0
گیاه آرالیا، خرید اینترنتی گیاه آرالیا، خرید آنلاین گیاه آرالیا، فروشگاه آنلاین گل و گیاه

نگهداری:

زمان مورد نیاز: 20 روز, 20 ساعت و 20 دقیقه.

روش نگهداری گیاه آرالیا

 1. نور

  آرالیای برگ‌پهن سایه دوست است و در نور کم، سایه نسبی یا حتی سایه کامل نیز به‌خوبی رشد می‌کند! به‌ طور کل آرالیا برگ‌پهن را در نور متوسط و غیرمستقیم در محیط بسته (آپارتمان) و در شرایط سایه کامل یا نیمه سایه در محیط باز (حیاط و باغ) قرار دهید. آپارتمان‌های تاریک که برای نگهداری اکثر گیاهان آپارتمانی مناسب نیستند، محیطی ایده آل برای رشد و نگهداری آرالیای برگ‌پهن هستند! همین ویژگی منحصر به فرد، آرالیای برگ‌پهن را به گیاهی پرطرفدار تبدیل کرده است.

 2. دما

  دمای مناسب برای آرالیای برگ‌پهن 16 الی 18 درجه سانتی گراد در طول روز و 10 الی 13 درجه در طول شب است. در طول زمستان حتماً آرالیای برگ‌پهن را از حیاط به محیط بسته و گرم انتقال دهید و آن را از یخ زدگی محافظت کنید.

 3. رطوبت

  آرالیای برگ‌پهن به رطوبت بالا در فصل رشد خود نیاز دارد؛ اما به‌طور کل رطوبت 40% برای آرالیا برگ‌پهن مناسب است. در فصل زمستان که رطوبت هوا به علت دستگاه‌های گرمایشی کم می‌شود، بهتر است از زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب برای تأمین رطوبت آرالیا یا غبارپاشی استفاده کنید.

 4. خاک

  آرالیا برگ‌پهن نسبت به نوع خاک حساس نیست اما خاک نسبتاً اسیدی و غنی از کمپوست و مواد مغذی را بیش‌تر می‌پسندد. آرالیای برگ‌پهن از خاک غوطه‌ور در آب نفرت دارد. پس خاکی انتخاب کنید که زهکش و سبک باشد و پس از آبیاری، به‌سرعت آب اضافی خود را از طریق سوراخ زیر گلدان از دست بدهد.

 5. آبیاری

  اجازه دهید سطح خاک آرالیای برگ‌پهن خشک شود و سپس به آن آب بدهید. در فصل زمستان نیز آبیاری را کاهش دهید. به‌طور کل اگر آرالیا برگ‌پهن در محیط کم‌نور قرار داشته باشد، یک یا دو مرتبه آبیاری در طول ماه کفایت می‌کند اما بازهم به این نسخه کلی اکتفا نکنید و حتماً با چک کردن رطوبت سطح خاک آرالیا، در مورد آبیاری آن تصمیم بگیرید.

 6. کود

  کود دهی به آرالیای برگ‌پهن در فصل بهار توصیه می‌شود؛ اما می‌توانید در تمام طول سال به شکل ماهانه به آرالیا کود گرانول غنی از نیتروژن بدهید.

 7. سایر موارد توصیه شده

  می‌توانید سالی یک بار گلدان آرالیای برگ‌پهن را عوض کرده و در گلدانی یک سایز بزرگ‌تر قرار دهید.
  توصیه می‌شود آرالیا برگ‌پهن را در گلدان کوچک بکارید تا از پوسیدگی ریشه به علت زیاده‌روی در آبیاری و اشباع خاک با آب جلوگیری شود.
  گلدان آرالیای برگ‌پهن را در فصل بهار عوض کنید.
  بهتر است گلدان آرالیای برگ‌پهن خود را در فصل بهار بیرون از خانه و در حیاط قرار دهید، به‌شرط اینکه در سایه گذاشته شود.
  آرالیا برگ‌پهن در فصل زمستان به استراحت و خواب زمستانه نیاز دارد. به این منظور در فصل زمستان کود دهی را قطع کنید و آبیاری آرالیا را نیز کاهش دهید.
  می‌توانید با هرس کردن قسمت‌های بالایی ساقه و برگ‌های آرالیای برگ‌پهن، گیاه را تحریک و وادار به رشد به شکل فشرده و متراکم کنید.

نگهداری گیاه آرالیا، خرید اینترنتی گیاه آرالیا

بیماری‌ها:

علت پوسیدگی ریشه آرالیا برگ‌پهن چیست؟

ریشه‌های گیاه آرالیای برگ‌پهن ظریف و حساس هستند و اشباع خاک به‌وسیله‌ی آب که به یکی از دلایل زیر اتفاق می‌افتد، به‌سرعت موجب پوسیدگی ریشه گیاه آرالیا می‌شود.
زیاده‌روی در آبیاری گل آرالیا برگ‌پهن.
خاک سنگین گلدان آرالیا برگ‌پهن که آب را در خود نگه‌داشته و ریشه آرالیا را با آب محصور می‌کند.
بسته بودن سوراخ زیر گلدان آرالیا برگ‌پهن و عدم خروج آب اضافی از گلدان آرالیا.

علت تشکیل تارعنکبوتی در سطح زیرین برگ‌های آرالیا چیست؟

کنه قرمز یا همان کنه عنکبوتی یکی از خطرناک‌ترین آفات گیاهان آپارتمانی، آرالیای برگ‌پهن را نیز در امان نمی‌گذارد و تارهایی را در سطح برگ‌های آرالیای می‌تند که با سم‌پاشی قابل‌درمان است.

علت پودر سفید مانند روی برگ‌های آرالیای برگ‌پهن چیست؟

آفت سفیدک پودری نوعی بیماری قارچی محسوب می‌شود که موجب تشکیل بافت و پودری سفیدرنگ روی برگ‌ها و ساقه‌های آرالیای برگ‌پهن می‌شود. گویی بر روی برگ‌های آرالیای برگ‌پهن به شکل یکدست آرد سفید پاشیده‌اند! ازآنجایی‌که آرالیای برگ‌پهن به رطوبت متوسط و رو به بالا علاقه فراوانی دارد، بیشتر از سایر گیاهان آپارتمانی و زینتی در معرض بیماری سفیدک پودری است. در این شرایط رطوبت گیاه را کاهش داده و سعی کنید برگ‌های آرالیا را خشک کنید. تهویه هوای مناسب نیز به رفع آفت سفیدک پودری کمک شایانی می‌کند. غبارپاشی و استفاده از زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب در چنین شرایطی ممنوع است.

علت زرد شدن برگ آرالیا برگ‌پهن چیست؟

برگ‌های آرالیای برگ‌پهن به یکی از علل زیر زرد می‌شوند. با پیدا کردن علت زرد شدن برگ آرالیا و رفع فوری عامل، به‌سادگی گیاه شما درمان می‌شود.
زیاده‌روی در آبیاری یا آبیاری کمتر از حد نیاز می‌تواند علت زرد شدن برگ آرالیا باشد.
نور زیاد و مستقیم و دمای بالا یکی از دیگر علل شایع زرد شدن برگ آرالیای برگ‌پهن است. همان‌طور که گفته شد آرالیای برگ‌پهن سایه دوست است و از نور شدید و مستقیم بی زار!
کمبود نیتروژن در خاک گیاه هم می‌تواند منجر به زرد شدن برگ آرالیا شود که با استفاده از کود نیتروژن دار به‌راحتی قابل‌حل است.
سوختگی در اثر استفاده زیاد از کود یا به‌وسیله نمک موجود در آب هم در زردی برگ‌های آرالیا بی‌تأثیر نیست. آب جوشیده شده و بدون کلر استفاده کرده و کود دهی را قطع کنید.

علت زخم‌های سفیدرنگ پنبه‌ای روی برگ‌های آرالیای برگ‌پهن چیست؟

اگر زخم‌هایی شبیه به پنبه روی برگ‌های آرالیا مشاهده کردید، فوراً با استفاده از آب و صابون یا الکل و با کمک یک قلم‌مو، سطح برگ‌ها را از این زخم‌ها تمیز کنید. شپشک آرد آلود عامل پدیدآورنده این زخم‌های پنبه‌ای یا آرد مانند است. دقت کنید در هنگام تمیز کردن، شپشک ها روی خاک گیاه آرالیا یا سایر گلدان‌های زینتی اطراف نریزند.

علت قهوه‌ای شدن برگ آرالیای برگ‌پهن چیست؟

نور شدید و مستقیم و قرار گرفتن آرالیا در مقابل باد شدید می‌تواند علت قهوه‌ای شدن برگ آرالیا باشد. آرالیای برگ‌پهن سایه دوست است و نور شدید لبه‌های برگ‌های آن را قهوه‌ای می‌کند. همان‌طور که در بخش نگهداری از گیاه آرالیا گفته شد، نور متوسط و سایه بهترین مکان برای رشد آرالیای برگ‌پهن است.

علت سیاه شدن برگ آرالیای برگ‌پهن چیست؟

اگر برگ‌های آرالیای برگ‌پهن شما در فصل‌های سرد سال به شیشه بچسبند، به‌مرور سیاه می‌شوند. در چنین شرایطی فوراً گیاه آرالیا را از شیشه دور کنید.

علت ریزش برگ آرالیا برگ پهن چیست؟

خشکی هوا و کم‌آبی موجب ریزش برگ آرالیا برگ‌پهن می‌شوند. در این هنگام گیاه را غبار پاشی کنید و آبیاری را نیز افزایش دهید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
گلخانه ملک، فروشگاه آنلاین گل و گیاه ملک

تخفیف های تا سقف 70 درصد در اینستاگرام گلخانه ملک


بر روی بنر مقابل کلیک کنید