0
گل مریم، انواع گل مریم، کاشت و مراقبت گل مریم، نگهداری گل مریم

اگر شما هم به گل های پر عطر و بو علاقه شدیدی دارید، حتما گل مریم یکی از گزینه های انتخابی شما در گل فروشی هاست. من به عنوان یکی از علاقه مندان پر و پا قرص گل مریم محال است که به گلفروشی بروم و بدون گل مریم بیرون بیایم!  رایحه ی این گل همه را به سمت خود جذب می کند و بعید است گلخانه ای پیدا شود که گل مریم برای فروش نداشته باشد. مگر اینکه بدشانس باشید و قبل حضور شما به اتمام رسیده باشد!

گل مریم (Tuberose) یکی از گل های چندساله و مشهور در ایران است. زیبایی چشمگیر در کنار عطر و رایحه قوی، گل مریم را به پای ثابت دسته گل ها تبدیل کرده است. گل مریم با عنوان ملکه شب (Night Queen) هم شناخته می شود که علت آن رایحه ی قوی و دلپذیر این گل در شب است.

در نام انگلیسی گل مریم (Tuberose)، واژه رز (Rose) آمده است اما بهتر است بدانید که این گل هیچ ارتباطی با رز ندارد!

گل مریم به خانواده پیازیان (Amaryllidaceae) تعلق دارد و با نام علمی Polianthes tuberosa شناخته می شود. گلی با عمر طولانی که تا ارتفاع 90 سانتی متری رشد می کند.

 هر شاخه از گل مریم در اوایل تا اواخر تابستان بیش از 12 عدد شکوفه سفید می دهد که تا زمانی که در محیط گرم باشند، بسته باقی می مانند و به محض خنک شدن هوا شکوفا می شوند. گل های کشیده و بلند که هر کدام شش گلبرگ ظریف دارند.

زمان گلدهی گل مریم به فصل کاشت پیاز آن بستگی دارد و عموما در فصل های بهار، تابستان و پاییز به گل می نشیند.

گل مریم، انواع گل مریم، کاشت و مراقبت گل مریم، نگهداری گل مریم

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد کاشت و نگهداری گیاه برگ انجیری

گل مریم بومی کدام کشور است؟

گل مریم بومی مکزیک است پس مشخصا برای نگهداری در آب و هوای گرم مناسب است و برای شکوفه دهی به نور فراوان، گرما و زمان نیاز دارد. بسیاری از مردم گل مریم را بومی آسیا می دانند اما برخلاف تصور آن ها، این گل زیبا و معطر بومی کشور مکزیک در آمریکای شمالی است.

گل مریم پس از مکزیک به مراکش، مصر و چین راه یافت و سپس در قرن هفدهم از هندوستان به اروپا صادر شد. به محض ورود گل مریم به کشورهای اروپایی، استفاده از آن به عنوان یکی از مواد اولیه مشهور در صنعت عطرسازی رایج شد.

اروپایی ها در تولید روغن و اسانس از گل مریم و بهره وری حداکثری از این گل خوشبو بهترین عملکرد را داشتند. همچنین استفاده از گل مریم جهت گل آرایی در کلیساهای کشور فرانسه بسیار رونق گرفت.

 مادام دولاوالیر (Madame de La Vallière) یکی از معشوقه های لویی چهاردهم (Louis XIV’s) از گل مریم معطر در آرایش موها و لباس های خود استفاده می کرد. تا جایی که امروزه عطر و ادکلن هایی با نام تجاری مادام دولاولیر تولید می شود!

همچنین مطالعه کنید کاشت، نگهداری و مراقبت گل قاشقی

گل مریم نماد چیست؟

گل مریم نماد خلوص، پاکی، بی گناهی و صلح است. شاید رنگ سفید آن موجب شده که نماد خلوص و پاکی شود. به همین جهت در برخی از فرهنگ ها استفاده از آن در دسته گل عروس مرسوم است.

بسیاری اعتقاد دارند که گل مریم انسان را از روح شیطانی محافظت می کند! از این رو برخی از مردم آن را در جیب لباس و کت خود قرار می دهند تا همیشه همراهشان باشد!

هرچند که بسیاری همچون من، این عقاید را خرافات می دانند اما قرار دادن چند عدد گل مریم در جیب اگر فایده ی این چنینی هم نداشته باشد، با عطر خود آرامش را به ما هدیه می دهد!

رتبه بالای ایران در صادرات گل مریم

گل مریم های تولید شده در ایران از کیفیت بالایی برخوردار هستند و رایحه ی قوی دارند. ایران در صادرات گل مریم توانمند عمل کرده است و مریم های تولیدی در ایران طرفداران خاص خود را دارند.

کاشت گل مریم به روش هیدروپونیک نیز در ایران مورد استقبال قرار گرفته است و امید داریم که به زودی این روش در ایران رونق بگیرد. شیوه کاشت هیدروپونیک در مصرف آب صرفه جویی می کند. همچنین از فرسایش خاک، رشد علف هرز و آفات جلوگیری می کند. هیدوپونیک موجب صرفه جویی در هزینه ها هم می گردد.

گل مریم گیاهی چندساله است و کاشت آن در تمام فصول ممکن است. به خصوص اگر با روش هیدوپونیک کشت شود به صرفه تر هم می شود. در این روش به وسعت کشت بالا نیازی نیست و آموزش آن ساده است.

گل مریم در کشورهای خاورمیانه طرفداران بسیاری دارد و خرید و فروش آن در خاورمیانه رونق گرفته است. بازار خاورمیانه یکی از بازارهای اصلی واردکننده گل مریم است.

همچنین مطالعه کنید نحوه مراقبت، کاشت و نگهداری از گل یاس

گل مریم در هندوستان

گل مریم در جنوب هند به شکل وسیع کشت می شود. همان طور که در فیلم و سریال های بالیوود نیز دیده اید گل مریم در مراسم های عزا و عروسی عضو ثابت است.

گل مریم، انواع گل مریم، کاشت و مراقبت گل مریم، نگهداری گل مریم

در کشور هند ریسه گل مریم در آرایش مو بانوان به کار می رود یا دور گردن انداخته می شود. همچنین در گل آرایی محیط نیز نقش پررنگی دارد.

کشت وسیع مریم در هندوستان، این کشور را در زمینه صادرات گل مریم قوی کرده و به یکی از کشورهای اصلی صادر کننده گل مریم تبدیل کرده است.  

گل مریم، انواع گل مریم، کاشت و مراقبت گل مریم، نگهداری گل مریم

همچنین مطالعه کنید روش کاشت، نگهداری و مراقبت از گل رز

انواع گل مریم

چهار دسته کلی گل مریم وجود دارد که تفاوت آن ها در تعداد گلبرگ و ردیف گل هاست.

گل مریم سینگل (Single)

گل های سفید رنگ این دسته از گل مریم در یک حلقه کنار هم چیده شده اند. گل هایی بسیار معطر دارد که در صنعت عطرسازی و تولید اسانس و روغن های معطر استفاده می شود.

عطر و بوی گل مریم سینگل از گونه های دابل بیشتر است. برخی از گونه های مشهور گل مریم سینگل عبارتند از:

گل مریم آرکا نیرانتارا (Arka Nirantara)

گل مریم آرکا بازه ی طولانی گل می دهد. آرکا توسط موسسه تحقیقات باغبانی هندوستان (indian institute of horticultural research) معرفی شده است. گل هایی سفید رنگ و تکی می دهد.

گل مریم شرینگار (Shringar)

شرینگار از ترکیب گل مریم سینگل و دابل به وجود آمده است. شرینگار نیز توسط موسسه تحقیقات باغبانی هندوستان (indian institute of horticultural research) پدید آمده است.

جوانه گل مریم شرینگار صورتی رنگ است. نگهداری از آن هم به شکل شاخه بریده و هم درون دسته گل مناسب است. گل های مریم شرینگار بسیار لطیف و حساس هستند و به مراقبت بالا نیازدارند.

پیاز آن را در فصل بهار و در نور کامل بکارید. همچنین از رطوبت کافی محیط کشت و خاک زهکش اطمینان حاصل کنید. گل مریم شرینگار 45 الی 90 سانتی متر قد می کشد.

گل مریم سینگل مکزیکی(Single Mexican)

گل مریم سینگل مکزیکی درست در زمانی که سایر گونه های گل مریم به ثمر نمی شینند، یعنی در فصل پاییز گل می دهد.

به طور کل گلدهی آن از تابستان شروع شده و تا اوایل پاییز ادامه می یابد.نگهداری از آن در باغچه و به شکل شاخه بریده شهرت دارد. همچنین برای تهیه عطر و ادکلن نیز مناسب است.

گل مریم پرجوال

این گونه از گل مریم گیاهی دورگه است که از ترکیب شرینگار و سینگل مکزیکی پدید آمده و توسط موسسه تحقیقات باغبانی هندوستان (indian institute of horticultural research) معرفی شده است.

غنچه های آن صورتی هستند اما به محض باز شدن به سفید تغییر رنگ می دهند.

گل مریم نیمه پُرپر (Semi-Double)

گل های این گروه دو الی سه حلقه گل دارند. شکل شاخه بریده این گونه از مریم شهرت دارد و از آن برای تهیه روغن و عطر هم استفاده می گردد.

گل مریم پُرپر یا دابل(Double)

انواع گل مریم دابل بیش از سه حلقه گل دارند. گلبرگ های گل مریم پُرپر سفید رنگ هستند و سایه ی قرمزی آن ها را پوشش داده است. برخی از انواع معروف آن عبارتند از:

 • گل مریم سوواسینی (Suvasini): این گیاه دورگه از ترکیب گل مریم سینگل و دابل پدید آمده است و توسط موسسه تحقیقات باغبانی هندوستان (indian institute of horticultural research) معرفی شده است.
 • گل مریم وابینهاو (Vabinhav): غنچه های این نوع از گل مریم سبز رنگ هستند و پس از باز شدن گل های سفیدی تشکیل می دهند.
 • گل مریم مروارید دابل (Pearl Double): رنگ قرمز در گل های این گونه از گل مریم از ویژگی های اصلی به شمار می آید.  

گل مریم ابلق (Variegated)

برگ های انواع گل مریم ابلق خط دار هستند. خط هایی به رنگ های زرد طلایی و سفید مایل به نقره ای بر روی برگ ها مشهود است.

پژوهشگاه ملی گیاه شناسی لاکنو (National Botanical Research Institute Lucknow) دو نوع گل مریم ابلق را با نام های Rajat Rekha و Swarna Rekha به کمک اشعه گاما (Gamma Iradiation) پدید آورده است.

 • گل مریم Rajat Rekha
 • گل مریم Swarna Rekha
گل مریم، انواع گل مریم، کاشت و مراقبت گل مریم، نگهداری گل مریم

همچنین مطالعه کنید همه چیز درباره گل ارکیده

نیازهای گل مریم

نور گل مریم

گل مریم به نور فراوان و کامل نیاز دارد.پس بهتر است در محیط پرنور قرار گیرد اما توصیه می شود از نور شدید در بعدازظهر حفظ شود.

شش ساعت نور در طول روز برای نگهداری گل مریم مناسب است. فراموش نکنید که گل مریم از سایه نفرت دارد.

دمای مناسب گل مریم

گل مریم را از یخ بندان و سرمای شدید محافظت کنید.دمای بین 15 الی 30 درجه سانتی گراد برای نگهداری از گل مریم ایده آل است.

دقت کنید که دمای زیر 10 درجه سانتی گراد به گل مریم آسیب می رساند.

رطوبت و آبیاری گل مریم

گل مریم آب را جذب می کند و به رطوبت زیاد نیاز دارد. با افزایش سن و عمر گیاه، میزان آبیاری را نیز افزایش دهید. البته دقت کنید که آب اضافی از منافذ و سوراخ های پایین گلدان خارج شود تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری گردد.

خاک گل مریم

خاک سبک و زهکش برای کاشت و پرورش گل نرگس ضروری است. اگر احساس کردید که خاک بیش از حد فشرده شده است با افزودن پیت ماس، کمپوست و پرلیت خاک را سبک تر کنید. اسیدیته 6 تا 7 برای گل مریم مناسب است.

کوددهی گل مریم

در فصل رشد هر دو هفته یک مرتبه با نصف غلظت توصیه شده توسط کارخانه سازنده به گل مریم آب دهید.در مصرف کود زیاده روی نکنید.

گل مریم، انواع گل مریم، کاشت و مراقبت گل مریم، نگهداری گل مریم

گل مریم سلامتی را برای شما به ارمغان می آورد!

تقویت سیستم تنفسی!

روغن و اسانس گل مریم برای افرادی که از آسم و مشکلات تنفسی رنج می برند بسیار مفید است.

گل مریم سیستم تنفسی را آرام و اسپاسم های عضلات آن را کاهش می دهد. از این رو در کاهش سرفه و حتی بهبود آلرژی های فصلی نقش بسزایی دارد.

گل مریم آرام بخشی بدون ضرر!

گل مریم موجب آرامش مغز و اعصاب و همچنین عضلات بدن می گردد. گل مریم انسان را از تنش، استرس، افسردگی، اضطراب، خشم و حتی تشنج رها می کند.

گرمابخش!

گل مریم موجب افزاش سرعت گردش خون در بدن می شود و اکسیژن بیشتری را به اندام ها می رساند. به همین جهت در بهبود توان و انرژی بدن، گرم شدن بدن، و حتی دفع خلط بلغم (یکی از اخلاط چهارگانه بدن در تب سنتی) از بدن کمک می کند!

گل مریم خواص دئودورانت را دارد!

از گل مریم در ساخت عطر و ادکلن و دئودورانت استفاده می شود زیرا عطر قوی آن بسیار دوام دارد.مخصوصا در کشورهای گرم و شرجی طرفداران بسیاری دارد.

گل مریم محرک قوای جنسی!

از گل مریم به عنوان داروی گیاهی برای رایحه درمانی و تحریک قوای جنسی استفاده می شود. رایحه شدید، قوی و مست کننده گل مریم به محیط انرژی داده، روان پریشی و کاهش میل جنسی را درمان می کند.

عطر گل مریم باعث تحریک قسمت هایی از مغز می شود که مسئول احساسات جنسی هستند. همچنین با کاهش استرس و تنش و افزایش گردش خون در درمان ناتوانی جنسی و اختلالات نعوض نقش چشمگیری دارد.

مرطوب کننده پوست!

محلولی از ترکیب چند قطره روغن گل مریم و آب ولرم تهیه کنید و با آن پوست دست و صورت خود را ماساژ دهید. این محلول به حفظ رطوبت پوست، نرمی و جوان ماندن آن کمک شایانی می کند.

حتی می توانید آن را جایگزین مرطوب کننده های شیمیایی کرده و روزانه استفاده کنید. محلول تهیه شده از روغن گل مریم برای کاهش ترک های پاشنه پا هم به شدت توصیه می شود!

گل مریم حالت تهوع را از بین می برد!

استنشاق رایحه گل مریم حتی می تواند منجر به کاهش و از بین رفتن حالت تهوع شود!

بهبود خواب!

از قدیم الایام بوییدن گل مریم قبل از خواب به آرامش روحی و خوابی عمیق کمک می کرده است. توصیه می شود اگر کابوس می بینید و نمی توانید از خوابی آرام لذت ببرید، حتما یک بار هم که شده از گل مریم کمک بگیرید. چند شاخه گل مریم در کنار تخت خود قرار دهید و قبل از خواب آن ها را ببوبید! به همین سادگی!

گل مریم، انواع گل مریم، کاشت و مراقبت گل مریم، نگهداری گل مریم

همچنین مشاهده کنید گالری عکس های گیاهان آپارتمانی

نگهداری از گل مریم در محیط باز

مکانی را انتخاب کنید که خاک گل مریم به سرعت خشک شود. اگر محیط نگهداری به گونه ای است که پس از گذشت 5 الی 6 ساعت از باران شدید، هنوز لکه های آب گرفتگی در خاک دیده می شود، مکان گل مریم را تغییر دهید یا محیط را اصلاح کنید.

برای اصلاح این مشکل، می توانید کمی خاک و مواد آلی اضافه کنید تا ارتفاع خاک افزایش یابد. پیت ماس، کمپوست و کود تجزیه شده همگی برای نگهداری گل مریم مناسب هستند و به فراوانی در دسترس اند.

به طور کل گل مریم در محیط غرقاب رشد نمی کند.

گل مریم را پس از اتمام یخبندان و سرمای زمستان بکارید.

گل مریم را در محیطی بکارید که نور کامل دریافت کند. البته در مناطق بسیار گرم و آفتابی، کمی سایه نیز مناسب است.

پس از کاشت گل مریم در باغچه، به فراوانی به آن آب دهید به نحوی که تمام خاک پیرامون آن با آب پوشیده شود. در فصل رشد اگر بارندگی نبود، به طور مرتب و منظم به آن آب دهید.

گل مریم در فصل رشد کود 8-8-8 را ترجیح می دهد.

توصیه می شود به جای آبیاری سبک هر یکی دو روز یک بار، هفته ای یک بار به آن آب فراوان دهید و سیرابش کنید. به طور کل هفته ای یک بار آب فراوان (بارندگی یا آبیاری دستی) برای گل مریم کافی است.

گل مریم 90 الی 120 روز پس از کاشت در اواسط تا اواخر تابستان به گل می نشیند. در ایام گلدهی بریدن ساقه ها و استفاده از گل شاخه بریده آن، ضرری به گل مریم نمی رساند و گیاه را نیز تحریک می کند تا بیشتر گل دهد.

پس از پایان گلدهی، برگ های گل مریم را جدا نکنید. برگ ها نور خورشید را جذب کرده و از آن تغذیه می کنند. البته ممکن است برگ ها به مرور زرد شده و بیفتند.

گل مریم پیش از آغاز فصل جدید گلدهی، چند ماهی استراحت می کند و به خواب زمستانه می رود.

گل مریم را در محلی بدون باد و آرام بکارید.

نگهداری از گل مریم در منزل

 1. گلدان گل مریم را با خاک زهکش و سبک پر کنید. حتما از وجود منفذ و سوراخ در قسمت پایینی گلدان گل مریم اطمینان حاصل کنید زیرا گل مریم از خاک غرقابی نفرت دارد.
 2. گلدان گل مریم را در اتاق پرنور قرار دهید. البته آن را از نور شدید عصرها دور نگه دارید.
 3. گل مریم را در معرض هوای تازه قرار دهید. گاهی اوقات پنجره اتاق را باز کنید تا هوای محیط عوض شود.
 4. گل مریم را در گلدان حداقل 15 الی 20 سانتی متری بکارید تا فضای کافی برای رشد ریشه وجود دارد.

همچنین مطالعه کنید روش نگهداری و کاشت انواع کاکتوس

چرا مریم من گل نمی دهد؟

به طور کل سرعت رشد گل مریم کند است و حدودا چهار ماه زمان می برد تا گل دهد. با این حال دلایل زیر می توانند موجب تاخیر در گلدهی گل مریم شوند:

 • نور ناکافی
 • نیتروژن بیش از حد
 • وارد شدن شوک و استرس به گل مریم

گل مریم، انواع گل مریم، کاشت و مراقبت گل مریم، نگهداری گل مریم

بیماری های گل مریم را بشناسید

کنه ، شپشک آرد آلود، تریپس، عنکبوت قرمز، جوندگان، نماتد و شته از جمله آفات تهدید کننده گل مریم هستند. خصوصا زمانی که تراکم گل در مزرعه زیاد باشد احتمال آسیب بیشتر می شود.

کنه در آب و هوای گرم و خشک رشد کرده و با سرعت زیاد تکثیر می شود. کنه ها منجر به قهوه ای شدن جوانه انتهایی گل مریم می گردند.

شته ها نیز حشرات ریزی به رنگ مشکی، سبز یا بنفش تیره هستند که از گل مریم تغذیه می کنند. تریپس خطری جدی است که از برگ، ساقه و گل تغدیه کرده، شیره را می مکد و به گل آسیب می رساند.

شپشک آرد آلود نیز زخم هایی سفید رنگ و آردی بر روی گیاه می تند.

البته ممکن است مزرعه گل مریم مورد حمله علف های هرز هم قرار گیرد که با هرس و جمع آوری علف ها در چندین نوبت مشکل حل می شود.

آیا گل مریم سمی است؟

گل مریم ممکن است در برخی از افراد موجب گیجی و سرگیجه شود. حتی مجاورت با گل مریم در محیط بسته و برای مدت طولانی می تواند در برخی موجب گرفتگی قفسه سینه و تنگی نفس شود.

پرسش و پاسخ متداول درباره گل مریم

گل مریم بومی کدام کشور است؟

گل مریم بومی کشور مکزیک است و مشخص است که برای رشد بهتر و گل دهی فراوان باید در آب و هوای گرم و با رطوبت زیاد باشد.

گل مریم نماد چیست؟

گل مریم نماد خلوص، پاکی، بی گناهی و صلح است.

آیا گل مریم سمی است؟

گل مریم ممکن است در برخی افراد موجب گیجی و سرگیجه شود.

انواع گل و گیاهان را از گلخانه ملک بخواهید

علاوه بر گل مریم، انواع گل و گیاهان آپارتمانی برای فروش در گلخانه ملک مهیا هستند. پرفروش ترین گل ها را از گلخانه ملک با قیمت رقابتی خریداری کنید: انواع کاکتوس و ساکولنت، گل نرگس، گل ارکیده، گل رز، گل یاس، گل قاشقی، گیاه برگ انجیری و غیره.

گلخانه ملک برای آسان نموندن پروسه خرید، فروش آنلاین و اینترنتی را نیز به مجموعه فعالیت های خود افزوده است تا مشتریان ارجمند بدون خروج از منزل تنها با کمک گوشی هوشمند یا کامپیتور سفارش خود را ثبت کنند و در زمان انتخابی خودشان درب منزل در هرکجای کشور دریافت کنند.

سال ها فروش موفق حضوری در گلخانه ملک موجب شده که مشتریان با اعتماد کامل به خرید اینترنتی محصولات اقدام کنند  و نگران کیفیت نباشند.

گلخانه ملک تضمین می کند که گل و گیاهان انتخابی مشتری را با بالاترین کیفیت ممکن، قیمت رقابتی و در کوتاهترین زمان، سالم و بدون نقص درب خانه در هر کجای کشور به مشتریان محترم تقدیم کند.

کیفیت در کنار قیمت مناسب وجه تمایز گلخانه ملک با سایر فروشندگان اینترنتی گل و گیاه است. گلخانه ملک تجربه شیرین خرید آنلاین گل و گیاه را به علاقه مندان هدیه می دهد!

منتظر پیغام سبز شما هستیم…

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
× مشاوره رایگان گل و گیاه