0
گل یاس، گل یاس نارنجی، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

گل یاس (Jasmine) گیاهی معروف و شناخته شده است که سال هاست تحسین جهانیان را برانگیخته است. عطر و بوی استثنایی در کنار زیبایی چشمگیر، گل یاس را به گیاهی فراموش نکردنی و خاطره انگیز در فرهنگ ایرانیان تبدیل کرده است.

گل یاس که با نام یاسمن هم شناخته می شود، گیاهی زینتی و بسیار معطر است که خاستگاه بیشتر گونه های آن آسیا است. اگر زیبایی گل یاس نظر بیننده را به خود جلب نکند، عطر و رایحه آن حتماً هر رهگذری را به سمت خود می کشاند!

اکثر گونه های گل یاس به رنگ سفید هستند با این حال برخی از گونه ها به رنگ های کرم و زرد کم رنگ هم دیده می شوند.

رد پای ایران در تاریخچه گل یاس!

تصور می شود که گل یاس از سرزمین پارس (ایران امروزی) نشاءت گرفته است.

گل یاس هزار سال قبل از میلاد در مصر یافت شد و از آن جا به کشورهای همسایه پخش گردید. در مصر باستان، گل یاس به حمام های لوکس آب گرم اضافه می‌شد.

همچنین از آن برای تزیین مومیایی و مقبره ها و آویزان کردن از گردن مجسمه ها استفاده می شده است.

در هندوستان، حداقل سیصد سال قبل از میلاد مسیح، گل یاس به طور مستمر در شهر جنوبی Madurai تولید می شده است. هنوز هم گل یاس در شهر Madurai برای استفاده محلی و صادرات تولید می شود.

گل یاس در مراسم مذهبی و عروسی ها بسیار استفاده می شود. برخی از آن برای گل آرایی بهره می برند و برخی برای طعم دادن به چای و شیرینی!

طبق گفته های دکتر Uma Kannan گل یاس جز گیاهانی است که استفاده از آن در ابتدا به خاطر عطر و بوی فوق العاده رونق گرفته است.

احتمالاً در دوران سلسله هان (Han Dynasty) در سال های 206 الی 220 قبل از میلاد مسیح، گل یاس از جنوب آسیا به چین آمده و به سرعت مشهور شده است.

در سلسله T’ang که در قرن هفتم میلادی آغاز شد، طبقه برتر و مرفه جامعه از عطر گل یاس استفاده می کردند.

چای گل یاس اولین بار در زمان سلسله سانگ (Song Dynasty) در سال های 960 الی 1279 قبل از میلاد به ثبت رسیده است. البته ممکن است زودتر از این زمان کشف شده باشد. این چای مخصوص طبقه اشراف و سلطنت بوده است.

در اواخر دهه 1500، نویسنده چینی با نام لی شیژن (Li Shizhen) تمام دانش و اطلاعات مربوط به گیاهان، حیوانات و مواد معدنی که خواص درمانی دارند را در کتاب Compendium of Materia Medica گرد هم آورد. در میان 2000 مورد نوشته شده در این کتاب، 20 نوع روغن ذکر شد که یکی از آن ها روغن گل یاس بوده است.

در دهه 1500 یا 1600، شبکه تجاری عربستان، گل یاس را به اروپا معرفی کرد و صنعت عطرسازی اروپا به شدت از آن استقبال کرد.

بهترین یاس اروپایی هنوز هم در شهر Grasse در فرانسه تولید می شود. سالانه 27 تن گل یاس در این شهر برداشت می شود.

واریته گل یاس رازقی (Jasminum Sambac) که در بخش های بعدی این مقاله معرفی خواهد شد، در دهه 1700 به فیلیپین وارد شد و برای ساخت تاج گل و عطرسازی استفاده می شد. سپس در سال 1935 به عنوان گل ملی فیلیپین تعیین شد.

همچنین در سال 1900 گل یاس رازقی به عنوان گل ملی اندوزی هم تعیین شد. در دهه 1600 گل یاس به کشور تونس هم معرفی شد و به سرعت به گلی محبوب نزد مردم تونس تبدیل شد تا جایی که تغییر در ریاست جمهوری تونس در سال 1987 و انقلاب یونس در سال 2011 هر دو توسط برخی از مطبوعات، انقلاب یاس (Jasmine Revolution) لقب گرفتند.

در تظاهرات طرفداران دموکراسی در چین نیز در سال 2011 از گل یاس به عنوان نماد انقلاب در تونس یاد شد.

همچنین مطالعه کنید مطللب انواع گل نرگس، کاشت و نگهداری

گل یاس نماد چیست؟

گل یاس در فرهنگ های مختلف معنای متفاوتی دارد که با توجه به فرهنگ و مکان جغرافیایی فرق می کند.

گل یاس غالباً نماد عشق، زیبایی و احساسات است.

گل یاس غالباً به رنگ سفید است و به همین علت نماد پاکی نیز  می باشد. علاوه بر این مظهر فروتنی و تواضع هم به شمار می آید.

در تایلند گل یاس نماد حس مادرانه است و عشق و احترام را تداعی می کند. در اندونزی گل یاس جز دائم گل های زینت بخش عروسی است.

در فیلیپین نیز یاس نماد افتخار و احترام است و افراد برجسته و معروف از تاج گل یاس استفاده می کنند.

گل یاس در آیین های هندو استفاده می شود و زنان آن را به موهای خود می آویزند.

در دوران رنسانس در ایتالیا، یاس نماد خلوص و پاکی مریم بوده است و در نقاشی های مذهبی آن دوران بسیار به چشم می خورد.

بسیاری از شهرها و کشورها در سراسر جهان گل یاس را به عنوان نماد شهر خود برگزیده اند من جمله شهر دمشق در روسیه، کشورهای پاکستان، اندونزی، تونس و فیلیپین. در ایالت هاوایی نیز گل رسمی به شمار نمی آید اما به شکل غیررسمی گل محبوب مردم است.

گل یاس از واژه یاسمین گرفته شده که در زبان فارسی به معنای هدیه ای از جانب خدا است. عطر و بوی گل یاس الهام بخش احساس صمیمت، عشق و محبت است.

انواع گل یاس

گل یاس بیش از 200 گونه دارد که غالب آن ها برای پرورش در محیط های گرمسیری که دمای بالاتری دارند مناسب هستند.

تنوع رنگی گل یاس کم است و اکثر گونه های آن گل سفید رنگ دارند از این رو به هر باغچه ای با هر رنگ و سبکی می آیند.

در این بخش برخی از گونه های معروف گل یاس برای علاقه مندان معرفی شده اند.

گل یاس سفید (Common Jasmine)

گل یاس سفید معمولی که با واژه گل یاس رسمی (Jasminum Officinale) و یا حتی به شکل مخفف تنها با لغت گل یاس (Jasmine) نمایش داده می شود به وفور در باغ و باغچه ایرانی ها پیدا می شود و بوی فوق العاده آن هر رهگذری را به سمت خود جلب می کند.

البته گل یاس سفید با نام های گل یاس تابستانی (Summer Jasmine) و گل یاس شاعر (Poet’s Jasmine) هم شناخته می شود.

هر خوشه گل یاس سفید سه الی پنج گل دارد که از اواخر تابستان تا اوایل پاییز و قبل از اولین سرمای شدید گل می دهد. درختچه ای بالارونده که سرعت رشد آن نیز بالا است و می تواند به ارتفاع 4.5 الی 9 متر برسد.

نگهداری از گل یاس سفید ساده است و مقاومت خوبی در برابر شته، آفات و بیماری ها دارد. گل یاس سفید به نور کامل و هوای گرم نیاز دارد. با این حال سایه نسبی را هم می تواند تحمل کند.

رطوبت متوسط و خاک سبک و زهکش که آب اضافی خود را به سرعت پس دهد برای پرورش گل یاس سفید ضروری است.

گل یاس، گل یاس سفید، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

گل یاس چمپا (Jasminum Grandiflorum)

گل یاس چمپا که با نام های یاس اسپانیایی (Spanish Jasmine) و رویال جاسمین (Royal Jasmine) هم شناخته می شود، بومی جنوب آسیا، شبه جزیره عربستان، شرق و شمال شرقی آفریقا و بخش هایی از چین است.

گل یاس چمپیا به سرت رشد می کند و در زمان بلوغ به ارتفاع 4.5 متری هم می رسد. فصل گلدهی آن از اواسط تابستان تا اواسط پاییز است.

چمپیا حداقل به روزی چند ساعت نور کامل خورشید برای رشد بهینه نیاز دارد با این حال در محیط نیمه سایه هم رشد می کند. گل یاس چمپیا معمولاً در مناطق گرم استوایی و نیمه استوایی پرورش می یابد.

خاک مرطوب را ترجیح می دهد اما مقاومت بالایی در برابر خشکی دارد.

گل یاس، گل یاس چمپا، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

همچنین مطالعه کنید مطلب گل رز، نگهداری و مراقبت

گل یاس رازقی (Jasminum Sambac)

یاس رازقی با نام گل یاس عربی (Arabian Jasmine) هم معروف است.

یاس رازقی در اصل گل ملی کشور فیلیپین است. گیاهی انگور مانند و بالارونده که تا ارتفاع 3 متری هم می تواند رشد کند.

بارزترین ویژگی گل یاس رازقی عطر و بوی فوق العاده و استثنایی است. گلبرگ های سفید خالص، مومی و معطر گل یاس رازقی در میان انبوهی از برگ های سبز تیره و چرمی قرار گرفته اند.

قطر این گل ها حدود 2.5 سانتی متر است. یاس رازقی برای به عنوان چای نیز مصرف می شود.

گل یاس رازقی برنده جایزه Award of Garden Merit شده است. این جایزه هر ساله توسط انجمن باغبانی سلطنتی انگلستان (British Royal Horticultural Society) به گیاهانی که بهترین عملکرد را در محیط جغرافیایی بریتانیا دارند اهدا می شود.

گل یاس، گل یاس رازقی، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

گل یاس زمستانه (Winter jasmine)

یاس زمستانه با نام گل یاس نودی فلوریوم (Jasminum Nudiflorum) هم شناخته می شود. البته به گل یاس سرسخت (hardy Jasmine) هم معروف است زیرا می تواند در مناطق سرد زنده بماند.

گل یاس زمستانه بومی چین است و در زمان بلوغ تا ارتفاع پنج متری هم می رسد. یاس زمستانه به نور کامل خورشید و خاک سبک و زهکش نیاز دارد.

گل یاس زمستانه بلافاصله پس از زمستان شکوفه می دهد. به همین علت است که در فرهنگ چین آن را با نام Yingchun به معنای «گلی که به استقبال بهار می رود» می شناسند!

گل یاس، گل یاس زمستانه، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

همچنین مطالعه کنید مطلب گل ارکیده شگفتی خلقت

گل یاس شیروانی (Jasminum Mesnyi)

گل یاس شیروانی که با نام گل یاس ژاپنی (Japanese jasmine) هم مشهور است، بومی ویتنام و جنوب چین  (Guizhou, Sichuan, Yunnan) است.

یاس شیروانی تا ارتفاع 180 الی 300 سانتی متر رشد می کند. برخلاف اکثر گونه های یاس، گلبرگ های زرد رنگ دارد که انرژی و گرما را به بیننده القا می کنند.

هر گل 6 الی 10 گلبرگ دارد که در میان برگ های چرمی به رنگ سبز تیره و بر روی شاخه های طویل و نازک گسترده شده اند. اگر مراقبت صحیح از این گل زیبا صورت بگیرد، همانند تاک بالا می رود.

گل یاس شیروانی در نور کامل و سایه نسبی بهترین عملکرد را دارد. خاک سبک و زهکش، ارگانیک و غنی از مواد مغذی برای رشد بهینه آن توصیه می شود.

گل یاس شیروانی نیازمند آبیاری منظم است.

گل یاس شیروانی نیز جایزه Award of Garden Merit را برده است. همان طور که پیش تر گفته شد این جایزه هر ساله توسط انجمن باغبانی سلطنتی انگلستان (British Royal Horticultural Society) اهدا می شود.

گل یاس شیروانی معطر است و در آب و هوای گرم عطر و بوی آن تقویت می شود. گلدهی یاس شیروانی از اوایل فصل بهار آغاز شده و اکثراً تا تابستان نیز کشیده می شود.

سرعت رشد بسیار بالا یکی از دیگر ویژگی های یاس شیروانی است، به همین علت به هرس مداوم نیاز دارد تا به صورت هرز رشد نکند.

علاوه بر شباهت رنگ و ظاهر گل یاس شیروانی با یاس زمستانه، در مقاومت و سازگاری بالا نیز این دو گل شباهت بسیاری به هم دارند. با این حال باز هم مقاومت یاس شیروانی به زمستانه نمی رسد.

گل یاس، گل یاس شیروانی، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

گل یاس صورتی (Jasminum Polyanthum)

این گل باشکوه و همیشه سبز علاوه بر یاس صورتی (Pink Jasmine) با نام یاس سفید (White Jasmine) هم شناخته می شود و بومی میانمار و چین است.

همان‌گونه که در تصویر مشاهده می کنید، گلبرگ های این گل جوانه صورتی مایل به قرمز رنگ دارند و به همین علت با هر دو نام یاس سفید و صورتی شناخته می شوند. هر گل از 5 گلبرگ تشکیل شده است.

زیبایی و ترکیب رنگ سفید و صورتی و همچنین عطر و بوی خوش گل یاس صورتی توجه علاقه مندان را به خود جلب می کند.

گل یاس صورتی در محیطی با نور کامل تا سایه نسبی و دمای 18 درجه سانتی‌گراد در فصل های گرم و 13 درجه در زمستان، بهترین عملکرد را دارد.

خاک حاصلخیز، مرطوب و زهکش برای نگهداری این گیاه ضروری است. به علت سرعت رشد بالا، گل یاس صورتی هر سال به هرس نیاز دارد و توصیه می شود هر ساله طول شاخه ها به یک سوم کاهش پیدا کنند! به همین علت یاس صورتی به نسبت سایر انواع گل یاس به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارد.

گل یاس، گل یاس صورتی، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

همچنین مشاهده کنید آلبوم عکس گیاهان آپارتمانی

گل یاس ستاره ای (Star Jasmine)

یاس ستاره ای با نام علمی Trachelospermum Asiaticum بومی کشورهای آسیایی (چین، هند، کره، ژاپن و مالزی) است. به همین علت برخی آن را گل یاس ستاره ای آسیایی (Asian Star Jasmine) می نامند.

گلبرگ های سفید مایل به کرم، معطر و ستاره ای این گل در میان انبوهی از برگ های بیضی شکل سبز تیره و بر روی شاخه هایی نازک به شکل متراکم و خوشه ای رشد می کنند. یاس ستاره ای در فصل تابستان گل می دهد.

یاس ستاره ای همانند سایر گونه های گل یاس به نور کامل و خاک سبک و زهکش نیازمند است. سرمای شدید در زمستان می تواند به گل یاس ستاره ای آسیب وارد کند.

جالب است بدانید که گل یاس ستاره ای پرندگان را به سمت خود جذب می کند!

گل یاس، گل یاس ستاره ای، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

گل یاس شب (Night-Blooming Jasmine)

گل یاس شب با نام علمی Cestrum Nocturnum بومی آسیا است. یاس شب با نام با محبوبه شب هم شناخته می شود.

برگ های سبز تیره و گل های ستاره ای و کشیده، یاس شب را از سایر انواع گل یاس متمایز کرده است.

گل یاس شب در فصل بهار تا پاییز می روید و بسیار معطر است تا جایی که در برخی از افراد موجب بروز حساسیت می شود. گل یاس شب به نور کامل و خاک زهکش نیاز دارد.

گل یاس، گل یاس شب، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

گل یاس کیپ (Cape Jasmine)

یاس کیپ با نام علمی گاردنیا (Gardenia Jasminoides) گیاهی همیشه سبز و بومی آسیا (ویتنام، جنوب چین، کره، تایوان، ژاپن، میانمار، هند و بنگلادش) است.

همان‌گونه که در تصویر می بینید ظاهر گل یاس گاردنیا تفاوت محسوسی با سایر گونه های گل یاس دارد. تا جایی که اگر در زمینه گیاه شناسی تجربه نداشته باشید، در نگاه اول آن را جز گونه های یاس تصور نخواهید کرد.

هر گل سفید رنگ یاس کیپ 5 الی 12 گلبرگ دارد. گیاهی به شدت معطر که از اواسط بهار تا تابستان گل می دهد.

گیاه بالغ یاس کیپ به ارتفاع 100 الی 120 سانتی متر و پس از سال های بسیار عرض آن نیز به 120 الی 140 سانتی متر می رسد.

گل یاس کیپ به نور کامل و غیرمستقیم، آب فروان و خاک سبک و اسیدی نیاز دارد. در فصل رشد بهتر است هر دو الی سه هفته یک بار آن را به کمک کود تقویت کنید.

گل یاس، گل یاس کیپ، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

گل یاس نارنجی (Orange Jasmine)

با شنیدن نام یاس نارنجی، احتمالاً توقع دارید که با یاسی به رنگ نارنجی روبرو شوید و با دیدن گل های سفید این گیاه تعجب کنید؛ اما بهتر است بدانید که واژه Orange در نام این گیاه بر میوه پرتقال دلالت می کند زیرا گل یاس نارنجی رایحه و عطری شبیه به شکوفه های پرتقال دارد!

یاس نارنجی در جذب زنبور، پرنده و پروانه به باغ شما بسیار کمک می کند. درختچه ای بسیار متراکم با برگ های بیضی شکل، سبز تیره و براق که با خوشه های پر از گل های معطر و کوچک پر شده اند.

یاس نارنجی در فصل بهار به گل می نشیند.

گل یاس نارنجی بومی آسیا و استرالیا است و به نور کامل محتاج است. با این حال سایه نسبی را نیز تحمل می کند. بهتر است خاک یاس نارنجی مرطوب باقی بماند اما از اشباع خاک با آب جدا خودداری کنید.

دمای بالا برای گل یاس نارنجی مطلوب است و تحمل سرمای شدید را ندارد. خاک زهکش و کمی اسیدی به رشد مطلوب آن کمک شایانی می کند. از فصل بهار تا پاییز با دادن کود آن را تقویت کنید.

گل یاس، گل یاس نارنجی، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

گل یاس بال فرشته (Angel Wing Jasmine)

همان گونه که در تصویر می بینید، گلبرگ های یاس بال فرشته سفید، باریک و کشیده هستند و به همین علت تشخیص آن از سایر گونه های یاس ساده است.

بال فرشته یکی از زیباترین گونه های گل یاس است که رایحه قوی و ماندگاری دارد و از اواخر بهار تا پایان تابستان گل می دهد.

یکی از ویژگی های بارز این گل زیبا، برگ های چرمی و سبز رنگ هستند. گل یاس بال فرشته به هرس به شکل منظم نیاز دارد. دقت کنید که این گل در برابر سرما به اندازه سایر گونه های یاس استقامت ندارد.

گل یاس، گل یاس بال فرشته، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

همچنین مطالعه کنید مطلب انواع کاکتوس، کاشت و نگهداری

نگهداری از گل یاس

نور مناسب گل یاس

گل یاس گیاهی آفتاب دوست است و به نور کافی و کامل نیاز دارد. نور کم موجب رشد هرز و علفی گیاه می شود.

دمای مناسب گل یاس

گل یاس در برابر گرما مقاومت خوبی دارد اما با این حال محیط خنک برای گلدهی آن مناسب تر است و عمر گل هایش در محیط سرد بیشتر می شود.

البته یخبندان و سرمای بیش از حد نیز موجب آسیب رسیدن به گل یاس می شود.

آبیاری گل یاس

یاس به آب فراوان مخصوصاً در فصل رشد نیاز دارد. توصیه می شود به حدی به گل یاس آب دهید که خاکش همیشه اندکی مرطوب باشد.

معمولاً آبیاری هفته ای برای گل یاس مناسب است با این حال اگر خاک خشک بود، توصیه می شود زودتر از یک هفته به آن آب دهید.

دما نقش بسزایی در میزان آب مورد نیاز یاس ایفا می کند. مسلماً در محیط گرم خاک گیاه زودتر خشک می شود و ممکن است گیاه به آبیاری روزانه هم محتاج شود!

خاک مناسب گل یاس

ترکیبی از پیت ماس، شن و ماسه و خاک معمولی گلدان بهترین گزینه برای نگهداری از گل یاس است.

بهتر است PH خاک گل یاس بین 6.1 تا 7.5 باشد.

کود دهی گل یاس

بهتر در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار به شکل منظم هر دو هفته یک بار به گل یاس کود دهید. کود با ترکیب زیر بهترین گزینه برای گل یاس است:

  • 7% نیتروژن در راستای داشتن برگ هایی سبز، سالم و شاداب
  • 9% فسفر برای تقویت میزان گلدهی و بزرگ شدن سایز گل ها
  • 5% پتاسیم جهت تقویت ریشه و افزایش مقاومت گل یاس در برابر خشک‌سالی، بیماری ها و آفات

هرس گل یاس

برخی از گونه های گل یاس سرعت رشد بالایی دارند و به هرس مداوم محتاج هستند. توصیه می شود به هرس و شکل‌دهی گل یاس مخصوصاً در اوایل فصل بهار دقت ویژه ای کنید.

تعویض گلدان گل یاس

فصل بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان یاس است.

بیماری های گل یاس

به طور کل گل یاس مقاومت بالایی در برابر بیماری ها دارد. مخصوصاً اگر شرایط محیط گرمسیری و ایده آل برای آن فراهم شود. با این حال بیماری های گل یاس می توانند سلامت برگ، گل و ریشه گیاه را به خطر بیندازند.

برخی از رایج ترین بیماری های تهدیدکننده گل یاس عبارت‌اند از:

کپک پودری (Powdery Mildew)

کپک پودری رایج ترین عفونت قارچی است که می تواند هم برگ های خشک و هم برگ های تازه گل یاس را آلوده کند.

طی این بیماری، لکه های پودری سفید و خاکستری سطح برگ ها را می پوشاند و در مدت کوتاهی به ساقه ها نیز سرایت می کند.

کپک پودری با کمک اسپری قارچ کش قابل درمان است. هفته ای یک بار برگ ها را سم پاشی کنید تا زمانی که اثری از کپک پودری بر روی سطح برگ ها دیده نشود.

همچنین ساییدن برگ ها به هم موجب ریختن کپک ها می شود.

گل یاس، بیماری کپک پودری گل یاس، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

بلایت ساقه (Stem Blight)

ضایعات کوچک/بزرگ سیاه یا قهوه ای بر روی ساقه های گل یاس که به سرعت رشد می کنند و حتی ممکن است موجب از بین رفتن و مرگ گیاه شوند.

این بیماری در شرایط آب و هوایی سرد و مرطوب تشدید می شود.

گل یاس، بیماری بلایت ساقه گل یاس، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

نماتد گره ریشه (Root Knot Nematode)

نماتد گره ریشه انگلی است که در خاک وجود دارد و در مکان های گرم و مرطوب رشد کرده و در نهایت ریشه گیاه را آلوده میکند. تصویر زیر ریشه گیاه آلوده به نماتد را نشان می دهد.

گل یاس، بیماری نماتد گره ریشه گل یاس، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

شته (Aphids)

شته حشراتی ریز، نرم و گلابی مانند هستند و مخرب ترین آفتی به حساب می آیند که به گیاهان زیر کشت حمله می کنند.

گل یاس، بیماری شته گل یاس، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

هزارپا برگ خوار (Leaf Eating Caterpillar)

هزارپا از جمله آفاتی است که می تواند به شدت به گل و گیاهان زینتی و همچنین گل یاس حمله کرده، شاخ و برگ آن ها را کاملاً ببلعد و رشد گیاه را به تعویق بیندازد.

گل یاس، بیماری هزارپا برگ خوار گل یاس، مراقب از گل یاس، نگهداری گل یاس، کاشت گل یاس

همچنین مطالعه کنید مطلب گل نرگس، کاشت و نگهداری

کاشت و تکثیر گل یاس

اگر شما هم جز علاقه مندان گل یاس هستید، این بخش را از دست ندهید تا با روش های تکثیر این گل زیبا و معطر آشنا شوید. به طور کل می توان به سه روش گل یاس را تکثیر کرد:

قلمه زدن گل یاس

قلمه زدن یکی از روش های رایج تکثیر گل یاس است. در این روش بهتر است در اواخر تابستان چند شاخه ضخیم از گل یاس مدنظر خود را جدا کنید و هر کدام را به چند بخش 10 الی 20 سانتی متری تقسیم کنید به طوری که انتهای هر یک به شکل اریب باشد.

توجه کنید که هر بخش چند عدد جوانه و تنها 2 برگ داشته باشد. اگر از هورمون ریشه زایی به انتهای هر قلمه بزنید که چه بهتر! سپس قلمه ها در گلدانی با ماسه نرم و مرطوب بکارید به شکلی که تنها یک سوم آن ها در خاک قرار گیرد.

اگر نیازهای گلدان نظیر نور غیرمستقیم، آب و رطوبت کافی و دمای مناسب برآورده شده باشند، پس از گذشت حدوداً دو ماه، قلمه ها ریشه می زنند و زمان انتقال قلمه های گل یاس به گلدان اصلی فرا رسیده است.

خواباندن شاخه ی گل یاس

در این روش تعدادی از شاخه های سرحال و سالم گل یاس را انتخاب کنید. سعی کنید از شاخه های نزدیک به خاک و یک دو ساله انتخاب کنید که حداقل چند جوانه داشته باشد.

سپس قسمت میانی شاخه را با کمک چاقو تیز کمی خراش دهید و در گلدان ماسه بکارید. خراشیدن ساقه به تسریع عمل ریشه زایی کمک می کند. پس از حدود دو ماه شاخه ی کاشته شده ریشه دار می شود.

پاجوش

گل یاس پاجوش های فراوانی دارد. به همین جهت جدا کردن پاجوش ها و کاشت آن ها در فصل بهار یکی از روش های ساده و رایج تکثیر گل یاس است.

پرسش و پاسخ متداول درباره گل یاس

گل یاس نماد چیست؟

گل یاس غالباً نماد عشق، زیبایی و احساسات است.

نور مناسب برای گل یاس باید چگونه باشد؟

گل یاس گیاهی آفتاب دوست است و به نور کافی و کامل نیاز دارد. نور کم موجب رشد هرز و علفی گیاه می شود.

دمای مناسب برای گل یاس باید چگونه باشد؟

گل یاس در برابر گرما مقاومت خوبی دارد اما با این حال محیط خنک برای گلدهی آن مناسب تر است و عمر گل هایش در محیط سرد بیشتر می شود.

بهترین گل و گیاه آپارتمانی را از گلخانه ملک بخواهید!

گلخانه ملک سال هاست که در زمینه کاشت، پرورش و فروش حضوری و آنلاین انواع گل و گیاه آپارتمانی فعالیت دارد.

برترین گیاه شناسان و مهندسین کشاورزی را گرد هم آورده ایم تا خیالتان را از بابت کیفیت آسوده سازیم. کیفیت بالا تنها یکی از رموز موفقیت ماست! علاوه بر آن قیمت مناسب نیز رقابت با گلخانه ملک را بسیار سخت کرده است.

در کنار تنوع بالا گل و گیاه، طیف وسیعی از گلدان ها، خاک، ابزارآلات کشاورزی و بذر گیاهان نیز برای علاقه مندان آماده فروش است.

در ضمن اگر امکان خرید حضوری برای شما فراهم نیست، کافی است از طریق تلفن همراه هوشمند خود یا رایانه به سرعت و تنها با چند کلیک ساده، خرید خود را از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گلخانه ملک تکمیل و سفارش خود را درب منزل دریافت کنید.

امروزه مشغله و گرفتاری ها در زندگی شهری و ترافیک خرید حضوری را بی معنا کرده و موجب شده که عموم مردم در شهرهای بزرگ به خرید اینترنتی رو آوردند.

از سوی دیگر تنوع گل و گیاهان و وسایل جانبی آن ها در شهرستان ها به اندازه شهرهای بزرگ نیست. در نتیجه استقبال از خرید آنلاین گل و گیاه از گلخانه ملک روز به روز بیشتر می شود.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
× مشاوره رایگان گل و گیاه