0

ظاهر بی نظیر و بی مانند گل آنتوریوم (Anthurium andreanum)، آن را به گزینه ای ایده آل برای نگهداری مخصوصا به شکل شاخه بریده تبدیل کرده است. رنگ های متنوع این گل در کنار شکل خاص و متفاوتش آن را به یکی از گل های پرطرفدار در سراسر جهان مشهور کرده است.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل ارکیده

مشهورترین رنگ آن قرمز است. گلبرگ هایی چرم مانند، براق، وسیع، قلب مانند و ضخیم به رنگ قرمز که نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. آنتوریوم به رنگ های دیگر نظیر سفید، جگری، نارنجی، صورتی، بنفش، سبز و حتی مشکی هم یافت می شود! برخی از گونه های آنتوریوم نیز دو رنگ هستند!

همچنین مطالعه کنید: انواع گل مریم

گل انتوریوم بومی اکوادور، جنگل های آمازون و کلمبیا است و حدودا 1000 گونه دارد! انواع آنتوریوم در گذشته گلبرگ هایی بزرگ تر داشتند که به مرور زمان تغییر یافتند تا به سایز الان رسیدند. معمولا آنتوریوم تا ارتفاع 30 الی 40 سانتی متری بلند می شود.  دوام و مقاومت گل آنتوریوم نیز بی نظیر است. هم شکل شاخه بریده آن و هم مدل کاشته شده در گلدان مقاومت و سازگاری بالایی دارد و به خوبی دوام می آورد.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل نرگس

گل آنتوریوم با نام فلامینگو و یا حتی پالت نقاش نیز معروف است! شباهت گلبرگ های آن به صورت و گردن فلامینگو و حتی پالت رنگ نقاشی موجب شده که با این نام ها نیز شناخته شود! با هر نامی که این گل را بخوانیم، زیبا و شگفت انگیز است!

همچنین مطالعه کنید: انواع گل یاس

قابل توجه است که برخی از گونه های گل آنتوریوم گل ندارند! در این گونه ها برگ ها نقش اصلی را در زیبایی ایفا می کنند. اما به طور کل گونه های گلدار آن معروف تر و رایج تر هستند.

گل آنتوریوم نماد شادی!

گل آنتوریوم نماد مهمان نوازی است! همچنین کل آنتوریوم سفید نماد پاکی و بی گناهی است و به همین علت است که در دسته گل های عروس بسیار استفاده می شود.

همچنین مطالعه کنید: انواع کاکتوس

علاوه بر این گل آنتوریوم نماد شادی، خوشحالی، خوشبختی و زیبایی نیز است. کافی است گلدان آنتوریومی را در خانه خود نگهداری کنید یا شکل شاخه بریده آن را در آب گذاشته و روی میز کار خود قرار دهید. حس مثبت و انرژی که این گل زیبا به شما القا خواهد کرد موجب شادی و خوشنودی هر فردی می شود.

همچنین مطالعه کنید: تکثیر انواع کاکتوس

گل آنتوریوم مناسب مراسم ترحیم و عروسی!

یکی از رنگ های جذاب گل آنتوریوم سفید است. بسیاری از عروس ها گل آنتوریوم سفید را برای دسته گل عروسیشان انتخاب می کنند. هرچند سایر رنگ های آن همچون صورتی، بنفش یا حتی سبز هم برای دسته گل عروسی جذاب است. دوام زیاد گل شاخه بریده آنتوریوم موجب می شود که دسته گل عروسی شما بر اثر گرما خراب نشده و تا آخر شب دوام داشته باشد.

همچنین مطالعه کنید: بهترین خاک برای کاکتوس چیست؟

گل آنتوریوم شاخه بریده مشکی هم گزینه ی ایده آلی برای مراسم های عزا، یادبود و ترحیم است. سبد گلی با گل های آنتوریوم مشکی را تصور کنید. هم در زیبایی بی نظیر است و هم بسیار مناسب مراسم های سوگواری است.

آنتوریوم در خاک و آب!

شکل شاخه بریده گل آنتوریوم برای نگهداری در آب مناسب است. همچنین می توان آن را در خاک نیز کاشت و در گلدان نگهداری کرد. در هر صورت دوام و مقاومت این گل زیبا و دلنواز بسیار بالا است و روزهای زیادی مهمان خانه و محیط کار شما خواهد بود. پس چه بهتر که از آن برای هدیه دادن به عزیزانتان بهره ببرید.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل یاس

دوره ی گلدهی گل آنتوریوم حدودا سه ماه است که نسبتا طولانی محسوب می شود.

نگهداری از گل آنتوریوم کاشته شده در خاک

  • نور مناسب گل آنتوریوم: برای رشد بهینه و گل دادن آنتوریوم باید آن را در معرض نور کافی خورشید قرار دهید. بهتر است آن را در پشت پنجره جنوبی خانه و در فاصله یک متری از پنجره قرار دهید. نور ناکافی و همچنین نور شدید و مستقیم برای آنتوریوم سم است. نور شدید و مستقیم برگ های آنتوریوم را می سوزاند و موجب قهوه ای و سیاه شدن برگ ها می شود.

همچنین مطالعه کنید: روش تکثیر سانسوریا

  • گل آنتوریوم را در چه خاکی بکارم؟ خاک دانه درشت بهترین گزینه برای کاشت گل آنتوریوم است. می توانید از خاک ارکیده یا خاک بنفشه استفاده کنید. خاکی که زهکش و سبک باشد تا آب اضافی را به سرعت از دست دهد و آب درون آن انباشته نشود بهترین گزینه برای کاشت گل آنتوریوم است. گل آنتوریوم از احاطه ریشه اش با آب بسیار نفرت دارد و به پوسیدگی ریشه و در نهایت پوسیدگی گل منجر می شود. در ضمن حتما چک کنید که در پایین گلدان سوراخ های کافی و باز برای خروج آب اضافی وجود داشته باشد تا آب اضافی پس از آبیاری به سرعت خارج شود و اطراف ریشه باقی نماند.

همچنین مطالعه کنید: انواع گیاه سانسوریا

  • به جه میزان به گل آنتوریوم آب دهم؟ سعی کنید همیشه خاک گل آنتوریوم را مرطوب نگه دارید و اجازه ندهید خاک آن بسیار خشک شود. البته زیاده روی در آبیاری نیز مضر است و سبب پوسیدگی ریشه گل آنتوریوم می شود.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری گل بابا آدم

سوختن و قهوه ای شدن نوک برگ های گل آنتوریوم بر اثر کمبود آب رخ می دهد. آبیاری بیش از حد نیز برگ ها را زرد می کند. معمولا در فصل های گرم سال نظیر بهار و تابستان، گل آنتوریوم به هفته ای دوبار آبیاری و در فصل های سرد سال مثل پاییز و زمستان به هفته ای یک بار آبیاری نیاز دارد.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری گل قاشقی

توصیه می شود به گل آنتوریوم آب سبک، بدون کلر، نمک و املاح بدهید. می توانید از آب تصفیه استفاده کنید یا صبر کنید تا املاح آن ته نشین شده و کلر آن از بین برود و به دمای محیط برسد.

  • رطوبت مورد نیاز گل آنتوریوم: جالب است بدانید که گل آنتوریوم بسیار رطوبت دوست است و در واقع عاشق رطوبت است! اگر در محیط و منطقه ای مرطوب مثل شمال کشور زندگی می کنید، نگهداری از آنتوریوم را فراموش نکنید! رطوبت محیطی 70% تا 90% برای گل آنتوریوم عالی است.

همچنین مشاهده کنید: فیلم آموزش قلمه زدن گل قاشقی

برای حفظ رطوبت مورد نیاز گل آنتوریوم زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب را در زیر گلدان گل انتوریوم قرار دهید تا به مرور زمان با تبخیر آب درون زیر گلدانی، رطوبت مورد نیاز گل آنتوریوم تامین گردد. 

توصیه می شود در فصول گرم سال با کمک غبارپاشی روزانه رطوبت مورد نیاز گل آنتوریوم را فراهم آورید. در فصل زمستان می توانید غبارپاشی یا همان اسپری آب بر روی آنتوریوم را به هفته ای یک بار کاهش دهید.  راه سوم برای افزایش رطوبت محیط، استفاده از دستگاه بخور سرد است.

  • چه دمایی برای نگهداری گل آنتوریوم مناسب است؟ دمای 18 الی 30 درجه برای نگهداری از گل آنتوریوم ایده آل است. البته گل انتوریوم در دمای زیر 18 درجه نیز زنده می ماند ولی دمای زیر 4 درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن آن می شود.
  • به آنتوریوم کود بدهم یا خیر؟ گل آنتوریوم به کود رقیق شده با نصف غلظت توصیه شده نیاز ماهی دو مرتبه در فصل رشد نیاز دارد.بهتر است از کودی استفاده کنید که فسفر فراوان داشته باشد.

همچنین مشاهده کنید: فیلم آموزشی قلمه زدن سانسوریا

اگر سایز برگ ها و گل های آنتوریوم کوچک شد می توان نتیجه گرفت که مواد مغذی درون خاک کم بوده و گیاه به کود نیاز دارد.

  • چه موقع گلدان آنتوریوم را عوض کنم؟ هر زمان که ریشه های گل آنتوریوم فراوان شدند و از پایین گلدان بیرون زدند، به تعویض گلدان اقدام کنید. ریشه های گل آنتوریوم ضخیم، آبدار و گوشتی هستند.

چرا برگ های گل آنتوریوم می سوزند؟

هوای بسیار گرم و خشک و نور شدید و مستقیم خورشید موجب سوختن برگ های گل آنتوریوم می شوند. علاوه بر این قرار دادن گل آنتوریوم در کنار دستگاه های گرمایشی و سرمایشی نیز موجب سوختن برگ هایش می شوند.

همچنین مطالعه کنید: انواع گل برگ انجیری

هوای خیلی سرد و مخصوصا تماس برگ های آنتوریوم با شیشه سرد در فصل زمستان موجب سیاه شدن برگ ها می شود. کمبود کلسیم نیز می تواند منجر به سیاه شدن لبه های برگ های آنتوریوم شود. لکه های سیاه در وسط برگ های آنتوریوم نیز به علت بیماری قارچی است.

گلبرگ های آنتوریوم براق نیستند!

هوای خشک و بدون رطوبت کافی موجب می شود که گلبرگ های آنتوریوم حالت براق خود را از دست بدهند. در این صورت اول از همه سطح گلبرگ های آن را با کمک دستمالی تمیز کنید تا گرد و غبار پاک شود و سپس با کمک غبارپاشی، دستگاه بخور سرد یا تکنیک زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب رطوبت محیط را افزایش دهید.

همچنین مطالعه کنید: نکات نگهداری برگ انجیری

برای این منظور زیرگلدانی را از سنگریزه و آب پر کنید و گلدان را روی آن قرار دهید به نحوی که کف گلدان مستقیما با آب درتماس نباشد. به مرور آب درون گلدان تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز گل آنتوریوم را تامین می کند.

آنتوریوم من گل نمی دهد!

نور ناکافی موجب می شود که آنتوریوم به گل ننشیند. گلدان را به محیط پرنورتری منتقل کنید اما مواظب باشید که آن را در معرض نور مستقیم و شدید قرار ندهید. آبیاری بیش از اندازه نیز می تواند موجب عدم گلدهی آنتوریوم شود.

عدم گلدهی ممکن است به علت کمبود مواد مغذی در خاک نیز باشد که با کوددهی یا تعویض خاک گلدان به سادگی قابل جبران است.

همچنین مشاهده کنید: فیلم آموزش قلمه زدن گیاه شفلرا

چرا گل آنتوریوم من خمیده و شل شده است؟

هوای بسیار سرد موجب می شود که گل آنتوریوم خمیده و شل شود. هوای سرد و خشک به پیچیدگی برگ های گل آنتوریوم نیز موجب می شود. اگر برگ های آن خمیده وشل شدند به محیط گرم تری انتقال دهید و اگر پیچیده شدند نیز رطوبت محیط و دما را افزایش دهید.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری گیاه بنجامین

توقف رشد گل آنتوریوم

مهم ترین علت توقف رشد یا کاهش سرعت رشد گل آنتوریوم وجود مواد مغذی ناکافی در خاک این گل است که با کوددهی یا تعویض خاک گلدان جبران می شود. مسلما خاک گلدان آنتوریوم پس از مدتی مواد مغذی خود را از دست می دهد و برای تامین آن ها به کود نیاز دارد.

همچنین مشاهده کنید: فیلم آموزش قلمه زدن گیاه بنجامین

در نظر بگیرید که کوچک بودن سایز گلدان آنتوریوم هم می تواند منجر به توقف رشد آن شود. در اینصورت ریشه ها از کف گلدان بیرون می زنند و قابل مشاهده هستند. اگر چنین بود فورا گلدان را عوض کنید و گیاه را به گلدانی بزرگ تر منتقل کنید. اگر هم سایز گلدان مناسب بود که با کوددهی مشکل را برطرف نمایید.

آفات گل آنتوریوم

گل آنتوریوم به آفات گوناگونی نظیر شته، تار عنکبوتی، کنه، مگس سفید، شپشک آردآلود و شپشک مبتلا می شود.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز درباره سانسوریا پاکوتاه

به طور مثال شپشک آردآلود لکه هایی سفید رنگ شبیه به پودر و آردی بر روی برگ های آنتوریوم پدید می آورد. برای از بین بردن آن باید با کمک پنبه آغشته به الکل یا به کمک آب و صابون آفت را از سطح آن پاک کنید.

یا ممکن است کنه قرمز موجب به وجود آمدن تار عنکبوت بر سطح برگ های آن شود. در این حالت با کمک دستمالی تمیز سطح برگ ها را تمیز کرده و با آب بشویید و سپس آن ها را سم پاشی کنید.

همچنین مطالعه کنید: روش نگهداری کراسولا

آیا گل آنتوریوم سمی است؟

بله تمام قسمت های گل آنتوریوم سمی هستند و در صورت تماس شیره آن  با دست یا پوست موجب خارش، التهاب و سوزش می شوند. کریستال کلسیم اگزالات موجب سمی شدن آن شده است.

بهتر است آن را از دسترس کودکان کنجکاو خود و حیوانات خانگی (سگ و گربه) دور نگه دارید زیرا در اثر خوردن آن مشکلاتی نظیر دشواری بلع، گرفتگی و التهاب حنجره پدید می آید.

همچنین مطالعه کنید: زیباترین گل های آپارتمانی

تکثیر گل آنتوریوم

روش های قلمه زدن، بذر ، پاجوش و تقسیم ریشه برای تکثیر گل آنتوریوم استفاده می شوند. ساده ترین روش پاجوش است. در این حالت پاجوش ها را از آنتوریوم مادر جدا کنید و در گلدانی جدید بکارید.

همچنین مطالعه کنید: بهترین گل های آپارتمانی

همچنین می توانید گیاه را از گلدان بیرون آورید و بخش هایی از ریشه را با احتیاط جدا کنید و در گلدان کوچکی بکارید. رطوبت محیط را افزایش دهید و گلدان جدید را در محیطی مرطوب قرار دهید. می توان با کمک غبارپاشی رطوبت را زیاد کرد و سپس با کشیدن نایلون بر روی گلدان فضای مرطوب تری را برای آن ایجاد کرد.

روش قلمه زدن نیز برای تکثیر گل انتوریوم ایده آل است. در این حالت از چاقو تیز استفاده کنید و قلمه را از شاخه های جوان ببرید و سپس آن را در خاک قرار داده و رطوبت کافی را فراهم آورید.

پرسش و پاسخ متداول درباره گل آنتوریوم

چرا برگ های گل آنتوریوم می سوزند؟

هوای بسیار گرم و خشک و نور شدید و مستقیم خورشید موجب سوختن برگ های گل آنتوریوم می شوند. علاوه بر این قرار دادن گل آنتوریوم در کنار دستگاه های گرمایشی و سرمایشی نیز موجب سوختن برگ هایش می شوند.

چرا گل آنتوریوم خمیده و شل شده است؟

هوای بسیار سرد موجب می شود که گل آنتوریوم خمیده و شل شود. هوای سرد و خشک به پیچیدگی برگ های گل آنتوریوم نیز موجب می شود. اگر برگ های آن خمیده وشل شدند به محیط گرم تری انتقال دهید و اگر پیچیده شدند نیز رطوبت محیط و دما را افزایش دهید.

علت توقف رشد گل آنتوریوم چیست؟

مهم ترین علت توقف رشد یا کاهش سرعت رشد گل آنتوریوم وجود مواد مغذی ناکافی در خاک این گل است که با کوددهی یا تعویض خاک گلدان جبران می شود. مسلما خاک گلدان آنتوریوم پس از مدتی مواد مغذی خود را از دست می دهد و برای تامین آن ها به کود نیاز دارد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
گلخانه ملک، فروشگاه آنلاین گل و گیاه ملک

تخفیف های تا سقف 70 درصد در اینستاگرام گلخانه ملک


بر روی بنر مقابل کلیک کنید