0
سانسوریا ابلق، نگهداری سانسوریا ابلق، گیاه سانسوریا ابلق، تکثیر سانسوریای ابلق

سانسوریای ابلق، یکی از پرطرفدارترین انواع گیاه سانسوریا است. این گیاه طرفداران زیادی برای نگهداری و پرورش در منزل، آپارتمان و محیط های اداری دارد. لذا در ادامه قصد داریم شمارا با سانسوریای ابلق به عنوان یکی از گونه های گیاه سانسوریا بیشتر آشنا کنیم.
ابتدا مختصری در ارتباط با گیاه سانسوریا به منظور آشنایی بیشتر شما با این گیاه توضیح خواهیم داد و سپس به معرفی دقیق سانسوریای ابلق خواهیم پرداخت.


گیاه سانسوریا چیست؟

بیشتر سانسوریا ها بومی آفریقا هستند. اگرچه تعداد کمی از آنها از هند و آسیا نشأت گرفته اند. آنها توسط Linnaeus به تولید انبوه رسیدند.
گیاه سانسوریا در سال 1753 به آلوئه وارد شد. در سال 1763 آدانسون آنها را “کوردیلین” نامید. در سال 1786 این نام به “Acyntha” تغییر یافت و یک سال بعد آنها به نام شاهزاده سانسوویرو “Sanseverinia” نامگذاری شدند. تونبرگ در سال 1794 هجی کردن این حرف را تصحیح کرد و نام امروزی سانسوریا “Sansevieria” بر روی این گیاه نهاده شد.
Sansevieria یکی از گیاهان آبدار از خانواده لیلی است. اگرچه محل استقرار آن در آن طایفه گسترده و متنوع سانسوریا مورد اختلاف نظرهای بسیاری است.
گذشته از کاشت و پرورش گسترده گیاه سانسوریا در مناطق استوایی که به عنوان منبع فیبرهای گیاهی شناخته می شود، سانسوریا Sansevieria در بسیاری از مناطق مختلف جهان، نادیده گرفته شده است.
سانسوریا یا گیاه مار از گونه های شاخ و برگ گیاهان زینتی است که برای نگهداری و پرورش در داخل و خارج از منزل بسیار مناسب است. از گیاهان این تیره به طور گسترده ای برای پرورش در شکل ها، رنگ ها و الگوهای زیبا و متنوع در برگ ها و اندازه های آنها استفاده می شود.
رنگ برگ های سانسوریا از سبز تیره، سبز کمرنگ تا مایل به خاکستری متفاوت است. رنگ سبز یا ترکیبی از سبز و سفید یا زرد با الگوی پوست مارهای مختلف نیز در برگ های انواع این گیاه مشاهده می شود.

سانسوریا علاوه بر دارا بودن شاخ و برگ های زینتی که از عوامل اصلی پرورش و نگهداری آن می باشد، به عنوان گیاهی شناخته می شود که آلاینده های خطرناک را از جو جذب می کند. تحقیقات انجام شده توسط ناسا نشان داده است که سانسوریا یا گیاه مار قادر به جذب مونوکسید کربن و سرب از محیط هستند.


در ژاپن گزارش شده است كه سانسوریاها می توانند بسیاری از گازهای خطرناک مانند کلروفرم، فرمالدئید، تری کلرواتیلن، بنزن و زایلن را به میزان قابل توجهی از محیط اطراف خود جذب کنند.

مردم در تایلند اعتقاد دارند که از گیاه سانسوریا می توان به عنوان گیاهان دارویی سنتی برای درمان چندین بیماری مانند دیابت و سرطان استفاده کرد. مردم کره نیز بر این باور هستند که می توان از این گیاه برای غلبه بر اثر تابش های مختلف و اشعه های متفاوت استفاده کرد.

برخی از مردم در کشور چین نیز تصور می کنند که کاشت گیاه سانسوریا می تواند خوش شانسی و موفقیت به ارمغان آورد.


از سال 2000 ، تقاضای سانسوریا در کشور اندونزی به طور چشمگیری افزایش یافته و در سال 2004 به بالاترین سطح خود رسیده است و همچنان تا زمان حاضر نیز تقاضای سانسوریا در این کشور در بالاترین سطح باقی مانده است.

انواعی از گیاه سانسوریا که بیشترین میزان تقاضا را دارند، سانسوریای شمشیری و سانسوریای پاکوتاه هستند.
افزایش تقاضا برای گیاه سانسوریا منجر به افزایش آن در بازارهای محلی و صادرات آن می شود.

این مسأله نیز به نوبه خود باعث می شود کشاورزان علاقه بیشتری پیدا کنند که انواع مختلف گیاه سانسوریا را پرورش دهند. با این حال ، سانسوریا به دلیل کند بود رشد آن و روش تکثیر نسبتاً دشوار برخی گونه های آن، نمی تواند پاسخگوی تمامی این میزان از افزایش تقاضای خود باشد.

سانسوریا ابلق، نگهداری سانسوریا ابلق، گیاه سانسوریا ابلق، تکثیر سانسوریای ابلق

همچنین مطالعه کنید روش نگهداری گیاه سانسوریا سبز

سانسوریای ابلق

سانسوریای ابلق، به شکل خاصی از انواع گیاه سانسوریا گفته می شود. در واقع سانسوریای ابلق یک گونه خاص از سانسوریا نیست، بلکه در انواع سانسوریا، سانسوریای ابلق نیز قابل مشاهده است. به عنوان مثال سانسوریای ابلق می تواند پاکوتاه و یا سانسوریای ابلق بلند باشد.

سانسوریای ابلق در ظاهر با سایر انواع گیاه سانسوریا کمی تفاوت دارد. تفاوت سانسوریای ابلق با سایر انوالع سانسوریا همان طور که از نام آن روشن است، در رنگ این نوع از سانسوریا است. سانسوریای ابلق دارای برگ های دو رنگ است. بدین معنی که برگ های سبز سانسوریا در نوع سانسوریای ابلق، دارای نوارهای زردرنگی هستند. که زیبایی بسیار زیادی به آن بخشیده اند.

سانسوریای ابلق که گاهی سانسوریای طلایی نیز نامیده می شود، علاوه بر دارا بودن تمامی ویژگی های گیاه سانسوریا که آن را مناسب نگهداری در منازل، آپارتمان ها و محیط های کار می کند، زیبایی بیشتری نیز دارد. رنگ زرد حاشیه برگ های سانسوریای ابلق باعث شده است، به میزان زیادی از ظاهر خشن برگ های سانسوریا کاسته شود و همین موضوع موجب اقبال گسترده مردم در نقاط مختلف دنیا، برای نگهداری این گیاه زیبا در آپارتمان ها و محیط های کار شده است.

سانسوریای ابلق می تواند کوچک یا به عبارت دیگر پاکوتاه باشد یا از نوع سانسوریای ابلق بلند باشد. این گیاه بومی غرب آفریقا است. سانسوریای ابلق در گونه های بلند آن غالباً دارای ارتفاعی حدود 45 سانتی متر است. در صورتی که رشد این گیاه در شرایط مناسب باشد، گاهی می تواند تا نزدیک به یک متر نیز رشد کند.

یکی از انواع سانسوریای ابلق، سانسوریای پاکوتاه ابلق یا سانسوریای پاکوتاه طلایی است. این گونه در ظاهر برگ های آن تفاوت های اندکی با سانسوریای پاکوتاه دارد. sansevieria trifasciata Golden Hahnii، یا سانسوریای پاکوتاه طلایی یا ابلق، دارای برگ های سبز جذاب با ترکیبی از نوارهای حاشیه ای و زرد داخلی با عرض متغیر است که موازی با رگه ها هستند. این گونه از سانسوریا در سال 1953 توسط سیلوان هان کشف شد برای سانسوریای “Golden Hahnii” یک حق ثبت اختراع گیاهی (گیاه ثبت اختراع شماره 1224) صادر شده است.

برگ های سانسوریای ابلق پاکوتاه به سمت پایین آن ها مخروطی می شوند و یک دمبرگ ایجاد می کنند که در محل اتصال به ساقه پهن می شود. برگ های آن به طور متوسط هشت تا ده سانتیمتر، پهن و بیضوی هستند و به نوک طول متغیر ختم می شوند، اما همیشه کوتاه و نرم هستند. عرض برگ ممکن است تا 7.5 سانتی متر (3 اینچ) و طول آن تا 15 سانتی متر (6 اینچ) باشد، اگرچه ممکن است در محیط های مختلف و با مراقبت های متفاوت از این ابعاد فراتر رود. این گیاه در محیط های آزاد رهاتر می شود و در بعضی مواقع رشد جدیدی از ظاهر قائم ایجاد می کند.

سانسوریا ابلق، نگهداری سانسوریا ابلق، گیاه سانسوریا ابلق، تکثیر سانسوریای ابلق

همچنین مطالعه کنید روش نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا

شرایط مناسب برای نگهداری و پروش و تکثیر گیاه سانسوریای ابلق

نور مناسب برای رشد و نگهداری سانسوریای ابلق:

میزان نور متوسط تا روشن به صورت غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای نگهداری و پرورش سانسوریا محسوب می شود. اما این گیاه به دلیل مقاومت بسیار بالای آن مانند سایر انواع گیاه سانسوریا با شرایط کم نور نیز سازگار خواهد بود.

به همین دلیل است که گونه بسیار مناسبی برای نگهداری در منازل، آپارتمان ها، محیط های اداری و فضاهای بسته به شمار می رود. اگر سانسوریای ابلق را در محیطی با نور مناسب نگهداری کنید، برگ های آن رنگ زیباتر و کامل تری خواهند داشت و رگه های خاکستری آن بیشتر نمایان خواهند شد. لذا زیبایی بیشتری نیز خواهند داشت.

درانواع سانسوریای ابلق، نگهداری سانسوریای ابلق در نور مناسب باعث خواهد شد که نوارهای زرد رنگ برگ های آن نمایش بیشتر و زیباتری داشته باشند. در محیط های بسته، برگ های این گیاه جذابیت و براقی خود را حفظ خواهند کرد اما از زیبایی آن ها تا اندازه ای کاسته خواهد شد.

آب و هوای مناسب برای رشد و پرورش گیاه سانسوریای ابلق:

با توجه به موطن گیاه سانسوریای ابلق که همانطور که پیش از این نیز گفته شد کشورهای آفریقایی است، می توانید این گیاه را در شرایط مختلف نوری، آبی و خاکی نگهداری و تکثیر کنید.

این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم است و می توانید در نقاط مختلف مزل، آپارتمان یا محیط کار آن را پرورش دهید. در مناطقی که سرمای زمستانی سخت وجود نداشته باشد، می توانید از گیاه سانسوریا در باغ های صخره ای نیز استفاده کنید.

اما در مناطقی که سرمای زمستانی سنگین و سختی وجود دارد، به هیچ عنوان این کار توصیه نمی شود و از نگهداری سانسوریای ابلق در چنین آب و هوایی به طور جدی خودداری کنید. در زمستان، چنانچه گیاه سانسوریای ابلق در محلی خنک نگهداری و تکثیر شود، باید از دادن آب زیاد به این گیاه خودداری کنید. زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.

آبیاری گیاه سانسوریای ابلق:

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، سانسوریای ابلق، مانند سایر انواع گیاه سانسوریا، گیاه بسیار مقاومی است. بنابراین این گیاه در مقابل کم آب دادن و آبیاری اندک نیز مقاومت بسیار خوب و زیادی از خود نشان می دهد.

اما برخلاف این مورد، در برابر آبیاری زیاد از اندازه، مقاومت زیادی نخواهد داشت و در این گونه موارد ضعیف نشان می دهد.

بنابراین اگر یک گونه از سانسوریای ابلق را نگهداری و می کنید، برای آبیاری آن همواره باید اجازه دهید قبل از آبیاری خاک آن کاملاً خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کامل آن کنید. همچنین باید سانسوریای ابلق را در گلدانی نگهداری کنید که فرصت تخلیه آسان و آزادانه برای آن وجود داشته باشد.

بنابراین هنگام آبیاری سانسوریای ابلق حتماً باید اجازه دهید که کاملاً آزادانه تخلیه شود. توجه داشته باشید که هیچ گاه اجازه ندهید این گیاه به طور کامل در آب بنشیند. زیرا این اتفاق و آبیاری زیاد سانسوریای ابلق، باعث پوسیدگی ریشه آن می شود.

دمای مناسب برای پرورش و نگهداری سانسوریای ابلق:

سانسوریای ابلق، به دلیل مقاومت بالایی که دارد، می تواند در دماهای مختلفی نگهداری شود و به رشد مناسب خود ادامه دهد. برای نگهداری سانسوریای ابلق، کافی است محیطی با دمای بین 15 تا 23 درجه فراهم آورید. با این وجود این گیاه در دماهای بالاتر و پایین تر نیز مقاومت بسیار خوبی نشان می دهد.

سانسوریای ابلق در مقابل سرما نیز نسبتاً مقاوم است. می توان این گیاه را در دمایی تا 10 درجه سانتیگراد نیز نگهداری کرد.

در دماهای بالا و هوای گرم نیز تا دمای 28 درجه از خود مقاومت نشان می دهد. اما اگر یک گونه از سانسوریای ابلق را در منزل یا آپارتمان یا محیط کار خود نگهداری می کنید، به این نکته توجه داشته باشید که دمای نگهداری آن نباید مدت طولانی زیاد یا کم باشد.

در بازه های زمانی کوتاه مدت، سانسوریای ابلق می تواند در دماهای کم تا 10 درجه سانتیگراد یا دماهای زیاد تا 28 درجه سانتیگراد نیز نگهداری شود، اما نگهداری آن برای مدت طولانی در دماهای بالا یا پایین تر از میزان استاندارد برای پرورش آن می تواند موجب وارد شدن آسیب های جدی به این گیاه گردد.

بنابراین همواره تلاش کنید سانسوریای ابلق خود را در محیطی با دمای مناسب بین 15 تا 23 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. دمای رشد این گیاه و نیز مقاومت آن در برابر دماهای پایین یا بالا، یکی دیگر از عواملی است که موجب استقبال زیاد مردم در نقاط مختلف برای پرورش، نگهداری و تکثیر این گونه از گیاه سانسوریا شده است.

خاک مناسب برای رشد و پرورش سانسوریای ابلق:

گیاه سانسوریای ابلق را می توانید در انواع خاک ها نگهداری و تکثیر کنید. زیرا همان طور که گفته شد سانسوریای ابلق گیاه مقاومی است. اما بهترین رشد گیاه سانسوریای ابلق را در خاک های شنی لومی می توانید تجربه کنید.

سانسوریا گیاهی است که عموماً در اکثر خاک ها رشد خوبی دارد. اما با این وجود، غالباً در مخلوط های کاشت بدون خاک رشد خوبی نخواهد داشت. خاک مناسب برای نگهداری این گیاه، مشابه سایر انواع گیاه سانسوریا است.

بنابراین خاک مناسب آن ویژگی خاص و اضافی ندارد و نگهداری آن از این حیث نیز بسیار آسان و راحت است.

این مسأله نیز از دیگر عواملی است که موجب شده است سانسوریای ابلق مانند سایر انواع سانسوریا، گیاه بسیار مناسبی برای پرورش در منازل، آپارتمان، محیط های کار و فضاهای بسته و خانگی باشد و مورد اقبال گسترده از سوی مردم در نواحی و مناطق مختلف جهان برای پرورش و نگهداری قرار گیرد.

خوراک مناسب برای خاک گیاه سانسوریای ابلق:

یکی از مهمترین سؤالات افرادی که اقدام به پرورش و نگهداری سانسوریای ابلق در منزل یا محیط کار خود می کنند، این است که آیا برای نگهداری این گیاه لازم است خوراک خاصی به خاک این گیاه داده شود یا خیر.

برای آگاهی از پاسخ این پرسش باید بدانید که انواع گیاه سانسوریا و از جمله گونه سانسوریای ابلق، گیاهانی هستند که به دلیل استقامت زیاد آن ها نیاز به مراقبت زیادی برای نگهداری و پرورش ندارند.

همین مسأله نیز موجب اقبال بسیار زیاد مردم به نگهداری این گیاهان شده است. بنابراین خاک مناسب برای نگهداری و پرورش گیاه سانسوریای ابلق نیز، به غذا و خوراک کمکی زیادی نیاز نخواهد داشت.

برای تغذیه خاک سانسوریای ابلق، کافی است تنها یک بار در ماه، از خوراک عمومی استفاده کنید و نیاز به خوراک ویژه دیگری وجود ندارد.

میزان استفاده از خوراک عمومی برای خاک سانسوریای ابلق نیز در هر ماه، نباید زیاد باشد. میزان اندک و دوز ضعیفی از خوراک عمومی در هر ماه می تواند برای خاک سانسوریای ابلق، کاملاً مناسب باشد و خاک این گیاه را برای رشد و پرورش مناسب آن کاملاً آماده سازد.

سانسوریا ابلق، نگهداری سانسوریا ابلق، گیاه سانسوریا ابلق، تکثیر سانسوریای ابلق

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد کاشت، نگهداری و تکثیر سانسوریا پاکوتاه

روش های تکثیر گیاه سانسوریای ابلق

روش های تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق، با سایر انواع سانسوریا مشابه است. در ادامه به روش های تکثیر گیاه سانسوریای ابلق اشاره خواهیم کرد.

کاشت گیاه سانسوریای ابلق در زمین آزاد

یکی از روش های تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق، کاشتن آن در زمین آزاد است. تکثیر سانسوریای ابلق در فضای باز در مکان هایی که آسیب شدید ناشی از سرما در آن نادر است، امکان پذیر خواهد بود.

برای تکثیر گیاه سانسوریای ابلق در زمین های آزاد، سانسوریای ابلق در بسترهایی به عرض 3 تا 4 فوت کاشته می شود. تخت های جدید معمولاً با تقسیمات تک بوته ای در مراکز تقریباً 15 تا 20 سانتیمتری کاشته می شوند. گیاهان درون و زیر سطح خاک منشعب می شوند.

بسته به فاصله اولیه گیاه، میزان کوددهی، برنامه آبیاری و مقدار گیاهانی که قبل از بستر کاملاً تولید می شوند، بین 1.5 تا 2 سال پس از کاشت به تولید کامل می رسند.

برداشت سانسوریای ابلق پس از تکمیل فرایند رشد، یک فرآیند تقریباً انتخابی است. بوته های های منفرد به اندازه دلخواه با چاقوی علف های هرز یا ابزار برش مشابه از دسته باقیمانده جدا می شوند و از روی زمین بلند می شوند.

بسترهای کاملاً پربار 5 تا 6 بار در سال برداشت می شود. این کار موجب می شود تا از ازدحام گیاهان جوان که باعث ایجاد تحریف بوته های گل جدید می شوند، جلوگیری گردد. زمین هایی که بیش از حد شلوغ شده یا در اثر سرما یا تگرگ به شدت آسیب دیده اند، می توانند با برداشتن 5 سانتیمتر از زمین جوان شوند.

برخی از زمین های تکثیر و تولید سانسوریا در فلوریدا تقریباً 50 سال است که به طور مداوم برای نگهداری، تولید، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا استفاده می شوند.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد کاشت، نگهداری و تکثیر سانسوریا سبز

تکثیر گیاه سانسوریای ابلق به روش کاشت زیرسازه ها

در مرکز فلوریدا و مناطقی از جنوب فلوریدا سانسوریای ابلق در گلخانه ها یا در گلخانه های سایه دار پوشیده شده با پلی اتیلن که در طول زمستان گرم می شود، نگهداری و تکثیر می گردد.

گیاهان از طریق تقسیم موجودی یا قلمه برگ، بسته به نوع و اندازه گیاه مورد نظر تکثیر شده و رشد می کنند. عرض بستر اختصاص داده شده به تکثیر و تولید گیاه سانسوریای ابلق و روش های برداشت آن در این شیوه، مشابه نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق در مزرعه آزاد است.

یک تفاوت و استثنا این است که خاک شنی معمولاً قبل از بسته بندی از ریشه شسته می شود. این روش معمولاً هنگام رشد گیاهان در گل ماسه ای مورد نیاز نیست.

تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریی ابلق با روش برش

برخی از مراکز تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق، گیاهان کوچک را از قلمه های برگ یا در بسترهای زمینی یا نیمکت های بلند پرورش می دهند.

در روش تکثیر و قلمه زدن سانسوریای ابلق به شیوه برش، اندازه قلمه توسط عادت رشد گیاه و اولویت تکثیر تعیین می شود. برای تکثیر و قلمه زدن انواع ابلق سانسوریا مانند S. trifasciata `Hahnii ‘از برگ های کامل به طول 3 تا 10 سانتیمتر استفاده می شود.

استفاده از هورمون های ریشه زا در گیاه سنسوریای ابلق سود کمی دارد. قلمه ها باید با انتهای پایه آن ها تقریباً 2.5 تا 3.75 سانتیمتر در یک محیط خوب تخلیه شده و رطوبت گیری شوند.

از آنجا که تعیین انتهای قسمت های بالایی و پایه قلمه های گرفته شده از قسمت میانی از نظر بصری دشوار است، معمولاً برای کمک به چسبیدن، یک انتهای قلمه ها را علامت گذاری یا برش می دهیم. قلمه هایی که به صورت وارونه گیر کرده باشند، ریشه ایجاد نمی کنند.

مخلوطی از ذغال سنگ نارس اسپاگنوم و شن و ماسه درشت (3 به 1) یا مخلوط مشابه برای ریشه زایی در بوته های برافراشته رضایت بخش است. قلمه ها همچنین می توانند در گلدان هایی به عمق 7.5 تا 8.5 سانتیمتر ریشه بزنند.

ریشه ها در صورت گرم نگه داشتن محیط – بین 21 تا 26 درجه سانتیگراد – در طی 4 تا 6 هفته شروع به رشد می کنند و ظرف 3 تا 4 ماه بعدی، یک یا چند برگ جدید از سطح محیط انتشار خارج می شوند. محیط تکثیر نباید مرطوب نگه داشته شود.

در غیر این صورت قلمه ها ممکن است به پوسیدگی نرم باکتریایی آلوده شوند. رشد ریشه و شاخساره در دماهای پایین با سرعت کمتری اتفاق می افتد. از دمای زیر 11 درجه سانتیگراد برای محیط تکثیر و قلمه زدن سانسوریای ابلق خودداری شود.

تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق به روش کاشت در گلدان

یکی از متداول ترین روش های تکثیر و قلمه زدن سانسوریای ابلق در منازل و آپارتمان ها و محیط های کار، کاشت سانسوریای ابلق در گلدان است.

گلدان مناسب برای گیاه سانسوریای ابلق باید فضایی بین 8 تا 15 سانتیمتر داشته باشد. قلمه ها همچنین می توانند در گلدان هایی به عمق 7.5 تا 8.5 سانتیمتر ریشه بزنند. در صورتی که رشد کامل گیاه سانسوریای ابلق اتفاق افتد، می تواند تعدادی از برگ های آن جدا شده و در گلدانی جدید با فضایی مناسب کاشه شود و مجددا رشد یابد.

در مورد تعداد بوته های سانسوریای ابلق در هر گلدان، محدودیت و تعداد خاصی وجود ندارد. بیشتر تولید کنندگان از مواد گیاهی کافی در هر گلدان با توجه به اندازه گلدان استفاده می کنند تا ظاهر متعادل به محصول نهایی بدهند. گیاهان باید قبل از فروش ریشه ها رشد کنند. معمولاً 3 تا 5 هفته کافی است.

بنابر مطالب فوق برای تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق در منازل، آپارتمان ها و محیط کار بهترین روش ها، روش های قلمه برگ و تقسیم بوته است. در زیر برای آشنایی و آگاهی بیشتر و دقیق تر شما، دستورالعمل دقیق این روش ها را نیز تشریح خواهیم کرد.

تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق با روش قلمه برگ

در این روش غیرجنسی برای تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق، در انواع پاکوتاه برگ ها را به قسمت هایی که طول هر کدام حدود 8 سانتیمتر است و در انواع بلند طول هر کدام 12 سانتیمتر، بریده و به طور عمودی در مخلوطی از تورب و ماسه پرلیت و یا ماسه خالص بکارید و در گلخانه گرم با دمای 18 درجه سانتیگراد قرار دهید.

بهتر است روی آن را با صفحه ای شیشه ای بپوشانید تا زودتر ریشه دار شود. بدین طریق پس از چند هفته، قلمه های سانسوریای ابلق ریشه دار شده و جوانه می زنند.

این طریقه تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق بسیار راحت است. اما اشکال این روش آن است که با این روش تکثیر، گیاهانی به دست خواهند آمد که حاشیه زرد رنگ ندارند.

زیرا جوانه از قسمت میانی سبز رنگ آن ها تشکیل می شود و قسمت زرد رنگ در تشکیل جوانه جدید نقشی نخواهد داشت. بنابراین قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق از این روش باعث می شود در گیاهان جدید ویژگی ابلق بودن دیگر وجود نداشته باشد.

تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق به روش تقسیم بوته

در بهار به هنگام تعویض گلدان گیاه سانسوریای ابلق می توانید این کار را به ترتیب زیر انجام دهید.

زمانی که طول برگ ها در سانسوریای ابلق پاکوتاه به 10 سانتیمتر و در انواع بلند به 13 سانتیمتر رسید، در اردیبهشت تا شهریور ماه می توانید گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نمایید.

گیاهی را که خارج نموده اید، با چاقو یا قیچی باغبانی از محل طوقه به چند قسمت تقسیم نمایید. هر دو تا سه گیاهچه را در یک گلدان با ترکیب خاکی مناسب بکارید.

مزیت این روش تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریای ابلق نسبت به سایر روش ها در این است برگ های جدید که دارای نوار و حاشیه زرد رنگ هستند. بدین معنی که صفت ابلقی و رنگ زرد بودن برگ های سانسوریا را حفظ می کنند.

سانسوریا ابلق، نگهداری سانسوریا ابلق، گیاه سانسوریا ابلق، تکثیر سانسوریای ابلق

فیلم آموزشی نحوه قلمه زدن گیاه سانسوریا

فروش اینترنتی گل سانسوریای ابلق درگلخانه ملک

گلخانه ملک یکی از فروشندگان حضوری و اینترنتی انواع گل و گیاهان آپارتمانی است. بهترین و سالم ترین گل های سانسوریای ابلق در انواع بلند و پاکوتاه نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند.

کیفیت بالای تمامی محصولات در کنار قیمت رقابتی، تنوع، پاسخ دهی سریع، ارسال فوری و ضمانت کالا گلخانه ملک را به رتبه یک در صنعت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.

خرید اینترنتی و تحویل 3 ساعته گیاه سانسوریای ابلق

علاوه بر انواع گل و گیاهان زینتی، طیف وسیعی از گلدان ها در جنس و رنگ های گوناگون، بذر گیاهان و انواع خاک ها نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند. تیم تحقیقاتی ما تمام تلاش خود را برای رفع نیازهای گوناگون مشتریان می کند. رضایت مشتری قبل از هر چیز برای ما در الویت است.

علاوه بر این، گلخانه ملک برای راحتی مشتریان امکان خرید اینترنتی را فراهم آورده است. تنها به کمک تلفن همراه هوشمند خود می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گلخانه ملک، اجناس مورد نیاز خود را انتخاب و درب منزل در هر کجای ایران که هستید دریافت کنید.

پرسش و پاسخ متداول درباره سانسوریا ابلق

سانسوریا ابلق چیست

در واقع سانسوریای ابلق یک گونه خاص از سانسوریا نیست، بلکه در انواع سانسوریا، سانسوریای ابلق نیز قابل مشاهده است. به عنوان مثال سانسوریای ابلق می تواند پاکوتاه و یا سانسوریای ابلق بلند باشد.

نور مناسب برای رشد سانسوریا ابلق چگونه است؟

میزان نور متوسط تا روشن به صورت غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای نگهداری و پرورش سانسوریا محسوب می شود. اما این گیاه به دلیل مقاومت بسیار بالای آن مانند سایر انواع گیاه سانسوریا با شرایط کم نور نیز سازگار خواهد بود.

خاک مناسب برای سانسوریای ابلق چیست؟

گیاه سانسوریای ابلق را می توانید در انواع خاک ها نگهداری و تکثیر کنید. زیرا همان طور که گفته شد سانسوریای ابلق گیاه مقاومی است. اما بهترین رشد گیاه سانسوریای ابلق را در خاک های شنی لومی می توانید تجربه کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
× مشاوره رایگان گل و گیاه