0

گل پتوس زیبای کم توقع!

به احتمال قوی شما هم با گل پتوس آشنایی دارید و از آن نگهداری می کنید یا حداقل در خانه اقوام و دوستان دیده اید. گل پتوس با زیبایی بی نظیرش سرسبزی و طراوت را به منزل شما هدیه می دهد. در کنار زیبایی چشمگیری که دارد، دوام و مقاومت بالای آن نیز موجب شده که طرفداران بیشتری داشته باشد.

گل پتوس بسیار کم توقع است و با اندکی رسیدگی سرسبز و بانشاط می گردد. نیاز کمی به مراقبت دارد و در زمره ی گیاهان کم دردسر قرار می گیرد. علاوه بر زیبایی و کم توقعی، گل پتوس هیچ گونه حشره ای را به خود جذب نمی کند. همچنین به حفظ رطوبت محیط کمک می کند و بهترین گزینه برای نگهداری و پرورش در محیط منزل یا محیط کار است.

همچنین مطالعه کنید: زیباترین گیاهان آپارتمانی

پتوس به سرعت رشد می کند و سرعت رشد بالا یکی از ویژگی های اصلی آن به شمار می رود. زیستگاه آن مناطق گرمسیری است اما به سادگی خود را با سایر شرایط آب و هوایی وقف می دهد. گل پتوس از جمله گیاهانی است که دی اکسید کربن محیط را با اکسیژن جایگزین می کند.

گل پتوس بومی جزایر سلیمان است و بدون اغراق یکی از معروف ترین گل های آپارتمانی محسوب می شود.

انواع گل پتوس

گل پتوس مرمری

بارزترین ویژگی این گونه از گل پتوس سرعت رشد پایین در مقایسه با سایر انواع پتوس است. سطح برگ های این نوع از گل پتوس ترکیب رنگ سبز و سفید است و شباهت آن به سنگ مرمر باعث شده که پتوس مرمری نام گیرد! زیبایی خارق العاده در کنار مقاومت بالا گل پتوس مرمری را به گزینه ی ایده آلی برای پرورش در منزل و محیط کار تبدیل کرده است.

گل پتوس مرمر با نام ملکه مرمری هم شناخته می شود. زیبایی خارق العاده آن موجب شده که نام ملکه را بر آن بگذارند!

گل پتوس طلایی

پتوس طلایی با برگ هایی به رنگ زرد و طلایی زیبایی چشمگیری دارد. برای اینکه رنگ طلایی در برگ های این نوع از پتوس واضح باشد، نیاز است که یکی دو ساعت در طول روز در معرض نور خورشید قرار گیرد. نور ناکافی برگ های این نوع از پتوس را از رنگ طلایی به زرد و سبز کم حال تبدیل می کند.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل نگس شیراز

گل پتوس سبز

برگ های قلبی شکل پتوس در این نوع کاملا و یکدست به رنگ سبز نسبتاً تیره است. سازگاری این نوع از پتوس بسیار بالا است و نور کم را نیز به خوبی تحمل می کند. گل پتوس سبز یکی از پرطرفدارترین انواع پتوس است که به فراوانی در گل فروشی ها، منازل و محیط های اداری دیده می شود.

گل پتوس نقره ای

این نوع از پتوس به علت رنگ خاکستری در برگ هایش با نام پتوس نقره ای شناخته می شود. برگ های ضخیم این گیاه به رنگ سبز و خاکستری هستند. گل پتوس نقره ای به آب کم و هچنین نور ناکافی مقاوم است و مثل سایر گونه های پتوس گیاهی سازگار محسوب می شود.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل ارکیده

گل پتوس سفید

گل پتوس سفید با لکه های سفید رنگ پوشیده شده است. گل پتوس سفید به گل پتوس شاد هم معروف است. لکه های سفید رنگ این نوع از پتوس برای باقی ماندن به نور بیشتری در مقایسه با سایر انواع پتوس نیاز دارند.

پتوس، گل پتوس، نگهداری گل پتوس، قیمت گل پتوس، انواع گل پتوس، گیاه آپارتمانی پتوس

چگونه پتوسی سرحال داشته باشیم؟

نگهداری از گل پتوس بسیار ساده است و این گیاه کم توقع در شرایط گوناگون آب و هوایی زنده می ماند. با این حال بهتر است نکاتی را در رشد و پرورش این گیاه در نظر بگیریم.

  • نور مناسب گل پتوس: گل پتوس شرایط گوناگون نوری را به خوبی تحمل می کند. با نور کم هم سازگار است؛ اما بهتر است آن را در نور متوسط قرار دهید تا احتیاجات آن به خوبی مرتفع گردد. گل پتوس حتی در سایه هم قابل پرورش است! نکته مهم در مورد نور پتوس، قرار ندادن آن در معرض نور مستقیم خورشید است که به گیاه آسیب جدی می رساند و برگ های آن را می سوزاند. در ضمن اگر دیدید که برگ های گل پتوس کمرنگ و رنگ پریده شده اند، بهتر است آن را در محیط پرنورتری قرار دهید.
  • چه میزان آب برای گل پتوس کافی است؟ هرموقع که خاک پتوس کمی خشک شد، به آن آب دهید. به همین سادگی! برگ های پژمرده نشانه کمبود آب هستند و برگ های زرد هم نشان دهنده آبیاری بیش از حد و پوسیدگی اند. گل پتوس از خاک غرقابی و احاطه ریشه با آب بیش از حد بیزار است. به طور کل هر گیاهی از خاک اشباع شده با آب متنفر است. از این رو کاشت گیاه در خاک سبک و متخلخل و آبیاری به اندازه کافی ضرورت دارد.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل یاس

  • دمای مناسب گل پتوس: دمای بین 15 الی 25 درجه سانتی گراد برای نگهداری پتوس ایده آل است. اگر برگ های پتوس سیاه شد می تواند نشانه سرمای بیش از حد باشد. در ضمن پتوس را در دمای زیر 10 درجه سانتی گراد قرار ندهید وگرنه گیاه را نابود خواهید کرد!
  • به پتوس کود بدهم یا خیر؟ درست است که پتوس گیاه کم توقعی است اما با این حال توصیه می شود در فصل رشد و فصل بهار با کمی کود آن را تغذیه کنید. از ماه فروردین تا حتی اواسط پاییز می توانید به شکل ماهیانه به آن کود دهید.
  • رطوبت مورد نیاز گل پتوس: پتوس به رطوبت بالا علاقه مند است با این حال رطوبت کم محیط را نیز به خوبی تحمل میکند.غبارپاشی و استفاده از دستگاه بخور برای افزایش رطوبت مورد نیاز گل پتوس توصیه می شوند. طبیعی است که با گذشت زمان خاک گلدان نتواند مواد مغذی مورد نیاز پتوس را تامین کند. نمی شود هم که به طور مکرر خاک گلدان را کاملا عوض کنیم. پس در چنین شرایطی تنها راه دادن کود به گل پتوس است تا نیازهایش برطرف گردد.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل رز

  • گل پتوس را در چه خاکی بکارم؟ خاک زهکش و با خاصیت اسیدی پایین بهترین گزینه برای کاشت گیاه پتوس است.گل پتوس از خاک غرقابی بیزار است. به همین جهت باید در خاکی سبک و متخلخل کاشته شود که آب اضافی را به سرعت از خود عبور دهد.
  • چه زمانی گلدان پتوس را عوض کنم؟ هر زمان که ریشه از گلدان گل پتوس بیرون آمد، زمان تعویض گلدان فرارسیده. به طور کل پتوس گلدان کوچک را بر گلدان بزرگ ترجیح می دهد. همچنین اگر گل پتوس در شرایط ایده آل است ولی برگ ها بی حال و سرعت رشد گیاه کم شده است می توانید نتیجه بگیرید که زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.
  • دقت کنید که برای خروج آب اضافی سوراخ در پایین گلدان وجود داشته باشد! همانظور که پیش تر گفته شد گل پتوس از خاک غرق در آب متنفر است و سبب پوسیدگی ریشه می شود. به همین جهت توصیه می کنیم علاوه بر کاشت گل پتوس در خاک سبک و متخلخل و عدم زیاده روی در آبیاری، سوراخ هایی در کف گلدان گل پتوس ایجاد کنید تا آب اضافی از آن خارج شود و در خاک انباشته نگردد.
  • چه زمانی پتوس را هرس کنم؟! اگر دوست دارید پتوس شما به شکل متراکم رشد کند، بهتر است انتهای ساقه هایی که بلند شده اند را ببرید و سپس آن را در گلدان آب قرار دهید تا ریشه بزند. در مرحله بعد شاخه ریشه زده را در خاک گلدان بکارید تا گلدان شما متراکم تر شود. اگر هم ترجیح می دهید که پتوس شما ساقه های بلند داشته باشد و با آن دیوار یا ستون را پوشش دهید که نیازی به برش ساقه نیست. پتوس گیاهی ایده آل برای پوشاندن سطح دیوار و ستون هاست.
  • پتوس و فصل زمستان: دقت کنید که حتما گل پتوس را از وسایل گرمایشی مثل بخاری و شوفاژ دور نگه دارید. اگر گل پتوس شما در فضای باز هست با قرار دادن کاور، آن را از سرمای زمستان در امان نگه دارید. نکته مهم دیگر در نگهداری گل پتوس کاهش آبیاری در فصل های سرد سال است. در فصول سرد سال نور و گرمای محیط کمتر می شود. از این رو گل پتوس به آب کمتری نیازمند است.

همچنین مطالعه کنید: صفر تا صد نگهداری سانسوریا

پتوس، گل پتوس، نگهداری گل پتوس، قیمت گل پتوس، انواع گل پتوس، گیاه آپارتمانی پتوس

مبتدی ها گل پتوس را فراموش نکنند!

اگر تازه وارد دنیای گل و گیاهان آپارتمانی شده اید و قصد دارید منزل یا محیط کار خود را با گل و گیاه زینت بخشید، حتما از گل پتوس استفاده کنید. گل پتوس یکی از ساده ترین گل ها برای نگهداری است. گلی بسیار کم توقع و سازگار که اغلب شرایط محیطی را تحمل می کند و سالیان سال مهمان شما خواهد بود.

گل پتوس برای محیط های اداری کم نور نیز گزینه ی ایده آلی است. همچنین می توان از گل پتوس برای پوشاندن دیوار یا بالا رفتن از ستون استفاده کرد زیرا گیاهی رونده است.

همچنین مطالعه کنید: انواع گیاه سانسوریا

آیا گل پتوس سمی است؟

گل پتوس حاوی کلسیم اوکسالتس هست و خوردن آن ممکن است سبب استفراغ و یا سوزش گلو در حیوانات خانگی و انسان و کودکان شود؛ اما پتوس سمی نیست. با این حال اگر از حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه نگهداری می کنید بهتر است گل پتوس را در دسترس آن ها قرار ندهید تا از هر حادثه ای جلوگیری کنید.

چرا برگ های پتوس من زرد شده اند؟

اگر گل پتوس شما زرد شد می تواند ناشی از پوسیدگی ریشه به علت آبیاری بیش از حد باشد. به همین علت است که می گوییم تا زمانی که خاک پتوس خشک نشده به آن آب ندهید. پتوس با آبیاری زیاده از حد رابطه ی خوبی ندارد. در ضمن اطمینان حاصل کنید که آب اضافی گل پتوس از سوراخ های انتهای گلدان خارج می شود.

آبیاری ناکافی هم می تواند منجر به زرد شدن برگ ها شود. پس با دقت پتوس خود را بررسی کنید تا ببینید از آبیاری زیاد زرد شده یا آبیاری کم! نور ناکافی نیز می تواند منجر به زرد شدن برگ های گل پتوس شود. پس سعی کنید تا جای ممکن نور کافی را برای پتوس تامین کنید. برخی از بیماری های قارچی یا باکتری ها نیز می توانند منجر به زرد شدن برگ های پتوس شوند.

همچنین مطالعه کنید: هر آنچه که نیاز است از گیاه بابا آدم بدانید

البته این نکته را در نظر بگیرید که اگر برگ های قدیمی تر پتوس زرد شدند می تواند طبیعی باشد زیرا شاخ و برگ های جدید نمایان می شوند و برگ های قدیمی تر می ریزند.

سعی کنید گل پتوس را در دمای متعادل نگهداری کنید. سرمای بیش از حد یا گرمای فراوان می توانند منجر به زرد شدن برگ ها شوند. اگرسایر علل در زرد شدن برگ های گل پتوس شما دخیل نبودند، مکان گیاه را تغییر دهید و به محیطی با دمای متعادل ببرید.

پتوس، گل پتوس، نگهداری گل پتوس، قیمت گل پتوس، انواع گل پتوس، گیاه آپارتمانی پتوس

گل پتوس را چگونه قلمه بزنم؟

شاخه ای از گل پتوس را ببرید و سپس آن را در گلدان آب قرار دهید تا ریشه بزند. چند روزی طول می کشد تا ساقه گل پتوس ریشه بزند. زمانی که ریشه های پتوس به طول پنج سانتی متر رسیدند وقت کاشت آن ها فرا رسیده است. سپس آن را در گلدانی از خاک سبک و متخلخل بکارید.

همچنین مطالعه کنید: صفر تا صد نگهداری گیاه زامفولیا

آیا می دانستید گل پتوس به تصفیه هوا کمک می کند؟!

گل پتوس سمومی همچون تولوئن، فرمالدئید، بنزن و زایلن را از هوا پاک می کند و نقش بسزایی در تصفیه هوا دارد. پس اگر به دنبال گلی هستید که علاوه بر زیبایی و مقاومت، به تصفیه هوا هم کمک کند، گل پتوس را فراموش نکنید.

علاوه بر تصفیه هوا، گل پتوس به دفع انرژی های منفی هم کمک شایانی می کند.

پتوس، گل پتوس، نگهداری گل پتوس، قیمت گل پتوس، انواع گل پتوس، گیاه آپارتمانی پتوس

همچنین مطالعه کنید: فهرست تمام گیاهان آپارتمانی به همراه عکس

قیمت گل پتوس!

گل پتوس جز گل های مقرون به صرفه است و قیمت مناسبی دارد. اگر هزینه ای که برای گل می کنید برای شما مهم است حتما پتوس را انتخاب کنید. گل پتوس خانه شما را زیبا می کند، مقاومت بالایی دارد و قیمت آن نیز مناسب است.

همچنین مطالعه کنید: گیاهان آپارتمانی سایه دوست

نگهداری گل پتوس در آب!

ممکن است بپرسید که آیا می شود گل پتوس را در آب نگه داشت یا خیر؟! البته که میشود! فقط این نکته را در نظر بگیرید که کیفیت برگ های پتوس در آب همانند کیفیت برگ های آن در خاک نیست.

دقت کنید که حتما آب گلدان را به طور مرتب عوض کنید و گلدان را ضدعفونی کنید. در ضمن ریشه های سیاه شده و لزج را نیز به طور مکرر جدا کنید. همچنین حتما از آب بدون املاح استفاده کنید.

پرسش و پاسخ متداول درباره گل پتوس

بهترین خاک برای کاشت گل پتوس چیست؟

خاک زهکش و با خاصیت اسیدی پایین بهترین گزینه برای کاشت گیاه پتوس است.گل پتوس از خاک غرقابی بیزار است. به همین جهت باید در خاکی سبک و متخلخل کاشته شود که آب اضافی را به سرعت از خود عبور دهد.

چه زمانی گلدان پتوس را عوض کنیم؟

هر زمان که ریشه از گلدان گل پتوس بیرون آمد، زمان تعویض گلدان فرارسیده. به طور کل پتوس گلدان کوچک را بر گلدان بزرگ ترجیح می دهد. همچنین اگر گل پتوس در شرایط ایده آل است ولی برگ ها بی حال و سرعت رشد گیاه کم شده است می توانید نتیجه بگیرید که زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

علت زرد شدن نوک برگ های پتوس چیست؟

اگر گل پتوس شما زرد شد می تواند ناشی از پوسیدگی ریشه به علت آبیاری بیش از حد باشد. به همین علت است که می گوییم تا زمانی که خاک پتوس خشک نشده به آن آب ندهید. پتوس با آبیاری زیاده از حد رابطه ی خوبی ندارد. در ضمن اطمینان حاصل کنید که آب اضافی گل پتوس از سوراخ های انتهای گلدان خارج می شود.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
گلخانه ملک، فروشگاه آنلاین گل و گیاه ملک

تخفیف های تا سقف 70 درصد در اینستاگرام گلخانه ملک


بر روی بنر مقابل کلیک کنید