0
گل ارکیده کاتلیا، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده شهرتش را مدیون زیبایی و تنوع است. جذابیت ظاهری تنها عامل محبوبیت گل ارکیده نیست بلکه بخش زیادی از شهرت خود را مدیون تنوع بالای گونه‌هایش است. ارکیده با حدود 25 الی 30 هزار گونه، وسیع‌ ترین خانواده گیاهان است که حداقل ده هزار گونه‌ی آن در مناطق گرمسیری یافت می‌شود.

سرده‌ها و جنس‌های مختلف ارکیده تفاوت‌های بسیاری در سایز، رنگ و مدل با یکدیگر دارند. تنوع رنگی گل ارکیده بسیار زیاد است و تقریباً به هر رنگ قابل تصوری به غیر از سیاه پرکلاغی یافت می‌شود!

برخی از گونه های گل ارکیده در خاک رشد می‌کنند اما اکثر آن ها گیاهان هوازی (Epiphyte) هستند.

به این معنا که بر روی تنه سایر گیاهان و درخت ها رشد کرده و بالا می‌روند. بیشتر اقسام گل ارکیده مواد مغذی مورد نیاز خود را از هوا، باران یا رطوبت خاک می‌گیرند.

برخی خودشان گرده افشانی می کنند و بعضی از گونه ها از حشرات خاص و پرنده ها برای گرده افشانی کمک می‌گیرند.

به طور کل آرایش ظاهری انواع گل ارکیده شبیه به هم است.

به این نحو که هر گل ارکیده شش بخش دارد. سه بخش بیرونی گل ارکیده از کاسبرگ‌های سبز رنگ و سه بخش داخلی آن از گلبرگ‌های رنگارنگ و زیبا تشکیل شده است.

این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد نگهداری گل ارکیده در اختیار شما قرار می دهد و همچنین انواع گل ارکیده را با کمک تصویر معرفی می کند.

زیستگاه گل ارکیده

گل ارکیده تقریباً می تواند در هر شرایطی زندگی کند مگر محیط به شدت خشک و یا یخ بندان. گل های ارکیده هم توان زندگی در مناطق و کشورهای گوناگون گرمسیر را دارند و هم می توانند فقط در یک کشور یا زیستگاه خاص زندگی کنند.

اغلب گونه های گل ارکیده در جنگل های گرمسیری زندگی می کنند و برخی نیز در مناطق نیمه بیابانی و نزدیک سواحل و دریا یافت می شوند. بیشتر گونه های گرمسیری گل ارکیده در جنوب آمریکا مرکزی، شمال غربی آمریکا جنوبی و در کشورهای امتداد کوه های آند (Andes Mountains) پیدا می شوند.

گل ارکیده نماد چیست؟

گل ارکیده نماد عشق، زیبایی، تجمل و قدرت است. در یونان باستان گل ارکیده نماد مردانگی و قدرت بالا بوده است. بر اساس علم فنگ شویی گل ارکیده بخت و اقبال بلند و خوش شانسی را برای شما به ارمغان می‌ آورد.

با این حال هر یک از رنگ های گل ارکیده معنای خاصی دارند:

 • گل ارکیده سفید: نماد معصومیت، پاکی، ظرافت و احترام
 • گل ارکیده صورتی: نماد زنانگی، لطف و شادی
 • گل ارکیده زرد: نماد دوستی و آغاز رابطه، از این رو گزینه مناسبی برای هدیه به دوست است
 • گل ارکیده بنفش: نماد سلطنت و تحسین، از قدیم به عنوان نشانه احترام تقدیم می شده است
 • گل ارکیده نارنجی: نماد غرور، شوق و جسارت

انواع گل ارکیده با عکس

در این بخش برخی از معروف ترین سرده/جنس های گل ارکیده معرفی شده اند. همانگونه که گفته شد تمامی این سرده ها حدود 25 الی 35 هزار گونه از گل ارکیده را شامل می شوند.

گل ارکیده براسوولا (Brassavola)

این سرده از گل ارکیده 20 گونه را در بر می گیرد که در زبان انگلیسی به شکل مخفف با حرف B نشان داده می شود و توسط گیاه شناس ونیزی، آنتونیو موسی براسوولا (Antonio Musa Brassavola) نام گذاری شده است.

پرورش انواع گل ارکیده براسوولا بسیار ساده است. گل ارکیده براسوولا بومی آمریکا جنوبی و مرکزی است. انواع گل ارکیده براسوولا به عطر و بوی خوش و استثنایی معروف هستند.

گل های سفید یا سفید مایل به سبز آن فرم ستاره دارند و در طول شب برای جذب حشرات عطرافشانی می کنند. گل ارکیده براسوولا نهایتاً 5 الی 30 روز زنده می ماند.

با این حال مقاومت بالایی در برابر نور کم و رطوبت زیر 40% دارد؛ اما اگر می خواهید گل های بسیار زیبایی داشته باشید بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • رطوبت 60 الی 70 درصد را برای گل ارکیده براسوولا به کمک غبار پاشی یا زیرگلدانی حاوی آب فراهم کنید (در بخش نگهداری گل ارکیده در منزل روش های افزایش رطوبت محیط توضیح داده شده اند)
 • تنها زمانی که خاک گل ارکیده براسوولا خشک شد به آن آب دهید. در این هنگام بهتر است گل را با آب فراوان سیراب کنید. ریشه گیاه آب را در خود نگه می دارد و تا آبیاری بعدی آب مورد نیاز گیاه را تأمین می کند.
 • غبار پاشی روزانه گل ارکیده براسوولا در فصل رشد را فراموش نکنید.
 • گیاه را در نور فراوان قرار دهید. گل ارکیده براسوولا بسیار سرسخت و مقاوم است و نور شدید را تحمل می کند. پنجره جنوبی بهترین مکان برای نگهداری آن است.
 • گل ارکیده براسوولا در گلدانی که سطح زیرینش سوراخ دارد و سبدهای توری قابل نگهداری است.
گل ارکیده براسوولا، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

همچنین مطالعه کنید گل نرگس، روش های تکثیر، کاشت و نگهداری

گل ارکیده کاتاستوم (Catasetum)

این سرده از گل ارکیده به شکل مخفف با حروف Ctsm نشان داده می شود. گل ارکیده کاتاستوم 170 گونه را شامل می شود.

انواع گل ارکیده کاتاستوم از مکزیک تا جنوب آرژانتین یافت می شوند. هرچند که تجمع بیشتر این گل در برزیل (Cerrados of Central Brazil) است.

البته گل ارکیده کاتاستوم در معرض انقراض است. جالب است بدانید که گل ارکیده کاتاستوم در تغییرات هوایی و محیطی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

در این شرایط گل ارکیده کاتاستوم قادر است که متابولیسم خود را به شدت کاهش دهد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

در شرایط سخت، گیاه تا جایی که می تواند آب و مواد مغذی ذخیره می کند و حتی برگ هایش می ریزد تا متابولیسم آن کاهش یابد!

تا زمان بازگشت شرایط به حالت عادی، گل ارکیده کاتاستوم بدون برگ و خشک باقی می ماند. به همین علت است که در فصل زمستان و با سرد شدن هوا برگ های خود را از دست می دهد.

گل ارکیده کاتاستوم، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده وندا (Vanda)

گل ارکیده وندا حدود 50 گونه دارد که در شرق آسیا و استرالیا پراکنده شده اند.

گل ارکیده وندا اغلب خوشبو و معطر هستند و عمر طولانی دارند. دمای بالا، خاک زهکش و رطوبت بالا سبب افزایش سرعت رشد گل ارکیده وندا می شود.

زیبایی و ظرافت گل ارکیده وندا مثال زدنی است تا جایی که حتی شکل مصنوعی آن نیز پرطرفدار است! البته نیازی به توصیف نیست و تصویر زیر زیبایی فوق العاده وندا را به خوبی به تصویر می کشد.

گل ارکیده وندا، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده کاتلیا (Cattleya)

سرده کاتلیا 45 گونه از گل ارکیده را شامل می شود و به شکل اختصاری با حرف C نشان داده می شود.

انواع گل ارکیده کاتلیا بومی مناطق گرمسیری آمریکا هستند و به طور عمده در گلخانه ها و سایر فضاهای سرپوشیده پرنور و با رطوبت بالا پرورش می یابند.

رایج ترین گونه در این سرده گل ارکیده کاتلیا لبیاتا (Cattleya labiata) است.

تنوع رنگی گل ارکیده کاتلیا بسیار بالاست و همین امر محبوبیت آن را بیشتر کرده است. در ضمن گیاهان این سرده معطر و خوشبو هستند.

گل ارکیده کاتلیا، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده سیکنوچیس (Cycnoches)

گل ارکیده سیکنوچیس 34 گونه را شامل می شود و به صورت اختصاری با حروف Cyc نمایش داده می شود.

این سرده بومی آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و جنوب مکزیک است و با نام ارکیده قو (Swan Orchids) نیز مشهور است.

براساس انجمن ارکیده آمریکا (American Orchid Society) نام این سرده از ترکیب دو واژه یونانی به معنای قو و گردن ساخته شده است. البته شکل ظاهری و شباهت گل ارکیده سیکنوچیس به قو موجب شده که با این نام خوانده شود.

گل ارکیده سیکنوچیس، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

همچنین مشاهده کنید گالری عکس های آپارتمانی به همراه اسم

گل ارکیده سیمبیدیوم (Cymbidium)

این سرده با نام ارکیده قایقی (Boat Orchids) هم شناخته می شود و حدود 50 تا 70 گونه از گل ارکیده را شامل می شود که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کنند.

گل ارکیده سیمبیدیوم بومی آسیا است هرچند که موطن برخی از گونه های آن شمال استرالیاست. این سرده یکی از قدیمی ترین جنس های گل ارکیده است و شهرت بسیاری دارد.

گل ارکیده سیمبیدیوم، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده دندروبیوم (Dendrobium)

گل ارکیده دندروبیوم بیش از 1500 گونه را شامل می شود. بیشتر گونه های این سرده با رنگ سفید و زرد دیده می شوند. هرچند که دندروبیوم طیف وسیعی از رنگ‌، شکل و سایز را شامل می شود.

نام دندروبیوم از ترکیب دو واژه ی یونانی به معنای زندگی و درخت ساخته شده است.

این سرده از گل ارکیده بومی مناطق وسیعی در آسیا از جمله چین، ژاپن و هند و بسیاری از جزایر اقیانوس آرام است.

تمام گونه های گل ارکیده دندروبیوم به نور فراوان، خاک سبک، گلدان کوچک، رطوبت بین 50 تا 70 درصد و تهویه هوای مطبوع نیاز دارند.

گل ارکیده دندروبیوم، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده سایکوپسیس (Psychopsis)

جنس سایکوپسیس تنها پنج گونه را شامل می شود و با نام اختصاری Psychp نشان داده می شود. شکل پروانه ای گل های این سرده سبب شده که با نام گل ارکیده پروانه ای (Butterfly Orchid) هم مشهور شود.

رنگ های طلایی، زرد و نارنجی پررنگ و درخشان گل ارکیده سایکوپسیس زیبایی آن را دوچندان کرده است. در ضمن نگهداری از این گل جذاب و خیره کننده ساده است.

به رطوبت بسیار بالا نیازی ندارد و نور متوسط برای آن کافی است. نکته مهم در مراقبت از گل ارکیده سایکوپسیس آبیاری منظم و به موقع است.

گل ارکیده سایکوپسیس، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده انسیکلیا (Encyclia)

انسیکلیا سرده ای متنوع و گسترده است که حداکثر 242 گونه را شامل می شود. گل ارکیده انسیکلیا می تواند چند مرتبه در طول سال گل دهد اما معطر نیست.

گل ارکیده انسیکلیا بر روی شاخه های درخت و بوته می روید. همچنین می توانید آن را در گلدان با خاک بسیار زهکش بکارید.

گل ارکیده انسیکلیا، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده اپی دندروم (Epidendrum)

جنس اپی دندروم که به شکل اختصاری با Epi نمایش داده می شود بیش از 1000 گونه دارد. گل ارکیده اپی دندروم در بخش های گرمسیری آمریکا مثل برزیل، مکزیک و آرژانتین یافت می شود.

طبق کتاب Ortho’s All About Orchids که توسط Elvin McDonald نوشته شده است، گل ارکیده اپی دندروم خود شامل دو گروه می شود:

 • گل ارکیده اپی دندروم با ساقه قرمز: این دسته از گل ارکیده به گلدهی همیشگی معروف هستند، می توانند بسیار قد بکشند و به نور، آب کافی و رطوبت بالا نیازمند. در ضمن گل ارکیده اپی دندروم ساقه قرمز برای پرورش در منزل مناسب نیست اما جهت نگهداری در گلخانه و باغ گزینه ی ایده آلی است.
 • گل ارکیده Pseudobulbs : برخلاف گروه قبلی، این گروه از ارکیده، جند هفته بعد از گلدهی به خواب می رود. آب کافی و تهویه هوا مطلوب برای رشد این دسته از گل‌های ارکیده ضروری است.
گل ارکیده اپی دندروم، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده لودیسیا (Ludisia)

سرده لودیسیا تنها یک گونه را شامل می شود! لودیسیا با نام گل ارکیده جواهر هم شناخته می شود و بومی جنوب چین، شمال شرقی هندوستان، تایلند، ویتنام، فیلیپین، مالزی و اندونزی است.

زیبایی گل ارکیده لودیسیا بیشتر از گل به برگ‌هایش وابسته است. همان‌گونه که در تصویر می بینید زیبایی برگ های مخملی گل ارکیده لودیسا بسیار خیره کننده است.

گل ارکیده لودیسیا، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده لیکاسته (Lycaste)

جنس لیکاسته 30 گونه گل ارکیده را در بر می گیرد و به شکل مخفف با Lyc نمایش داده می شود. انواع گل ارکیده لیکاسته قدمتی 170 ساله دارند و طی 150 سال گذشته گل‌های ارکیده این سرده بارها اصلاح شده اند.

شهرت گل ارکیده لیکاسته به علت گل های بادوام و همچنین تنوع رنگی بالای آن است. برخلاف برخی از سرده های گل ارکیده، لیکاسته تنوع رنگی بسیار بالایی دارد.

برخی از گونه های لیکاسته معطر هستند و تمامی گونه های آن در فصل زمستان برگ های خود را از دست می دهند.

گل ارکیده لیکاسته، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده ماسدوالیا (Masdevallia)

سرده ماسدوالیا به شکل مخفف با Masd نشان داده می شود. گل ارکیده ماسدوالیا بیش از پانصد گونه را شامل می شود.

گل ارکیده ماسدوالیا برای پرورش در محیط سرد مناسب است و به نور فروان، رطوبت همیشگی 40 الی 70 درصد نیاز دارد.

همچنین ماسدوالیا به تغییر دما نیز حساس است به همین علت پرورش آن کمی دشوار است. به طور کل نگهداری از سرده ماسدوالیا برای افراد تازه کار توصیه نمی شود.

گل ارکیده ماسدوالیا، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

همچنین مطالعه کنید مطلب انواع کاکتوس، روش های تکثیر و نگهداری

گل ارکیده میلتونیا (Miltonia)

Milt شکل اختصاری سرده میلتونیا در زبان انگلیسی است. این سرده بومی برزیل است و به همین علت با نام میلتونیا برزیلی (Brazilian Miltonia) هم شناخته می شود و ده گونه دارد.

گل ارکیده میلتونیا تا قبل از چیده شدن دوام بالایی دارد اما به شکل شاخه بریده آن چنان دوام نمی آورد. گل های این سرده هوای سرد را می پسندند. این گل ها به رنگ های زرد، سفید، قرمز و ارغوانی دیده می شوند.

گل ارکیده میلتونیا، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده انسیدیوم (Oncidium)

گل ارکیده انسیدیوم به علت شکل ظاهریش با نام گل بانوان رقصنده (Dancing Ladies) نیز شناخته می شود!

عطر زیاد و رنگ درخشان و زنده گلبرگ های این گل از ویژگی های اصلی و بارز گل ارکیده انسیدیوم است. گل های این سرده در جنوب فلوریدا تا مکزیک و در آمریکا مرکزی و جنوبی می رویند.

گل ارکیده انسیدیوم به نسب سایر سرده های ارکیده به رطوبت کمتری نیاز دارد و محیط خشک را می پسندد. هرچند برای پرورش در محیط بسته و منزل بسیار مناسب هستند و با اندکی توجه و مراقبت همراه همیشگی منزل شما می شوند.

انواع گل ارکیده انسیدیوم به رنگ های زرد، سفید، قرمز و صورتی می رویند و زیبایی چشمگیری دارند.

گل ارکیده انسیدیوم، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

همچنین مطالعه کنید مطلب گیاهان آپارتمانی سایه دوست

گل ارکیده پافیپدلیوم (Paphiopedlium)

گل های این سرده از ارکیده نور کم و محیط گرم را می پسندند.

گل های جذاب جنس پافیپدلیوم به رنگ های سبز، قهوه ای، قرمز، زرد، صورتی و سفید هستند که بر روی آن ها نقطه هایی با رنگ متضاد دیده می شود.

گلبرگ ها در بخشی از قسمت ها راه دار هستند، پیچ و تاب دارند و یا با کرک پوشیده شده اند.

گل ارکیده پافیپدلیوم، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده فایوس (Phaius)

گل ارکیده فایوس یکی از زیباترین سرده های ارکیده با حدود 52 گونه است که در آفریقا، فیلیپین و جزایر اقیانوس آرام رشد می کند.

گل ارکیده فایوس سایه پسند است و رطوبت بالا را دوست دارد. گیاهی بزرگ و جذاب که برگ هایی پهن، چروک و نرم و نازک دارد.

گل های رنگارنگ گل ارکیده فایوس بر روی ساقه های قطور ظاهر می شوند و نهایتاً 4 سانتی متر قد می کشند. فایوس از واژه ای یونانی به معنای تاریک گرفته شده است که بر رنگ تیره گل ارکیده فایوس دلالت دارد.

گل ارکیده فایوس، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده فالانوپسیس یا شاپرکی (Phalaenopsis)

سرده فالانوپسیس حدوداً 70 گونه گل ارکیده را شامل می شوند که حداقل سالی یک بار گل می دهند. گل های این جنس از ارکیده در آسیا و استرالیا یافت می شوند.

گل ارکیدهفالانوپسیس از دو واژه یونانی به معنای پروانه و همانند گرفته شده است. به همین جهت با نام شاپرکی شناخته می شود.

اگر گل ارکیده فالانوپسیس به خوبی رشد کند، ساقه ی آن بلند شده، برگ هایی زیادی می دهد و گل هایش تا چندین هفته دوام می آورد. گل های شاپرکی با رنگ های سفید، صورتی و بنفش دیده می شوند.

گل ارکیده شاپرکی، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده زیگوپتالوم (Zygopetalum)

در وصف این گل اول از همه باید از زیبایی حیرت انگیزش گفت که چشم ها را خیره می کند.

همان‌گونه که در تصویر می بینید، گل ارکیده زیگوپتالوم در قسمت بالایی برگ هایی سبز رنگ و لکه دار دارد و در قسمت پایینی نیز گلبرگ های سرخابی رنگ خالدار دارد. در بخش بخش این گل زیبا هنر و خلاقیت آفریدگار موج می زند.

سرده زیگوپتالوم 15 گونه دارد که همگی از حیث زیبایی مثال زدنی هستند. البته علاوه بر آن عطر و بوی گل‌های این سرده و همچنین دوام و ماندگاری‌شان قابل توجه است.

گل ارکیده زیگوپتالیوم، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

همچنین مطالعه کنید مطلب زیباترین گل های آپارتمانی

گل ارکیده فراگمیپدیوم (Phragmipedium)

فراگمیپدیوم به شکل اختصاری با Phrag نمایش داده می شود و بومی مرکز و جنوب آمریکا است.

به عقیده Catherine Cash (1991) گل ارکیده فراگمیپدیوم تنها 14 گونه دارد اما برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که بیشتر از 22 گونه را در بر می گیرد.

گل ارکیده فراگمیپدیوم در برابر آبیاری زیاد مقاوم است و آسیب نمی بیند و رطوبت بالا را دوست دارد. گل ارکیده فراگمیپدیوم در میان پرورش دهندگان گل و گیاه بریتانیایی در اواخر قرن نوزدهم بسیار شهرت داشت اما در قرن بیستم این محبوبت کمتر شد.

با این حال کشف گیاه گل قرمز Phragmipedium besseae در سال 1981 موجب گشت که فراگمیپدیوم دوباره مشهور شود.

گل ارکیده فراگمیپدیوم، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده آدونتوگلوسوم (Odontoglossum)

آدونتوگلوسوم از ترکیب دو واژه یونانی به معنای دندان و زبان گرفته شده است. این سرده حدود 150 گونه ارکیده را شامل می‌شود.

زادگاه این گل مناطق کوهستانی و گرمسیری آمریکا است. نگهداری از گل ارکیده آدونتوگلوسوم بسیار ساده است و دوام بالایی دارد.

گل ارکیده آدونتوگلوسوم، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

گل ارکیده وولستکرا (VuylsteKeara)

گل ارکیده وولستکرا از پیوند سه نوع ارکیده و به شکل هیبریدی در آزمایشگاه به وجود آمده است به همین علت گل کمیابی است.

گل ارکیده وولستکرا در اوایل دهه 1990 پدید آمد و به عنوان اولین گل ارکیده هیبریدی ثبت شد. دوام این سرده از گل ارکیده بسیار بالا است به شرط اینکه رطوبت بالا برای آن فراهم شود.

گل ارکیده وولستکرا، گل ارکیده، ارکیده، کاشت و نگهداری گل ارکیده، انواع گل ارکیده

نگهداري گل اركيده در منزل

گل ارکیده یکی از گیاهان پرطرفدار برای نگهداری در منزل است. گل ارکیده زیبایی چشم نوازی دارد و در هر نوع دکوراسیونی می درخشد.

اگر گل ارکیده در نور، رطوبت و دمای مناسب قرار بگیرد، بیشتر احتیاجات آن برطرف شده است. اطلاعات ذکر شده در این بخش نگهداری گل ارکیده در منزل را برای شما ساده و شیرین می کند.

نور مناسب گل ارکیده:

گل ارکیده به نور غیرمستقیم نیازمند است. بهتر است آن را در پشت پنجره جنوبی خانه قرار دهید. نور بیش از حد موجب سوختگی گلبرگ های ارکیده می شود. البته نور ناکافی نیز مانع گل دهی می گردد.

دمای مناسب گل ارکیده:

اگرچه گل ارکیده دمای بالا و پایین را به خوبی تحمل می کند اما برای شکوفایی بهتر و بیشتر گل‌ ها بهتر است دمای محیط در شب پانزده درجه به نسبت روز کمتر باشد. به طور کل دمای بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد برای پرورش و نگهداری گل ارکیده ایده آل است. در ضمن دقت کنید که گل ارکیده در معرض باد مستقیم کولر قرار نگیرد.

رطوبت گل ارکیده:

گل ارکیده به رطوبت کافی معادل پنجاه تا هفتاد درصد نیاز دارد. راه های گوناگونی برای افزایش رطوبت محیط و تأمین رطوبت مورد نیاز گل ارکیده وجود دارد که برخی از آن ها عبارت‌اند از:

 1. غبار پاشی با کمک اسپری آب
 2. قرار دادن زیرگلدانی حاوی سنگریزه زیر گلدان گل ارکیده به نحوی که کف گلدان مستقیماً با آب در تماس نباشد زیرا تماس مستقیم موجب پوسیدگی ریشه می شود
 3. دستگاه بخور سرد
 4. حتی می توانید گل ارکیده را گاهی در حمام قرار دهید تا در محیط مرطوبی شبیه به زیستگاهش قرار گیرد
آبیاری گل ارکیده:

گل ارکیده برای گلدهی و رشد مطلوب به آب کافی نیاز دارد. با این حال تا زمانی که خاک آن خشک نشده است نباید آبیاری شود. ممکن است بپرسید خاک گلدان ارکیده پیش از آبیاری تا چه حد باید خشک شود؟

توصیه می شود یک بند انگشت خود را داخل خاک گلدان کنید اگر خاک در این ناحیه خشک بود، گیاه به آب نیاز دارد. در غیراینصورت آن را به حال خود رها کنید.

دقت کنید که گل ارکیده به آب فراوان حساس است و اگر خاکش با آب اشباع شود، ریشه ی آن پوسیده و از بین می رود.

خاک گلدان گل ارکیده:

گل ارکیده به خاک سبک و زهکش نیاز دارد تا آب اضافی خود را به سرعت از دست بدهد. پوسته درخت و خزه درشت نیز دو نوع خاک مناسب برای پرورش گل ارکیده است.

البته دقت کنید که خاک حاوی پوسته درخت باید هر یک یا دو سال یک بار عوض شود زیرا بافت چوبی آن به مرور خرد شده و حالت زهکش خود را از دست می دهد.

گل ارکیده کاشته شده در پوسته درخت به آب بیشتری نیاز دارد زیرا آب را به سرعت از دست می دهد. معمولاً آبیاری هر 7 الی 10 روز یک بار برای گل ارکیده کاشته شده در پوسته درخت مناسب است.

اما اگر گل ارکیده را در خزه درشت کاشته اید، هر 2 الی 3 هفته یک بار آبیاری کافی است زیرا خزه درشت همانند اسفنج آب را در خود برای مدت طولانی ذخیره می کند.

کود دهی گل ارکیده:

در فصل رشد هر هفته یا هر دو هفته یک بار به گل ارکیده کود دهید و با رسیدن به بلوغ میزان کود دهی را به هر ماه یا هر دو ماه یک بار کاهش دهید.

فراموش نکنید که غلظت کود را حتماً به یک چهارم غلظت توصیه شده توسط کارخانه سازنده کاهش دهید.

تعویض گلدان گل ارکیده:

معمولاً گل ارکیده سالی یک مرتبه به تعویض گلدان نیاز دارد.

البته اگر گل ارکیده شما به میزان کافی نور و رطوبت دریافت می کند و در دمای مناسب قرار دارد اما هم چنان گل نمی دهد، بهتر است به فکر تعویض گلدان باشید!

کاشت و نگهداری گل ارکیده، کاشت گل ارکیده، نگهداری گل ارکیده

همچنین مشاهده کنید مطلب گیاهان آپارتمانی مقاوم

چرا ارکیده به گل نمی‌نشیند؟!

اگر بعد از گلدهی شاخه ی خشک شده گل ارکیده را جدا کنید و در دوران استراحت با مقدار کمی کود خاک آن را تقویت کنید، ارکیده گل خواهد داد. در غیر این صورت احتمالاً یکی از عوامل زیر مناسب نبوده است:

 • نور زیاد و مستقیم و یا نور ناکافی، نور ناکافی معمولاً یکی از عوامل اصلی در گل ندادن ارکیده است
 • زیاده روی در کود دهی
 • تمام شدن مواد مغذی درون خاک و عدم کود دهی به موقع گل ارکیده
 • آبیاری بیش از حد و اشباع خاک با آب
 • کوچک شدن سایز گلدان

خطر انقراض برخی از گونه های گل ارکیده!

همان گونه که در بخش مقدمه گفته شد، 25 الی 35 هزار گونه از گل ارکیده تا به حال شناسایی شده است.

از آن جایی که اغلب گونه های گل ارکیده برای گرده افشانی به انواع خاصی از پرنده ها، زنبور یا حشرات نیاز دارند، با کاهش حیوان و حشره مورد نیاز در زیستگاه گل ارکیده، آن گونه ی خاص ارکیده در خطر انقراض قرار می گیرد!

به همین جهت تخریب جنگل‌ها ممکن است تأثیر ویرانگری بر بسیاری از گونه های در قید حیات گل ارکیده بگذارد که قابل جبران نیست.

قارچ ﻣﻴﻜﻮﺭﻳﺰﺍ در خدمت گل ارکیده!

یکی از حقایق جالب در مورد گل ارکیده همکاری شگفت انگیز آن با قارچ میکوریزا (Mycorrhiza) برای جبران فقدان آب کافی در ریشه است. ریشه گل ارکیده قدرت ذخیره آب کافی برای رفع تمام نیازهای گیاه را ندارد.

از این رو در قسمت هایی از چرخه حیات خود از گونه ی خاصی از قارچ ها به نام میکوریزا کمک می گیرد. در این دوران قارچ میکوریزا در بخش هایی از ریشه گل ارکیده رشد می کند و به گیاه در جذب آب و مواد معدنی مورد نیاز کمک شایانی می کند.

گل ارکیده نیز کمک قارچ میکوریزا را به نحو احسن جبران می‌کند! به این ترتیب که برخی از مواد مغذی تولید شده در مرحله فتوسنتز را در اختیار قارچ میکوریزا قرار می دهد تا از آن تغذیه کرده و زنده بماند.

این گونه از رابطه دو طرفه که طی آن هر دو موجود زنده برای رشد و زنده ماندن به هم کمک می کنند، رابطه همزیستی (symbiotic) نامیده می شود؛ به عبارت دیگر به هر گونه فعل و انفعال بیولوژیکی نزدیک و طولانی مدت میان دو موجود زنده مختلف همزیستی می گویند.

کاربردهای گل ارکیده

علاوه بر زیبایی و شکوه که هدیه همیشگی گل ارکیده است، عطر و بوی خوش این گل موجب شده که به طور گسترده در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار گیرد.

گل ارکیده خواص دارویی هم دارد. هزاران سال است که گل ارکیده در کشور چین پرورش می یابد و به عنوان درمان خانگی برای سرفه، بیماری های کبد، شش، معده و چشم مصرف می شود.

همچنین گفته می شود که گل ارکیده برای تقویت قوای جنسی هم مفید است. از این رو از قدیم‌الایام مصرف پیاز گل ارکیده به این منظور در کشور چین و یونان رونق داشته است.

حقایقی در مورد گل ارکیده که تا به حال نشنیده اید!

 • گل ارکیده صورتی، گلی سنتی برای چهاردهمین و بیست و پنجمین سالگرد ازدواج است!
 • همان‌گونه که در بخش قبل نیز توضیح داده شد، گل ارکیده برای زنده ماندن روابط همزیستی با قارچ ها دارد و همین امر آن را برای زندگی در اکوسیستم های گوناگون آماده می سازد.
 • گل ارکیده در تمام قاره ها به غیر از قطب جنوب پیدا می شود.
 • کوچک‌ترین گل ارکیده در جهان تنها دو میلی متر است و ضخامت بسیار کمی دارد.

پرسش و پاسخ متداول درباره گل ارکیده

چرا ارکیده به گل نمی‌نشیند؟!

اگر بعد از گلدهی شاخه ی خشک شده گل ارکیده را جدا کنید و در دوران استراحت با مقدار کمی کود خاک آن را تقویت کنید، ارکیده گل خواهد داد.

کاربردهای گل ارکیده چیست؟

علاوه بر زیبایی و شکوه که هدیه همیشگی گل ارکیده است، عطر و بوی خوش این گل موجب شده که به طور گسترده در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار گیرد.

گل ارکیده چند نوع دارد؟

این گل بیش از 18 نوع دارد که هر کدام شکل و ظاهر خاص خود را دارند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
× تماس با پشتیبان