نگهداری:

زمان مورد نیاز: 20 روز, 20 ساعت و 20 دقیقه.

روش نگهداری گیاه آمستل

 1. نور

  بهتر است گل آمستل را در روشن‌ترین مکان خانه خود و نزدیک پنجره جنوبی قرار دهید. بااین‌حال نور مستقیم و شدید نیز برای این آمستل توصیه نمی‌شود. گیاه را هرچند وقت یک بار بچرخانید تا نور به تمام جهات آن بتابد و تمامی زوایای آن به شکل یکسان رشد کنند. آمستل در سایه هم مقاومت نسبتاً خوبی دارد.

 2. دما

  بهترین دما برای نگهداری آمستر 16 الی 24 درجه سانتی گراد است. توجه کنید که آمستل به تغییر دمای ناگهانی حساس است. تا این حد که باز و بسته شدن در و ورود ناگهانی هوای سرد در فصل زمستان می‌تواند موجب ریزش برگ‌های فیکوس آمستل شود.

 3. رطوبت

  آمستل به رطوبت بالا نیاز دارد. حداقل روز در میان فیکوس آمستل را غبار پاشی کنید تا رطوبت موردنیاز گیاه تأمین شود. همچنین زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب در زیر گلدان آمستل قرار دهید تا با تبخیر آب درون آن، رطوبت موردنیاز آمستل تأمین شود. البته به‌هیچ‌وجه نباید کف گلدان مستقیماً با آب در تماس باشد زیرا به پوسیدگی ریشه آمستر منجر می‌شود. قرار دادن یک ظرف حاوی آب روی شوفاژ و بخاری در فصل زمستان نیز با تبخیر آب، به تأمین رطوبت موردنیاز گل آمستل کمک شایانی می‌کند.

 4. خاک

  خاک زهکشی شده و ترکیبی مساوی از خاک باغچه، شن درشت و پیت یا هوموس برای گل آمستل مناسب است.

 5. آبیاری

  تنها زمانی گیاه آمستل را آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده باشد. آبیاری را به شکل منظم و در فواصل زمانی مشخص انجام دهید. توصیه می‌شود هفته‌ای یک بار در زمستان و دو بار در تابستان گل آمستل را با آب ولرم آبیاری کنید. آب سرد به گیاه آسیب می‌رساند و به ریزش برگ‌ آمستر منجر می‌شود. به‌هیچ‌عنوان گل فیکوس آمستل را در آب غوطه‌ور نکنید که از خاک غرقابی متنفر است.

 6. کود

  در فصل‌های تابستان و بهار حتماً ماهی یک‌بار به گیاه آمستل کود 20-20-20 بدهید. ازآنجایی‌که رشد فیکوس آمستل در فصل زمستان متوقف می‌شود، بهتر است از کود دهی به گیاه آمستل در فصول سرد سال پرهیز کنید.

 7. سایر موارد توصیه شده

  با توجه به رشد سریع گل آمستل، بهتر است آن را در گلدانی که ارتفاعش حداقل دو برابر ارتفاع ریشه و قطر آن نیز دو برابر قطر ریشه است بکارید.
  در تعویض گلدان آمستل عجله نکنید و تا بیرون زدن ریشه‌ها از گلدان به تعویض آن اقدام نکنید.
  برگ‌های آسیب‌دیده و پژمرده گیاه آمستل را از ساقه جدا کنید تا گیاه تحریک و وادار به رشد شود

بیماری‌ها:

علت ریزش برگ‌ آمستل چیست؟

ریزش برگ آمستل یکی از مشکلات رایج این گیاه است. تمامی عوامل زیر می‌توانند منجر به ریزش برگ آمستر شوند.
نور ناکافی: همان‌طور که در بخش نگهداری گیاه آمستل گفته شد، فیکوس آمستل نور مستقیم را نمی‌پسندد اما این دلیل نمی‌شود که گیاه را از نور فراوان غیرمستقیم هم بی‌بهره کنید! گل آمستل عاشق نور غیرمستقیم و زیاد است و اگر نیازش برآورده نشود، به‌سرعت با ریزش برگ آمستل مواجه می‌شوید!
آبیاری کم: دو بار آبیاری هفتگی در تابستان و یک بار در زمستان برای سلامت گیاه آمستل ضروری است. خشکی بیش‌ازحد خاک و آب ناکافی منجر به ریزش برگ آمستل می‌شود.
سرما: دمای پایین سومین عاملی است که می‌تواند منجر به ریزش برگ آمستل شود. دقت کنید که حداقل دما برای نگهداری گیاه آمستل 16 درجه سانتی‌گراد است.
جابه‌جایی مکان: جابه‌جایی ناگهانی مکان فیکوس آمستر نیز به گیاه شوک وارد کرده و موجب ریزش برگ آمستر می‌شود.

علت خشکی برگ‌های گل آمستل چیست؟

رطوبت ناکافی، خشکی هوا و آب ناکافی همگی به خشک شدن برگ آمستل کمک می‌کنند. مراقب دفعات آبیاری آمستل باشید و غبار پاشی یا تکنیک زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب که در بخش نگهداری آمستل به‌طور کامل توضیح داده شد را فراموش نکنید.

علت کوچک شدن برگ های جدید آمستل چیست؟

اگر سایز برگ‌های جدید فیکوس آمستل شما نسبت به برگ‌های قدیمی‌ گیاه کوچک‌تر شده است، گل آمستل شما با یکی از مشکلات زیر دست‌وپنجه نرم ‌می‌کند.
کمبود مواد مغذی در خاک آمستل که با کود دهی یا حتی تعویض خاک گلدان درمان می‌شود.
کوچک شدن سایز گلدان برای گل آمستل و فشار شدید ریشه‌ها در فضای گلدان. در این صورت تنها راه‌حل، تعویض گلدان فیکوس آمستل است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
گلخانه ملک، فروشگاه آنلاین گل و گیاه ملک

تخفیف های تا سقف 70 درصد در اینستاگرام گلخانه ملک


بر روی بنر مقابل کلیک کنید