0
نگهداری تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا، تکثیر گیاه سانسوریا، قلمه زدن گیاه سانسوریا، صفر تا صد نگهداری سانسوریا

گل سانسوریا، از جمله گیاهانی است که علاقه مندان بسیاری برای نگهداری آن در منازل و محیط های آپارتمانی دارد. بسیاری علاقه مند هستند که روش های نگهداری گیاه سانسوریا و چگونگی تکثیر و قلمه زدن آن آشنایی یابند. لذا در ادامه می توانید با روش های نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا از طریق مطالعه این مطلب آشنا شوید.

برای آشنایی با روش های نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا، ابتدا لازم است مختصر آشنایی با گیاه سانسوریا داشته باشد و آن را بیشتر بشناسید. بنابراین ابتدا شما را با این گیاه و ویژگی های آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

گیاه سانسوریا و تاریخچه آن

گیاه سانسوریا (Sansevieria)، عضوی از خانواده گونها (Agavaceae) است. این تیره، تقریباً 60 گونه بومی آفریقا، عربستان و هند را در خود جای داده است. چندین گونه و ارقام آنها به صورت تجاری برای استفاده به عنوان گیاهان شاخ و برگ دار داخلی پرورش داده می شوند.

در داخل خانه ممکن است در گلدان های سطح زمین، نمونه های کوچک، باغ های کوچک و بزرگ و سایر کاشت های ترکیبی و بعضاً در گیاهان معلق استفاده شود. استفاده از سانسوریا به عادت رشد، بافت و رنگ گیاه بستگی دارد.

گیاه سانسوریا و ارقام آن از اواخر دهه 1920، گیاهان مهم شاخ و برگ دار در فلوریدا بوده اند. بیش از نیمی از سانسوریاهای تولید شده در فلوریدا در دهه 1930 به اروپا حمل شد.

امروزه گیاهان بی ریشه از جزایر کارائیب و آمریکای مرکزی به دلیل هزینه های تولید پایین وارد می شوند. در سال 1956 سانسوریا 16 درصد از کل ترکیب گیاهان تولید شده در فلوریدا را تشکیل می داد. اما در سال 1975،  این عدد تنها به 3 درصد رسیده بود.

سه دسته از سانسوریاها که توسط تولیدکنندگان فلوریدا تولید می شوند، عبارت اند از: تقسیمات ریشه ای برهنه از گیاهان تخت ثابت شده، گیاهچه های ریشه برهنه از قلمه های برگ ریشه برداشته شده و گیاهان رشد کرده در گلدان.

نگهداری تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا، تکثیر گیاه سانسوریا، قلمه زدن گیاه سانسوریا، صفر تا صد نگهداری سانسوریا

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد کاشت، نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا

انواع و گونه های گیاه سانسوریا

بیشتر ارقام مهم تجاری از سانسوریای تریفاسکیاتا  (Sansevieria trifasciata) انتخاب شده اند. تعداد کمی از متخصصان خارج از کشور 20 گونه و برخی نیز ارقام بیشتر سانسوریا را در فهرست خود قرار داده اند.

سانسوریای سیلندریکا (sansevieria cylindrical)، دارای یک ریزوم ضخیم از گلهای رز است که دارای 3 تا 4 برگ می باشد. طول هر یک از برگ ها 2.5 یا 4.5 فوت و عرض آن 1.75 تا 3 سانتیمتر است.

برگهای سبز متوسط با نوار ضربدری سبز تیره تقریباً استوانه ای و از جلو به عقب کمی ضخیم تر از یک طرف به طرف دیگر است. گیاهان کوچک تکثیر شده از قلمه برگ دارای برگهای بازتابنده در نور روز هستند. گلهای رز از توده های ایجاد شده عمدتاً برگ های راست و مستقیم تولید می کنند.

سانسوریای پاروا (ansevieria parva) که گاهی اوقات سنبل کنیا نیز نامیده می شود، گونه ای نسبتاً ریز بافت است که دارای برگ های باریک و بازتابنده است.

طول برگ های این گونه از گیاه سانسوریا، حدود 8 تا 16 سانتیمتر و عرض آن تقریباً 1.25  تا 2.5 سانتیمتر است. سانسوریای پاروا، از 6 تا 12 برگ سبز متوسط با نوارهای عرضی سبز تیره تشکیل شده است.

سانسوریای تریفاسکیاتا (sansevieria trifasciata) که به آن گیاه مار ، زبان مادر شوهر یا سانسوریای رایج نیز گفته می شود. در هر دسته، تا 6 برگ دارد. برگ های آن بالغ و به رنگ سبز تیره با باند متقاطع خاکستری سبز روشن هستند. طول این برگ ها بین 76 تا 92 سانتیمتر و عرض آن ها بین 5 تا 7 سانتیمتر است.

برگ هایی که در زیر نور شدید بیرون از دربها یا گلخانه های روشن ایجاد می شوند، دارای نوارهای ضربدری روشن هستند. در حالی که برگ هایی که در محیط منزل و آپارتمان یا تحت شدت نور کم نگه داشته می شوند، دارای برگهای سبز تقریباً تیره می باشند.

بیشتر گیاهانی که به عنوان Sansevieria zeylanica فروخته می شوند، از دسته سانسوریاهای تریفاسکیاتا هستند. Sansevieria zeylanica واقعی به عنوان یک ماده زینتی جذابیت چندانی ندارد.

سانسوریای سفید ، با یک الگوی متناوب و متغیر از نوارهای طولی سفید و سبز تیره مشخص شده است. برگها به سختی، نازک و باریک و کمی کوتاهتر از برگ های سایر گونه های رایج سانسوریا هستند. بعضی از برگها با بخشهای سبز وسیع ممکن است دارای باند عرضی از سبز روشن تر مانند نوع آن باشند.

bantel’s Sensation  گونه ای از S. trifasciata Laurentii است که توسط گوستاو بانتل از سنت لوئیس، میسوری در سال 1984 کشف و ثبت شد. سرعت رشد آهسته این گونه از سانسوریای تریفاسکیاتا، تولید آن را به چند تولید کننده متخصص در گیاهان غیر معمول محدود کرده است. لذا این گیاه در میان سانسوریاها کمتر شناخته شده است.

 سانسوریای Moonshine، گونه نسبتاً جدیدی از سانسوریا است که دارای شاخ و برگ های سبز با نوارهای خاکستری و نقره ای روشن و دارای رگه هایی از سبز تیره در اطراف . حاشیه است. سانسوریای Moonshine دارای برگ های سختی است و در سایه عمیق رشد کمی کند. یکی از دلایل تیره تر بودن برگ های آن نیز همین مسأله است.

این گونه از سانسوریا معمولاً دارای 3 برگ ایستاده و گاهی تعدادی بیشتر است که به تقسیمات جداگانه، شکل و ظاهری شبیه به گلدان می دهند. زیرا برگ های آن کمی از مرکز گل رز جدا می شوند. این نوع از گیاه سانسوریا، از نظر عادت رشد و نشاط با انواع Futura و Robousta تقریباً یکسان است.

سانسوریای پا کوتاه یا sansevieria trifasciata Hahnii دارای برگ های بسیار کوتاه، سبز تیره و بازتابی است که در کنار هم ظاهری شبیه به یک گلدان را ایجاد می کنند. این گونه از سانسو.ریا توسط ویلیام کشف و ثبت شده است.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد کاشت، نگهداری و تکثیر سانسوریا پاکوتاه

ansevieria trifasciata Futura شبیه S. trifasciata Laurentii است. تفاوت این دو در این است که سانسوریای Futura دارای برگ های کوتاه تر، پهن تر، تعداد برگ های بیشتر در هر دسته و به طور معمول حاشیه زرد باریک تر با عرض تقریبی 0.25  تا 0.5 سانتیمتر است. عادت رشد “Futura” بسیار شبیه “Moonshine” است. “Futura” رقم نسبتاً جدیدی است که به خوبی مورد استقبال مصرف کنندگان قرار می گیرد.

هنگامی که “Futura” از قلمه های برگ تکثیر می شود، تقریباً تمام گیاهچه های تشکیل شده با نوارهای عرضی سبز و نقره ای، اما فاقد نوار حاشیه ای زرد هستند. با این حال ، آنها عادت رشد برگ های پهن و قوی را که در گونه سانسوریای “Futura” معمول است، حفظ می کنند و “Robusta” نامیده می شوند.

ansevieria trifasciata Golden Hahnii، یا سانوریای پاکوتاه طلایی یا ابلق، دارای برگهای سبز جذاب با ترکیبی از نوارهای حاشیه ای و زرد داخلی با عرض متغیر است که موازی با رگه ها هستند. این گونه از سانسوریا در سال 1953 توسط سیلوان هان کشف شد برای سانسوریای “Golden Hahnii” یک حق ثبت اختراع گیاهی (گیاه ثبت اختراع شماره 1224) صادر شده است.

sansevieria trifasciata Nelsonii ، sansevieria Nelson، نوعی از S. trifasciata` Laurentii است که در سال 1944 توسط Oscar Nelson از میامی در ایالت فلوریدا به ثبت رسیده است (ثبت اختراع گیاه شماره 633). برگ های سبز تیره و جامد آن دارای یک جلد مخمل مانند است و به سختی رشد می کنند. برگ های این گونه از سانسوریا در هر بوته، کوتاهتر، ضخیم تر و پر تعدادتر از سایر گونه ها هستند. سرعت رشد پایین باعث می شود که در تجارت نسبتاً نادر باشد. در این گونه، دو شکل تقریباً یکسان وجود دارد که یکی از آنها “نلسونی” است.

“نلسونی” از قلمه برگ به نوع واقعی انتشار می یابد. در حالی که فرم دیگر آن که به عنوان “نلسونی” نیز فروخته می شود، باید با تقسیم ریزوم تکثیر شود. زیرا قلمه برگ S. trifasciata را تولید می کند. نوع اخیر بیشترین توزیع را در میان این نوع از سانسوریاها دارد.

sansevieria trifasciata Silver Queen، یا سانسوریای ملکه نقره ای، گونه ای قائم و مشابه گونه تریفاسکیاتا است. برگ های جدید آن تقریباً سبز نقره ای مایل به نقره ای هستند. این برگ ها سخت هستند و حاشیه های سبز تیره و نازک دارند. برگ های پیرتر تیره می شوند. برگ های این گیاهان در نور کم زودتر تیره می شوند.

نگهداری تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا، تکثیر گیاه سانسوریا، قلمه زدن گیاه سانسوریا، صفر تا صد نگهداری سانسوریا

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد کاشت، نگهداری و تکثیر ساسنوریا ابلق

نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا

پس از آشنایی اولیه با گیاه سانسوریا و انواع آن، اکنون می توانیم روش های نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا را تشریح کنیم. در ادامه با روش های نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا آشنا خواهید شد.

کاشت گیاه سانسوریا در زمین آزاد

یکی از روش های تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا، کاشتن آن در زمین آزاد است. تولید، تکثیر و قلمه زدن سانسوریا در فضای باز در قسمت جنوبی شهرستان dade در نزدیکی Homestead متمرکز شده است. جایی که آسیب شدید ناشی از سرما در آن نادر است.

بنابراین تکثیر سانسوریا با این روش در زمین های آزاد با شرایط مشابه امکان پذیر است. بیشتر تخت های موجود در زمین باز در شهرDade  در خاک های آهکی طبقه بندی شده در انجمن Rockland کاشته می شوند.

سطح جامد گل ماسه ای با یک گاوآهن سنگین سنگ شکن تا عمق تقریباً 10 سانتیمتر قبل از کاشت تکه تکه می شود. دامنه اکثر خاکهای گل آهک از 18.75 تا 21 سانتیمتر است و زهکشی بسیار خوبی دارند.

برای نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا در زمین های آزاد، سانسوریا در بسترهایی به عرض 3.5 تا 4.5 فوت کاشته می شود.

تخت های جدید معمولاً با تقسیمات تک بوته ای در مراکز تقریباً 25 تا 30 سانتیمتری کاشته می شوند. گیاهان درون و زیر سطح خاک منشعب می شوند. بسته به فاصله اولیه گیاه، میزان کوددهی، برنامه آبیاری و مقدار گیاهانی که قبل از بستر کاملاً تولید می شوند، بین 1.5 تا 2 سال پس از کاشت به تولید کامل می رسند.

برداشت سانسوریا پس از تکیل فراید رشد، یک فرآیند تقریباً انتخابی است. بوته های های منفرد به اندازه دلخواه با چاقوی علف های هرز یا ابزار برش مشابه از دسته باقیمانده جدا می شوند و از روی زمین بلند می شوند.

بسترهای کاملاً پربار 5 تا 6 بار در سال برداشت می شود. این کار موجب می شود تا از ازدحام گیاهان جوان که باعث ایجاد تحریف بوته های گل جدید می شوند، جلوگیری گردد.

زمین هایی که بیش از حد شلوغ شده یا در اثر سرما یا تگرگ به شدت آسیب دیده اند، می توانند با برداشتن 5 سانتیمتر از زمین جوان شوند.

برخی از زمین های تکثیر و تولید سانسوریا در فلوریدا تقریباً 50 سال است که به طور مداوم برای نگهداری، تولید، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا استفاده می شوند.

سطح گیاهان سانسوریا با ریشه برهنه که برداشت شده اند، قبل از بسته بندی باید خشک باشد. این کار موجب می شود که احتمال پوسیدگی نرم باکتری در حمل و نقل کاهش یابد. ارقام بلند با توجه به قد به 6 درجه از تقسیمات 3 برگ تقسیم می شوند. 6-9، 9-12، 12-15، 15-18، 18-24 و بیش از 60 سانتیمتر.

گیاهان ریشه برهنه درجه بندی شده معمولاً به صورت جداگانه در روزنامه بسته بندی می شوند و در کارتن های حمل مقوایی محکم بسته بندی می گردند. تکنیک های بسته بندی مناسب باعث کاهش خسارات ناشی از لرزیدن گیاهان یا خرد شدن کارتن ها می شود.

نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا به روش کاشت زیرسازه ها

در مرکز فلوریدا و مناطقی از جنوب فلوریدا سانسوریا در گلخانه ها یا در گلخانه های سایه دار پوشیده شده با پلی اتیلن که در طول زمستان گرم می شود، نگهداری و تکثیر می گردد.

گیاهان از طریق تقسیم موجودی یا قلمه برگ، بسته به نوع و اندازه گیاه مورد نظر تکثیر شده و رشد می کنند. عرض بستر اختصاص داده شده به تکثیر و تولید گیاه سانسوریا و روش های برداشت آن در این شیوه، مشابه نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا در مزرعه آزاد است.

یک تفاوت و استثنا این است که خاک شنی معمولاً قبل از بسته بندی از ریشه شسته می شود. این روش معمولاً هنگام رشد گیاهان در گل ماسه ای مورد نیاز نیست.

خاک های ماسه ای مورد استفاده برای بسترهای زمینی باید با 15 تا 20 درصد ذغال سنگ نارس که در 10 سانتیمتر بالایی قرار داده شده، اصلاح شود. این کگار موجب می شود تا ظرفیت نگهداری آب و تبادل کاتیونی بهبود یابد.

pH اکثر تخت های شنی زمینی در مرکز فلوریدا بین 5.5 تا 6.8 است. بنابراین شرایط مورد نیاز برای نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا با این روش باید مشابه همین زمین ها باشد.

تحقیقات نشان داده است که با این روش، از سانسوریای تریفاسکیاتا S. trifasciata که در بسترهای شن و ذغال سنگ نارس در مرکز فلوریدا رشد می کند، 24 گیاه و گاهی تعدادی بیشتر در هر فوت مربع در سال، با وزن متوسط 0.29 پوند در هر گیاه تکثیر و تولید می شود.

نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا با روش برش

برخی از مراکز نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا، گیاهان کوچک را از قلمه های برگ یا در بسترهای زمینی یا نیمکت های بلند پرورش می دهند. قلمه برگ ارقام غیر متفرقه معمولاً در اوایل بهار گیر کرده و در پاییز تحت شرایط سایه، بوته های ریز تولید می کنند.

در روش نگهداری، تکثیر و قلمه زدن سانسوریا به شیوه برش، اندازه قلمه توسط عادت رشد گیاه و اولویت تکثیر تعیین می شود. برای تکثیر و قلمه زدن انواع پا کوتاه سانسوریا مانند S. trifasciata `Hahnii ‘از برگ های کامل به طول 3 تا 10 سانتیمتر استفاده می شود.

در حالی که برگ های انواع بلندتر به 10 تا 20 سانتیمتر بریده می شوند. مقاطع کوتاه تر در هر قلمه گیاهچه کمتری تولید می کنند و به زمان بیشتری برای تکثیر نیاز دارند.

استفاده از هورمون های ریشه زا در گیاه سنسوریا سود کمی دارد. قلمه ها باید با انتهای پایه آنها تقریباً 2.5 تا 3.75 سانتیمتر در یک محیط خوب تخلیه شده و رطوبت گیری شوند.

از آنجا که تعیین انتهای قسمت های بالایی و پایه قلمه های گرفته شده از قسمت میانی انواع بلندتر از نظر بصری دشوار است، معمولاً برای کمک به چسبیدن، یک انتهای قلمه ها را علامت گذاری یا برش می دهیم. قلمه هایی که به صورت وارونه گیر کرده باشند، ریشه ایجاد نمی کنند.

مخلوطی از ذغال سنگ نارس اسپاگنوم و شن و ماسه درشت (3 به 1) یا مخلوط مشابه برای ریشه زایی در بوته های برافراشته رضایت بخش است. قلمه ها همچنین می توانند در گلدان هایی به عمق 7.5 تا 8.5 سانتیمتر ریشه بزنند.

ریشه ها در صورت گرم نگه داشتن محیط – بین 21 تا 26 درجه سانتیگراد – در طی 4 تا 6 هفته شروع به رشد می کنند و ظرف 3 تا 4 ماه بعدی، یک یا چند برگ جدید از سطح محیط انتشار خارج می شوند.

محیط تکثیر نباید مرطوب نگه داشته شود. در غیر این صورت قلمه ها ممکن است به پوسیدگی نرم باکتریایی آلوده شوند. رشد ریشه و شاخساره در دماهای پایین با سرعت کمتری اتفاق می افتد.

از دمای زیر 11 درجه سانتیگراد برای محیط نگهداری، تکثیر و قلمه زدن سانسوریا خودداری شود.

با توجه به نوع گیاه سانسوریا، اندازه قلمه، قسمت برگ مورد استفاده و شرایط فیزیولوژیکی آن، قلمه های برگ معمولاً 1 تا 5 گیاهچه تولید می کنند. گیاهچه ها باید به اندازه برگ مورد نظر شکسته یا از برگ جدا شوند. ارقام متنوع مانند “Laurentii” ، “Futura” ، “Golden Hahnii” و “Bantel’s Sensation” باید به جای قلمه های برگ، با تقسیم ریزوم تکثیر شوند تا گونه های مورد نظر را حفظ کنند.

از آنجا که چندین گونه از سانسوریا ها حفره ای هستند، از نظر قلمه برگ به نوع خود تکثیر نمی شوند. چند برگ اول براي توليد در سانسوريا كه از قلمه ها تكثير مي شود، خردسال بوده و فاقد فرم شاخ و برگ مشخص بالغ است.

گیاهان با برگ های جوان در بسیاری از سانسوریاها کوتاهتر و بازتاب بیشتری نسبت به برگ های بالغ دارند. گیاهان حاصل از تقسیمات ریزوم معمولاً برگ های معمول گیاهان بالغ را تولید می کنند.

نگهداری تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا، تکثیر گیاه سانسوریا، قلمه زدن گیاه سانسوریا، صفر تا صد نگهداری سانسوریا

نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا توسط بذر

اگرچه چندین گونه از سانسوریاها از طریق کاشت بذر قابل تکثیر هستند، اما غالباً از این روش برای نگهداری، تکثیر و قلمه زدن سانسوریا استفاده نمی شود. زیرا تعداد زیادی از بذرهای مورد نیاز تولید کنندگان تجاری در دسترس نیست و به طور معمول گیاهان می توانند با قلمه زدن یا تقسیم سریعتر تولید شوند.

نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا به روش کاشت در گلدان

یکی از متداول ترین روش های نگهداری، تکثیر و قلمه زدن سانسوریا در منازل و آپارتمان ها و محیط های کار، کاشت سانسوریا در گلدان است. انواعی از سانسوریا که در گلدان کاشته می شوند، بسته به نوع و اندازه آن ها، در گلدان هایی با قطر 6.5 تا 35 سانتیمتر، نگهداری و تکثیر می شوند.

اکثر سانسوریاهای کانتینر دار در گلخانه های سایه دار تولید می شوند که در آن دما، تغذیه، بیماری ها و آفات قابل کنترل هستند. گیاهان کوچک تکثیر شده از قلمه برگ برای استفاده در گلدان های 6.5 تا 10 سانتیمتری، مناسب ترین نوع هستند. گیاهانی که در گلدان های بزرگتر کاشته می شوند، به طور معمول با تقسیم گیاه سانسوریا رشد می کنند.

در مورد تعداد بوته های سانسوریا در هر گلدان، محدودیت و تعداد خاصی وجود ندارد. بیشتر تولید کنندگان از مواد گیاهی کافی در هر گلدان با توجه به اندازه گلدان استفاده می کنند تا ظاهر متعادل به محصول نهایی بدهند.

گیاهان باید قبل از فروش ریشه ها رشد کنند. معمولاً 3 تا 5 هفته کافی است. گیاهان بسترهای موجود در زمین های آزاد در گل لیموترش معمولاً ریشه کمتری دارند و با سرعت کمتری نسبت به گیاهان موجود در گلدان ها یا گلخانه های حاوی ذغال سنگ نارس ایجاد می شوند.

Sansevieria کانتینر نباید اجازه اتصال به ریشه را داشته باشد. زیرا آنها به زودی ریزوم ها را از طریق سوراخ های زهکشی گلدان می فرستند یا کناره های گلدان های پلاستیکی را شکافته می کنند. نگهداری طولانی مدت گیاهان کشت شده باعث افزایش هزینه های تولید می شود.

بنابر مطالب فوق برای نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا در منازل، آپارتمان ها و محیط کار بهترین روش ها، روش های قلمه برگ و تقسیم بوته است. در زیر برای آشنایی و آگاهی بیشتر و دقیق تر شما، دستورالعمل دقیق این روش ها را نیز تشریح خواهیم کرد.

نگهداری تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا، تکثیر گیاه سانسوریا، قلمه زدن گیاه سانسوریا، صفر تا صد نگهداری سانسوریا

نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا با روش قلمه برگ

در این روش غیرجنسی برای تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا، برگ ها را به قسمت هایی که طول هر کدام حدود 10 سانتیمتر است، بریده و به طور عمودی در مخلوطی از تورب و ماسه پرلیت و یا ماسه خالص بکارید و در گلخانه گرم با دمای 18 درجه سانتیگراد قرار دهید.

بهتر است روی ۀن را با صفحه ای شیشه ای بپوشانید تا زودتر ریشه دار شود. بدین طریق پس از چند هفته، قلمه های سانسوریا ریشه دار شده و جوانه می زنند.

این طریقه نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه شانسوریا بسیار راحت است. اما چنانچه از انواعی از سانسوریا که دارای کناره های زردرنگ هستند، قلمه برگ تهیه کنید، گیاهانی به دست خواهند آمد که حاشیه زرد رنگ ندارند.

زیرا جوانه از قسمت میانی سبز رنگ آن ها تشکیل می شود و قسمت زرد رنگ در تشکیل جوانه جدید نقشی نخواهد داشت.

نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا به روش تقسیم بوته

در بهار به هنگام تعویض گلدان گیاه سانسوریا می توانید این کار را به ترتیب زیر انجام دهید.

زمانی که طول برگ ها در انواع پابلند سانسوریا، به 20 سانتیمتر و در انواع پا کوتاه آن به 10 سانتیمتر رسید، در اردیبهشت تا شهریور ماه می توانید گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نمایید.

گیاهی را که خارج نموده اید، با چاقو یا قیچی باغبانی از محل طوقه به چند قسمت تقسیم نمایید. هر دو تا سه گیاهچه را در یک گلدان با ترکیب خاکی مناسب بکارید.

مزیت این روش تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا نسبت به سایر روش ها در این است که انواع ابلق سانسوریا که دارای نوار و حاشیه زرد رنگ هستند، صفت ابلقی و رنگ زرد برگ های خود را حفظ می کنند.

فیلم آموزش قلمه زدن گل سانسوریا

شناسایی شرایط نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا

آب و هوا

با توجه به موطن گیاه سانسوریا که کشورهای آفریقایی است، می توانید آن را در شرایط مختلف نوری، آبی و خاکی نگهداری و تکثیر کنید. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم است و می توانید در نقاط مختلف مزل، آپارتمان یا محیط کار آن را پرورش دهید.

در مناطقی که سرمای زمستانی سخت وجود نداشته باشد، می توانید از گیاه سانسوریا در باغ های صخره ای نیز استفاده کنید.

در زمستان، چنانچه گیاه سانسوریا در محلی خنک نگهداری و تکثیر شود، باید از دادن آب زیاد به این گیاه خودداری کنید. زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.

دما

گیاه سانسوریا، گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت 18 تا 25 درجه سانتیگراد بهتر رشد می کند. این گیاه به درجه حرارت های زیر صفر حساس است. لذا نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا باید در محل های گرم با درمای حدود 20 درجه سانتیگراد انجام شود.

نور

سانسوریاها، عموماً در محل های روشن، رشد خوبی دارند اما در محل های کم نور منازل، آپارتمان ها و محیط های کار نیز می توان این گیاهان را نگهداری و تکثیر کنید. زیرا این گیاهان مقاومت بالایی دارند.

آبیاری

گیاه سانسوریا تا اندازه زیادی به بیماری های قارچی حساس است. لذا بهتر است در آبیاری آن دقت کنید. نگهداری و تکثیر و قلمه زدن سانسوریا در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت.

خاک

گیاه سانسوریا را می توانید در انواع خاک ها نگهداری و تکثیر کنید. زیرا سانسوریا گیاه مقاومی است. اما بهترین رشد گیاه سانسوریا را در خاک های شنی لومی می توانید تجربه کنید. سانسوریا گیاهی است که عموماً در اکثر خاک ها رشد خوبی دارد. اما در مخلوط های کاشت بدون خاک رشد خوبی نخواهد داشت.

نگهداری تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا، تکثیر گیاه سانسوریا، قلمه زدن گیاه سانسوریا، صفر تا صد نگهداری سانسوریا

فروش اینترنتی گل سانسوریا درگلخانه ملک

گلخانه ملک یکی از فروشندگان حضوری و اینترنتی انواع گل و گیاهان آپارتمانی است. معروف ترین گونه های گل سانسوریا نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند.

کیفیت بالای تمامی محصولات در کنار قیمت رقابتی، تنوع، پاسخ دهی سریع، ارسال فوری و ضمانت کالا گلخانه ملک را به رتبه یک در صنعت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.

علاوه بر انواع گل و گیاهان زینتی، طیف وسیعی از گلدان ها در جنس و رنگ های گوناگون، بذر گیاهان و انواع خاک ها نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند. تیم تحقیقاتی ما تمام تلاش خود را برای رفع نیازهای گوناگون مشتریان می کند. رضایت مشتری قبل از هر چیز برای ما در الویت است.

علاوه بر این، گلخانه ملک برای راحتی مشتریان امکان خرید اینترنتی را فراهم آورده است. تنها به کمک تلفن همراه هوشمند خود می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گلخانه ملک، اجناس مورد نیاز خود را انتخاب و درب منزل در هر کجای ایران که هستید دریافت کنید.

خرید اینترنتی و تحویل 3 ساعته انواع گیاه سانسوریا

خرید اینترنتی سانسوریا سبز

خرید اینترنتی سانسوریا پاکوتاه

خرید اینترنتی سانسوریا ابلق

خرید اینترنتی سانسوریا کراواتی

پرسش و پاسخ متداول درباره نگهداری گیاه سانسوریا

آب و هوای مناسب نگهداری گیاه سانسوریا چیست؟

با توجه به موطن گیاه سانسوریا که کشورهای آفریقایی است، می توانید آن را در شرایط مختلف نوری، آبی و خاکی نگهداری و تکثیر کنید. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم است و می توانید در نقاط مختلف مزل، آپارتمان یا محیط کار آن را پرورش دهید.

دمای مناسب نگهداری گیاه سانسوریا چیست؟

گیاه سانسوریا، گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت 18 تا 25 درجه سانتیگراد بهتر رشد می کند. این گیاه به درجه حرارت های زیر صفر حساس است. لذا نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا باید در محل های گرم با درمای حدود 20 درجه سانتیگراد انجام شود.

نور مناسب گیاه سانسوریا چیست؟

سانسوریاها، عموماً در محل های روشن، رشد خوبی دارند اما در محل های کم نور منازل، آپارتمان ها و محیط های کار نیز می توان این گیاهان را نگهداری و تکثیر کنید. زیرا این گیاهان مقاومت بالایی دارند.

آبیاری مناسب گیاه سانسوریا چیست؟

گیاه سانسوریا تا اندازه زیادی به بیماری های قارچی حساس است. لذا بهتر است در آبیاری آن دقت کنید. نگهداری و تکثیر و قلمه زدن سانسوریا در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت.

خاک مناسب برای نگهداری سانسوریا چیست؟

گیاه سانسوریا را می توانید در انواع خاک ها نگهداری و تکثیر کنید. زیرا سانسوریا گیاه مقاومی است. اما بهترین رشد گیاه سانسوریا را در خاک های شنی لومی می توانید تجربه کنید. سانسوریا گیاهی است که عموماً در اکثر خاک ها رشد خوبی دارد. اما در مخلوط های کاشت بدون خاک رشد خوبی نخواهد داشت.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
× مشاوره رایگان گل و گیاه