0

انواع گل شمعدانی، نحوه نگهداری گل شمعدانی، مراقبت و تکثیر گل شمعدانی همه این موارد در این مطلب به صورت مفصل توضیح داده شده است. با ما همراه باشید.

بعید است که تا به حال نام گل شمعدانی را نشنیده باشید! نه تنها دوستداران گل و گیاه بلکه حتی افرادی که سابقه نگهداری گیاهان را ندارند، حداقل نام گل شمعدانی را شنیده اند. گلی بسیار مشهور، شاداب، رنگارنگ و پرانرژی که با زیبایی خود چشم ها را خیره کرده است.

همچنین مطالعه کنید: زیباترین گل های آپارتمانی

این گیاه بسیار به نور علاقه مند است و اگر نور کافی به آن برسد همواره گل می دهد و زنده می ماند. پس اگر منزل شما نورگیر است می توانید گل شمعدانی را در داخل خانه هم نگهداری کنید. هرجه نور محیط بیشتر باشد، شمعدانی گل بیشتری می دهد.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل اسپاتی فیلوم

مقاومت و سازگاری گل شمعدانی موجب شده که افراد مبتدی هم بتوانند این گل را به سادگی نگهداری کنند. گل شمعدانی دوام بالایی دارد و با خواندن این مقاله می توانید به سادگی گل شمعدانی را مهمان خانه ی خود کنید.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل سنگ

گل شعمدانی که در زبان انگلیسی با نام ژرانیوم یا پلارگونیوم (Pelargonium or Geraniums ) شناخته می شود بومی آفریقای جنوبی و استرالیا است. آفریقایی جنوبی به تنهایی 90% از سرده های گل شمعدانی را داراست. گل شمعدانی تقریبا 200 گونه جذاب دارد که در بخش بعدی چند مورد از گونه های معروف آن معرفی شده اند.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل مریم

برخی از گونه های معروف شمعدانی

 • گل شمعدانی پیچ (Ivy Geraniums): شاخه های پر گل این نوع از شمعدانی تمایل دارند تا روی زمین رشد کنند. این گونه از گل شمعدانی برای نگهداری در سبد های آویز گزینه ی جذابی است. برگ های براق و نرم دارد و رنگبندی گلبرگ هایش بسیار متنوع است. از سفید و صورتی گرفته تا قرمز  و نارنجی.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل یاس

 • گل شمعدانی رگال (Regal Geraniums): این گونه از گل شمعدانی غالبا گل هایی بزرگ و طرحدار و بافت دار دارد که شاخه های متراکمی را تشکیل داده اند. برگ های این نوع از گل شمعدانی دندانه های درشتی دارند و غالبا خوشبو هستند.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل نرگس

 • گل شمعدانی زونال (Zonal Geraniums): گل شمعدانی زونال همان گونه ی معروف گل شمعدانی است که در فضاهای سبز بسیار به چشم می خورد. برگ هایی دایره ای شکل دارد که بر روی ساقه های بلند قرار گرفته اند. رنگ های متنوعی نظیر سفید، صورتی، نارنجی، قرمز و جگری دارد. این گونه از گل شمعدانی برای نگهداری در باکس های پشت پنجره و گلدان های پاسیو گزینه ی ایده آلی است. راج ترین گونه گل شمدانی در ایران همین گونه است.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل ارکیده

 • گل شمعدانی زینتی (Decorative geraniums): بسیاری از گونه های گل شمعدانی زینتی به دوران ویکتوریا (Victorian times) برمی گردند اما انواع مدرن این گونه هم وجود دارد. این دسته از گل شمعدانی انواع گوناگون و متنوعی با فرم های مختلف و رنگ های متنوع دارد.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل رز

 • گل شمعدانی برگ فانتزی (Fancy Leaf Geraniums): همانگونه که از نامش پیداست این گونه از گل شمعدانی برگ هایی متنوع و رنگارنگ دارد که با سایه زرد، طلایی یا سبز تیره مزین شده است.

همچنین مطالعه کنید: انواع کاکتوس

 • گل شمعدانی عطری (Scented Leaf Geraniums): این نوع از گل های شمعدانی توسط گیاه پزشکان پرورش یافته اند و هر کدام بو و عطر به خصوصی دارند تا از آن در تهیه عطر و ادکلن و اسانس استفاده شود. شمعدانی عطری بوهایی نظیر لیمو، رز، نعانع، آناناس، نارگیل و غیره دارد.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری و تکثیر انواع کاکتوس

 • گل شمعدانی ستاره ای (Stellar geraniums): این گونه از شمعدانی نخستین بار در دهه 1970 میلادی در استرالیا پدید آمد و پس از آن به طور مرتب تغییر یافت و پیشرفت کرد. گلبرگ های این نوع از گل شمعدانی ظریف به نظر می رسند اما در اصل گل هایی سرسخت با طول عمر زیاد هستند.مقاومت آن ها در برابر نور شدید و مستقیم خورشید بیشتر از سایر گونه هاست.

همچنین مطالعه کنید: بهترین خاک برای کاکتوس

 • شمعدانی فرشته (Angel Geraniums): گل شمعدانی فرشته همان نسخه مینیاتوری گل شمعدانی رگال است با برگ های کوچک مدور. این گونه از گل شمعدانی برای نگهداری در سبدهای آویز یا گلدان مناسب است.  

همچنین مطالعه کنید: انواع سانسوریا

چگونه شمعدانی شاداب  و پرگلی داشته باشم؟

 • نور مناسب گل شمعدانی: اگر بتوانید نور 4 الی 6 ساعته را برای گل شمعدانی مهیا کنید، گیاه شما بیشترین تعداد گل را می دهد! اگر منزل شما پرنور است گل شمعدانی گزینه ی ایده آل و جذابی برای نگهداری در محیط خانه است. اما اگر محیط کار و منزلتان سایه و تاریک است از نگهداری گل شمعدانی اجتناب کنید. شمعدانی در محیط کم نور به شکل هرز رشد می کند.

همچنین مطالعه کنید: گیاهان آپارتمانی سایه دوست

 • دمای مناسب گل شمعدانی: گل شمعدانی در دمای زیر 12 درجه سانتی گراد نمی تواند به خوبی رشد کند  پس در فصل سرما گل شمعدانی خود را به داخل خانه متتقل کنید تا از سرما محافظت شود. شعمدانی های عطری به دمای کمتری نیاز دارند.

همچنین مطالعه کنید: گیاهان آپارتمانی مقاوم

 • گل شمعدانی به چه میزان آب نیاز دارد؟ هرموقع سطح خاک گل شمعدانی تا حدودی خشک شد به آن آب دهید. در ضمن در فصل زمستان که زمان استراحت گل شمعدانی است به آب کمتری نیاز دارد. توجه کنید که خدایی نکرده ریشه های شمعدانی خشک نشوند و به شکل منظم و مرتب به آن آب دهید. در ضمن توصیه می شود از آب بدون آهک، املاح و نمک استفاده شود.

همچنین مطالعه کنید: عکس گیاهان آپارتمانی

 • کود مناسب گل شمعدانی: توصیه می شود در فصل رشد ماهی دو مرتبه به گل شمعدانی کود دهید تا نیاز آن به مواد مغذی برطرف گردد. دقت کنید که در فصل استراحت گل شمعدانی یعنی زمستان به آن کود ندهید.اگر فسفر و پتاس در کود از نیتروژن بیشتر باشد گلدهی گل شمعدانی تقویت می شود. دقت کنید که زیاده روی در کود دهی موجب گل ندادن شمعدانی می شود.  

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره نگهداری سانسوریا

 • رطوبت: می توانید صبح ها گل شمعدانی را غبارپاشی کنید تا رطوبت مورد نیازش فراهم شود.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل سانسوریا

 • گلدان شمعدانی: فراموش نکنید که گل شمعدانی را در گلدان هایی با سوراخ های باز و به تعداد کافی بکارید تا آب اضافی پس از آبیاری به سرعت خارج شود و در اطراف ریشه باقی نماند. زمانی که ریشه شمعدانی به انتهای گلدان رسید و از سوراخ های آن خارج شد زمان تعویض گلدان شمعدانی است.

همچنین مطالعه کنید: نگهداری گیاه بابا آدم

 • خاک گل شمعدانی: همانند سایر گل های آپارتمانی، گل شمعدانی نیز به خاک زهکش و سبک نیاز دارد تا آب اضافی خود را از دست دهد و آب در اطراف ریشه تجمع نیابد. گل شمعدانی از احاطه ریشه با آب نفرت دارد و در چنین شرایطی نه تنها رشد نمی کند بلکه حتی ممکن است بپوسد و از بین برود. خاک با PH حدود 5 الی 6 برای گل شمعدانی مناسب است. البته توجه کنید که هرچه خاک گل شمعدانی اسیدی تر شود، سرعت رشد آن کمتر می شود.

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن سانسوریا

 • بهار فصل تعویض گلدان: اگر شمعدانی شما به تعویض گلدان نیاز داشت، فصل بهار زمان آن است. از تعویض گلدان در زمستان پرهیز کنید.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره سانسوریا پاکوتاه

 • هرس شمعدانی: اگر برگ های شمعدانی زیاد شده بود آن ها را هرس کنید تا نور کافی به تمام برگ ها و گلبرگ ها برسد. فصل مهر و آبان بهترین زمان برای هرس گل شمعدانی است.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره سانسوریا ابلق

چه آفاتی گل شمعدانی را تهدید می کند؟

شپشک آرد آلود، مگس سفید، کنه تار عنکبوتی برخی از آفاتی هستند که گل شمعدانی در صورت مراقبت ناصحیح به آن ها مبتلا می گردد. به طور مثال شته و مگس سفید باعث قهوه ای شدن برگ های گل شمعدانی می شوند. شپشک آرد آلود نیز زخم هایی پنبه مانند شبیه به آرد بر روی برگ های گل شمعدانی پدید می آورد که باید به کمک پنبه آغشته به الکل تمیز شود.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل قاشقی

چرا برگ های گل شمعدانی زرد می شوند؟

 • آبیاری بیش از حد موجب زرد شدن برگ های گل شمعدانی می شود. شمعدانی می تواند کمبود آب را تا حدی تحمل کند ولی از اشباع خاکش با آب به شدت بیزار است. در چنین شرایطی آبیاری را کاهش دهید تا گل شمعدانی شما به حالت اولیه بازگردد.

همچنین مطالعه کنید: نحوه نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی

 • اگر مدت زمان زیادی از تعویض خاک گلدان شمعدانی گذشته، حتما به آن در فصل رشد کود دهید تا کمبود مواد مغذی جبران شود. مواد مغذی ناکافی منجر به زرد شدن برگ های گل شمعدانی می شود.

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن گل قاشقی

 • دمای پایین نیز منجر به زرد شدن برگ های گل شمعدانی می شود. همانطور که پیش تر گفته شد شمعدانی بومی آفریقای جنوبی با آب و هوای گرم است و به همین علت نسبت به سرما حساس است.

همچنین مطالعه کنید: آموزش قلمه زدن گل قاشقی

شمعدانی من گل نمی دهد!

 • گل شمعدانی روزانه حدود 6 ساعت نور نیاز دارد تا گل بدهد. بدون نور کافی گل شمعدانی رشد می کند اما گل نمی دهد. اگر رشد شمعدانی شما به حالت علفی تغییر پیدا کرد و گل نداد حتما آن را به مکان پرنورتری انتقال دهید. در واقع در این حالت گل شمعدانی به دنبال نور می گردد و مدام ساقه هایش به امید رسیدن به نور قد می کشند و بلند می شوند و حالت هرز و علفی رشد می کنند.

همچنین مطالعه کنید: گل زامفولیا

 • آبیاری بیش از اندازه مانع گلدهی شمعدانی می شود. احاطه ریشه گل شمعدانی با آب مانع رسیدن اکسیژن به آن می شود و در نتیجه گل شمعدانی رشد بهینه ندارد و گل نمی دهد.

همچنین مطالعه کنید: بیماری های گیاه زامفولیا

 • دمای پایین نیز جلوی گل دادن شمعدانی را می گیرد. دمای زیر 12 درجه سانتی گراد برای گل شمعدانی سم است. سعی کنید آن را در دمای 21 الی 30 درجه نگهداری کنید. همانگونه که گفته شد گل شمعدانی بومی آفریقای جنوبی است و به گرما عادت و علاقه دارد.

همچنین مطالعه کنید: علت زرد شدن برگ های زامفولیا

 • اگر مواد مغذی خاک گل شمعدانی کم باشد، به خوبی رشد نمی کند. گل شمعدانی برای رشد مطلوب به خاک مغذی نیازمند است. می توانید با دادن کود مواد مغذی مورد نیاز آن را به راحتی تامین کنید. در فصل رشد ماهی دو مرتبه کود بدهید و در فصل  زمستان یعنی فصل استراحت کوددهی را متوقف کنید.

آیا گل شمعدانی سمی است؟

گل شمعدانی موجب ایجاد سوءهاضمه یا استفراغ در حیوانات خانگی و اطفال می شود. به همین علت باید گل شمعدانی را دور از دسترس اطفال و حیوانات کنجکاو دور قرار دهید.

کمبود نیتروژن در گل شمعدانی

 • کوتاه شدن قد گل شمعدانی بر اثر کمبود نیتروژن به وجود می آید.
 • نیتروژن ناکافی منجر به زردی برگ های گل شمعدانی به خصوص برگ های قسمت پایینی گیاه می شود.

قلمه زدن گل شمعدانی

رایج ترین روش تکثیر  گل شمعدانی قلمه زدن است. طوری قلمه را ببرید که بر روی آن گره وجود داشته باشد. از اوایل تابستان تا اواخر پاییز می توانید گل شمعدانی را قلمه بزنید. قلمه را ابتدا در آب بگذارید تا ریشه بزند سپس در خاک بکارید وآب در محیطی گرم و مرطوب بگذارید.

همچنین مطالعه کنید: آموزش قلمه زدن گیاه شفلرا

علاوه بر قلمه زدن می توانید به کمک کاشت بذر نیز به تکثیر گل شمعدانی اقدام کنید. بذر شمعدانی پوشش سختی دارد و به همین علت درصد جوانه زدن آن پایین است. برخی روی بذرها را کمی سمباده می زنند! با این کار پوشش سطح بذر نازک تر شده و درصد جوانه زنی آن بیشتر می شود. البته این کار را با آرامی و با دقت انجام دهید تا بذر آسیب نبیند.

همچنین مطالعه کنید: طراحی و اجرای دیوار سبز

برخی گیاهشناسان توصیه می کنند که بذر را داخل آب داغ بیندازید و اجازه دهید هشت ساعت در همان آب باقی بماند تا سرعت جوانه زنی بذر بیشتر شود. قرار دادن بذر در پیت ماسی که با آب داغ مرطوب شده نیز روش مناسبی است. در این حالت بذر رطوبت را از پیت ماس جذب می کند. می توانید حدود 24 ساعت بذر را در پیت ماس بگذارید. بذرها در اواخر زمستان باید کاشته شوند. در ضمن بهتر است در بستری با خاک زهکش و سبک کاشته شوند. حدودا 100 روز زمان نیاز است تا بذر کاشته شده به مرحله گلدهی برسد.

همچنین مطالعه کنید: ساخت باغ آتلیه عکاسی

گلخانه ملک فروشنده برتر گل شمعدانی

گلخانه ملک به عنوان مجری برتر فضای سبز و سازه هایی نظیر دیوار سبز، روف گاردن و غیره به فروش انواع گل و گیاهان آپارتمانی نیز مشغول است. مشتریان عزیز می توانند گل شمعدانی را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت به شکل حضوری یا غیرحضوری خریداری کنند.

گل شمعدانی در رنگ های متنوع به شکل آنلاین و غیرحضوری هم به فروش می رسد. یا چند کلیک ساده می توانید گل شمعدانی را درب منزل خود صحیح و سالم دریافت کنید.

پرسش و پاسخ متداول درباره گل شمعدانی

چرا برگ های گل شمعدانی زرد می شوند؟

آبیاری بیش از حد موجب زرد شدن برگ های گل شمعدانی می شود. شمعدانی می تواند کمبود آب را تا حدی تحمل کند ولی از اشباع خاکش با آب به شدت بیزار است. در چنین شرایطی آبیاری را کاهش دهید تا گل شمعدانی شما به حالت اولیه بازگردد.

چرا شمعدانی گل نمی دهد؟

گل شمعدانی روزانه حدود 6 ساعت نور نیاز دارد تا گل بدهد. بدون نور کافی گل شمعدانی رشد می کند اما گل نمی دهد. اگر رشد شمعدانی شما به حالت علفی تغییر پیدا کرد و گل نداد حتما آن را به مکان پرنورتری انتقال دهید. در واقع در این حالت گل شمعدانی به دنبال نور می گردد و مدام ساقه هایش به امید رسیدن به نور قد می کشند و بلند می شوند و حالت هرز و علفی رشد می کنند.

نحوه قلمه زدن شمعدانی به چه صورت است؟

رایج ترین روش تکثیر  گل شمعدانی قلمه زدن است. طوری قلمه را ببرید که بر روی آن گره وجود داشته باشد. از اوایل تابستان تا اواخر پاییز می توانید گل شمعدانی را قلمه بزنید. قلمه را ابتدا در آب بگذارید تا ریشه بزند سپس در خاک بکارید وآب در محیطی گرم و مرطوب بگذارید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
گلخانه ملک، فروشگاه آنلاین گل و گیاه ملک

تخفیف های تا سقف 70 درصد در اینستاگرام گلخانه ملک


بر روی بنر مقابل کلیک کنید