0
فروشگاه آنلاین گل و گیاه، خرید گیاه آپارتمانی، خرید درختچه آپارتمانی، خرید اینترنتی گل و گیاه، خرید گلدون، اجرای پروژه فضای سبز، محوطه سازی باغ و تالار، اجرای پروژه های دیوار سبز، اجرای روف گاردن، اجرای فضای سبز باغ و تالار و رستوران ، خرید اینترنتی بنجامین بلک

امروزه با گسترش و پیشرفت جوامع، سبک زندگی ها و انتخاب افراد تغییرات عمده ای داشته است. از جمله این تغییرات می توان به طراحی داخلی و خارجی فضا ، نحوه آراستن و تعریف زیبایی فضاها اشاره نمود. مطالعات روانشناسان و بررسی های انجام شده بین رشته ای طراحان فضاهای داخلی و خارجی و روانشناسی تاثیرات عمده ای بر رویکردهای زیبایی شماسی معماران و طراحان دارد. در واقع فعالان روانشناسی معماری به دنبال یافتن ترکیبات هر چه موثرتر بر روحیه و روح افراد دارد.

استفاده از عناصر مختلف زیبایی شناسی هر یک به اندازه و به جای خود، می تواند محیطی بسیار معمولی را به بنایی تاثیرگذار و شگرف تبدیل کند که نهایت تاثیر ممکن را روی افراد داشته باشد، ذهن آنها را باخود درگیر کرده و در نهایت گاهی حتی فرد تمایلی به ترک آن نداشته باشد. رسیدن به این چنین جایگاهی به عوامل مختلفی از جمله استفاده صحیح و موثر از گل و گیاهان در طراحی محیط مورد نظر بستگی نزدیکی دارد.

گیاهان چه نقشی در زندگی ما دارند؟

از آنجا که گیاهان نقش عمده ای در زندگی انسان ها دارند، و از سوی دیگر خواص آنها نشان می دهد که بخش اعظمی از نیازهای انسان ها توسط گیاهان تامین می گردد، می توانند در طراحی داخلی و خارجی فضا های انسانی بسیار پررنگ باشند. بر کسی پوشیده نیست که عمده ترین نقش گیاهان در زندگی انسان، بالابردن کیفیت زندگی است. در واقع در ساده ترین شکل، گیاهان با تامین اکسیژن در فضا به پاکسازی محیط کمک کرده و می توانند شرابط بهتری برای تنفس افراد ایجاد کنند.

محققان بر این باورند که استفاده از گیاهان در طراحی داخلی و خارجی فضا ها یعنی استفاده از حداقل امکانات در بهترین شرایط به طوریکه بتوان اثرات مخرب ناشی از زندگی شهرنشینی و مدرن را نیز کاهش داد. از آنجا که در زندگی مدرن شهرنشینی، عمده افراد در آپارتمان زندگی می کنند، کیفیت زندگی اغلب افراد به دلیل دوری از گیاهان و درختان و به طور کلی فضای سبز به میزان قابل توجهی کاهش داشته است. بنابراین لازم است به منظور متعادل ساختن و بالا بردن هر چه بیشتر کیفیت زندگی افراد، از روشهای مختلفی از جمله استفاده از گیاهان بهره گرفت.

یکی دیگر از مواردی که بر توجه و تمایل به استفاده از گیاهان در طراحی داخلی و خارجی فضا ی زندگی انسانها تاثیر به سزایی داشته است، قابلیت آنها در کاهش آلودگی هوا و جذب عناصر نامطلوب موجود از جمله سرب و مواد معلق می باشد. بنابراین در یک طراحی داخلی هوشمندانه، قطعا گل و گیاه یکی از عناصر اصلی موجود خواهد بود. رنگ عمده ی گیاهان به کار رفته در طراحی ها سبز است که ویژگی آرامش دهنده بودن و نشاط آوری دارد و به کارگیری آن درتناژهای مختلف نتایج شگرفی به دنبال دارد.

علاوه بر رنگ، شکل و ظاهر برگ گیاهان نیز بر نوع اثرگذاری آنها موثر است. استفاده از برگهای نوک تیز یا گرد هر کدام نقش خاص خود را در طراحی داخلی مناسب دارند. گیاهان بدون زاویه و گرد آرامش بیشتری ایجاد می کنند در حالیکه گیاهان نوک تیز برای ایجاد تضاد در طراحی و دکوراسیون داخلی نقش موثری ایفا می کنند.

یکی از تکنیک های بسیار موثر، جذاب و کاربردی در طراحی و ایجاد فضای سبز استفاده از دیوار سبز است. دیوار سبزه یا بعبارت دیگر دیوار زنده یا باغچه عمودی سطحی عمود بر یک سازه افقی است که بخشی یا تمام آن دارای پوشش گیاهی می باشد. این سطح عمودی عموما شامل واسط رشدی مانند خاک، بستر جایگزین، یا هیدروکالچر به همراه سیستم آبرسانی مجتمع و سیستم رساندن مواد مغذی.

دیوار سبز در واقع با نوع شناخته شده ی “نمای سبز” متفاوت است. در دیوار سبز، در واقع بستر رشد گیاه توسط وجه عمودی دیوار میزبان ساپورت می شود اما نمای سبز بستر رشد تنها در پایه، (کانتینر یا بعنوان یک بستر زمینی) است. نماهای سبز در واقع تنها می تواند از گیاهان رونده ای که وجه عمودی دیوار را بالا می روند میزبانی کند اما دیوار سبز می تواند میزبان انواع مختلفی از گیاهان باشد. دیوارسبز می تواند در فضای داخلی یا خارجی اجرا شود، چه به صورت ساخته های مجزای ایستاده و چه به دیوار های موجود در فضای مورد نظر و در نهایت در هر سایزی که مورد نظر طراح باشد.

در سال 1983 یک استاد معماری منظر دانشگاه ایلینویز ساختار و سیستم معماری با پوشش گیاهان دارویی را به ثبت رساند، این در حالی بود که نمونه اختراع وی به چیزی فراتر از نمونه های اولیه اجرا شده در حیاط خلوت منزل خود در اوربانا نرسید. در واقع اعتبار و محبوبیت دیوار سبز را اغلب به پاتریک بلانچ گیاه شناس فرانسوی متخصص در زمینه زیرسازی جتگل های استوایی منسوب می کنند. وی با وی با معمار ی به نام ادرین فاینسیلبر و مهندس پیتر رایس برای پیاده سازی اولین دیوار سبز بزرگ و موفق سرپوشیده یا Mur Vegetal در سال 1986 در Cité des Sciences et de l’Industrie در پاریس همکاری کرد و از آن زمان تاکنون در طراحی و اجرای تعداد قابل توجهی از این سبک داشته است.

در سال های اخیر، استفاده از دیوار سبز در طراحی فضاهای باز و بسته افزایش چشمگیری داشته است. برای مثال، یک بانک اطلاعاتی آنلاین که توسط greenroof.com ارائه شده است، گزارش می دهد که 80% از 61 پروژه ی عطیم دیوار سبز اجرا شده بعد از سال 2009 و 93% آن پس از سال 2007 اجرا شده اند. بسیاری از پروژه های دیوار سبز عظیم و قابل توجه در ساختمان موسسات و مکان های عمومی، فضای داخلی و خارجی، اجرا شده اند و توجهات گسترده ای را به خود جلب کرده اند. در سال 2015، گزارش شده است که بزرگترین دیوار سبز در مرکز همایش های بین المللی لس کابوس واقع شده که توسط معمار مکزیکی، فرناندو رومرو طراحی شده است.

کارکرد دیوار سبز

اغلب دیوار سبز در فضاهای شهری اجرا می شود تا در آنحا گیاهان بتوانند با اثر خود دمای محیط را کاهش دهند. دلیل اصلی تجمع گرما در شهرها، عایق بندی، جذب اشعه ی خورشید توسط معابر و ساختمان های موجود در شهرها، و ذخیره ی این گرما در مصالح ساختمانی و تابش مجدد متعاقب آن است. در حالیکه سطح گیاهان، در نتیجه تعرق، از 4-5 درجه سانتی گراد بالاتر از دمای محیط نمی رود و حتی گاهی اوقات سردتر هم می شود.

همچنین دیوار سبز می تواند وسیله ای برای بازمصرف آب باشد. گیاهان می توانند آب هایی که آلودگی جزئی دارند (مانند آب خاکستری یا همان فاضلاب خانگی) را تصفیه کنند. باکتریهای موجود عناصر آلی را تبدیل به عناصر معدنی می کنند تا برای مصرف گیاه مهیا شوند. دیوار سبز به خصوص برای شهرها مناسب است. زیرا امکان استفاده مناسب از سطح عمودی موجود در فضاهای شهری را فراهم می کنند. همچنین استفاده از دیوارهای سبز، در مناطق خشک مناسب است، زیرا آب در گردش بر روی یک دیوار عمودی کمتر از ببسترهای افقی تبخیر می شود.

دیوار سبز برای کشاورزی شهری، و زیبایی آن نیز بسیار مفید و کاربردی است. استفاده از این تکنیک در بسیاری از موارد برای فضای داخلی ساختمان صورت می گیرد تا بدین صورت از سندروم ساختمان بیمار جلوگیری کند. در کاربردهای داخلی و خارجی این روش نمیتوان از اصلاح کیفیت پایین هوا صرف نظر کرد چرا که در این بخش هم تاثیر بسزایی دارد.

دیوارهای سبز یک لایه اضافی از عایق فراهم می کنند که می تواند ساختمانها را از آب باران های شدید محافظت کند و منجر به مدیریت آب در طوفان های سنگین شده و توده حرارتی را فراهم می آورد. آنها همچنین به کاهش دمای ساختمان کمک می کنند زیرا پوشش گیاهی مقادیر زیادی از تابش خورشیدی را جذب می کند. این امر می تواند سبب کاهش تقاضای انرژی شده و هوا را از VOC (ترکیبات ارگانیک فرار) که توسط رنگها ، مبلمان و چسبهای آزاد شده، پاک کند. گاز خارج شدن از VOC می تواند باعث سردرد ، سوزش چشم و تحریک راه های هوایی و آلودگی هوای داخلی شود. همچنین دیوارهای سبز می توانند هوا را از رشد کپک در فضای داخلی ساختمان که می تواند باعث آسم و آلرژی شود ، پاکسازی کند. پوشش گیاهی در دیوارهای سبز می تواند در کاهش اثر جزیره گرما  (heat island effect) کمک کرده و تنوع زیستی شهری را نیز بهبود بخشد.

نمونه دیگری از کاربرد دیوار سبز طراحی داخلی و خارجی فضا , ایجاد عایق صوتی در مناطق شهری است که گیاهان از طریق جذب صوت، میزان آلودگی صوتی منتقل شده به فضاهای داخلی از بیرون و یا آلودگی صوتی فضاهای جانبی یک فضای داخلی را کاهش می دهد.

توماس پو، یک بیوشیمیست در انستیتو تکنولوژی آلمان، مدلی از دیوار سبز ابداع کرده است که در آن طیف گسترده ای از پوشش های گیاهی به کار رفته. در مطالعه ی وی، نتایج حاکی از آن است که دی اکسید نیتروژن و ذرات معلق توسط دیواره جذب می شود. در دره های شهری که هوای آلوده را به دام می اندازند، استفاده از این دیوار سبز ها می تواند هوای آلوده را جذب و تصفیه نماید.

گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز

گیاهان در دیوار سبز برای اینکه ظاهر خوبی داشته باشند بایستی به نزدیکی در کنار هم باشند. علاوه بر این باید گیاهان مناسب برای مکانهای مناسب انتخاب شوند زیرا گیاهان بیمار می توانند سایر گیاهان اطراف خود را نیز آلوده کنند. برای اینکه گیاهان دیوار سبز بتوانند در تمام سال رشد کنند، 95 درصد آنها باید از میان گیاهان همیشه سبز انتخاب شده باشند. گیاهان چند ساله بهترین انتخاب برای دیوارهای سبز فصلی هستند. نکته ی دیگری گه بایستی در هنگام انتخاب گیاهان دیوار سبز در نظر داشت، این است که حتما گیاهان منتخب توانایی حفط حتی در صورت بیماری و آفت را داشته باشند چرا که جایگزین کردن آنها بسیار هزینه بر خواهد بود.

 گیاهان خاصی وجود دارند که به بهترین وجه مناسب محیط های مختلف هستند. گیاهان مختلف از لحاظ سایه، خورشید، باد، و ترکیبی از آنها برای طول عمر بیشتر باید در نظر گرفته شوند. طول عمر گیاهان بایستی هنگام بررسی جهت دیوارهای سبز با طول عمر بالا باید در نظر گرفته شود. تعمیر و نگهداری منظم، محل مناسب و گیاهان مناسب برای حفظ دیوار زنده لازم است. هرس مرتب و به موقع گیاهان و برداشتن علفهای هرز، دیوار را سالم نگه می دارد و باید دقت داشت که شکاف ها پر شود.

و در آخر گلخانه ملک

چگونه می توان باغ یا تالاری زیبا داشت؟ با ما در گلخانه ملک همراه باشید و طراحی و اجرای فضای سبز خود را به ما بسپارید. ما با کمک مدرن ترین تکنیک های طراحی فضای سبز، از جمله طراحی و اجرای دیوار سبز با بهترین و مناسب ترین گیاهان مناسب فضای مورد نظر شما با طول عمر مطلوب و کلیه خدمات نگهداری فضای باغ یا تالار شما را همیشه زیبا و پر طراوت و زنده نگه می داریم.

مجموعه گلخانه ملک با تجربه سالیان متمادی خود در زمینه تولید، پرورش و اجرای گیاهان فضای سبز و گل آرایی پیشینه قدرتمندی در میان مشتریان دارد. این مجموعه در سطح شهر مشهد به خوشنامی و کیفیت مشهور است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X