0
گیاه آزالیا، خرید اینترنتی گیاه آزالیا، خرید آنلاین آزالیا، فروشگاه آنلاین گل و گیاه

نگهداری:

زمان مورد نیاز: 14 روز, 10 ساعت و 10 دقیقه.

شرایط نگهداری گیاه آزالیا

 1. دما

  گل آزالیا به هوای گرم و خشک حساس است و ترجیح می دهد در محیط خنک قرار گیرد. از این رو بهتر است آن را از دستگاه های گرمایشی، شوفاژ و بخاری دور کنید. به طور کل دمای بین 10 الی 15 درجه سانتی گراد برای نگهداری گل آزالیا ایده آل است. با این حال تا دمای 4 درجه سانتی گراد را هم تحمل می کند.

 2. رطوبت

  گل آزالیا عاشق رطوبت است. پس آن را نزدیک دستگاه های گرمایشی که هوا را خشک می کنند، قرار ندهید. با روش های زیر می توانید رطوبت مورد نیاز را تامین کنید. در اطراف گلدان دستگاه بخور سرد قرار دهید. مقداری سنگریزه در زیر گلدانی آزالیا بریزید و آن را پر از آب کنید. البته به نحوی که کف گلدان مستقیما با آب در تماس نباشد. تبخیر آب درون گلدان به حفظ رطوبت گیاه کمک می کند.

 3. خاک

  خاک کمی اسیدی با PH 4.5 الی 6 برای آزالیا مناسب است. حتی برخی آن را گیاه Acid-Loving به معنای عاشق اسید می نامند! حتما آزالیا را در خاک متخلخل بکارید تا از رسیدن اکسیژن به ریشه گیاه مطمئن شوید. خاک پیت ماس گزینه ی مناسبی برای کاشت آزالیا است.

 4. آبیاری

  به محض اینکه سطح خاک گلدان آزالیا خشک شد به آبیاری آن اقدام کنید. لازم به ذکر است که خاک آزالیا کاشته شده درون گلدان به سرعت خشک می شود. از این رو توصیه می شود روزانه رطوبت سطح خاک آن را مخصوصا در هوای گرم و خشک چک کنید. خاک خشک دشمن آزالیا است اما فراموش نکنید که خاک غرقابی هم برای گل آزالیا مضر است. همچنین بهتر است از آب باران استفاده کنید زیرا به نسبت آب شیر خاصیت قلیایی کمتری دارد. همانگونه که گفته شد گل آزالیا محیط رشد اسیدی را بر قلیایی ترجیح می دهد.

 5. کود

  می توانید از پودر قهوه یا تفاله چای به عنوان کود طبیعی برای گیاه آزالیا استفاده کنید! قهوه به رشد گیاهانی که عاشق خاک اسیدی هستند کمک شایانی می کند. به طور مثال گوجه فرنگی یکی از گیاهانی است که خاک اسیدی را دوست دارد و افزودن ضایعات قهوه و چای به خاک آن مفید است. آزالیا نیز جز گل های علاقه مند به محیط رشد اسیدی است. در نتیجه از ریختن پودر قهوه یا تفاله چای در گلدان آزالیا غافل نشوید. می توان ماهی یک مرتبه در فصل رشد گل آزالیا را با کودهای کامل تغزیه کرد.

 6. سایر موارد توصیه شده

  بهترین زمان برای کاشت آزالیا اواخر بهار یا اوایل پاییز است.
  توصیه می شود در فصل بهار تا تیر ماه و پس از اتمام گلدهی آزالیا، گیاه را هرس کنید. شاخ و برگ های زائد را از گیاه آزالیا جدا کنید تا جان دوباره بگیرد.
  بهتر است گل آزالیا را در گلدان سفالی بکارید.
  از اسپری براق کننده های شیمیایی بر روی برگ های آزالیا پرهیز کنید زیرا موجب بروز لکه های قهوه ای برروی برگ ها می شود.
  در هنگام خرید گل آزالیا، به سن گیاه توجه کنید. بهتر است آزالیا جوان تر بخرید تا سال های سال زینت بخش خانه شما باشد.

نگهداری گیاه آزالیا، خرید اینترنتی گیاه آزالیا

بیماری ها:

علت زرد شدن برگ آزالیا چیست؟

کمبود مواد مغذی در خاک آزالیا علت زرد شدن برگ آزالیا است. همانطور که در بخش قبل گفته شد، آزالیا PH 4.5 الی 6 را می پسندد، اگر PH خاک از این میزان بالاتر رود، برخی از مواد مغذی خاک جذب گیاه نمی شوند. آزالیا نیز به کمبود مواد مغذی حساس است. تا جایی که کاهش مواد مغذی به زرد شدن برگ هایش منجر می شود.

علت ریزش برگ آزالیا چیست؟

عوامل متعددی به ریختن برگ آزالیا منجر می شوند که مهم ترین آن ها به شرح زیر است:
آزالیا به آهن بالا در خاک خود نیازمند است و کمبود آهن به ریزش برگ آزالیا منجر می شود.
دادن آب آهک دار به آزالیا موجب ریختن برگ آزالیا می گردد.
خاک با PH بالاتر از 6 برای آزالیا مناسب نیست و می تواند علت ریزش برگ های آزالیا باشد.
آزالیا به خاک مرطوب علاقه دارد اما خاک غرقابی و آبیاری بیش از حد برای گل آزالیا مضر است و موجب ریزش برگ های آن می شود.

علت پوسیدگی ریشه گیاه آزالیا چیست؟

آبیاری بیش از حد، خاک سنگین و غیر متخلل و همچنین عدم خروج آب اضافی از انتهای گلدان آزالیا همگی موجب پوسیدن ریشه آزالیا می شوند.

علت سیاه شدن برگ آزالیا چیست؟

دمای پایین و سرما علت سیاه شدن برگ آزالیا است. با انتقال گیاه به مکانی گرم مشکل حل می شود.

علت باز نشدن غنچه های آزالیا چیست؟

گرمای هوا و آبیاری بیش از حد هر دو می توانند از باز شدن غنچه های آزالیا جلوگیری کنند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X