0
گل رز توسکانی سوپرب، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

سرده رز (Genus Rosa) بیش از 100 گونه از درختچه های چند ساله گل رز در خانواده رزاسه (Rosaceae) را در بر می گیرد.

گل رز ذاتاً بومی مناطق معتدل نیمکره شمال است. اکثر گونه های گل رز بومی آسیا هستند و تعداد کم تری از آن ها بومی آمریکا شمالی، اروپا و شمال غربی آفریقا هستند.

جالب است بدانید که کمتر از ده گونه گل رز که عمدتاً بومی آسیا بودند با هم ترکیب شدند (Crossbreeding) و در نهایت انواع گوناگونی از گل رز باغی که امروزه بسیار رایج هستند را پدید آوردند.

جمال و زیبایی گل رز عامل اصلی در کاشت و پرورش آن است، گل هایی که رنگ های گوناگونی از سفید ساده گرفته تا زرد، صورتی، قرمز، زرشکی، نارنجی و غیره را شامل می شوند.

در ضمن عطر و بوی گل رز نیز استثنایی است که البته بر اساس نوع گل رز و وضعیت آب و هوایی متغیر است. در این مقاله اطلاعات مفید و جذابی در مورد انواع گل رز و بیماری های آن بیان شده است.

معرفی انواع گل رز با عکس به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین گزینه را برای باغ و باغچه ی خود انتخاب کنید.

توصیف فیزیکی گل رز

گل رز بوته هایی ایستاده، بالارونده و یا خزنده هستند که ساقه های آن ها معمولاً به طور فراوان با خارهایی در اشکال و اندازه های مختلف مسلح شده اند. برگ های گل رز عمدتاً بیضی شکل و دندانه دار هستند.

انواع گل رز وحشی معمولاً پنج گلبرگ دارند در حالی که گل رزهای پرورش یافته حداقل دو برابر گل رز وحشی گلبرگ دارند. سایز این گل ها از شکل مینیاتوری با قطر 1.23 سانتی متر (0.5 اینچ) تا قطر 17.5 سانتی متر (7 اینچ) در گونه های ترکیبی متغیر است.

میوه گل رز (Rose hip) گوشتی و آبدار است و حتی در بعضی از گونه ها خوراکی است! رنگ میوه گل رز از نارنجی تا قرمز متغیر است و همان‌طور که در تصویر زیر می بینید شبیه به توت (Berrylike) است.

میوه گل رز، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز نماد چیست؟!

چه گلی بیشتر از گل رز عشق را به تصویر می کشد؟! گل رز قرمز در تمام دنیا سمبل عشق و علاقه شده است. تا جایی که در مناسبت هایی نظیر سپندارمذگان یا ولنتاین به شدت مورد استقبال قرار می گیرد.

سایر رنگ های گل رز نیز هرکدام معنادار هستند؛ مثلاً گل رز نارنجی نماد شور و شوق و اشتیاق است در حالی که گل رز بنفش عشق و افسون در نگاه اول را تداعی می کند.

گل رز زرد نماد دوستی، شادی و مراقبت است و گل رز صورتی سپاس و لطف را نشان می دهد.

معرفی انواع گل رز مدرن با عکس

در این بخش برترین گونه های گل رز مدرن که از سال 1867 به بعد پرورش یافته اند معرفی شده اند. در سال 1867 اولین گل رز دورگه چای معرفی شد.

گل رز های مدرن به نسبت رزهای کلاسیک گل های بزرگ تری دارند و دوران گلدهی آن ها نیز طولانی تر است. حتی شکل شاخه بریده آن ها نیز دوام بیشتری دارد. به همین جهت برای گل آرایی و دسته گل گزینه ی ایده آلی هستند.

انواع گل رز بالارونده

انواع گل رز بالارونده (Climbing Roses) به نسب سایر گل های رز به توجه و دقت و مراقبت بیشتری نیاز دارند.

در واقع گل رز بالارونده ذاتاً خاصیت بالا رفتن از دیوار را ندارد اما می توان به آن آموزش داد و می تواند به خوبی خود را برای بالا رفتن از نرده و ارتفاع سازگار کند.

گل رز بالارونده حداقل سالی دو بار گل می دهد، گل هایی بزرگ، پرجلوه و فراوان. نگهداری از گل رز بالارونده نیازمند آموزش و صرف وقت است اما نتیجه ی آن بسیار مطلوب و شگفتی آور است و ارزش صرف وقت را دارد. سه نمونه از برترین گل رزهای بالارونده عبارت‌اند از:

گل رز آلتیسیمو (Altissimo Rose)

گل رز آلتیسیمو جز رزهای پرطرفدار از سال 1966 به بعد است، گیاهی بالارونده با گل های مخملی، براق و خیره کننده. گل رز آلتیسیمو به نور کامل، رطوبت متوسط و خاک زهکش نیاز دارد.

میوه گل رز، گل رز آلتیسیمو، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

همچنین مشاهده کنید مطلب همه آن چیز که نیاز است درباره گل نرگس بدانید

گل رز بلیز (Blaze Rose)

گل رز بلیز گیاهی بالارونده و به رنگ قرمز است. گل رز بلیز به نور کامل ، خاک زهکش و رطوبت متوسط نیاز دارد. با این حال سایه نسبی را هم می تواند تحمل کند.

گل رز بلیز، گل رز آلتیسیمو، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز دورتموند (Dortmund)

گل رز دورتموند گلی بالارونده با رنگ های قرمز و سفید است که با نام kordesii rose هم شناخته می شود و در سال 1995 معرفی شده است.

مرکز گل رز دورتموند سفید رنگ است و با گلبرگ های قرمز احاطه شده است.

گل رز دورتموند به رطوبت متوسط، خاک نسبتاً اسیدی، زهکش و نور کامل نیاز دارد. البته سایه را نیز تا حدی تحمل می کند. آبیاری بیش از حد به گل رز دورتموند آسیب می رساند.

گل رز دورتموند برای رشد بهینه به آبیاری منظم و کافی و گردش هوا نیاز دارد. گل رز دورتموند بهترین گزینه برای پوشش دیوار یا آویز شدن از نرده و ستون است.

گل رز دورتموند، گل رز آلتیسیمو، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز فلوریبوندا

گل رز فلوریبوندا (Floribunda Rose) درختچه ای است که شاخه های آن به شکل عمودی یا بوته ای رشد می کند. گل های فلوریبوندا به نسبت سایر گل های رز ریزتر هستند اما به شکل گسترده رشد و بوته را بسیار پر و باشکوه می کنند.

نگهداری از گل رز فلوریبوندا بسیار ساده است و از بهار تا پاییز گل می دهد! در ضمن این گل ها مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی نامطلوب و بیماری ها دارند، از این رو بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. سه نمونه از رزهای فلوریبوندا در این بخش معرفی شده اند.

گل رز آیس برگ (Iceberg)

گل رز آیس برگ در سال 1958 در آلمان پرورش یافت و یکی از مشهورترین گونه های گل رز در سراسر جهان است.

گلبرگ های این گل رز همان طور که از نامش پیداست به رنگ سفید یخچالی است. این رز به نور کامل، رطوبت متوسط و خاک سبک برای رشد مطلوب نیاز دارد.

گل رز آیس برگ، گل رز آلتیسیمو، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

همچنین مشاهده کنید مطلب همه چیز درباره گل ارکیده

گل رز جولیا چایلد (Julia Child)

گل رز جولیا چایلد در بریتانیا بسیار شهرت دارد. گل هایی زرد رنگ و معطر که در میان برگ های چرمی قرار گرفته اند و مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت محیطی دارند.

گل رز جولیا از اواخر بهار تا پاییز گل می دهد. گلی فشرده و انبوه که برای نگهداری در گلدان، مرزبندی فضای سبز و همچنین نگهداری به شکل شاخه بریده مناسب است.

گل رز جولیا چایلد، گل رز آلتیسیمو، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز تیکلد پینک (Tickled Pink)

گل رز تیکلد پینک به رنگ صورتی روشن و معطر است. این گل در برابر بیماری ها مقاوم است و به نور کامل، خاک سبک و رطوبت متوسط نیاز دارد.

گل رز تیکلد پینک، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز دیوید آستین

گل رز دیوید آستین (David Austin Roses) که با نام رز انگلیسی نیز شناخته می شود در سال 1961 توسط گیاه شناس و پرورش دهنده گل رز، دیوید آستین (David Austin)، با هدف ادغام ظاهر کلاسیک گل رزهای قدیمی با مقاومت بالای گل رزهای مدرن خلق شد.

امروزه انواع گل رز دیوید آستین جز گل های بسیار پرطرفدار و خاص شده اند و جوایز بسیاری را نیز برده اند. گل رز دیوید آستین 200 گونه دارد که در این بخش چند نمونه از گونه های مشهورتر آن معرفی شده اند.

گل رز شاهزاده الکساندرا کلت (Princess Alexandra of Kent Rose)

این گل رز زیبا و صورتی رنگ حدوداً 130 گلبرگ بزرگ دارد و با نام شاهزاده الکساندرا که از علاقه مندان پرورش گل و گیاه بود نام‌گذاری شده است.

گل رز الکساندرا همانند بسیاری از گونه های گل رز به نور کامل، رطوبت متوسط و خاک سبک و زهکش نیاز دارد.

گل رز شاهزاده الکساندرا کلت، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز بانو اما همیلتون (Lady Emma Hamilton Rose)

گل رز بانو اما با 45 گلبرگ و رنگ خاص مرجانی جز گل های مشهور دیوید آستین است. این رز از اواخر بهار تا پاییز به گل می نشیند.

نور کامل، کود کافی و رطوبت به اندازه موجب تقویت گل رز بانو اما می شوند. شکل شاخه بریده این گل نیز برای نگهداری در آب گزینه ی ایده آلی است.

عطر و فرم گل رز کلاسیک با رنگ رز مدرن ترکیب شده و گل رز بانو اما همیلتون را پدید آورده است!

گل رز بانو اما همیلتون، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

همچنین مشاهده کنید همه چیز درباره کاکتوس ها و انواع مختلف آن ها

گل رز گراهام توماس (Graham Thomas Rose)

گل رز گراهام در سال 1983 توسط دیوید آستین رونمایی شد و برای احترام به گراهام توماس، باغبان قدیمی رزهای کلاسیک، گل رز گراهام توماس نام‌گذاری شد.

این گل به نور کامل نیاز دارد با این حال سایه نسبی را هم تحمل می کند. گلبرگ هایی زرد رنگ دارد و شاید بتوان آن را خاص ترین گل رز انگلیسی دانست.

گل رز گراهام توماس، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز گراندیفلورا

انواع گل رز گراندیفلورا (Grandiflora Roses) از ادغام گل رز دورگه چای (Hybrid Tea) و گلهای رز فلوریبوندا (Floribunda) به وجود آمده اند.

رزهای گراندیفلورا از گل رز دورگه چای لطافت و از گل رز فلوریبوندا گلدهی طولانی مدت را به ارث برده اند.

گل رز پارفیت گیلاسی (Cherry Parfait Rose)

گل رز پارفیت گیلاسی زیبایی خیره کننده ای دارد. گلبرگ هایی که حاشیه قرمز مایل به صورتی دارند و در قسمت مرکزی سفید شده اند پارفیت گیلاسی را متفاوت و خاص کرده اند.

گل رز پارفیت گیلاسی برای نگهداری در شرایط مختلف محیطی آماده است و گلی مقاوم به شمار می آید. نور کامل، رطوبت متوسط و خاک سبک از نیازهای گل رز پارفیت گیلاسی است.

گل رز پارفیت گیلاسی، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز صدف مرواریدی (Mother of Pearl Rose)

گلبرگ های نرم و کالباسی رنگ گل رز صدف مرواریدی بسیار جذاب و باشکوه هستند. این گل در سال 2007 در آمریکا معرفی شد و در سال 2014 توسط مجله آمریکایی Birds and Bloom، بهترین گل رز بوته ای (Best Shrub Rose) نام گرفت.

گل رز صدف مرواریدی، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز ملکه الیزابت (Queen Elizabeth Rose)

گل رز الیزابت در سال 1954 توسط دکتر Walter Lammerts در آمریکا پرورش یافت. این گل صورتی رنگ زیبا جوایز متعددی نظیر World’s Favorite Rose را برنده شده است.

گل رز ملکه الیزابت، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

همچنین مشاهده کنید گالری عکس های گیاهان آپارتمانی

انواع گل رز دورگه چای

گل رز دورگه چای (Hybrid Tea Roses) بی شک زیباترین گل رز مدرن است اما در عین حال به نگهداری و پرورش سخت هم شهرت دارد. چند نمونه از انواع گل رز دورگه چای در این بخش معرفی شده اند.

گل رز شب تاریک (Dark Night Rose)

همان‌گونه که در تصویر می بینید گل رز شب تاریک رنگی منحصر به فرد و خاص دارد. رنگ شرابی تیره زیبایی وصف ناپذیری به این گل می بخشد. رنگ تیره این رز موجب شده که با نام گل رز شب تاریک معروف شود.

گل رز شب تاریک، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز شعله جاودان (Eternal Flame Roses)

گل های رز شعله جاودان حدوداً 40 گلبرگ زرد کم رنگ یا کره ای دارد که بر روی ساقه های بلند قرار گرفته اند. گل رز جاودان ظاهری کلاسیک دارد و از مقاومت و سازگاری بالایی برخوردار است.

گل رز شعله جاودان، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز دابل دیلایت (Double Delight Roses)

گل رز دابل دیلایت ظاهری خاص و منحصر به فرد دارد که از اواسط تا اواخر فصل بهار گل می دهد. تحمل و سازگاری رز دابل بالا است و به غیر از نیازهای اولیه، به توجه و رسیدگی ویژه محتاج نیست.

همان‌طور که در تصویر می بینید تضاد رنگی در گل رز دابل دیلایت محشر است و جلوه و شکوه این گل را چند برابر کرده است.

گل رز دابل دیلایت، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز زمینی

گل رز زمینی (Groundcover Roses) همان گونه که از نامش پیداست می تواند روی زمین رشد کند، پخش شده و گسترده شود. نگهداری از گل های رز زمینی غالباً آسان است زیرا گیاهانی مقاوم و سرسخت هستند.

اگر دوست دارید باغ و باغچه ی خود را با پوشش گل رز زمینی فرش کنید، ادامه ی این مقاله را بخوانید تا با سه نمونه از معروف ترین گل رزهای زمینی آشنا شوید.

گل رز کارپت کورال (Flower Carpet Coral Rose)

این گل برای پوشاندن و فرش کردن فضای سبز گزینه ی ایده آلی است. گل هایی به رنگ صورتی مرجانی که به صورت انبوه می رویند و جلوه فضای سبز را چند برابر می کنند.

بدون شک رنگ خاص گل رز کارپت کورال تأثیر شگرفی در جذابیت آن دارد.

گل رز کارپت کورال، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز کارپت اسکارلت (Flower Carpet Scarlet Rose)

گل رز کارپت اسکارلت گل هایی روشن و سرزنده به رنگ قرمز می دهد که قادرند تا حدی سایه را نیز تحمل کنند. گل رز اسکارلت بر باغ شما فرش قرمز می پوشاند و زیبایی چشمگیری پدید می آورد.

گل رز کارپت اسکارلت، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

همچنین مطالعه کنید مطلب بادوام ترین گیاهان آپارتمانی

گل رز کارپت امبر (Flower Carpet Amber Rose)

گل های این گونه از گل رز به رنگ نارنجی کم رنگ و مایل به زرد هستند و همانند سایر انواع گل رزهای زمینی برای پوشش و فرش کردن سطح زمین گزینه ی ایده آلی محسوب می شوند.

گل رز کارپت امبر، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز پولیانتا

گل رز پولیانتا به علت رشد و پرورش آسان و دوره گلدهی طولانی مدت گزینه ی محبوبی در میان علاقه مندان به گل و گیاه است. گل های این گروه کوچک و به رنگ های سفید، صورتی و قرمز هستند. گل رز پولیانتا از اواسط بهار تا پاییز گل می دهد.

گل رز پولیانتا هم برای پرورش در گلدان و هم برای پوشش سطحی مناسب است. دو نمونه مطرح آن عبارتند از:

گل رز پری (The Fairy Rose)

گل رز پری صورتی رنگ است و مهم ترین ویژگی آن مقاومت در برابر سایه است. البته به طور کل استقامت آن زیاد است و اغلب شرایط آب و هوایی و محیطی را تحمل می کند. سرعت رشد گل رز پری نیز آهسته است.

گل رز پری، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز گروس آن آخن (Gruss An Aachen Rose)

رنگ کرمی گل رز گروس را ملیح و دلربا کرده است. این گل بیش از 40 گلبرگ دارد و کمی معطر است. در ابتدای گلدهی، گل ها به رنگ صورتی روشن هستند و بعد از باز شدن کامل، سفید مایل به کرم می شوند.

گل رز گروس آن آخن، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز رامبلر

گل رز رامبلر (Rambler Roses) شبیه به رزهای بالارونده که در بخش های قبلی توضیح داده شد، می تواند بر روی ستون و دیوار به شکل عمودی رشد کند.

به همین جهت برای پوشاندن محیط ها و ساختمان های بد نما گزینه ی مناسبی است زیرا شاخه های آن بسیار پرگل می شوند.

گل رز رامبلر سرسخت است و خاک ضعیف، سایه و بیماری ها را به خوبی تحمل می کند. چند نمونه از گونه های مشهور آن عبارتند از:

گل رز امریکن پیلار (American Pillar Rose)

ویژگی که گل رز امرکین پیلار را از سایر انواع گل رز متمایز کرده پرچم هایی با رنگ مخالف گلبرگ است، پرچم های زرد رنگ در میان گلبرگ های سرخابی.

گل رز امریکن پیلار، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

همچنین مطالعه کنید مطلب گل های آپارتمانی سایه دوست

گل رز دوروتی پرکینز (Dorothy Perkins Rose)

گل های دوروتی به رنگ صورتی مات هستند و جز گل های آبشاری محسوب می شوند. نور کامل خورشید، خاک سبک و رطوبت متوسط از جمله نیازهای گل رز دوروتی است.

گل رز دوروتی پرکینز، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع بوته گل رز

بوته های گل رز عموماً سرسخت و مقاوم هستند که به صورت مداوم گل های کوچک می دهند. تراکم گل های این بوته ها موجب زیبایی و شکوه آن ها می شود.

بوته های گل رز از ادغام گل رزهای کلاسیک با مدرن پرورش می یابند. چند نمونه از بوته های معروف گل رز عبارت‌اند از:

گل رز پیچی ناک اوت (Peachy Knock Out)

گل رز پیچی ناک اوت توسط William Radler در سال 1989 پرورش یافت. وی یکی از پرورش دهندگان گل رز آمریکایی بود.

بوته رز ناک اوت گل هایی صورتی رنگ می دهد که در قسمت مرکزی زرد هستند و همین امر زیبایی این گل را دو چندان کرده است.

گل رز پیچی ناک اوت، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز دابل ناک اوت (Double Knock Out Rose)

بوته گل رز دابل تناک اوت بسیار متراکم و فشرده گل می دهد. گل هایی به رنگ قرمز که هر کدام بیش از 24 گلبرگ دارند.

یکی از ویژگی های بارز گل رز دابل ناک اوت مقاومت و ایستادگی این گل در برابر گرما و همچنین بیماری لکه سیاه است. بوته دابل ناک اوت از فصل بهار تا اولین یخ بندان زمستان به طور پیوسته گل می دهد.

گل رز دابل ناک اوت، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

همچنین مطالعه کنید مطلب بادوام ترین گیاهان آپارتمانی

انواع گل رز مینیاتوری

گل رز مینیاتوری در واقع شکل کوچک گل رز دورگه چای است. ساقه، گل و برگ آن لطیف و ظریف هستند. انواع گل رز مینیاتوری برای نگهداری در منزل نیز گزینه مناسبی هستند.

معروف ترین رز مینیاتوری عبارت است از:

گل رز لمون دیلایت (Lemon Delight Rose)

همان‌طور که از نام این گل مشخص است، لمون دیلایت به رنگ زرد یا لیمویی (Lemon) است. بارزترین ویژگی گل رز لمون دیلایت عطر و بوی قوی است.

گل رز لمون دیلایت، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

معرفی انواع گل رز کلاسیک با عکس

گل رزهایی که پیش از سال 1867 پرورش می یافته اند جز رزهای کلاسیک محسوب می شوند. عطر و بوی قوی و شکوفه های رمانتیک رزهای کلاسیک از جمله ویژگی های اصلی آن هاست.

رزهای کلاسیک سالی یک بار در فصل بهار گل می دهند. گل محمدی معروف ترین گل رز کلاسیک نزد ایرانیان است که فقط سالی یک بار گل می دهد و عطر و بوی آن فوق العاده ماندگار و دلنشین است.

انواع گل رز البا (Alba Roses)

رزهای البا جز مقاوم ترین و قدیمی ترین گل رزهای موجود هستند. مقاومت بالایی نسبت به سایه، دمای پایین، بیماری ها و شته دارند. معروف ترین گونه آن عبارت است از:

گل رز پامپون بلان پارفیت (Pompon Blanc Parfait)

گل رز پامپون کمی معطر است و گل هایی به رنگ صورتی کم حال دارد.

گل رز پاپون بلان پارفیت، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز بوربن (Bourbon Roses)

  1. نخستین بار در سال 1817 گل رز بوربن در فرانسه معرفی شد که از ترکیب گل رز چینی و گل محمدی پدید آمده است.

گل رز بوربن معمولاً به رنگ صورتی و قرمز و بسیار معطر هستند. معمولاً رزهای بوربن بدون خارند یا تعداد کمی خار دارند.

در ضمن رزهای بوربن برخلاف سایر گونه های گل رز کلاسیک، می توانند بیش از یک فصل در سال گل دهند! برخی از گونه های مشهور آن عبارت اند از:

گل رز مادام ایزاک پریر (Madame Isaac Pereire Rose)

رز مادام ایزاک بسیار معطر است و گل های آن صورتی رنگ هستند. گل رز مادام ایزاک اولین بار در سال 1881 معرفی شد.

گل رز مادام ایزاک پرپر، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز زفرین دروهین (Zepherine Drouhin Rose)

گل رز کلاسیک زفرین از اوایل بهار تا پاییز به طور مداوم گل می دهد، گل هایی صورتی رنگ که به عطر و بوی قوی مشهورند.

گل رز زفرین بالارونده است و مقاومت خوبی در برابر خاک ضعیف و سایه دارد.

گل رز زفرین دروهین، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز چینی (China Rose)

رزهای چینی در برابر بیماری ها و آفات استقامت بالایی دارند اما لطیف هستند و تحمل سرما را ندارند. انواع گل رز چینی در طول فصل تابستان به شکل مداوم گل می دهند، گل هایی کوچک و بسیار معطر.

رز لوئیس فیلیپ یکی از گونه های مشهور رز چینی است.

گل رز لوئیس فیلیپ (Louis Phillipe Rose)

جالب است بدانید که گل های صورتی و قرمز رنگ رز لوئیس فیلیپ پروانه ها را به سمت خود جذب می کنند! رز لوئیس فیلیپ نیز همانند اکثر گل های رز به نور کامل، رطوبت متوسط و خاک زهکش نیاز دارد.

احتمال می رود که رز لوئیس توسط سیاستمدار تگزاسی به نام Loreneza de Zavala به جنوب شرقی آمریکا معرفی شده باشد.

وی در سال 1830 در فرانسه نخست وزیر بوده است. به همین جهت گل رز لوئیس فیلیپ را هدیه ای از فرانسه به آمریکا می دانند!

گل رز لوئیس فیلیپ، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز سنتیفولیا (Centifolia Roses)

رزهای سنتیفولیا به عنوان گل رز کلمی شناخته می شوند زیرا همانند کلم گلبرگ هایی فشرده و متراکم دارند. گل ها به حدی سنگین هستند که تحمل وزن آن ها برای شاخه ها دشوار است و عموما شاخه ها به سمت پایین خم می شوند.

گل هایی به شدت خوشبو و زیبا که سالی یک مرتبه گل می دهند. یک نمونه از مشهورترین گونه های گل رز سنتیفولیا عبارت است از:

گل رز پیتیت دو اولاند (Petite de Hollande Rose)

این گونه از گل رز گل هایی به رنگ صورتی دارد که سالی یک مرتبه در بهار یا تابستان شکوفا می شوند. هر گل رز پیتیت 26 الی 40 گلبرگ دارد.

گل رز پیتیت دو اولاند، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز داماسک (Damask Roses)

گل رز داماسک که در ایران با نام گل محمدی معروف است عطر و بوی قوی دارد و از این رو در صنعت عطرسازی استفاده می شود.

برخی از انواع گل محمدی فقط سالی یک مرتبه گل می دهند در حالی که برخی دیگر سالی دو مرتبه به گل می نشینند. معروف ترین رز داماسک عبارت است از:

گل رز دوک کمبریج (Duc de Cambridge Rose)

گل رز دوک کمبریج 26 الی 40 گلبرگ دارد که عطر و بوی آن ها فوق العاده است. گل رز دوک یک بار در سال در فصل بهار یا تابستان گل می دهد.

گل رز دوک کمبریج، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز گالیکا (Gallica Roses)

برخی از گونه های گل رز گالیکا به قرن 12 برمی گردند. رز گالیکا سالی یک بار گل هایی به رنگ صورتی و بنفش می دهد و بسیار خوشبو است.

گل رز گالیکا مقاومت بالایی نسبت به نور کم و دمای پایین دارد. دو گونه از انواع مشهور گالیکا عبارت اند از:

گل رز چارلز دی میلز (Charles de Mills Rose)

زادگاه گل رز چارلز مشخص نیست و توسط فردی ناشناس که تولید کننده گل و گیاه بوده است پیش از سال 1786 پرورش یافته است. احتمالاً نام چارلز میلز (Charles Mills) رئیس East India Company در سال 1785 بر روی آن نهاده شده است.

رنگ ارغوانی، گلبرگ هایی بزرگ با چینش خاص و عطر و بوی قوی همگی موجب شده اند که گل رز چارلز طرفداران بسیاری داشته باشد.

گل رز پارلز دی میلز، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز توسکانی سوپرب (Tuscany Superb Rose)

رز توسکانی نیز به رنگ ارغوانی است و در قسمت میانی با رنگ زرد مزین شده است. تضاد رنگ های ارغوانی و زرد طلایی زیبایی گل رز توسکانی را بی نهایت کرده است.

رز توسکانی به نور کامل نیاز دارد اما سایه را نیز تا حدی تحمل می کند. خاک سبک و رطوبت متوسط نیز از سایر نیازهای گل رز توسکانی است. در ضمن سرعت رشد آن بالا است.

گل رز توسکانی سوپرب، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز دورگه جاودان (Hybrid Perpetual Roses)

شکوفه های این دسته از رزها بزرگ هستند و می توانند در یک فصل به طور مکرر گل دهند. تا قبل از ورود و شهرت گل رز دورگه چای، این گل ها مشهورترین نوع رز در بازار بودند.

رایحه ی گل رز دورگه جاودان قوی است و به رنگ های صورتی، بنفش و قرمز دیده می شود. چند نمونه از گونه های مشهور آن در این بخش ذکر شده اند.

گل رز بارونس روچیلد (Baroness Rothschild Rose)

همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید رزهای بارونس صورتی رنگ پریده هستند. گل رز بارونس توسط ژان پرنه (Jean Pernet) در سال 1868 پرورش یافت و در سال 1873 توسط جورج برونینگ (George Brunning) در استرالیا معرفی گردید.

گل رز بارونس روچیلد، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز فردیناند پیچارد (Ferdinand Pichard Rose)

رز فردیناند مدرن ترین گل رز محسوب می شود که توسط رمی تان (Remi Tanne) در سال 1921 در فرانسه پرورش یافت.

گلبرگ های راهدار رز فردیناند موجب تفاوت فراوان این گل با سایر گونه های رز شده است! راه های صورتی و کرم ماهرانه در کنار هم قرار گرفته اند و زیبایی گل رز فردیناند را چند برابر کرده اند! این شیوه از رنگ آمیزی خارق العاده در سایر رزها دیده نمی شود.

گل رز فردیناند پیچارد، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز نویزت (Noisette Roses)

رز نویزت ساقه های بلندی دارد که به طور مکرر گل هایی با رنگ های متنوع می دهند. نمونه مشهور گل رز نویزت، میلک مید است.

گل رز میلک مید (Milkmaid Rose)

بارزترین ویژگی گل های سفید و شیری رنگ میلک مید، عطر و بوی ماندگار و قوی است. این گل زیبا در سال 1925 توسط شرکت خصوصی Hazlewood Bros. Pty. Ltd در استرالیا معرفی شد.

گل رز میلک مید، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز خرفه ای (Moss Roses)

گل رز خرفه ای همانند سایر رزهای کلاسیک سالی یک بار گل می دهد، گل هایی بسیار خوشبو و با تنوع رنگی بالا. در این بخش معروف ترین گل رز خرفه ای معرفی شده است.

گل رز خرفه ای تاج دار (Crested Moss Rose)

رز خرفه ای تاج دار نخستین بار در سال 1826 توسط Kirche در سوئیس کشف شد. گل رز خرفه ای تاج دار گل هایی به رنگ صورتی می دهد که شدیداً معطر هستند.

گل رز خرفه ای تاج دار، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز پورتلند (Portland Roses)

رزهای پورتلند ساقه های بسیار کوتاهی دارند و در فصل تابستان به گل می نشینند. در حال حاضر تعداد کمی از گونه ای گل رز پورتلند موجود است که نمونه اصلی آن عبارت است از:

گل رز کنت چمبورد (Comte de Chambord Rose)

این گل زیبا به رنگ صورتی مایل به یاسی است که عطر و بوی قوی دارد. همانند غالب گل های رز به رطوبت متوسط، خاک زهکش و نور کامل نیاز دارد.

گل رز کنت چمبورد، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

انواع گل رز چای (Tea Roses)

گل رز چای بومی کشور چین است و به علت شباهت عطر و بوی آن به چای سیاه چینی با نام رز چای معروف شده است. شکوفه های بزرگ و معطر و مقاومت بالا در برابر بیماری ها موجب شهرت انواع گل رز چای شده اند. دو نمونه معروف آن عبارت اند از:

گل رز دوشس برابانت (Duchesse de Brabant Rose)

گل رز دوشس برابانت به رنگ صورتی کم رنگ است و شکوفه های فنجانی دوبل دارد.

گل رز دوشس برابانت، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

گل رز سافرانو (Safrano Rose)

گل رز سافرانو رنگی شبیه به زردآلو دارد (Apricot Color) و برخلاف اغلب گل رزهای کلاسیک، عطر و بو ندارد.

گل رز سافرانو، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز

بیماری های گل رز

گل رز می تواند از بیماری های مختلفی آسیب ببیند که اکثر آن ها توسط قارچ پدید می آیند. برخی از مهم ترین آن ها با تصویر در این بخش توضیح داده شده اند تا به شما در تشخیص بیماری کمک کنند.

کپک پودری (Powdery Mildew)

شبیه به قارچ سفید مایل به خاکستری بر روی سطح برگ های جوان و ساقه گل رز رشد می کند. این بیماری به سایر گیاهان نیز حمله می کند.

بیماری کپک پودری گل رز، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز، بیماری های گل رز

لکه سیاه گل رز (Diplocarpon rosae)

این بیماری لکه های برجسته سیاه رنگ روی برگ های گل رز ایجاد می کند که در تصویر زیر قابل مشاهده است. ای بیماری در نهایت موجب ریزش برگ های گل رز می شود.

بیماری لکه سیاه گل رز، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز، بیماری های گل رز

زنگ رز (Rose Rust)

زنگ رز یکی از بیماری های رایج گل رز است. این بیماری قارچی دانه های برآمده نارنجی یا قرمز رنگی را بر سطح برگ های گل رز پدید می آورد که در تصویر زیر قابل مشاهده است.

بیماری زنگ گل رز، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز، بیماری های گل رز

شته (Aphids)

شته ها حشرات ریزی هستند که از شیره گیاه تغذیه می کنند و هرساله به بوته های گل رز حمله ور می شوند.

اگر گل رز آلوده به شته به موقع درمان نشود، آسیب جدی می بیند. شته عموماً به برگ ها و ساقه های جوان حمله می کند. تصویر زیر شته های گل رز را از زاویه نزدیک نشان می دهد.

بیماری شته گل رز، گل رز، کاشت گل رز، نگهداری گل رز، تکثیر گل رز، آبیاری گل رز، بیماری های گل رز

پرسش و پاسخ متداول درباره گل رز

گل رز چند نوع دارد؟

گل های رز انواع زیادی دارند که بالغ بر 30 نوع می شود که در این مقاله کامل به آن اشاره کردیم.

بیماری های گل رز چیست؟

کپک پودری، لکه سیاه، زنگ رز و شته از جمله معروف ترین بیماری های گل رز می باشد.

گل رز به چه رنگ هایی موجود است؟

جمال و زیبایی گل رز عامل اصلی در کاشت و پرورش آن است، گل هایی که رنگ های گوناگونی از سفید ساده گرفته تا زرد، صورتی، قرمز، زرشکی، نارنجی و غیره را شامل می شوند.

فروش انواع گل و گیاهان آپارتمانی و تزیینی در گلخانه ملک

گلخانه ملک سال هاست که در زمینه فروش انواع گل و گیاهان آپارتمانی به صورت حضوری و آنلاین تجربه دارد. عملکرد گلخانه ملک طی این سال ها چکیده ای از دانش، تخصص و تجربه بوده است.

کیفیت بالا گل و گیاهان فروشی در گلخانه ملک در کنار قیمت مناسب و رقابتی و همچنین کارشناسانی خبره که پاسخگو تمامی سؤالات خریداران و علاقه مندان هستند موجب شده که گلخانه ملک روز به روز بیشتر پیشرفت کرده و فروش انواع خاک و گلدان را نیز به برنامه خود اضافه کند.

آن چه که در گلخانه ملک فراهم آمده است بی شک انواع سلیقه ها و نیازها را پوشش می دهد. گلخانه ملک بهترین گزینه برای خرید اینترنتی گل و گیاه آپارتمانی است و به شما کمک می کند که گل انتخابی خود را درب منزل در هر کجای ایران در اسرع وقت و سالم دریافت کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X