زیاد ندارد و تنها یک بار آب دادن این گیاه در هفته برای نگهداری آن کافی است.
 2. این گیاه در نور کم نیز به راحتی رشد می کند و در نور کم مقاوم است.
 3. مقاومت گیاه سانسوریا بسیار زیاد است.
 4. سانسوریا به رطوبت زیاد نیاز ندارد و رطوبت عادی منازل برای رشد و پرورش آن کافی است.
 5. سانسوریا می تواند در گلدان های کوچک به خوبی رشد کند و تکثیر شود.
 6. سانسوریا می تواند محیط اطراف خود را از آلودگی ها و گازهای سمی پاک کند و هوای منزل را به خوبی پاک سازی و ایمن سازد.
 7. گیاه سانسوریا، یک گیاه همیشه سبز ایت و بدین جهت همواره می تواند زیبایی خاصی به منازل و آپارتمان ها ببخشد.
سانسوریا، گل سانسوریا، انواع سانسوریا، رشد سریع سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا، نگهداری سانسوریا، پاسخ به مشکلات سانسوریا

همچنین مشاهده کنید صفرتا صد آموزش قلمه زدن گیاه سانسوریا

گل های گیاه سانسوریا

گل های گیاه سانسوریا یا همان شمشیری بسیار کوچک هستند. این گل ها در سنبله به وجود می آیند. گل سانسوریا سفید رنگ است و رنگ سفید آن اندکی به رنگ سبز متمایل است. گل های خوشه ای کوچک سفید رنگ سانسوریا روی ساقه های باریک و بلند ظاهر می شوند. گل سانسوریا بسیار معطر است و بوی بسیار مطبوعی را در محیط منتشر می کند.

همچنین مطالعه کنید: طراحی و اجرای دیوار سبز

گیاه سانسوریا در شرایطی گل می دهد و گل های آن ظاهر می شود که آب و هوای آن مناسب و ملایم باشد. این گل ها تنها در فصل های مناسب ظاهر می شوند.

گل سانسوریا نیز مانند گیاه آن بسیار مقاوم است و در مقابل کم آبی و دمای کم مقاومت بسیار خوبی نشان می دهد. گل سانسوریا نیز در زمستان توان مقاومت تا دمای 10 درجه و حتی گاهی تا 7 درجه سانتی گراد را دارد. گیاه سانسوریا غالباً در فصل های بهار و تابستان به گل می نشیند.

انواع گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا، یکی از گیاهانی است که دارای انواع مختلفی است و تنوع زیاد گیاه سانسوریا از ویژگی های بارز آن است. تفاوت انواع گیاه سانسوریا، غالباًدر اندازه و شکل برگ های آن است.

تنوع رنگ در برگ های گیاه سانسوریا نیز از دیگر موارد تفاوت در انواع سانسوریا می باشد. از جمله گونه های شناخته شده گیاه سانسوریا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سیلندریکا (S.Cylindrica): این گونه از گیاه سانسوریا دارای برگ هایی با شکل استوانه ای است. طول برگ های استوانه ای این گیاه تا یک متر هم می رسد. سیلندریکا گونه ای از گیاه سانسوریا است که بومی نواحی آفریقای جنوبی و کشور آنگولاست. در نتیجه محیط مناسب رشد این نوع از سانسوریا محیط های گرم با دمای زیاد است. همچنین محیط نگهداری سیلندریکا خشک باشد. فصل های پاییز و زمستان برای این گیاه، فصول استراحت محسوب می شوند. در این فصل ها، آبیاری این گیاه باید زمانی انجام شود که دست کم دو سوم خاک آن خشک شده باشد.

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن آگلونما

 • تریفاسکیاتا (S.trifaciata): تریفاسکیاتا، یکی از گونه های بومی آفریقا از انواع گیاه سانسوریاست. این نوع از سنسوریا نسبت به سایر گونه ها، محبوبیت بیشتری دارد و به «Snake plant» معروف است. این گونه دارای برگ های سرنیزه ای و گوشتی است که تا ارتفاع 140 سانتیمتر می رسد. رنگ برگ های تریفاسکیاتا سبز تیره با رگه های عرضی سفید مایل به خاکستری است. گل های سبز روشن تا سفید آن، چندان جذابیت خاصی ندارند اما عطر بسیار خوشی را در هوا و محیط اطراف منتشر می کنند. سانسوریا تریفاسکیاتا یک گیاه آبدار است. بنابراین تریفاسکیاتا، آب را در شخ و برگ های خود نگهداری می کند. لذا نیازی به مرطوب نگاه داشتن خاک این گیاه نیست.

همچنین مطالعه کنید: انواع کاکتوس

 • S.t.laurantii: این گونه از گیاه سانسوریا دارای واریته ای است با برگ های سبز با نوارهای روشن افقی که به خاطر برگ های شمشیری شکل با حاشیه طلایی اش پرورش داده می شود. این گونه از گیاه سانسوریا نیز در مقابل نور کم و کم آبی مقاوم محسوب می شود و از این حسث گیاه مناسبی برای پرورش در منازل و آپارتمان ها به شمار می رود.

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن و تکثیر انواع کاکتوس

 • سانسوریا پا کوتاه S.hahni: این گونه از سانسوریا، پا کوتاه و دارای برگ هایی چرمی و خاکستری رنگ است. این نوع از گیاه سانسوریا دارای واریته ای با حاشیه زرد طلایی است. این نوع از سانسوریا را سانسوریای پا کوتاه یا گل شمشیری می نامند. این گونه، در واقع برجسته ترین نوع از انواع گیاه سانسوریا شناخته می شود. برگ های آن بسیار زیبا بوده و لبه های ضخیم طلایی رنگ دارند و رگه هایی از رنگ سبز روشن در وسط آن مشاهده می شود که موجب شده است یکی از زیباترین اواع گیاه سانسوریا محسوب شوند.

همچنین مطالعه کنید: آشنایی با گل زامفولیا

 • سانسوریای ابلق طلایی (Black Gold): این گونه از گیاه سانسوریا، یکی از محبوب ترین گونه های آن شناخته می شود. بسیاری این نوع از سانسوریا را برای نگهداری در منزل ترجیح می دهند. بگ های این نوع از سانسوریا، سبز تیره رهستند. یک نوار طلایی رنگ در اطراف این نوع از گیاه سانسوریا، زیبایی بسیار خاصی به آن بخشیده است. وجه تسمیه و نام گزاری این گونه، دو رنگ بودن آن است.

همچنین مطالعه کنید: آموزش قلمه زدن گیاه بنجامین

 • Futura Robusta: این نوع از گیاه سانسوریا برگ هایی به رنگ سبز روشن دارد که بسیار درخشان و براق هستند. در وسط برگ های این گونه، رگه هایی به رنگ سبز تیره نیز دیده می شود. این نوع از سانسوریا، از نظر ارتفاع، کوتاه ترین نوع از انواع این گیاه محسوب می شود.

همچنین مطالعه کنید: گل کراسولای مخملی

 • Futura Superba: این گونه از گیاه سانسوریا بسیار به سانسوریای ابلق طلایی شبیه است. تنها تفاوت آن با گونه ابلق طلایی ارتفاع و اندازه برگ های آن است. این گونه نسبت به ابلق طلایی، ارتفاع کمتر و برگ های پهن تری دارد.

همچنین مطالعه کنید: گل سینگونیوم و انواع آن

 • Black Jack: این گونه از گیاه سانسوریا نیز شباهت بسیار زیادی به سانسوریای ابلق طلایی است اما ارتفاع کم تری نسبت به ابلق طلایی دارد. این نوع از سانسوریا از انواع این گیاه است که کم تر می توان آن را در ایران مشاهده کرد.

همچنین مطالعه کنید: علت زرد شدن برگ های زامفولیا چیست؟

 • Black Robusta: این گونه از سانسوریا از نظر ظاهر و رنگ برگ ها کمی با گونه های دیگر آن متفاوت است. در این نوع از سانسوریا، برگ ها دارای رنگ سبز هستند اما در میان آن ها رگه هایی از رنگ نقره ای نیز دیده می شود.
سانسوریا، گل سانسوریا، انواع سانسوریا، رشد سریع سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا، نگهداری سانسوریا، پاسخ به مشکلات سانسوریا

آموزش قلمه زدن گیاه سانسوریا!

فیلم آموزشی قلمه زدن گیاه سانسوریا

ویژگی های گیاه سانسوریا

سانسوریا گیاهی با رشد کند است که می توان آن را از طریق پاجوش و قلمه های برگی تکثیر نمود. البته به دلیل ویژگی خاص این گیاه، جدا کردن پاجوش برای آن مضر و زیان آور است. بنابراین بهتر است این گیاه را از طریق تقسیم برگ تکثیر کرد. این فرایند به دقت بسیار زیادی نیاز خواهد داشت.

همچنین مطالعه کنید: قیمت سانسوریا

این گیاه بسیار مقاوم است و در برابر کم آبی طاقت بسیار زیادی دارد اما افراط در آب دادن برای این گیاه بدفرجام تر بوده و می تواند موجب پوسیدگی بن و ریشه برگ های آن گردد. به هنگام تغییر گلدان سانسوریا باید خاک آن را مخلوطی از خاک برگ و خاک باغچه شن دار یا ماسه انتخاب نمود.

خرید باکس گل در تهران

با توجه به مقاومتی که گیاه سانسوریا از خود نشان می دهد برای نگهداری در اهروها و سرسراها و همچنین آپارتمان های گرم بسیار مناسب است. اما سانسوریا در زمستان به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارد.

این گیاه فاقد ساقه است و برگ های آن مستقیم از سطح خاک خارج می شوند. اما سانسوریا دارای ساقه ای زیرزمینی به نام ریزوم است که در حقیقت برگ های آن مستقیماً روی این ساقه های زیرزمینی رشد کرده و از آن ها خارج می شوند. از این ریزوم ها برای تکثیر سانسوریا استفاده می شود.

خرید گل آپارتمانی

همان طور که پیش از این گفته شد یکی از ویژگی های معروف و خاص گیاه سانسوریا، خاصیت آن در پاک کنندگی هوای محیط اطراف است. این ویژگی از مهمترین شاخصهای این گیاه است که موجب اقبال بسیار زیاد برای نگهداری آن در منازل و اپارتمان ها شده است.

سانسوریا گیاهی است دائمی ریزوم دار از خانواده لاله که به دلیل برگ های زیبا، مستقیم، سخت و شمشیر مانندش پرورش می یابد.

سانسوریاها گیاهانی با برگ های زینتی هستند و گونه ها و. انواع زیادی دارند و تنوع آن از نظر اندازه و رنگ برگ ها از ویژگی های مشهور ان است.

علت چروک و خشک شدن ساقه زامفولیا

سانسوریا گیاهی گل دار محسوب می شود اما گل های آن جذابیت چندانی ندارند. گل های آن غالباً سفید رنگ و کمی متمایل به سبز هستند. علی رغم عدم جذابیت، اما گل سانسوریا، عطر خوش و مطبوعی دارد که به خوبی در هوا و محیط اطراف منتشر می شود.

اگر محیط نگهداری گیاه سانسوریا، نور کم و ناکافی داشته باشد، علی رغم مقاومت این گیاه اما برگ های آن نقوش خود را از دست می دهند و تا اندازه ای رنگ پریده می گردند. زخم های قهوه ای روی برگ های سانسوریا در اثر آبیاری زیاد به وجود می آیند. باید زهکش گلدان را بازدید نموده و اجازه داد در فاصله بین دو آبیاری، خاک آن خشک شود.

بهترین خاک برای کاکتوس چیست؟

در میان چینی های باستان این اعتقاد وجود دارد که هشت خدا، به افرادی که گیاه سانسوریا را نگاه داری می کنند، هشت برتری را اعطا می کنند. این هشت برتری عبارت اند از: هوش، زیبایی، هنر، سرایندگی، رفاه و آسایش، قدرت و تندرستی. بسیاری معتقد هستند نام گیاه شانس از همین اعتقاد چینیان باستان بر روی این گیاه نهاده شده است.

طراحی باغ آتلیه عکاسی

طرفداران فنگ شویی نیز بر این باور هستند که سانسوریا دارای انرژی بسیار زیاد است و نگاه داری آن در منزل موجب می شود که انرژی و خلاقیت در محیط خانه باقی بماند و از خانه خارج نشود.

سانسوریا، گل سانسوریا، انواع سانسوریا، رشد سریع سانسوریا، علت رشد نکردن سانسوریا، نگهداری سانسوریا، پاسخ به مشکلات سانسوریا

فروش اینترنتی گل سانسوریا درگلخانه ملک

گلخانه ملک یکی از فروشندگان حضوری و اینترنتی انواع گل و گیاهان آپارتمانی است. معروف ترین گونه های گل سانسوریا نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند.

کیفیت بالای تمامی محصولات در کنار قیمت رقابتی، تنوع، پاسخ دهی سریع، ارسال فوری و ضمانت کالا گلخانه ملک را به رتبه یک در صنعت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.

انواع برگ انجیری و روش نگهداری از آن ها

علاوه بر انواع گل و گیاهان زینتی، طیف وسیعی از گلدان ها در جنس و رنگ های گوناگون، بذر گیاهان و انواع خاک ها نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند. تیم تحقیقاتی ما تمام تلاش خود را برای رفع نیازهای گوناگون مشتریان می کند. رضایت مشتری قبل از هر چیز برای ما در الویت است.

علت ریزش برگ کراسولا اواتا چیست؟

 علاوه بر این گلخانه ملک برای راحتی مشتریان امکان خرید اینترنتی را فراهم آورده است. تنها به کمک تلفن همراه هوشمند خود می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گلخانه ملک، اجناس مورد نیاز خود را انتخاب و درب منزل در هر کجای ایران که هستید دریافت کنید.

نگهداری گیاه سانسوریا، خرید اینترنتی گیاه سانسوریا

خرید اینترنتی سانسوریا پاکوتاه

خرید اینترنتی سانسوریا کراواتی

خرید اینترنتی سانسوریا لوله ای رنگی

خرید اینترنتی سانسوریا ابلق

ایده های جذاب برای طراحی گلدان های سانسوریا در دکوراسیون خانه

در این بخش سعی کردیم تا نمونه هایی از قرارگیری و جایگیری گلدان های سانسوریا در دکوراسیون داخلی منزل بیاوریم.

پرسش و پاسخ متداول درباره سانسوریا

اصل و منشا گیاه سانسوریا کجاست؟

گیاه سانسوریا، گیاهی است بومی آفریقای جنوبی که به صورت بوته ای رویش دارد. سانسوریا گیاهی است دارای ریزوم از خانواده لاله دارای برگ های زینتی. تنوع زیادی در اندازه برگ و رنگ برگ در این گیاه وجود دارد.

شرایط نگهداری گیاه سانسوریا چگونه است؟

سانسوریا گیاهی بسیار مقاوم است و در مقابل کم آبی و دمای کم مقاومت بسیار خوبی نشان می دهد. سانسوریا نیز در زمستان توان مقاومت تا دمای 10 درجه و حتی گاهی تا 7 درجه سانتی گراد را دارد. گیاه سانسوریا غالباً در فصل های بهار و تابستان به گل می نشیند.

ویژگی های گیاه سانسوریا چیست؟

سانسوریا گیاهی با رشد کند است که می توان آن را از طریق پاجوش و قلمه های برگی تکثیر نمود. البته به دلیل ویژگی خاص این گیاه، جدا کردن پاجوش برای آن مضر و زیان آور است. بنابراین بهتر است این گیاه را از طریق تقسیم برگ تکثیر کرد. این فرایند به دقت بسیار زیادی نیاز خواهد داشت.

پرسش و پاسخ بیماری های گیاه سانسوریا

در این بخش علت بسیاری از مشکلاتی که ممکن است برای گیاه سانسوریا به وجود آید، آورده شده است:

علت شل و له شدن و بیرون آمدن آن از خاک برگ های سانسوریا چیست؟

آبیاری زیاد و شیوع بیماری قارچی عامل بروز این مشکل است. برگ هایی که از گیاه جدا شده را در آب قرار بدید تا ریشه دار شود. آبیاری گلدان اصلی را هم کمتر کنید و بین دو آبیاری اجازه بدید خاک گلدان خشک شود. وقتی برگ ها ریشه دار شدند می توانید آنها را به گلدان اصلی انتقال دهید.

علت گندیدگی، شل شدن و سرمازدگی برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

در فصل زمستان گیاه باید به محیط گرم تری انتقال پیدا کند. برگ های گندیده را دور بیندازید و از برگ های سالم برای قلمه زدن استفاده کنید. برای مشاهده ویدئو آموزشی قلمه زدن گیاه سانسوریا می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

علت قهوه ای و جویده شدن برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

در این وضعیت گیاه به بیماری قارچی دچار شده است و می بایست سم پاشی به صورت اسپری بر روی برگ گیاه صورت گیرد. حتما سمپاشی را در فضای آزاد انجام دهید. بعد از سمپاشی سعی کنید دما و رطوبت گیاه تغییری نکند تا سمپاشی بیشترین تاثیر را داشته باشد.

علت چروک و لوله شدن برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

یکی از علت های این وضعیت دمای بسیار زیاد یا دمای بسیار پایین است. دقت داشته باشید که گیاه سانسوریا نباید کنار وسایل گرمایشی باشد و از طرف دیگر در دمای کنتر از 20 درجه نیز نباید باشد.

علت دیگر این وضعیت می تواند ناشی از آبیاری بیش از حد باشد. دقت کنید که بین دو آبیاری حتما خاک گیاه خشک شود.

علت آبکی و سیاه شدن برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

آبیاری بیش از حد دلیل این امر می باشد. برگ هایی که سیاه و افتاده شده اند را بیرون بیندازید و سعی کنید تا خشک شدن کامل خاک گیاه آبیاری نکنید.

علت خشک و قهوه ای شدن نوک برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

سوختگی برگ های سانسوریا درمان نمی شوند، اما می توانید با کنترل دما و رطوبت آن را کنترل کنید. سعی کنید آبیاری گیاه را کمتر کنید و فقط زمانی که خاک گیاه کامل خشک شده است، آبیاری کنید. گیاه را نیز در دمای 25 درجه نگهداری کنید تا بیشترین رشد و سرزندگی را داشته باشد.

علت لکه های قهوه ای بر روی برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

در این حالت گیاه دچار آفت شده است و می بایست با سم کنفیدور آن را سمپاشی کنید. سمپاشی را در دو نوبت و با فاصله دو هفته انجام دهید. حتما سمپاشی را در فضای ازاد و دور از نور خورشید انجام دهید. از ابیاری بیش از حد و قرار دادن گیاه در جای بسیار سرد و یا بسیار گرم نیز خوددرای کنید.

علت زرد شدن لبه های برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

نور کم می تواند علت اصلی این موضوع باشد. سعی کنید گیاه را در فاصله 3 متری از پنجره قرار دهید.

علت خم شدن و افتادگی برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

نامنظم بودن و ناکافی بودن آبیاری و یا نوسان ناگهانی دمای محیط می تواند باعث خم شدن برگ های سانسوریا شود. برای رفع این مشکل آبیاری را منظم کنید و دما را کنترل نمایید. حدود یک الی دو ماه طول میکشد تا برگ به حالت قبلی برگردد.

درمان ترک خوردگی فیزیکی برگ های گیاه سانسوریا

ممکن است گیاه شما بر اثر جابجایی یا افتادن دچار شکستکی و ترک خوردگی شود. دقت کنید که این شکستگی و ترک خوردگی ها درمان نمی شوند اما موجب تخریب و نابودی گیاه هم نمی شوند. در این حالت بهتر است به صورت معمول از گیاه مراقبت کنید تا در محل شکستگی ها دچار بیماری قارچی و افات نشود.

علت زرد شدن و بروز لکه های قهوه ای رو برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

جابجایی های زیاد مکان گیاه و همچنین تعویض گلدان و خاک آن ممکن است باعث این موضوع شود. دقت کنید که بهترین زمان برای تعویض گلدان، بهار و تابستان است و زمانی که در فصول سرد اقدام به اینکار می نمایید گیاه دچار شوک و با یک آبیاری و یا رطوبتی که در خاک وجود دارد برگها حالت آبکی پیدا می کنند.

علت باز شدن و دورشدن برگ های گیاه سانسوریا از یکدیگر چیست؟

اصلی ترین دلیل این موضوع می تواند گرمای بیش از حد محیط باشد. سعی کنید گیاه را به جای خنک تری منتقل کنید و آبیاری را نیز کمتر کنید تا گیاه به حالت عادی بازگردد.

علت پیچ خوردگی برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

علت پیچ خوردگی برگ های سانسوریا می تواند نوسان دمای محیط یا رطوبت کم و یا گرمای محیط باشد. بهتر است ابتدا گلدان را در محیط گرم و خشک قرار دهید. ابیاری را کاهش دهید. اگر مشکل حل نشد می توانید از سمپاشی به صورت اسپری بر رو برگ گیاه استفاده کنید. دقت کنید که سمپاشی را حتما در فضای باز انجام دهید.

علت زرد شدن پایین برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

آبیاری بیش از حد و یا شوک دمایی در اثر جایجایی مکان گیاه می تواند موجب این امر شود. آبیاری را فقط زمانی انجام دهید که خاک گلدان گاملا خشک باشد.

علت سوختگی برگ های گیاه سانسوریا چیست؟

در این حالت گیاه دچار قارچ شده است و می بایست از قارچ کش به صورت اسپری بر روی سطح برگ ها استفاده کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
گلخانه ملک، فروشگاه آنلاین گل و گیاه ملک

تخفیف های تا سقف 70 درصد در اینستاگرام گلخانه ملک


بر روی بنر مقابل کلیک کنید