0

گل اسپاتی فیلوم گیاهی گرمسیری و جنگلی است که نور و رطوبت جنگل های گرمسیری برای آن مناسب است. این گیاه بومی جنگل های مرکزی و جنوب آمریکا است. از این رو توصیه می شود در محیط منزل نیز نور و رطوبت کافی برای آن مهیا شود. نور کافی موجب شکوفایی گل های زیبای سفید رنگی در اسپاتی فیلوم می شود.

همچنین مطالعه کنید: زیباترین گیاهان آپارتمانی

ارتفاع گل اسپاتی فیلوم نهایتاً به 40 سانتی متر می رسد. برگ هایی همیشه سبز رنگ، براق و نوک تیز دارد که با گل هایی سفید رنگ کوچکی مزین می شوند. در ضمن گل اسپاتی فیلوم سموم هوا شامل فرمالدهید و آمونیاک را تصفیه می کند و به کاهش آلودگی هوا و محیط منزل و کار کمک شایانی می کند.

همچنین مطالعه کنید: گیاهان آپارتمانی سایه دوست

گل اسپاتی فیلوم با نام های دیگری همچون لی لی صلح، زنبق صلح، سوسن صلح و گل چمچه‌ای نیز شناخته می شود. نگهداری از اسپاتی فیلوم ساده است و به همین علت برای پرورش توسط افراد مبتدی و تازه کار گزینه ی ایده آلی است. گیاهی زیبا با گل هایی دلربا که به آسانی نیز پرورش می یابد.

تقریباً 40 گونه از گل اسپاتی فیلوم وجود دارد. این گل برای نگهداری در منزل، محیط های اداری و کاری مناسب است.

اسپاتی فیلوم و گل های چشم نوازش!

گیاه اسپاتی فیلوم انواع گوناگون و متنوعی دارد. گل های زیبای اسپاتی فیلوم به رنگ سفید هستند و ظاهر این گیاه را بسیار جذاب و دلنشین می کنند. زیبایی گل های اسپاتی فیلوم یکی از مهم ترین عواملی است که افراد را به نگهداری این گل زیبا ترغیب می کند.

معمولاً گل های اسپاتی فیلوم یک ماه بر روی آن باقی می مانند و سپس می افتند. اگر تازه گل اسپاتی فیلوم را خریداری کردید و گیاه شما کمتر از یک سال عمر دارد نباید منتظر گل دادن آن باشید. تا زمانی که گل اسپاتی فیلوم به بلوغ نرسد از گل خبری نیست!

همچنین مطالعه کنید: گیاهان آپارتمانی مقاوم

برای تشویق گیاه به گلدهی حتماً شرایط ایده آل محیطی را برای آن فراهم آورید؛ مثلاً گیاه را در خاک زهکش بکارید. سطح خاک را همیشه کمی مرطوب نگه دارید. آب بدون املاح و کلر به اسپاتی فیلوم دهید. گیاه را در محیط روشن قرار دهید ولی از نور مستقیم و شدید پرهیز شود.

گل های اسپاتی فیلوم در اوایل فصل بهار تا پاییز شکوفا می شوند. این گل ها از 4 تا 10 هفته عمر می کنند. اگر شرایط محیطی مساعد باشد ممکن است سالی دو بار هم گل دهد. زمانی که پس از چند هفته گل های اسپاتی فیلوم بی حال و پژمرده شد بهتر است آن ها را بکنید.

همچنین مطالعه کنید: فهرست گیاهان آپارتمانی به همراه عکس

گل اسپاتی فیلوم، تکثیر گل اسپاتی فیلوم، نگهداری گل اسپاتی فیلوم، فیمت گل اسپاتی فیلوم، علت شل شدن برگ های اسپاتی فیلوم، علت گل ندادن اسپاتی فیلوم

چگونه از گل اسپاتی فیلوم نگهداری کنم؟

 • گل اسپاتی فیلوم را در چه خاکی بکارم؟ حتما از خاک سبک و متخلخل استفاده کنید. خاک زهکش که آب اضافی خود را به سرعت از دست دهد و آب درون آن انباشته نشود. می توانید گل اسپاتی فیلوم را در ترکیبی از پیت ماس (30 درصد)، خاک برگ (30 درصد) و پرلیت (40 درصد) بکارید. خاک سنگین آب را در درون خود نگه می دارد و با انباشته شدن آب در اطراف ریشه در نهایت منجر به پوسیدگی ریشه و در نهایت پوسیدگی برگ های گل اسپاتی فیلوم می شود.

همچنین مطالعه کنید: صفر تا صد گل ارکیده

 • در چه فصلی گلدان گل اسپاتی فیلوم را عوض کنم؟ توصیه می شود در فصل بهار گلدان گل اسپاتی فیلوم را عوض کنید تا خاک جدید نیازهای گل را برآورده کند. خاکی سبک و زهکش پر از مواد مغذی که احتیاجات گل شما را به خوبی مرتفع می کند.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل یاس

 • نور مورد نیاز گل اسپاتی فیلوم: گل اسپاتی فیلوم به نور علاقه مند است پس بهتر است آن را در مقابل پنجره جنوبی یا شرقی خانه قرار دهید.در ضمن گل اسپاتی فیلوم را از نور مستقیم و شدید حفظ کنید زیرا منجر به سوختگی و قهوه ای شدن برگ های اسپاتی فیلوم می شود. نور ناکافی منجر به عدم گلدهی، ریز شدن آن ها و پایین آمدن سرعت رشد گیاه می شود. همچنین نور ناکافی موجب پیچش گل ها می گردد. نازکی برگ های گل اسپاتی فیلوم هم می تواند ناشی از نور ناکافی باشد.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل نرگس

 • چه موقع وقت تکثیر گل اسپاتی فیلوم است؟ هرموقع که گل اسپاتی فیلوم شما از سایز گلدان بزرگ تر شد، وقت تکثیر آن فرارسیده است.
 • گل اسپاتی فیلوم به چه میزان آب نیاز دارد؟ توصیه می شود که خاک گل اسپاتی فیلوم مرطوب باشد اما زیاده روی در آبیاری ابداً توصیه نمی شود. سعی کنید به شکل منظم به گل اسپاتی فیلوم آب دهید. اگر برگ های گل اسپاتی فیلوم قهوه ای شدند نشان دهنده ی کمبود آب و خشکی گیاه است. در ضمن بهتر است از آب تصفیه شده، بدون کلر و هم دمای محیط استفاده کنید. توجه کنید که در فصل زمستان و هم‌زمان با کاهش دما میزان آبیاری گل اسپاتی فیلوم را نیز کاهش دهید. احاطه ریشه گل اسپاتی فیلوم با آب موجب پوسیدگی ریشه و در نهایت پوسیدگی گیاه می گردد. به همین علت است که باید به میزان آبیاری بسیار توجه شود.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل رز

 • چه میزان رطوبت برای گل اسپاتی فیلوم مناسب است؟ اسپاتی فیلوم محیط مرطوب را می پسندد. از این رو غبار پاشی برای افزایش رطوبت محیط توصیه می شود. علاوه بر غبار پاشی می توانید گلدان گل اسپاتی فیلوم را روی یک زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب قرار دهید. به نحوی که کف گلدان مستقیماً با آب در تماس نباشد. به مرور زمان آب درون زیرگلدانی بر اثر گرما محیط تبخیر می شود و رطوبت مورد نیاز گل اسپاتی فیلوم تأمین می شود.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره گل آنتوریوم

 • گل اسپاتی فیلوم را در چه دمایی نگه دارم؟ بهتر است گل اسپاتی فیلوم را در دمای بالای 16 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. اگر بتوانید دمای 21 درجه را برای آن فراهم آورید که چه بهتر! به طور کل دمای محیط منزل برای نگهداری گل اسپاتی فیلوم مناسب است. اسپاتی فیلوم هوای سرد را نمی تواند تحمل کند و همچنین دمای بالا نیز موجب سوختگی برگ هایش می شود. در ضمن گل اسپاتی فیلوم به تغییر دما حساس است و بهتر است در دمای ثابت قرار گیرد و گلدانش مدام جابه جا نشود.

همچنین مطالعه کنید: انواع کاکتوس و روش های نگهداری آن

 • آیا گل اسپاتی فیلوم به کود هم نیاز دارد؟ می توانید فقط در فصول رشد یعنی بهار و تابستان کمی به آن کود دهید تا نیاز آن به مواد مغذی مرتفع گردد.البته غلظت کود را نصف کنید و ماهی یک بار بیشتر به آن کود ندهید. کود حاوی منیزیم و آهن برای گل اسپاتی فیلوم توصیه می گردد.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره تکثیر و قلمه زدن انواع کاکتوس

 • از باز بودن سوراخ های کف گلدان غفلت نکنید! توجه کنید که سوراخ های کف گلدان باز باشند تا آب اضافی پس از آبیاری از آن خارج شود. در غیر این صورت تجمع آب منجر به پوسیدگی ریشه می گردد و در نهایت گیاه از بین می رود.
 • سایز گلدان اسپاتی فیلوم: گل اسپاتی فیلوم گلدان کوچک را ببشتر می پسندد. تنها زمانی که گلدان برای سایز گیاه بسیار کوچک شده برای تعویض گلدان اقدام کنید. در ضمن توصیه می گردد که ریشه های پوسیده و سیاه رنگ شده ی آن را در هنگام تعویض گلدان جدا کنید.

همچنین مطالعه کنید: بهترین خاک برای کاکتوس چیست؟

 • چه موقع گل اسپاتی فیلوم را هرس کنم؟ هرموقع برگ های گل شما زرد و قهوه ای شد، آن ها را جدا کنید. ساقه ای که گل دهد دیگر نمی تواند گل دومی پدید آورد و بعد از مدتی نیز قهوه ای می شود. توصیه می شود آن ساقه ها را از پایه جدا کنید.
گل اسپاتی فیلوم، تکثیر گل اسپاتی فیلوم، نگهداری گل اسپاتی فیلوم، فیمت گل اسپاتی فیلوم، علت شل شدن برگ های اسپاتی فیلوم، علت گل ندادن اسپاتی فیلوم

چرا اسپاتی فیلوم من گل نمی دهد؟

نور ناکافی یکی از علل اصلی گل ندادن اسپاتی فیلوم است. اگر گیاه شما گل نداد حتماً آن را به محیط پرنورتری منتقل کنید. البته دقت کنید که در معرض نور مستقیم قرار نگیرد.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری سانسوریا

دومین دلیل گل ندادن اسپاتی فیلوم عدم وجود مواد مغذی کافی در خاک گیاه است که با کوددهی برطرف می شود. البته کمبود مواد مغذی منجر می شود که گل های اسپاتی فیلوم ضعیف و کوچک شده یا حتی سبز رنگ شوند. اگر مواد مغذی خاک گیاه شما کافی نبود از کودهای فسفر دار که بیش تر برای گل دهی گیاهان مناسب هستند استفاده کنید.

همچنین مطالعه کنید: انواع گیاه سانسوریا چیست؟

نوک برگ های گل اسپاتی فیلوم من قهوه ای شده است!

نور بیش از اندازه و مستقیم موجب قهوه ای شدن نوک برگ های اسپاتی فیلوم می شود. البته دقت کنید که کود بیش از حد نیز می تواند نوک برگ های اسپاتی فیلوم را قهوه ای کند!

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری گیاه بابا آدم

از آن جایی که گل اسپاتی فیلوم رطوبت دوست است، کمبود رطوبت در محیط هم می تواند منجر به قهوه ای شدن نوک برگ های آن شود. می توانید با کمک غبار پاشی رطوبت محیط را بیشتر کنید یا زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب در زیر گلدان قرار دهید تا با تبخیر آب درون زیرگلدانی به مرور زمان، رطوبت مورد نیاز گل اسپاتی فیلوم تأمین شود.

گل اسپاتی فیلوم، تکثیر گل اسپاتی فیلوم، نگهداری گل اسپاتی فیلوم، فیمت گل اسپاتی فیلوم، علت شل شدن برگ های اسپاتی فیلوم، علت گل ندادن اسپاتی فیلوم

چرا برگ های گل اسپاتی فیلوم من زرد شده اند؟

گاهی اوقات افزایش سن و پیر شدن برگ های اسپاتی فیلوم منجر به زرد شدن آن ها می شود که طبیعی است. در غیر این صورت آبیاری بیش از حد می تواند به زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم منجر شود. در واقع اشباع خاک با آب فراوان منجر به پوسیدگی ریشه و در نهایت زرد شدن برگ ها می شود.

همچنین مطالعه کنید: روش تکثیر گل قاشقی

البته فراموش نکنید که آب ناکافی هم می تواند منجر به زرد شدن برگ های گل اسپاتی فیلوم گردد. به طور کل از زیاده روی در آبیاری گل اسپاتی فیلوم پرهیز کنید. خاک را کمی مرطوب نگه دارید ولی در آبیاری زیاده روی نکنید.

در ضمن گاهی کلر درون آب منجر به زرد شدن برگ های گل اسپاتی فیلوم می شود. برای جلوگیری از این مشکل حتماً آب را کنار بگذارید تا هم به دمای محیط برسد و هم کلر درون آن از بین برود و سپس با آن گل اسپاتی فیلوم را آبیاری کنید. اگر بتوانید با آب تصفیه شده یا آب مقطر گیاه را آبیاری کنید که چه بهتر!

همچنین مطالعه کنید: آموزش قلمه زدن گل قاشقی در آب

دمای پایین و قرار دادن گل اسپاتی فیلوم در کنار دستگاه های سرمایشی منجر به زرد شدن برگ های آن می شود. اگر دمای محیط نگهداری گل اسپاتی فیلوم زیر 16 درجه سانتی گراد بود ممکن است برگ های زرد آن به همین دلیل به وجود آمده باشند. پس گیاه را به محیطی با دمای متعادل و ترجیحاً بین 16 الی 21 درجه سانتی گراد منتقل کنید.

همچنین مطالعه کنید: طرز قلمه زدن گیاه سانسوریا

از سوی دیگر نیتروژن ناکافی در خاک گیاه اسپاتی فیلوم منجر به زرد شدن برگ های می شود. در این حالت گیاه را با کود نیتروژن دار تغذیه کنید. اگر برگ های گل اسپاتی فیلوم زرد بودند اما رگه های آن همچنان سبز باقی مانند، می توان نتیجه گرفت که منیزیم و آهن درون خاک کافی نبوده است. سعی کنید ماهی یک بار در فصول رشد به اسپاتی فیلوم کود با نصف غلظت توصیه شده بدهید تا از این مشکلات پیشگیری شود.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری گل قاشقی

گل اسپاتی فیلوم، تکثیر گل اسپاتی فیلوم، نگهداری گل اسپاتی فیلوم، فیمت گل اسپاتی فیلوم، علت شل شدن برگ های اسپاتی فیلوم، علت گل ندادن اسپاتی فیلوم

آیا اسپاتی فیلوم سمی است؟

اسپاتی فیلوم برای حیوانات خانگی مثل سگ و گربه سمی محسوب می شود و خطرناک است. البته اسپاتی فیلوم کشنده نیست اما موجب التهاب و تحریک دهان و گلو می گردد. پس بهتر است آن را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان کنجکاو دور نگه دارید!

همچنین مطالعه کنید: طرز قلمه زدن گیاه شفلرا

چه آفاتی گل اسپاتی فیلوم را تهدید می کند؟!

کنه تار عنکبوتی موجب تشکیل لکه های سفید رنگ پودری شبیه به آرد بر روی برگ های گل اسپاتی فیلوم می شود. در موارد آلودگی شدید می تواند منجر به قهوه ای شدن گیاه و ریزش برگ های آن شود. برای از بین بردن کنه تار عنکبوتی می توانید با کمک پنبه آغشته به الکل یا آب و صابون سطح برگ های گل اسپاتی فیلوم را تمیز و ضدعفونی کنید. دقت کنید که کنه های تمیز شده بر روی خاک گیاه و سایر برگ های تمیز ریخته نشود.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری گیاهان آپارتمانی

حشرات سپردار هم ممکن است بر روی ورق دمبرگ و یا ساقه تجمع کنند و از شیره گیاه تغذیه کرده و در نهایت موجب تضعیف برگ ها و حتی زرد شدن آن ها می شود. تریپس هم از شیره گیاه تغذیه می کند و باعث پدید آمدن لکه های خاکستری بر روی برگ های گل اسپاتی فیلوم شده و ظاهر برگ ها را بدشکل می کند.

اگر لکه هایی سیاه و قهوه ای به شکل حلقه بر روی برگ های گل اسپاتی فیلوم مشاهده کردید می تواند نشانگر آلودگی گیاه به بیماری لکه برگی باشد.

همچنین مشاهده کنید: فیلم آموزشی نگهداری و قلمه زدن انواع گیاهان آپارتمانی

عدم رشد گیاه و کوچک ماندن آن، بروز لکه های زرد بر روی برگ های گل اسپاتی فیلوم و بدشکل شدن برگ ها می توانند همگی نشان دهنده آلودگی ویروسی گل باشند که متأسفانه درمان ندارد.

پرسش و پاسخ متداول درباره گل اسپاتی فیلوم

چرا اسپاتی فیلوم گل نمی دهد؟

نور ناکافی یکی از علل اصلی گل ندادن اسپاتی فیلوم است. اگر گیاه شما گل نداد حتماً آن را به محیط پرنورتری منتقل کنید. البته دقت کنید که در معرض نور مستقیم قرار نگیرد.

علت قهوه ای شدن نوک برگ های اسپاتی فیلوم چیست؟

نور بیش از اندازه و مستقیم موجب قهوه ای شدن نوک برگ های اسپاتی فیلوم می شود. البته دقت کنید که کود بیش از حد نیز می تواند نوک برگ های اسپاتی فیلوم را قهوه ای کند!

آیا اسپاتی فیلوم سمی است؟

اسپاتی فیلوم برای حیوانات خانگی مثل سگ و گربه سمی محسوب می شود و خطرناک است. البته اسپاتی فیلوم کشنده نیست اما موجب التهاب و تحریک دهان و گلو می گردد. پس بهتر است آن را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان کنجکاو دور نگه دارید!

https://www.instagram.com/malekgreenhouse/

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
گلخانه ملک، فروشگاه آنلاین گل و گیاه ملک

تخفیف های تا سقف 70 درصد در اینستاگرام گلخانه ملک


بر روی بنر مقابل کلیک کنید