0

سانسوریای پاکوتاه، یکی از انواع پرطرفدار گیاه سانسوریاست. این گیاه طرفداران زیادی برای نگهداری و پرورش در منزل، آپارتمان و محیط های اداری دارد. لذا در ادامه قصد داریم شمارا با سانسوریای پاکوتاه به عنوان یکی از گونه های گیاه سانسوریا بیشتر آشنا کنیم.

ابتدا مختصری در ارتباط با گیاه سانسوریا به منظور آشنایی بیشتر شما با این گیاه توضیح خواهیم داد و سپس به معرفی دقیق سانسوریای پاکوتاه خواهیم پرداخت

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن گل قاشقی.

گیاه سانسوریا چیست؟

بیشتر سانسوریا ها بومی آفریقا هستند. اگرچه تعداد کمی از آنها از هند و آسیا نشأت گرفته اند. آنها توسط Linnaeus به تولید انبوه رسیدند.

گیاه سانسوریا در سال 1753 به آلوئه وارد شد. در سال 1763 آدانسون آنها را “کوردیلین” نامید. در سال 1786 این نام به “Acyntha” تغییر یافت و یک سال بعد آنها به نام شاهزاده سانسوویرو “Sanseverinia” نامگذاری شدند. تونبرگ در سال 1794 هجی کردن این حرف را تصحیح کرد و نام امروزی سانسوریا “Sansevieria” بر روی این گیاه نهاده شد.

Sansevieria یکی از گیاهان آبدار از خانواده لیلی است. اگرچه محل استقرار آن در آن طایفه گسترده و متنوع سانسوریا مورد اختلاف نظرهای بسیاری است. یا اگر شما می توانید دو تاکسیران شناس را که Sansevierias را می شناسند.

گذشته از کاشت و پرورش گسترده گیاه سانسوریا در مناطق استوایی که به عنوان منبع فیبرهای گیاهی شناخته می شود، سانسوریا Sansevieria در بسیاری از مناطق مختلف جهان، نادیده گرفته شده است.

سانسوریا یا گیاه مار از گونه های شاخ و برگ گیاهان زینتی است که برای نگهداری و پرورش در داخل و خارج از منزل بسیار مناسب است. از گیاهان این تیره به طور گسترده ای برای پرورش در شکل ها، رنگ ها و الگوهای زیبا و متنوع در برگ ها و اندازه های آنها استفاده می شود.

همچنین مطالعه کنید: سانسوریا | نگهداری، تکثیر و مراقبت

رنگ برگهای سانسوریا از سبز تیره، سبز کمرنگ تا مایل به خاکستری متفاوت است. رنگ سبز یا ترکیبی از سبز و سفید یا

زرد با الگوی پوست مارهای مختلف نیز در برگ های انواع این گیاه مشاهده می شود. سانسوریا علاوه بر دارا بودن شاخ و برگ های زینتی که از عوامل اصلی پرورش و نگهداری آن می باشد، به عنوان گیاهی شناخته می شود که آلاینده های خطرناک را از جو جذب می کند. تحقیقات انجام شده توسط ناسا نشان داده است که سانسوریا یا گیاه مار قادر به جذب مونوکسید کربن و سرب از محیط هستند.

در ژاپن گزارش شده است كه سانسوریاها می توانند بسیاری از گازهای خطرناک مانند کلروفرم، فرمالدئید، تری کلرواتیلن،

بنزن و زایلن را به میزان قابل توجهی از محیط اطراف خود جذب کنند. مردم در تایلند اعتقاد دارند که از گیاه سانسوریا می توان به عنوان گیاهان دارویی سنتی برای درمان چندین بیماری مانند دیابت و سرطان استفاده کرد. مردم کره نیز بر این باور هستند که می توان از این گیاه برای غلبه بر اثر تابش های مختلف و اشعه های متفاوت استفاده کرد. برخی از مردم در کشور چین نیز تصور می کنند که کاشت گیاه سانسوریا می تواند خوش شانسی و موفقیت به ارمغان آورد.

از سال 2000 ، تقاضای سانسوریا در کشور اندونزی به طور چشمگیری افزایش یافته و در سال 2004 به بالاترین سطح خود رسیده است و همچنان تا زمان حاضر نیز تقاضای سانسوریا در این کشور در بالاترین سطح باقی مانده است. انواعی از گیاه سانسوریا که بیشترین میزان تقاضا را دارند، سانسوریای شمشیری و سانسوریای پاکوتاه هستند.

همچنین مطالعه کنید: ویدیو آموزش قلمه زدن گیاه قاشقی

افزایش تقاضا برای گیاه سانسوریا منجر به افزایش آن در بازارهای محلی و صادرات آن می شود. این مسأله نیز به نوبه خود باعث می شود کشاورزان علاقه بیشتری پیدا کنند که انواع مختلف گیاه سانسوریا را پرورش دهند. با این حال ، سانسوریا به دلیل کند بود رشد آن و روش تکثیر نسبتاً دشوار برخی گونه های آن، نمی تواند پاسخگوی تمامی این میزان از افزایش تقاضای خود باشد.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری گیاه سانسوریا

سانسوریای پاکوتاه

سانسوریای پاکوتاه، یکی از انواع پرطرفدار سانسوریاست. مبدأ و محل تولد این گیاه را مناطق گرمسیر آفریقای غربیب می دانند. این گیاه به طور گسترده ای توسط افراد مختلف در منازل و آپارتمان ها و محیط های اداری جهت نگهداری و پرورش و تکثیر مورد استفاده قرار می گیرد.

سانسوریای پاکوتاه (sansevieria Hahnii) یک گیاه محبوب و جمع و جور است. برگ های آن تیره و براق و به شکل قیف هستند. شاخ و برگ شاداب و رنگارنگ سبز و خاکستری این گیاه، در کنار یکدیگر یک بوته زیبا شبیه به یک گل رز را تشکیل می دهند. سانسوریای پاکوتاه با سطوح مختلف نور سازگار خواهد شد. با این وجود رنگ های برگ های سانسوریای پاکوتاه در شرایط محیطی روشن و فیلتر شده با نور مناسب افزایش می یابند و زیباتر می شوند.

یکی از انواع سانسوریای پاکوتاه، سانسوریای پاکوتاه ابلق یا سانسوریای پاکوتاه طلایی است. این گونه در ظاهر برگ های آن تفاوت های اندکی با سانسوریای پاکوتاه دارد. sansevieria trifasciata Golden Hahnii، یا سانوریای پاکوتاه طلایی یا ابلق، دارای برگ های سبز جذاب با ترکیبی از نوارهای حاشیه ای و زرد داخلی با عرض متغیر است که موازی با رگه ها هستند. این گونه از سانسوریا در سال 1953 توسط سیلوان هان کشف شد برای سانسوریای “Golden Hahnii” یک حق ثبت اختراع گیاهی (گیاه ثبت اختراع شماره 1224) صادر شده است.

همچنین مطالعه کنید: گل مریم | انواع، کاشت و نگهداری

سانسوریای پاکوتاه گیاه بسیار مقاوم و تنومندی است. اگر به دنبال یک گونه از سانسوریا هستید که تمام ویژگی های سانوریا را داشته باشد و مراقبت از آن نیز آسان باشد، اما فضای لازم برای یکی از انواع بلندتر سانسوریا را ندارید، سانسوریای پاکوتاه گونه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود

شرایط مناسب برای نگهداری و پروش و تکثیر گیاه سانسوریای پاکوتاه

نور مناسب برای رشد و نگهداری سانسوریای پاکوتاه:

میزان نور متوسط تا روشن به صورت غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای نگهداری و پرورش سانسوریا محسوب می شود. اما این گیاه به دلیل مقاومت بسیار بالای آن مانند سایر انواع گیاه سانسوریا با شرایط کم نور نیز سازگار خواهد بود. به همین دلیل است که گونه بسیار مناسبی برای نگهداری در منازل، آپارتمان ها، محیط های اداری و فضاهای بسته به شمار می رود. اگر سانسوریای پاکوتاه را در محیطی با نور مناسب نگهداری کنید، برگ های آن رنگ زیباتر و کامل تری خواهند داشت و رگه های خاکستری آن بیشتر نمایان خواهند شد. لذا زیبایی بیشتری نیز خواهند داشت. در انو.اع ابلق آن نیز نگهداری سانسوریای پاکوتاه در نور مناسب باعث خواهد شد که نوارهای زرد رنگ برگ های آن نمایش بیشتر و زیباتری داشته باشند. در محیط های بسته، برگ های این گیاه جذابیت و براقی خود را حفظ خواهند کرد اما از زیبایی آن ها تا اندازه ای کاسته خواهد شد.

آب و هوای مناسب برای رشد و پرورش گیاه سانسوریای پاکوتاه:

با توجه به موطن گیاه سانسوریای پاکوتاه که هامنطور که پیش از این نیز گفته شد کشورهای آفریقای غربی است، می توانید این گیاه را در شرایط مختلف نوری، آبی و خاکی نگهداری و تکثیر کنید. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم است و می توانید در نقاط مختلف مزل، آپارتمان یا محیط کار آن را پرورش دهید. در مناطقی که سرمای زمستانی سخت وجود نداشته باشد، می توانید از گیاه سانسوریا در باغ های صخره ای نیز استفاده کنید. اما در مناطقی که سرمای زمستانی سنگین و سختی وجود دارد، به هیچ عنوان این کار توصیه نمی شود و از نگهداری اسنوریای پاکوتاه در چنین آب و هوایی به طور جدی خودداری کنید. در زمستان، چنانچه گیاه سانسوریای پاکوتاه در محلی خنک نگهداری و تکثیر شود، باید از دادن آب زیاد به این گیاه خودداری کنید. زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید: برگ انجیری | صفر تا صد کاشت، نگهداری و بیماری ها

آبیاری گیاه سانسوریای پاکوتاه:

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، سانسوریای پاکوتاه، مانند سایر انواع گیاه سانسوریا، گیاه بسیار مقاومی است. بنابراین این گیاه در مقابل کم آب دادن و آبیاری اندک نیز مقاومت بسیار خوب و زیادی از خود نشان می دهد. اما برخلاف این مورد، در برابر آبیاری زیاد از اندازه، مقاومت زیادی نخواهد داشت و در این گونه موارد ضعیف نشان می دهد. بنابراین اگر یک گونه از سانسوریای پاکوتاه را نگهداری و می کنید، برای آبیاری آن همواره باید اجازه دهید قبل از آبیاری خاک آن کاملاً خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کامل آن کنید. همچنین باید سانسوریای پاکوتاه را در گلدانی نگهداری کنید که فرصت تخلیه آسان و آزادانه برای آن وجود داشته باشد. بنابراین هنگام آبیاری سانسوریای پاکوتاه حتماً باید اجازه دهید که کاملاً آزادانه تخلیه شود. توجه داشته باشید که هیچ پاه اجازه ندهید این گیاه به طور کامل در آب بنشیند. زیرا این اتفاق و آبیاری زیاد سانسوریای پاکوتاه، باعث پوسیدگی ریشه آن می شود.

دمای مناسب برای پرورش و نگهداری سانسوریای پاکوتاه:

سانسوریای پاکوتاه، به دلیل مقاومت بالایی که دارد، می تواند در دماهای مختلفی نگهداری شود و به رشد مناسب خود ادامه دهد. برای نگهداری سانسوریای پاکوتاه، کافی است محیطی با دمای بین 15 تا 23 درجه فراهم آورید. با این وجود این گیاه در دماهای بالاتر و پایین تر نیز مقاومت بسیار خوبی نشان می دهد.

همچنین مطالعه کنید: نحوه قلمه زدن گیاه سانسوریا

سانسوریای پاکوتاه در مقابل سرما نیز نسبتاً مقاوم است. می توان این گیاه را در دمایی تا 10 درجه سانتیگراد نیز نگهداری کرد. در دماهای بالا و هوای گرم نیز تا دمای 28 درجه از خود مقاومت نشان می دهد. اما اگر یک گونه از سانسوریای پاکوتاه را در منزل یا آپارتمان یا محیط کار خود نگهداری می کنید، به این نکته توجه داشته باشید کهدمای نگهداری آن نباید مدت طولانی زیاد یا کم باشد. در بازه های زمانی کوتاه مدت، سانسوریای پاکوتاه می تواند در دماهای کم تا 10 درجه سانتیگراد یا دماهای زیاد تا 28 درجه سانتیگراد نیز نگهداری شود، اما نگهداری آن برای مدت طولانی در دماهای بالا یا پایین تر از میزان استاندارد برای پرورش آن می تواند موجب وارد شدن آسیب های جدی به این گیاه گردد. بنابراین همواره تلاش کنید سانسوریای پاکوتاه خود را در محیطی با دمای مناسب بین 15 تا 23 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. دمای رشد این گیاه و نیز مقاومت ان در برابر دماهای پایین یا بالا، یکی دیگر از عواملی است که موجب استقبال زیاد مردم در نقاط مختلف برای پرورش، نگهداری و تکثیر این گونه از گیاه سانسوریا شده است.

خاک مناسب برای رشد و پرورش سانسوریای پاکوتاه:

گیاه سانسوریای پاکوتاه را می توانید در انواع خاک ها نگهداری و تکثیر کنید. زیرا همان طور که گفته شد سانسوریای پاکوتاه گیاه مقاومی است. اما بهترین رشد گیاه سانسوریای پاکوتاه را در خاک های شنی لومی می توانید تجربه کنید. سانسوریا گیاهی است که عموماً در اکثر خاک ها رشد خوبی دارد. اما با این وجود، غالباً در مخلوط های کاشت بدون خاک رشد خوبی نخواهد داشت. خاک مناسب برای نگهداری این گیاه، مشابه سایر انواع گیاه سانسوریا سات. بنابراین خاک مناسب آن ویژگپی خاص و اضافی ندارد و نگهداری آن از این حیث نیز بسیار آسان و راحت است. این مسأله نیز از دیگر عواملی است که موجب شده است سانسوریای پاکوتاه مانند سایر انواع سانسوریا، گیاه بسیار مناسبی برای پرورش در منازل، آپارتمان، محیط های کار و فضاهای بسته و خانگی باشد و مورد اقبال گسترده از سوی مردم در نواحی و مناطق مختلف جهان برای پرورش و نگهداری قرار گیرد.

خوراک مناسب برای خاک گیاه سانسوریای پاکوتاه:

یکی از مهمترین سؤالات افرادی که اقدام به پرورش و نگهداری سانسوریای پاکوتاه در منزل یا محیط کار خود می کنند، این است که آیا برای نگهداری این گیاه لازم است خوراک خاصی به خاک این گیاه داده شود یا خیر. برای آگاهی از پاسخ این پرسش باید بدانید که انواع گیاه سانسوریا و از جمله گونه سانسوریای پاکوتاه، گیاهانی هستند که به دلیل استقامت زیاد آن ها نیاز به مراقبت زیادی برای نگهداری و پرورش ندارند. همین مسأله نیز موب اقبال بسیار زیاد مردم به نگهداری این گیاهان شده است. بنابراین خاک مناسب برای نگهداری و پرورش گیاه سانسوریای پاکوتاه نیز، به غذا و خوراک کمکی زیادی نیاز نخواهد داشت. برای تغذیه خاک سانسوریای پاکوتاه، کافی است تنها یک بار در ماه، از خوراک عمومی استفاده کنید و نیاز به خوراک ویژه دیگری وجود ندارد. میزان استفاده از خوراک عمومی برای خاک سانسوریای پاکوتاه نیز در هر ماه، نباید زیاد باشد. میزان اندک و دوز ضعیفی از خوراک عمومی در هر ماه می تواند برای خاک سانسوریای پاکوتاه، کاملاً مناسب باشد و خاک این گیاه را برای رشد و پرورش مناسب آن کاملاً آماده سازد.

همچنین مطالعه کنید: گل قاشقی | کاشت، نگهداری و مراقبت

همچنین مطالعه کنید خرید اینترنتی گیاه سانسوریا پاکوتاه

ویژگی های گیاه سانسوریای پاکوتاه

سانسوریای پاکوتاه یکی از 70 گونه مختلف است که در زیر عنوان گیاه مار قرار دارد. این گیاه، یک گونه یا نوع از گیاه Sansevieria trifasciata Laurentii و عضوی از خانواده Asparagaceae است. این گیاه چندین نام دیگر نیز دارد که از جمله آن ها می توان به نام های زیر اشاره کرد:

Bird’s Nest Sansevieria

سانسوریای پاکوتاه طلایی

گیاه خوش شانس

مادر کوتوله به زبان قانون

گیاه مار کوتوله

گیاه سانسوریای پاکوتاه، بومی مناطق نیمه گرمسیری در اروپا ، هند و آفریقا هستند و در آب و هوای گرم ، خشک و چالش برانگیز و با خاک ضعیف عملکرد خوبی دارند. این گیاه در سرزمین های بومی آن به همراه برخی از اعضای خانواده بزرگتر آن به عنوان منبع الیاف نساجی استفاده می شوند.

در مکان های گرم (به عنوان مثال، بعضی از مناطق فلوریدا، آرکانزاس و آریزونا) سانسوریای پاکوتاه و برخی دیگر از انوع گیاه سانسوریا به عنوان گیاهان چند ساله رشد می کنند و مانند چمن های زینتی به عنوان پوشش زمینی استفاده می شوند.

در تمام مناطق دیگر، سانسوریای پاکوتاه را می توانید به عنوان گیاه خانگی در تمام طول سال پرورش دهید. این گیاه یک انتخاب عالی به عنوان گیاه خانگی یا گیاه اداری در محیط هایی است که دارای نور کم هستند. این گیاه ظاهری سفت و محکم و تا اندازه ای خشن دارد. برگ های آن بسیار سفت و محکم هستند. یکی از دلایل مقاومت بالای آن در مقابل آب و هواهای نامساعد یا شرایط نوری مختلف است. اما برخی به علت این ظاهر سفت و محکم و تا اندازه ای خشن به گیاه سانسوریای پاکوتاه علاقه چندانی ندارند.

سانسوریای پاکوتاه مانند یک گل رز رشد می کند. برگ های آن از نوک ساقه رشد می کنند. ساقه زیرزمینی یا ریزوم گسترش می یابد و برگ ها به صورت مارپیچ در اطراف آن قرار می گیرند و اضلاع آنها به سمت بالا خم می شود. وقتی برگ های سانسوریای پاکوتاه جوان هستند قائم می شوند. به تدریج و با گذشت زمان و بیشتر شدن سن سانسوریای پاکوتاه ، برگ های آن اندکی مایل تر می شوند و وضعیت بدن و صافی آن ها تغییر می کند و به تدریج کمی به عقب بازمی گردند.

برگ های سانسوریای پاکوتاه به سمت پایین آن ها مخروطی می شوند و یک دمبرگ ایجاد می کنند که در محل اتصال به ساقه پهن می شود. برگ های آن به طور متوسط هشت تا ده سانتیمتر، پهن و بیضوی هستند و به نوک طول متغیر ختم می شوند، اما همیشه کوتاه و نرم هستند. عرض برگ ممکن است تا 7.5 سانتی متر (3 اینچ) و طول آن تا 15 سانتی متر (6 اینچ) باشد، اگرچه ممکن است در محیط های مختلف و با مراقبت های متفاوت از این ابعاد فراتر رود. این گیاه در محیط های آزاد رهاتر می شود و در بعضی مواقع رشد جدیدی از ظاهر قائم ایجاد می کند.

همچنین مطالعه کنید: گل یاس | انواع، کاشت و نگهداری

گیاه سانسوریای پاکوتاه مانند گل رز، سنگی و سنگین به نظر می رسد. این گیاه به آرامی رشد می کند. ظاهر این گیاه با کنار هم قرار گرفتن برگ های آن شبیه به یک گل رز متراکم از برگهای سبز تیره با باند عرضی سبز خاکستری است. سانسوریای پاکوتاه، عضوی کوتاه قد و لجباز از خانواده سانسوریا شناخته می شود. طول گیاه سانسوریای پاکوتاه بیش از 28 سانتیمتر (12 اینچ) نیست و بین 15 تا 20 سانتیمتر (بین 6 تا 8 اینچ) اندازه طبیعی این گیاه است.

گلدان مناسب برای گیاه سانسوریای پاکوتاه باید فضایی بین 8 تا 15 سانتیمتر داشته باشد. در صورتی که رشد کامل گیاه سانسوریای پا کوتاه اتفاق افتد، می تواند تعدادی از برگ های آن جدا شده و در گلدانی جدید با فضایی مناسب کاشه شود و مجددا رشد یابد.

روش های تکثیر گیاه سانسوریای پاکوتاه

روش های تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه، با سایر انواع سانسوریا مشابه است. در ادامه به روش های تکثیر گیاه سانسوریای پاکوتاه اشاره خواهیم کرد.

کاشت گیاه سانسوریا در زمین آزاد

یکی از روش های تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه، کاشتن آن در زمین آزاد است. تکثیر سانسوریای پاکوتاه در فضای باز در مکان هایی که آسیب شدید ناشی از سرما در آن نادر است، امکان پذیر خواهد بود. برای تکثیر گیاه سانسوریای پاکوتاه در زمین های آزاد، سانسوریای پاکوتاه در بسترهایی به عرض 3تا 4 فوت کاشته می شود. تخت های جدید معمولاً با تقسیمات تک بوته ای در مراکز تقریباً 15 تا 20 سانتیمتری کاشته می شوند. گیاهان درون و زیر سطح خاک منشعب می شوند. بسته به فاصله اولیه گیاه، میزان کوددهی، برنامه آبیاری و مقدار گیاهانی که قبل از بستر کاملاً تولید می شوند، بین 1.5 تا 2 سال پس از کاشت به تولید کامل می رسند.

همچنین مطالعه کنید: گل رز | همه چیز درباره گل عشق

برداشت سانسوریای پاکوتاه پس از تکمیل فرایند رشد، یک فرآیند تقریباً انتخابی است. بوته های های منفرد به اندازه دلخواه با چاقوی علف های هرز یا ابزار برش مشابه از دسته باقیمانده جدا می شوند و از روی زمین بلند می شوند. بسترهای کاملاً پربار 5 تا 6 بار در سال برداشت می شود. این کار موجب می شود تا از ازدحام گیاهان جوان که باعث ایجاد تحریف بوته های گل جدید می شوند، جلوگیری گردد. زمین هایی که بیش از حد شلوغ شده یا در اثر سرما یا تگرگ به شدت آسیب دیده اند، می توانند با برداشتن 5 سانتیمتر از زمین جوان شوند. برخی از زمین های تکثیر و تولید سانسوریا در فلوریدا تقریباً 50 سال است که به طور مداوم برای نگهداری، تولید، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا استفاده می شوند.

تکثیر گیاه سانسوریای پاکوتاه به روش کاشت زیرسازه ها

در مرکز فلوریدا و مناطقی از جنوب فلوریدا سانسوریای پاکوتاه در گلخانه ها یا در گلخانه های سایه دار پوشیده شده با پلی اتیلن که در طول زمستان گرم می شود، نگهداری و تکثیر می گردد. گیاهان از طریق تقسیم موجودی یا قلمه برگ، بسته به نوع و اندازه گیاه مورد نظر تکثیر شده و رشد می کنند. عرض بستر اختصاص داده شده به تکثیر و تولید گیاه سانسوریای پاکوتاه و روش های برداشت آن در این شیوه، مشابه نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه در مزرعه آزاد است. یک تفاوت و استثنا این است که خاک شنی معمولاً قبل از بسته بندی از ریشه شسته می شود. این روش معمولاً هنگام رشد گیاهان در گل ماسه ای مورد نیاز نیست.

تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریی پاکوتاه با روش برش

برخی از مراکز تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه، گیاهان کوچک را از قلمه های برگ یا در بسترهای زمینی یا نیمکت های بلند پرورش می دهند. در روش تکثیر و قلمه زدن سانسوریای پاکوتاه به شیوه برش، اندازه قلمه توسط عادت رشد گیاه و اولویت تکثیر تعیین می شود. برای تکثیر و قلمه زدن انواع پا کوتاه سانسوریا مانند S. trifasciata `Hahnii ‘از برگ های کامل به طول 3 تا 10 سانتیمتر استفاده می شود.

همچنین مطالعه کنید: گل ارکیده | شگفتی زیبایی خلقت

استفاده از هورمون های ریشه زا در گیاه سنسوریای پاکوتاه سود کمی دارد. قلمه ها باید با انتهای پایه آنها تقریباً 2.5 تا 3.75 سانتیمتر در یک محیط خوب تخلیه شده و رطوبت گیری شوند. از آنجا که تعیین انتهای قسمت های بالایی و پایه قلمه های گرفته شده از قسمت میانی از نظر بصری دشوار است، معمولاً برای کمک به چسبیدن، یک انتهای قلمه ها را علامت گذاری یا برش می دهیم. قلمه هایی که به صورت وارونه گیر کرده باشند، ریشه ایجاد نمی کنند. مخلوطی از ذغال سنگ نارس اسپاگنوم و شن و ماسه درشت (3 به 1) یا مخلوط مشابه برای ریشه زایی در بوته های برافراشته رضایت بخش است. قلمه ها همچنین می توانند در گلدان هایی به عمق 7.5 تا 8.5 سانتیمتر ریشه بزنند.

ریشه ها در صورت گرم نگه داشتن محیط – بین 21 تا 26 درجه سانتیگراد – در طی 4 تا 6 هفته شروع به رشد می کنند و ظرف 3 تا 4 ماه بعدی، یک یا چند برگ جدید از سطح محیط انتشار خارج می شوند. محیط تکثیر نباید مرطوب نگه داشته شود. در غیر این صورت قلمه ها ممکن است به پوسیدگی نرم باکتریایی آلوده شوند. رشد ریشه و شاخساره در دماهای پایین با سرعت کمتری اتفاق می افتد. از دمای زیر 11 درجه سانتیگراد برای محیط تکثیر و قلمه زدن سانسوریای پاکوتاه خودداری شود.

تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا به روش کاشت در گلدان

یکی از متداول ترین روش های تکثیر و قلمه زدن سانسوریای پاکوتاه در منازل و آپارتمان ها و محیط های کار، کاشت سانسوریای پاکوتاه در گلدان است. گلدان مناسب برای گیاه سانسوریای پاکوتاه باید فضایی بین 8 تا 15 سانتیمتر داشته باشد. قلمه ها همچنین می توانند در گلدان هایی به عمق 7.5 تا 8.5 سانتیمتر ریشه بزنند. در صورتی که رشد کامل گیاه سانسوریای پا کوتاه اتفاق افتد، می تواند تعدادی از برگ های آن جدا شده و در گلدانی جدید با فضایی مناسب کاشه شود و مجددا رشد یابد. در مورد تعداد بوته های سانسوریای پاکوتاه در هر گلدان، محدودیت و تعداد خاصی وجود ندارد. بیشتر تولید کنندگان از مواد گیاهی کافی در هر گلدان با توجه به اندازه گلدان استفاده می کنند تا ظاهر متعادل به محصول نهایی بدهند. گیاهان باید قبل از فروش ریشه ها رشد کنند. معمولاً 3 تا 5 هفته کافی است.

بنابر مطالب فوق برای تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه در منازل، آپارتمان ها و محیط کار بهترین روش ها، روش های قلمه برگ و تقسیم بوته است. در زیر برای آشنایی و آگاهی بیشتر و دقیق تر شما، دستورالعمل دقیق این روش ها را نیز تشریح خواهیم کرد.

تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه با روش قلمه برگ:

در این روش غیرجنسی برای تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه، برگ ها را به قسمت هایی که طول هر کدام حدود 8 سانتیمتر است، بریده و به طور عمودی در مخلوطی از تورب و ماسه پرلیت و یا ماسه خالص بکارید و در گلخانه گرم با دمای 18 درجه سانتیگراد قرار دهید.

بهتر است روی آن را با صفحه ای شیشه ای بپوشانید تا زودتر ریشه دار شود. بدین طریق پس از چند هفته، قلمه های سانسوریای پاکوتاه ریشه دار شده و جوانه می زنند. این طریقه تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه بسیار راحت است. اما چنانچه از انواعی از سانسوریای پاکوتاه که دارای کناره های زردرنگ هستند، قلمه برگ تهیه کنید، گیاهانی به دست خواهند آمد که حاشیه زرد رنگ ندارند. زیرا جوانه از قسمت میانی سبز رنگ آن ها تشکیل می شود و قسمت زرد رنگ در تشکیل جوانه جدید نقشی نخواهد داشت.

تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه به روش تقسیم بوته:

در بهار به هنگام تعویض گلدان گیاه سانسوریای پاکوتاه می توانید این کار را به ترتیب زیر انجام دهید.

زمانی که طول برگ ها در سانسوریای پا کوتاه آن به 10 سانتیمتر رسید، در اردیبهشت تا شهریور ماه می توانید گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نمایید.

همچنین مطالعه کنید: عکس گیاهان آپارتمانی

گیاهی را که خارج نموده اید، با چاقو یا قیچی باغبانی از محل طوقه به چند قسمت تقسیم نمایید. هر دو تا سه گیاهچه را در یک گلدان با ترکیب خاکی مناسب بکارید.

مزیت این روش تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای پاکوتاه نسبت به سایر روش ها در این است که انواع ابلق آن که دارای نوار و حاشیه زرد رنگ هستند، صفت ابلقی و رنگ زرد برگ های خود را حفظ می کنند.

ویدئوی آموزشی قلمه زدن گیاه سانسوریا

آموزش قلمه زدن گیاه سانسوریا

همچنین مطالعه کنید: انواع کاکتوس، کاشت، نگهداری و آبیاری

فروش اینترنتی گل سانسوریای پاکوتاه درگلخانه ملک

گلخانه ملک یکی از فروشندگان حضوری و اینترنتی انواع گل و گیاهان آپارتمانی است. بهترین و سالم ترین گل های سانسوریای پاکوتاه نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند.

کیفیت بالای تمامی محصولات در کنار قیمت رقابتی، تنوع، پاسخ دهی سریع، ارسال فوری و ضمانت کالا گلخانه ملک را به رتبه یک در صنعت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.

علاوه بر انواع گل و گیاهان زینتی، طیف وسیعی از گلدان ها در جنس و رنگ های گوناگون، بذر گیاهان و انواع خاک ها نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند. تیم تحقیقاتی ما تمام تلاش خود را برای رفع نیازهای گوناگون مشتریان می کند. رضایت مشتری قبل از هر چیز برای ما در الویت است.

علاوه بر این، گلخانه ملک برای راحتی مشتریان امکان خرید اینترنتی را فراهم آورده است. تنها به کمک تلفن همراه هوشمند خود می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گلخانه ملک، اجناس مورد نیاز خود را انتخاب و درب منزل در هر کجای ایران که هستید دریافت کنید.

خرید اینترنتی گیاه سانسوریا پاکوتاه

خرید اینترنتی گیاه سانسوریا کراواتی

خرید اینترنتی گیاه سانسوریا ابلق

خرید اینترنتی گیاه سانسوریا لوله ای

خرید اینترنتی گیاه سانسوریا لوله ای رنگی

پرسش و پاسخ متداول درباره گیاه سانسوریا پاکوتاه

منشا سانسوریای پاکوتاه کجاست؟

مبدأ و محل تولد این گیاه را مناطق گرمسیر آفریقای غربیب می دانند. این گیاه به طور گسترده ای توسط افراد مختلف در منازل و آپارتمان ها و محیط های اداری جهت نگهداری و پرورش و تکثیر مورد استفاده قرار می گیرد.

آب و هوای مناسب برای رشد و پرورش گیاه سانسوریای پاکوتاه چیست؟

با توجه به موطن گیاه سانسوریای پاکوتاه که کشورهای آفریقای غربی است، می توانید این گیاه را در شرایط مختلف نوری، آبی و خاکی نگهداری و تکثیر کنید.

خاک مناسب برای رشد و پرورش سانسوریای پاکوتاه چیست؟

بهترین رشد گیاه سانسوریای پاکوتاه را در خاک های شنی لومی می توانید تجربه کنید. سانسوریا گیاهی است که عموماً در اکثر خاک ها رشد خوبی دارد. اما با این وجود، غالباً در مخلوط های کاشت بدون خاک رشد خوبی نخواهد داشت.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X

فروش فوق العاده گیاهان ارزان قیمت

زیر ۱۵۰ هزار تومان

گلخانه ملک، فروشگاه آنلاین گل و گیاه ملک

تخفیف های تا سقف 70 درصد در اینستاگرام گلخانه ملک


بر روی بنر مقابل کلیک کنید