0

گل سنگ یا گل خالدار (polka dot plant) یکی از گیاهان مناسب برای پرورش در محیط منزل و آپارتمان است. برخی آن را در گلدان می کارند و برخی نیز در تراریوم و در جوار سایر گل و گیاهان نگهداری می کنند. لکه ها و خال هایی سطح برگ های گل سنگ را پوشانده اند و به همین علت با نام گل خالدار نیز شناخته می شود.

همچنین مشاهده کنید: لیست زیباترین گل های آپارتمانی

کاشت گل سنگ در کنار سایر گیاهان و ترکیب با گیاهان دیگر مخصوصا در تراریوم بسیار زیبا و چشم نواز است.

گل سنگ به رنگ های گوناگونی نظیر صورتی، قرمز، سفید، شرابی و غیره عرضه می شود. هرچه برگ های گل سنگ پررنگ تر باشند و تضاد رنگی در آن ها بیشتر باشد زیبایی آن نیز بیشتر است. از آن جایی که گل سنگ صورتی مشهورترین گونه آن در ایران است، برخی آن را با نام گل خال صورتی می شناسند.

همچنین مشاهده کنید: انواع گل یاس

برگ های گل سنگ ظریف و نازک هستند. گل سنگ عمر کوتاهی دارد و بعد ار گلدهی وارد دوره استراحت شده و می میرد.

انواع گل سنگ

حدودا 100 نوع گل سنگ وجود دارد. برخی از معروف ترین انواع گل سنگ عبارتنداز:

 • گل سنگ کارمینا (Carmina): گل سنگ کارمینا در نواحی همچون کالیفرنیا بسیار به چشم می خورد. این گونه از گل سنگ در نور کامل و سایه رشد می کند. به زیاده روی در آبیاری حساس است و به آب متوسط نیاز دارد. این گونه از گل سنگ در اواسط و اواخر تابستان تا اوایل پاییز به گل می نشیند. به خاکی با PHمعادل 5.1 تا 6 نیاز دارد.

همچنین مشاهده کنید: انواع گل مریم

 • گل سنگ کانفتی (Confetti): این گونه از گل سنگ به نسبت سایر انواع گل سنگ برگ های کوچکتری دارد. رنگ های متنوعی همچون سفید، قرمز و صورتی دارد و سرعت رشد آن بالاتر از سایر انواع گل سنگ است. نور فراوان و سایه نسبی را تحمل می کند و به خاک با PH بین 6.1 تا 7.3 علاقه مند است. گل سنگ کانفتی در فصل بهار یا تابستان به گل می نشیند و برای نگهداری در محیط منزل گزینه ی ایده آلی است.

همچنین مشاهده کنید: گل اسپاتی فیلوم

 • بورکاد صورتی (Pink Brocade): همانگونه که از نام آن پیداست، این گونه از گل سنگ، خال هایی صورتی رنگ دارد که تعداد آن ها در سطح برگ ها نیز فراوان است. سرعت رشد بالا از ویژگی های اصلی این گونه از گل سنگ است. خاک نسبتا اسیدی یا خنثی برای نگهداری گل سنگ بورکاد صورتی مناسب است. قابل ذکر است که این گونه از گل سنگ آفت و حشره خاصی ندارد و مقاوم محسوب می شود.

همچنین مشاهده کنید: انواع گل ارکیده

 • گل سنگ نقطه صورتی (Pink Dot): این نوع از گل سنگ همانند مورد قبلی نقاط و لکه های صورتی رنگی بر روی برگ هایش دارد و به گل سنگ بورکاد صورتی شباهت بسیاری دارد. تنها تفاوت این گونه با گونه ی قبلی در تعداد خال های صورتی است. گل سنگ نقطه صورتی خال های کمتر اما بزرگتری به نسبت گل سنگ بورکاد صورتی دارد.

همچنین مشاهده کنید: انواع گل نرگس

 • گل سنگ پورپاریانا (Purpariana): یکی از زیباترین گونه های گل سنگ با گلبرگ های ارغوانی که برای رشد به نور کامل نیاز دارد.این نوع از گل سنگ به خاک سبک و زهکش نیاز دارد و از آبیاری زیاد نفرت دارد.

همچنین مشاهده کنید: انواع کاکتوس

 • اسپلش قرمز (Red Splash): برگ های این گونه از گل سنگ قرمز رنگ است و لکه ها و خال های سبز تیره بر روی آن گسترده شده است.گل و میوه ی گل سنگ اسپلش قرمز کم اهمیت هستند و بیشتر از جهت زیبایی برگ هایش شناخته شده و مطرح است.

همچنین مطالعه کنید: روش های تکثیر انواع کاکتوس

 • اسپلش سفید (White Splash): لکه های سفید بر روی برگ های این گونه از گل سنگ پراکنده شده و زیبایی خارق العاده ای پدید آورده اند. بارزترین ویژگی این گونه از گل سنگ لکه ها و خال های سفید رنگ است.

همچنین مطالعه کنید: بهترین خاک برای کاشت کاکتوس چیست؟

گل سنگ، عکس گل سنگ، نگهداری از گل سنگ، تکثیر گل سنگ، علت لوله شدن برگ های گل سنگ، علت پژمرده شدن گل سنگ

نگهداری از گل سنگ

 • نور مناسب گل سنگ: نور فراوان اما غیرمستقیم بهترین گزینه برای نگهداری از گل سنگ است. سطح برگ های گل سنگ خالدار و رنگی است و برای باقی ماندن این خال ها و لکه ها به نور فراوان نیاز دارد. اگر برگ های گل سنگ سبز یکدست شدند و خال های سطح آن ها از بین رفت، حتما گیاه را به مکان پرنورتری انتقال دهید. سایه و تاریکی دشمن گل سنگ است و ظاهر آن را تغییر می دهد.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری سانسوریا

 • آبیاری گل سنگ: تنها زمانی که سطح خاک گل سنگ کاملا خشک شد به آن آب دهید. برای این کار انگشت خود را در خاک برده و اگر انگشتتان خیس نشد زمان آبیاری فرارسیده است. میزان آبیاری را با توجه به فصل کم و زیاد کنید. مسلما در فصل های سرد سال گیاه به آبیاری کمتری نیاز دارد. در ضمن دقت کنید که از آبی که به دمای محیط رسیده و بدون کلر و املاح است استفاده کنید. سعی کنید آبیاری به شکل منظم و طبق برنامه انجام شود.

همچنین مطالعه کنید: روش تکثیر سانسوریا

 • گل سنگ را در چه دمایی پرورش دهم؟ دمای بین 15 الی 25 درجه سانتی گراد برای گل سنگ ایده آل است. توجه کنید که دمای کمتر از 13 درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن خال ها و لکه های سطح گیاه و در نهایت آسیب اساسی به گیاه می شود. سرما دشمن گل سنگ است.

همچنین مطالعه کنید: انواع سانسوریا

 • رطوبت گل سنگ: با کمک روش های گوناگونی می توانید رطوبت مورد نیاز گل سنگ را فراهم کنید. می توانید با کمک غبارپاشی رطوبت مورد نیاز گل سنگ را تامین کنید. دو بار غبارپاشی در طول هفته توصیه می شود. به طور کل گل سنگ بسیار رطوبت دوست است. همچنین می توانید ظرف آبی در کنار گلدان قرار دهید تا به مرور زمان تبخیر شود و رطوبت مورد نیاز آن فراهم شود. روش دیگر هم ساخت جزیره است. به این منظور زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب را در زیر گلدان قرار دهید به نحوی که کف گلدان مستقیما با آب در تماس نباشد. تبخیر آب درون زیرگلدانی رطوبت لازم گل سنگ را فراهم می آورد. دستگاه بخور سرد نیز به تامین رطوبت مورد نیاز گل سنگ کمک شایانی می کند.

همچنین مطالعه کنید: روش قلمه زدن سانسوریا

 • خاک گل سنگ: گل سنگ را در خاک زهکش، متخلخل و سبک بکارید تا آب اضافی خود را به سرعت از دست بدهد. باقی ماندن آب در خاک گل سنگ و احاطه ریشه آن با آب موجب پوسیدگی ریشه و در نهایت پوسیدگی گیاه می شود. گل سنگ به خاکی نیاز دارد که سبک باشد تا آب اضافی به سرعت از ان عبور کند و خارج شود. دقت کنید سوراخ های انتهای گلدان گل سنگ باز باشد تا آب اضافی به راحتی عبور کرده و خارج شود.

همچنین مطالعه کنید: روش قلمه زدن گل قاشقی

 • آیا گل سنگ به کود نیاز دارد؟ در فصل رشد ماهی دو مرتبه به گل سنگ کود رقیق و ضعیف دهید.در فصل های پاییز و زمستان گل سنگ به کود نیاز ندارد.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری گل قاشقی

 • تعویض گلدان گل سنگ: هرموقع ریشه های گل سنگ زیاد شد و از پایین گلدان بیرون زد حتما گلدان آن را عوض کنید.در صورت تعویض گلدان رطوبت کافی را به روش هایی که گفته شد برای آن فراهم آورید و مدتی صبر کنید تا گیاه به محیط جدیدش عادت کند.

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن گیاه شفلرا

گل سنگ، عکس گل سنگ، نگهداری از گل سنگ، تکثیر گل سنگ، علت لوله شدن برگ های گل سنگ، علت پژمرده شدن گل سنگ

آفات و بیماری هایی گل سنگ

 • زرد شدن برگ های گل سنگ: آبیاری بیش از حد منجر به زرد شدن برگ ها و ریزش آن ها می شود. دقت کنید که در آبیاری زیاده روی نکنید و تا سطح خاک خشک نشده به آن آب ندهید. گل سنگ هم همانند بسیاری از گیاهان و گل های آپارتمانی دیگر از احاطه ریشه اش با آب و اشباع خاک متنفر است. هم به میزان آبیاری دقت کنید و هم مواظب باشید تا سوراخ های کف گلدان باز باشد و آب اضافی خارج شود. تقریبا تمام گل های آپارتمانی از اشباع خاک با آب نفرت دارند و پوسیدگی ریشه نتیجه آن خواهد بود.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل ارکیده

 • سوختن برگ های گل سنگ: نور مستقیم و شدید خورشید موجب سوختن برگ های گل سنگ می شود. در این حالت گیاه را به مکانی با نور ملایم تر و غیرمستقیم انتقال دهید.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره سانسوریا پاکوتاه

 • لکه ها و خال های رنگی برگ ها از بین رفته اند: اگر نور کافی به گلبرگ های گل سنگ برخورد نکند، لکه ها و خال های رنگی سطح برگ به مرور کمرنگ شده و از بین می روند.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره سانسوریا ابلق

 • لوله شدن برگ های گل سنگ: دمای بالا و رطوبت ناکافی موجب می شود که برگ های گل سنگ لوله شوند. سعی کنید با کمک غبارپاشی رطوبت محیط را افزایش دهیدو همچنین گیاه را به مکان خنک تری انتقال دهید.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل بابا آدم

 • سیاه شدن برگ ها: آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه و گیاه می شود و برگ های گل سنگ را به تدریج سیاه می کند.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گیاه برگ انجیری

تکثیر گل سنگ

گل سنگ را می توانید به کمک بذر تکثیر کنید. به این منظور بذر گل سنگ را برای یک الی دو روز در آب قرار دهید و سپس در گلدانی در عمق 0.5 سانتی متری بکارید و در دمای 20 الی 23 درجه نگهداری کنید. پیت ماس و پرلیت بستر مناسبی برای کشت گیاه گل سنگ هستند.

فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای کشت بذر گل سنگ است. بستر کشت گل سنگ را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید و همچنین پلاستیکی بر روی آن بکشید تا رطوبت مورد نیاز گل سنگ تامین شود.

همچنین می توانید در اواسط بهار تا اوایل پاییز به کمک قلمه به تکثیر گل سنگ کمک کنید. به این منظور قلمه های ده سانتی با کمک چاقویی تیز تهیه کنید. گرفتن قلمه از نوک ساقه ها توصیه می شود. دقت کنید که حداقل یک گره بر روی قلمه هایی که جدا کردید وجود داشته باشد. سپس قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زا فرو برده و بکارید. تقریبا 2 ماه زمان نیاز است تا قلمه ها ریشه کنند.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گیاه کراسولا

گل سنگ، عکس گل سنگ، نگهداری از گل سنگ، تکثیر گل سنگ، علت لوله شدن برگ های گل سنگ، علت پژمرده شدن گل سنگ

فروش گل سنگ در گلخانه ملک

گلخانه ملک با سال ها تجربه و مهارت در فراهم آوردن انواع و اقسام گل و گیاهان آپارتمانی آماده است تا گیاه گل سنگ را با کیفیت عالی و قیمت مناسب تقدیم شما عزیزان کند. می توانید گل سنگ را هم به شکل حضوری و هم به شکل اینترنتی از گلخانه ملک تهیه کنید. گل سنگ در رنگ های متنوع و با بالاترین کیفیت برای طرفداران گل و گیاه مهیا شده است.

گلخانه ملک علاوه بر فروش انواع گوناگون گل و گیاهان آپارتمانی، به سایر امور همچون زیباسازی و گل کاری فضای سبز، باغ و ویلا، ساخت و تجهیز دیوار سبز، آب نما و روف گاردن هم مشغول است.

لینک های مطالعاتی

همچنین مطالعه کنید: گل شمعداني

همچنین مطالعه کنید: گل سنگ

همچنین مطالعه کنید: گل آنتوریوم

همچنین مطالعه کنید: گل اسپاتی فیلوم

همچنین مطالعه کنید: گل پتوس

همچنین مطالعه کنید: دیوار سبز چیست؟

همچنین مطالعه کنید: آشنایی با گیاه بابا آدم

همچنین مطالعه کنید: نحوه نگهداری انواع کاتوس

همچنین مطالعه کنید: خرید اینترنتی گل

همچنین مطالعه کنید: انواع کاکتوس و روش های قلمه زدن آن ها

همچنین مطالعه کنید: آشنایی با گل زامیفولیا

همچنین مطالعه کنید: معرفی گیاه کراسولای مخملی

همچنین مطالعه کنید: آشنایی با گیاه سینگونیوم و انواع آن

همچنین مطالعه کنید: انواع گیاه سانسوریا

همچنین مطالعه کنید: سانسوریا ابلق | صفر تا صد کاشت، نگهداری، آبیاری

همچنین مطالعه کنید: گل سانسوریا | کاشت، نگهداری، تکثیر

همچنین مطالعه کنید: بهترین خاک برای کاکتوس

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی

همچنین مطالعه کنید: طراحی باغ آتلیه عکاسی

همچنین مطالعه کنید: سانسوریای پاکوتاه | کاشت، نگهداری، تکثیر

همچنین مطالعه کنید: سانسوریا | نگهداری، تکثیر و مراقبت

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن گل قاشقی

همچنین مطالعه کنید: ویدیو آموزش قلمه زدن گیاه قاشقی

همچنین مطالعه کنید: گل مریم | انواع، کاشت و نگهداری

همچنین مطالعه کنید: برگ انجیری | صفر تا صد کاشت، نگهداری و بیماری ها

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن گیاه سانسوریا

همچنین مطالعه کنید: گل قاشقی | کاشت، نگهداری و مراقبت

همچنین مطالعه کنید: گل یاس | انواع، کاشت و نگهداری

همچنین مطالعه کنید: گل رز | همه چیز درباره گل عشق

همچنین مطالعه کنید: گل ارکیده | شگفتی زیبایی خلقت

همچنین مطالعه کنید: عکس گیاهان آپارتمانی

همچنین مطالعه کنید: انواع کاکتوس، کاشت، نگهداری و آبیاری

همچنین مطالعه کنید: گل نرگس، کاشت و نگهداری

همچنین مطالعه کنید: گل‌های آپارتمانی سایه دوست ✔️

همچنین مطالعه کنید: گیاهان آپارتمانی مقاوم

همچنین مطالعه کنید: زیباترین گل‌های آپارتمانی

پرسش و پاسخ متداول درباره گل سنگ

علت زرد شدن برگ های گل سنگ چیست؟

آبیاری بیش از حد منجر به زرد شدن برگ ها و ریزش آن ها می شود. دقت کنید که در آبیاری زیاده روی نکنید و تا سطح خاک خشک نشده به آن آب ندهید. گل سنگ هم همانند بسیاری از گیاهان و گل های آپارتمانی دیگر از احاطه ریشه اش با آب و اشباع خاک متنفر است.

علت سوختن برگ های گل سنگ چیست؟

نور مستقیم و شدید خورشید موجب سوختن برگ های گل سنگ می شود. در این حالت گیاه را به مکانی با نور ملایم تر و غیرمستقیم انتقال دهید.

علت لوله شدن برگ های گل سنگ چیست؟

دمای بالا و رطوبت ناکافی موجب می شود که برگ های گل سنگ لوله شوند. سعی کنید با کمک غبارپاشی رطوبت محیط را افزایش دهیدو همچنین گیاه را به مکان خنک تری انتقال دهید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
گلخانه ملک، فروشگاه آنلاین گل و گیاه ملک

تخفیف های تا سقف 70 درصد در اینستاگرام گلخانه ملک


بر روی بنر مقابل کلیک کنید