0
نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

کاکتوس یکی از پرطرفدارترین گیاهان و گل های آپارتمانی محسوب می شود. افراد بسیار زیادی در سراسر جهان علاقه فراوان به کاشت، تکثیر و نگهداری از انواع کاکتوس دارند.

تنوع شکل و طرح های گیاه کاکتوس موجب اقبال گسترده مردم در اقسا نقاط جهان به این گل شده است. بنابراین آشنایی با نحوه کاشت، آبیاری، تکثیر و نگهداری انواع کاکتوس برای اکثر مردم که علاقه مند به پرورش این گل در منازل و آپارتمان ها یا محیط کار خود هستند، بسیار حائز اهمیت است.

در این مطلب قصد داریم در ادامه شما را با چگونگی کاشت، آبیاری تکثیر و نگهداری انواع کاکتوس آشنا سازیم.

کاکتوس یکی از شناخته شده ترین و پرطرفدارترین گیاهان خانواده ساکولنت ها یا همان گیاهان گوشتی است. بنابراین برای آشنایی با گل کاکتوس ابتدا لازم است آشنایی اندکی با سکولنت ها داشته باشیم.

آشنایی با ساکولنت ها

ساکولنت یا ساکیولنت یا به اصطلاح گیاهان گوشتی به دسته ای از گیاهان گفته می شود که قادر به ذخیره آب در اندام های مختلف خود مانند ریشه، برگ و ساقه بوده و به همین دلیل توانایی تحمل گرما و کم آبی های طولانی را دارند.

کاکتوس ها دسته ای از ساکولنت ها (گیاهان گوشتی) هستند که به خاطر تفاوت هایی خاص به طور مجزا در خانواده ای به نام کاکتاسه (Cactaceae) دسته بندی می شوند.

به طور خلاصه می توان این جمله را به کار برد که هر کاکتوس یک ساکولنت است اما هر ساکولنتی کاکتوس نیست.

تفاوت اصلی کاکتوس ها با سایر ساکولنت ها وجود آرئول است. آرئول یا Areoles برآمدگی هایی بر سطح کاکتوس ها هستند که محل رویش خارها، ساقه و جوانه های جانبی (پاجوش)، گل ها و میوه هستند.

آن ها معمولاً دارای یک یا چند تیغ بزرگ، تعداد زیادی تیغ بسیار ریز (گلوشید) و یا تارهای پشمی شکل می باشند. سایر ساکولنت ها با وجود داشتن تیغ (در برخی گونه ها) فاقد آرئول هستند.

با وجود آن که کاکتوس ها هم ساکولنت هستند، اما کلمه ساکولنت فقط در مورد گونه هایی به کار می رود که در خانواده کاکتاسه قرار ندارند. بنابراین لفظ کاکتوس فقط و فقط در مورد گونه های خانواده کاکتاسه بایستی به کار رود.

نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

همچنین مطالعه کنید صفر تا صدآشنایی با انواع کاکتوس ها

روش نام گذاری کاکتوس ها و ساکولنت ها

کاکتوس ها و ساکولنت ها دارای گونه های بسیاری هستند که هر گونه از حیث برخی صفات با هم مشترک هستند. به همین دلیل در یک دسته قرار می گیرند.

هر گونه نیز دارای واریته های زیادی است که با این که از یک گونه هستند، اما دارای تفاوت های ظاهری از نظر شکل و تیغ و گل می باشند. برای نام گذاری کاکتوس ها و ساکولنت ها کافی است ابتدا نام گونه را ذکر کرده و در ادامه نام واریته را قرار دهیم.

مانند Echinocactus grusonii که اشاره به واریته ای به نام grusonii از گونه Echinocactus دارد.

نیاز های رشدی و شرایط کاشت، آبیاری، تکثیر و نگهداری انواع کاکتوس

نور مناسب

کاکتوس ها از جمله گیاهانی هستمد که نیازمند نور زیادی برای رشد و نمو بوده و بسیاری از آن ها به راحتی آفتاب مستقیم را نیز تحمل می کنند.

اگر شما قصد دارید اقدام به کاشت، آبیاری، تکثیر و نگهداری انواع کاکتوس در منزل خود نمایید، بنابراین باید محیط بسیار پر نوری را برای کاکتوس های خود فراهم کنید.

بهترین مکان برای نگهداری انواع کاکتوس در درون منزل در پشت پنجره های جنوبی و شرقی خانه است. پنجره های جنوبی به دلیل دریافت نور بیشتر و طولانی تر در طول روز ارجححیت دارند.

بهترین مکان برای انواع کاکتوس که در خارج از منزل نگهداری می شوند نیز مکان های سایه آفتاب مانند زیر درختان یا بالکن است که آن ها را از خطر آفتاب سوختگی در امان می دارد.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری کاکتوس آچینو

دما

کاکتوس ها از آنجایی که اکثراً بومی مناطق گرم و خشک هستند، توانایی تحمل گرمای زیادی را دارند. (حتی تا 50 درجه سانتی گراد، البته به شرط وجود جریان هوای مناسب).

این گیاهان همچنین در برابر سرما نیز مقاومت خوبی از خود نشان داده و در بسیاری از گونه های کاکتوس دمای زیر صفر را نیز برای مدت کوتاهی تحمل می کنند.

بهتر است در تابستان که فصل رشد بسیاری از انواع کاکتوس است، دما از 30 تا 35 درجه سانتی گراد تجاوز نکند و در زمستان هم از 5 درجه پایین تر نیاید.

کاکتوس ها به هیچ وجه تحمل یخبندان های طولانی مدت را ندارند.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری کاکتوس خورشیدی

استراحت زمستانی

فصل رشد کاکتوس ها (به جز برخی واریته ها)، اوایل بهار تا اواخر پاییز است. در زمستان با کاهش تدریجی دما، کاکتوس ها نیز دوره خواب زمستانی خود را آغاز کرده و انرژی خود را برای بهار و آغاز فصل رشد و باروری ذخیره می کنند.

گیاهانی که این پروسه را طی کنند، با آغاز فصل رشد شکوفا شده و به بار می نشینند و نسبت به سایر هم نوعان مقاوم تر خواهند شد.

کاکتوس هایی که در فضای باز نگهداری می شوند، به طور طبیعی و با کاهش دما به زیر 10 درجه سانتی گراد، به خواب فرو می روند.

اما در مورد کاکتوس های درون منزل و یا گلخانه، این شرایط باید به تدریج و با تغییر دما یا مکان ایجاد شود. فقط این نکته را در ذهن داشته باشید که حتماً کاکتوس ها از یخ زدگی محافظت شوند.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری کاکتوس سم اسبی

آبیاری و کود دهی

کاکتوس ها به واسطه ذخیره آب در اندام خو.د تحمل کم آبی زیادی نسبت به سایر گیاهان دارند.

کاکتوس ها نسبت به سایر ساکولنت ها به دلیل داشتن سیستم ذخیره و مصرف آب بسیار کارآمدتر، از مقاومت بسیار بالاتری برخوردار هستند.

بنابراین باید در وهله نخست آبیاری انواع کاکتوس و ساکولنت را جدا از هم دانست.

کاکتوس ها به جز انواع جنگلی مانند کریسمس و اپی فلیوم ها، نسبت به رطوبت زیاد و طولانی مدت خاک حساس هستند و دچار پوسیدگی ریشه و ساقه می شوند.

بر طبق تحقیقات در میان پرورش دهندگان، کاکتوس ها بیشتر به دلیل آبیاری مفرط از بین می روند تا کم آبی. راه حلی که معمولاً برای این موضع ارائه می شود، در درجه اول استفاده از خاک مناسب دارای زه کشی خوب و همچنین آبیاری به موقع و بر حسب نیاز گیاه می باشد.

در کل زمان آبیاری انواع کاکتوس ها و ساکولنت ها بستگی به عواملی مانند دمای هوا، رطوبت محیط، تابش آفتاب، اندازه و نوع گیاه و جنس خاک و گلدان دارد.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد تکثیر انواع کاکتوس

بنابراین نمی توان گفت که به عنوان مثال آبیاری کاتوس ها در تابستان لزوماً چند روز یک بار باید باشد یا در زمستان چطور.

بهترین روش این است که اولاً بدانیم چه نوع کاکتوسی را نگهداری و آبیاری می کنیم. ثانیاً فصل رشد کاکتوس خود را بدانیم. زیرا برخی واریته ها در زمستان رشد می کنند (آبیاری گونه هایی که در بهار و تابستان رشد می کنند، در زمستان و در حالت خواب زمستانی باید به شدت کاهش یابد.).

برای تشخیص زمان آبیاری کاکتوس ها نیز می توان از چوب یا خلال دندان استفاده کرد. بدین صورت که با فرو کردن آن در خاک، میزان رطوبت خاک را سنجیده و اگر سطح خاک تا عمق (معمولاً) سه سانتیمتر خسک شده بود، کاکتوس خود را آبیاری می کنیم.

برای کوددهی کاکتوس ها نیز در فصل رشد از کودهای دارای پتاسیم بالا و نیتروژن کم و دارای ریزمغذی ها مانند آهن به صورت حداکثر ماهی یک بار و به شیوه آبیاری استفاده کنید.

در واقع کاکتوس ها نیاز خاصی به کود نداشته و بهتر است از کودهای غیر ارگانیک تا حد ممکن استفاده نشود. برای جبران کمبود عناصر مفید می توانید از کودهای پوسیده دامی و یا ورمی کمپوست در ترکیب خاک استفاده کنید.

نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

ویژگی های کاکتوس ها

کاکتوس گیاهی است از تیره کاتوسیان (Cactaceae) که اغلب خاردار و گوشتی هستند. کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده است.

کاکتوس طی طوفان های ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه های خشک سالی به مصرف می رساند. کاکتوسیان در کشور ایران گونه بومی ندارند.

بیشتر کاکتوس ها، ریشه های عمیقی داشته و ساقه شبکه ماندی دارند که به عنوان منبع ذخیره آب عمل می کنند. ساقه کاکتوس توسط تیغ هایی محافظت می شود. کاکتوس ها برگ های بسیار کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند.

کاکتوس ها به سه گروه زیر تقسیم می شوند:

 • زیر خانواده پرسکیه Pereskia
 • زیر خانواده اوپنسیه Opuntia
 • زیر خانواده کاکتاسه Cactaceae

برای دانستن تفاوت میان این سه دسته باید به تفاوت های ظاهری و ژنتیکی آن ها دقت کرد.

دسته اول در واقع کاکتوس هایی هستند که کاملاً دارای برگ می باشند و از نظر ظاهری تا حدودی مانند گل های رز رونده هستند.

با این تفاوت که آن ها از خانواده کاکتوس ها و دارای آرئول می باشند. دسته دوم کاکتوس هایی هستند که دارای برگ های موقتی هستند که در جوانه های نوظهور دیده می شوند.

این برگ ها به سرعت و بر اثر افزایش سن و کمبود رطوبت می ریزند. دسته سوم کاکتوس هایی هستند که اصلاً و ابداً برگی در آن ها مشاهده نمی شود. این دسته تمامی خانواده های اکینو کاکتوس و انواع سروس ها را شامل می گردند.

نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

نحوه شناسایی کاکتوس ها

 1. دارای خار بصورت ریز یا درشت هستند.
 2. اغلب بدون برگ هستند و یا دارای برگ های تغییر شکل یافته به صورت خار هستند. به استثنا معدودی کاکتوس ها مانند pereskia که دارای برگ واقعی و شبیه درختان جنگلی است.
 3. دارای پوست و ساقه ضخیم، گوشتی، آبدار و دارای سبزینه و منافذ کم هستند.
 4. بر روی ساقه و یا شاخه های خود دارای نقاطی بنام Areol (آرئول) هستند که محل تولید خار یا گل محسوب می شوند.
 5. کاکتوس ها گل های منفرد و تکی دارند و به صورت زیبا و منظم رشد می کنند. گل آن ها به صورت کامل است. گل های کاکتوس ها هرمافرودیت و به رنگ های متنوع و زیبایی است.
 6. کاکتوس ها گیاهان چند ساله دولپه ای و جدا گلبرگ هستند.
نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

پرورش، آبیاری، تکثیر و نگهداری انواع کاکتوس

ترکیب خاکی کاکتوس ها، باید شنی رسی و درصد بیشتری از شن یا سنگریزه باشد. کاکتوس ها آبیاری منظم و با فواصل بیش از گیاهان معمول نیاز دارند و بسته به سرعت رشد و فصل، تعداد و فواصل آبیاری آن ها تنظیم می شود.

کاکتوس ها در مناطق گرم و پر نور رشد می کنند. زیرا بومی آمریکای لاتین هستند. کاکتوس ها به نور زیادی احتیاج دارند و در محیط های کم نور معمولاً رشد علفی می کنند. بنابراین در این شرایط، منظره ظاهری آن ها از حالت کاکتوس بودن خارج می شود.

تکثیر کاکتوس ها به دو روش انجام می شود:

 • تکثیر کاکتوس به روش جنسی
 • تکثیر کااکتوس به روش غیر جنسی

برخی کاکتوس ها نظیر مامیلاریا گل دهی منظم هر ساله دارند. بذر سیاه رنگ کوچک تولید می کنند. برخی دیگر از کاکتوس ها نظیر زیئو کاکتوس که گل های بسیار کم دوامی دارند، تولید بذر کمتری می کنند.

عموم کاکتوس ها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتاً کوتاه دارند. در کشت بذری کاکتوس، بذرها باید قوه نامیه مناسبی داشته باشند.

بدین معنی که تعداد جوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد. نحوه کشت باید طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند. بنابراین کاکتوس ها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحاً پیت مای) کشت می کنند.

آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام می گیرد یا این که سبدها را در ظرف های آبی قرار داده که به تدریج آب را جذب می کند و گیاه و بذرها مرطوب شده و سپس جوانه می زنند. مانند هر گیاه دیگر، بذر کاری کاکتوس باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه می شود.

نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

تکثیر رویشی انواع کاکتوس

قلمه زدن

عمده ترین تکثیر رویشی کاکتوس ها قلمه زدن (Cutting) است. قلمه زدن در کاکتوس به فصل بستگی دارد و بهترین فصل را برای آن اوایل تابستان می دانند.

به طوری که آن ها را در یک بستر سبک و محیط با رطوبت کافی با آبیاری منظم کشت می کنند. اما قبل از این که قلمه کاکتوس به ویژه کاکتوس های گوشتی نظیر سرئوس ها وارد بسترهای کشت شوند، باید شیرابه گیاه را قطع کرد.

برای انجام چنین عملی، قبلاً قطعات جدا شده یا قلمه های کاکتوس را به مدت چندین ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب در تابستان قرار می دادند تا این که جریان شیرابه قطع می شد.

سپس اقدام به کشت آن می کردند. اما امروزه با توجه به این که ریشه دار کردن گیاهان در کمترین زمان حائز اهمیت است، قلمه ها را در آب ولرم حدود 45 درجه سانتی گراد قرار می دهند. در نتیجه جریان شیرابه قلمه ها قطع می شود. سپس آن ها را در بستر کاشت قرار می دهند.

پیوند زدن

کار دیگری که بیشتر به عنوان یک هنر به نظر می رسد عمل پیوند زدن (Gragting) در کاکتوس است. آنچه مسلم است سرئوس ها یا کاکتوس های مخروطی، پایه های بسیار خوبی برای بیشتر مامیلاریاها یا اوپنسیه ها هستند.

پیوند کاکتوس ها می تواند به صورت نیمانیم یا اریب، شکافی و سطحی انجام شود. بعد از انجام عمل پیوند، گیاه باید در محل سایه و به دور از وزش باد قرار گیرد. بهترین زمان پیوند، فصل رشد کاکتوس در بهار و تابستان و از خرداد تا مهراست.

پیوند سطحی و شکافی بیشترین میزان مشاهده در میان پیوندهای انجام شده در انواع کاکتوس ها را دارا هستند.

نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

نکات مهم قبل از خرید بذر جهت تکثیر و نگهداری انواع کاکتوس

بذر ارزان نخرید

متاسفانه در بیشتر مراکز فروش، بذر کاکتوس به صورت مخلوط توزیع می شود. این امر در ظاهر به خاطر کاهش قیمت بذر و بالا بردن قدرت خرید برای مشتری می باشد.

اما هدف اصلی آن کسب سود بیشتر از فروش است. شدیداً توصیه می شود که بذر مخلوط را فقط از فروشندگانی که اعتبار آن ها برای شما محرز شده است، خریداری کنید .

بذر خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید

برای خرید بذر کاکتوس تمامی فروشگاه های شهرتان را جستجو کنید و اطلاعات نوشته شده روی پاکت بذر را بخوانید. همچنین تا از صحت اطلاعات فروشنده و مجوز فروشگاه مطمئن نشده اید، اقدام به خرید نکنید .

به قیمت بذر توجه نکنید

چک کردن قیمت بذر در فروشگاه های حقیقی یا مجازی تنها باعث سر در گم شدن شما خواهد شد.

چرا که خرید بذر کاکتوس با خرید بذر سبزی ها متفاوت است. شرکت تولیدکننده بذر کاکتوس بسیار مهم است. به همین علت است که در بسیاری از موارد بسته های بذری هلند گرانتر از دیگر کشورها است و قیمت بذر بسته به برندی که شما قصد خرید دارید، متفاوت است .

سرعت و قدرت جوانه زنی را بفهمید

آزمون تست جوانه زنی را انجام دهید. شما با استفاده از یک پارچه خیس و کمی بذر به راحتی می توانید قدرت و درصد جوانه زنی بذرهای خریداری شده را محاسبه کنید.

بذر ریز نخرید

امروزه تمامی متخصصان بذرشناسی در این امر اتفاق نظر دارند که بذر ریز، دانهال های ضعیف تری را تولید می کند و همواره درصد جوانه زنی را کاهش می دهد .

بذری که دارای ناخالصی می باشد، حتماً مشکل دارد

معمولاً بذرهای ایرانی دارای کمی کاه و کلش، علف هرز و ریزگرد می باشند که با مشاهده این موارد شما می توانید به این نکته پی ببرید که بذر مورد نظر مرغوبیت ندارد و در خرید آن تجدید نظر کنید.

اینماد را جدی بگیرید

اگر قصد خرید به صورت اینترنتی یا آنلین را دارید حتماً به نشان نماد اعتماد الکترونیک آن سایت توجه داشته باشید.

یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی می باشد. در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد.

ساماندهی سایت های تجاری در کشور مؤثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی ایمن خواهد بود. به نحوی که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این که سایت ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت میشناسند، اقدام به خرید می کنند.

گلخانه ملک با دارا بودن نشان اعتماد الکترونیکی ۴ ستاره یکی از معتبرترین وب سایت های فروش گل و گیاه در کشور می باشد.

از فروشنده ضمانت بخواهید

هر نکته ای که فروشنده از باب جلب رضایت یا اعتماد شما برای خرید گفت را به صورت مکتوب و با امضا ازش بخواهید تا با اطمینان بیشتری مقدمات تولید را فراهم کنید.

مشورت با تولیدکنندگان بزرگ قبل از خرید

کافی است با کمی وقت گذاشتن در فضای مجازی یا حقیقی با بزرگ ترین تولیدکنندگان کاکتوس در شهرتان آشنا شوید. پرورش دهندگان گل و گیاه در گلخانه ملک، با دلی بزرگ و قلبی مهربان بهترین مشاوره را به شما خواهند داد .

نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

شرایط محیطی مناسب برای کاشت، آبیاری، تکثیر و نگهداری انواع کاکتوس

حرارت

این گیاه، به حد متوسط گرما در فصل بهار تا پاییز و شب های خنک نیاز دارد. هوای زمستان باید خنک باشد (حدود 10 تا 14 درجه سانتی گراد).

کاکتوس هایی که تار دارند، باید در محلی با دمای حداقل 16 درجه سانتی گراد نگهداری شوند. همچنین توجه داشته باشید که تهویه مناسب از جمله نیازهای کاکتوس است. بهترین درجه برای نگهداری کاکتوس ها 18 تا 32 درجه سانتی گراد است.

نور:

باید توجه داشته باشید که میزان تابش نور و روشنایی محیط نگهداری کاکتوس ها در شکل ظاهری کاکتوس ها، رنگ گل ها، تعداد گل ها، ساقه ها و شکل غنچه های گل ها تأثیرگذار است و اهمیت فراوانی دارد.

اما توجه داشته باشید که به طور کلی، کاکتوس ها به نور زیاد (نزدیک پنجره های شرقی و غربی) و نور خیلی زیاد (نزدیک پنجره های جنوبی) احتیاج دارند.

نکته حائز اهمیت در مورد میزان نور محیط نگهداری کاکتوس ها در این است که چنانچه نور محیط کم باشد، کاکتوس ها طراوت و زیبایی خود را از دست می دهند.

در مورد کاکتوس هایی که گل دارند، در شرایط محیطی با نور کم، این دسته از کاکتوس ها توانایی گل دهی خود را از دست می دهند.

خاک مناسب برای کاکتوس ها

یکی از معیارهای تعیین کننده خاک مناسب برای کاکتوس ها آب و هوا می باشد. به گونه ای که در آب و هوای گرم نیاز این گیاهان به خاک قابل نفوذ و سبک بیشتر احساس می شود.

در حالی که در آب و هوای سرد که گیاهان نیاز به آبیاری چندانی ندارند، به خاکی سنگین تر نیاز برای نگهداری کاکتوس نیاز خواهد بود.

به طور کلی کاکتوس ها خاک های با PH کمتر از 7 تا نزدیک به 7 را می پسندند. در بیشتر متون، ترکیب اصلی خاک کاکتوس ها در اندازه های زیر سفارش شده است:

 • یک قسمت خاک + یک قسمت شن و ماسه (به نسبت مساوی) + یک قسمت کمپوست (مواد پوسیده گیاهی و خاک برگ).
 • یک دوم قسمت خاک رسی + یک قسمت ماسه + یک قسمت خاک باغچه
 • یک قسمت کمپوست + یک قسمت خاک پیت + یک قسمت ماسه

هر گاه به ترکیب های بالا در انتها، پنج درصد خاک زغال اضافه شود، اثر ویژه ای در جلوگیری از پوسیدگی و دیگر بیماری های قارچی خواهد داشت. (حضور پتاس در خاک زغال باعث این امر می شود.)

البته در متون مختلف و در گفته های افراد با تجربه در زمینه تولید، پرورش، تکثیر و نگهداری انواع کاکتوس به فرمول های دیگری نیز اشاره شده است.

برخی از افراد در ترکیب خاک کاکتوس خود از کود حیوانی و برخی دیگر از ورمی کمپوست استفاده می کنند. به عنوان مثال می توان به این ترکیب اشاره کرد:

دو قسمت شن ریز شسته شده و شیرین (فاقد املاح) + کمتر از یک قسمت کود گاوی پوسیده + یک قسمت خاک برگ پوسیده با اندازه متوسط + مقدار بسیار کمی از قطعات خورد شده ذغال چوب (این فرمول بر اساس اطلاعات ذکر شده در تابلوی اطلاع رسانی باغ گل های اصفهان استخراج شده است).

نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

آفات و امراض کاکتوس ها

 • در صورتی که ساقه ها دراز و بد شکل شده باشند، علت آن گرمای بیش از حد در زمستان یا نور کم می باشد.
 • در صورتی که پوشش پنبه ای شکل بر روی ساقه ایجاد شود، علت آن شپشک آرد آلود است و علاج آن با حشره کش یا پاک نمودن آن است.
 • وجود لکه های قهوه ای بر روی سطح برگ به علت شپشک قهوه ای است و برای علاج آناز سموم حشره کش استفاده می شود.
 • پوسیدگی پایه ساقه در کاکتوس ها و همچنین طوقه که علت آن پوسیدگی قارچی است و به خاطر آبیاری زیاد می باشد. برای علاج آن آبیاری را قطع می کنیم و از سموم قارچ کش استفاده می کنیم.
 • اگر نوک ساقه چروکیده باشد و پوسیدگی نیز به وجود آید، علت آن آبیاری زیاد است. به ویژه در فصل زمستان. برای علاج آن آبیاری را قطع می کنیم.
 • در صورت وجود لکه های برنزی بر روی ساقه، علت آن کنه می باشد و علاج آن با استفاده از سموم کنه کش انجام می شود.
نگهداری انواع کاکتوس ها، تکثیر انواع کاکتوس ها، آبیاری انواع کاکتوس ها

 فروش اینترنتی گل کاکتوس درگلخانه ملک

گلخانه ملک یکی از فروشندگان حضوری و اینترنتی انواع گل و گیاهان آپارتمانی است. معروف ترین گونه های گل کاکتوس نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند.

کیفیت بالای تمامی محصولات در کنار قیمت رقابتی، تنوع، پاسخ دهی سریع، ارسال فوری و ضمانت کالا گلخانه ملک را به رتبه یک در صنعت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.

علاوه بر انواع گل و گیاهان زینتی، طیف وسیعی از گلدان ها در جنس و رنگ های گوناگون، بذر گیاهان و انواع خاک ها نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند. تیم تحقیقاتی ما تمام تلاش خود را برای رفع نیازهای گوناگون مشتریان می کند. رضایت مشتری قبل از هر چیز برای ما در الویت است.

 علاوه بر این گلخانه ملک برای راحتی مشتریان امکان خرید اینترنتی را فراهم آورده است. تنها به کمک تلفن همراه هوشمند خود می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گلخانه ملک، اجناس مورد نیاز خود را انتخاب و درب منزل در هر کجای ایران که هستید دریافت کنید.

پرسش و پاسخ متداول درباره انواع کاکتوس ها

روش نام گذاری کاکتوس ها چگونه است؟

کاکتوس ها و ساکولنت ها دارای گونه های بسیاری هستند که هر گونه از حیث برخی صفات با هم مشترک هستند. به همین دلیل در یک دسته قرار می گیرند. هر گونه نیز دارای واریته های زیادی است که با این که از یک گونه هستند، اما دارای تفاوت های ظاهری از نظر شکل و تیغ و گل می باشند. برای نام گذاری کاکتوس ها و ساکولنت ها کافی است ابتدا نام گونه را ذکر کرده و در ادامه نام واریته را قرار دهیم.

بهترین خاک برای کاکتوس ها کدام است؟

به طور کلی کاکتوس ها خاک های با PH کمتر از 7 تا نزدیک به 7 را می پسندند.

علت وجود لکه های قهوه ای روی کاکتوس ها چیست؟

وجود لکه های قهوه ای بر روی سطح برگ به علت شپشک قهوه ای است و برای علاج آناز سموم حشره کش استفاده می شود.

علت بدشکل و پژمرده شدن کاکتوس چیست؟

در صورتی که ساقه ها دراز و بد شکل شده باشند، علت آن گرمای بیش از حد در زمستان یا نور کم می باشد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X