نگهداری:

زمان مورد نیاز: 20 روز, 20 ساعت و 20 دقیقه.

روش نگهداری کاکتوس صخره ای

 1. نور

  کاکتوس صخره‌ای در نور فراوان بیش‌ترین رشد را دارد و بهتر است در سایه قرار نگیرد. نور زیاد رشد کاکتوس صخره‌ای را تحریک و قطر تنه آن را افزایش می‌دهد. بهتر است برای نگهداری کاکتوس صخره ای که تازه قلمه خوردند را در معرض نور شدید قرار ندهید و در سایه قرار گیرند.

 2. دما

  توصیه می‌شود کاکتوس صخره‌ای در دمای کمتر از 10 درجه در طول شب قرار نگیرد. دمای زیر صفر درجه هم به آن آسیب می‌رساند. به‌طور دمای بین 20 تا 30 درجه برای کاکتوس صخره‌ای ایده آل است.

 3. رطوبت

  کاکتوس صخره‌ای به رطوبت علاقه‌ای ندارد و استقامت بالایی در خشکی دارد زیرا بومی بیابان‌های گرم و خشک است.

 4. خاک

  توصیه می‌کنیم که کاکتوس صخره‌ای را در خاک کاکتوس تولیدشده در گلخانه ملک بکارید. خاکی غنی از مواد مغذی، زهکش و متخلخل که آب را در خود نگه نمی‌دارد و آب اضافی به‌راحتی از آن عبور کرده و از سوراخ‌های کف گلدان خارج می‌شود.

 5. آبیاری

  کاکتوس صخره‌ای همانند سایر انواع کاکتوس به آب بسیار کمی نیاز دارد. قبل از آبیاری، رطوبت سطح خاک کاکتوس را چک کنید و تا زمانی که خشک نشده باشد به آن آب ندهید. می‌توانید هر دو هفته یک بار به کاکتوس صخره‌ای آب بدهید زیرا این‌گونه از کاکتوس در برابر خشکی به‌شدت مقاوم است! در فصل‌های گرم اگر گیاه شما در خاک زهکش و مناسب کاشته شده، می‌توانید دفعات آبیاری کاکتوس صخره‌ای را بیش‌تر کنید.

 6. کود

  انواع کاکتوس من‌جمله کاکتوس صخره‌ای به کود نیاز مبرم ندارند زیرا بسیار سازگار و کم‌توقع هستند. بهتر است در اوایل فصل بهار کمی کود سبک و با غلظت پایین به کاکتوس صخره‌ای بدهید اما اگر ندادید نیز خطری کاکتوس شما را تهدید نمی‌کند. در هوای سرد زمستان، کاکتوس صخره‌ای هیچ گونه نیازی به کود ندارد.

 7. سایر موارد توصیه شده

  کاکتوس صخره‌ای به گلدانی با سوراخ‌های فراوان در کف آن نیاز دارد تا آب اضافی فوراً از خاک خارج شود.
  از ریختن آب روی تنه‌ی کاکتوس صخره‌ای اجتناب کنید.
  با استفاده از روغن ولک می‌توانید کاکتوس صخره‌ای را کمی براق کنید. دقت کنید که کاکتوس صخره‌ای ذاتاً مات و کدر هست.

بیماریها:

علت پوسیدگی ریشه کاکتوس صخره ای چیست؟

اگر آب در خاک کاکتوس جمع شود به پوسیدگی ریشه کاکتوس منجر می‌شود. علل تجمع آب در خاک کاکتوس عبارت‌اند از:
آبیاری بیش‌ازحد کاکتوس صخره‌ای مخصوصاً در آب‌وهوای سرد
خاک سنگین کاکتوس صخره‌ای که آب را در خود نگه دارد
عدم وجود سوراخ در کف گلدان کاکتوس صخره‌ای برای خروج آب اضافی

علت زخم‌های سفید پنبه‌ای روی تنه کاکتوس صخره‌ای چیست؟

شپشک آرد آلود رایج‌ترین آفت کاکتوس صخره‌ای است که زخم‌هایی شبیه به پنبه و به رنگ سفید روی کاکتوس صخره‌ای پدید می‌آورد. زخم‌ها را با کمک آب و صابون، الکل و یک فرچه یا مسواک از سطح کاکتوس پاک‌کرده و شستشو دهید.

علت قهوه ای شدن کاکتوس صخره‌ای چیست؟

اگر ریشه کاکتوس صخره‌ای بپوسد، در مراحل آخر گیاه هم کم‌کم می‌پوسد و رنگ بدنه آن قهوه‌ای می‌شود. نجات کاکتوس صخره‌ای در این مرحله بسیار دشوار است. زهکشی خاک و سوراخ کف گلدان را چک کنید و آبیاری را نیز کاهش دهید.

علت حشرات ریز قهوه‌ای روی کاکتوس صخره‌ای چیست؟

سپرداران حشرات ریزی هستند به رنگ قهوه‌ای که روی تنه کاکتوس صخره‌ای شما رشد می‌کنند. در این وضعیت حشرات را با کمک فشار آب از سطح کاکتوس بشویید و سپس گیاه را با آب و صابون شستشو دهید.

علت تارعنکبوت روی کاکتوس صخره‌ای چیست؟

کنه قرمز موجب تشکیل تار عنکبوت روی بدنه کاکتوس صخره‌ای می‌شود که با سم‌پاشی قابل‌درمان است.

علت سوختن کاکتوس صخره‌ای چیست؟

اگر کاکتوس صخره‌ای در معرض آفتاب شدید و مستقیم باشد، احتمال سوختن قسمت‌هایی از آن‌که رو به آفتاب بوده وجود دارد. در این حالت بخش‌های سوخته کاکتوس صخره‌ای کم رنگ می‌شوند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X