0
روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، روش نگهداری گیاه قاشقی ماتیکی، نگهداری گیاه قاشقی لب ماتیکی

در این مقاله اطلاعات جذاب و کاملی در مورد گل قاشقی و روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی کسب خواهید کرد.

گل قاشقی یا همان پپرومیا (Peperomia)  به علت زیبایی، تصفیه هوا، نگهداری آسان و مقاومت بالا همواره نزد ایرانیان طرفداران بسیاری داشته است. سرعت رشد گل قاشقی آهسته است و معمولاً بیش از نیم متر قد نمی کشد. تکثیر آن نیز بسیار ساده است. این گل زیبا و مقاوم بومی هند و ونزوئلا است.

برگ های دایره ای و قاشق مانند گیاه قاشقی بارزترین ویژگی ظاهری این گیاه هستند که محکم، گوشتی، ضخیم و آبدار می باشند. برخی معتقدند که گل قاشقی شانس و اقبال را به همراه می آورد! به همین علت گزینه ی مناسبی جهت هدیه دادن است!

اگر دوست دارید در مورد روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی بیشتر بدانید حتما ادامه این مقاله را از دست ندهید.

روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، روش نگهداری گیاه قاشقی ماتیکی، نگهداری گیاه قاشقی لب ماتیکی

انواع گل قاشقی

گل قاشقی گونه های متنوعی دارد. برخی از مشهورترین گونه های گیاه قاشقی عبارتند از:

 • گل قاشقی لب ماتیکی (Peperomia red edge)
 • گل قاشقی ابلق (Peperomia obtusifolia)
 • گل قاشقی پروستراتا (Peperomia prostrata)
 • گل قاشقی روتوندیولیا (Peperomia rotundifolia)
 • گل قاشقی هنداونه ای (Watermelon Peperomia)
 • گل قاشقی موازی (Parallel Peperomia)
 • گل قاشقی کاپراتا (Peperomia caperata)
روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، روش نگهداری گیاه قاشقی ماتیکی، نگهداری گیاه قاشقی لب ماتیکی

همچنین مطالعه کنید روش نگهداری گیاه قاشقی

گل قاشقی لب ماتیکی

همانگونه که از نام آن پیداست، این گونه از قاشقی لبه هایی به رنگ صورتی یا قرمز رنگ دارد. مسلما دو رنگ بودن برگ های گل قاشقی لب ماتیکی تاثیر بسزایی در زیبایی آن دارد. چند نمونه گل قاشقی لب ماتیکی را با هم ببینیم و سپس به روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی می پردازیم.

روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، روش نگهداری گیاه قاشقی ماتیکی، نگهداری گیاه قاشقی لب ماتیکی
روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، روش نگهداری گیاه قاشقی ماتیکی، نگهداری گیاه قاشقی لب ماتیکی
روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، روش نگهداری گیاه قاشقی ماتیکی، نگهداری گیاه قاشقی لب ماتیکی

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری، کاشت و تکثیر گیاه قاشقی

روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی

 • نور: گل قاشقی لب ماتیکی به نور متوسط نیازمند است. با این حال سایه را نیز به خوبی تحمل می کند. در روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، همواره تذکر داده شده است که آن را در معرض نور مستقیم و سوزان خورشید قرار ندهید.

جالب است بدانید که گل قاشقی لب ماتیکی زیر لامپ های فلورسنت نیز به خوبی رشد می کند!

 • آبیاری: اهمیت آبیاری صحیح در روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی بر کسی پوشیده نیست. گل قاشقی به شدت از غوطه ور شدن در آب نفرت دارد. پس در آبیاری زیاده روی نکنید! البته گل قاشقی آب اضافی را در برگ های خود ذخیره می کند تا در مواقع لزوم از آن استفاده کند. به همین علت است که برگ های گیاه قاشقی محکم، ضخیم، گوشتی و آبدار هستند.

هرزمان که سطح خاک گل قاشقی نسبتا خشک شد می توانید به آن آب دهید. بهتر است از آب بدون املاح و تصفیه شده استفاده گردد. کمبود آب به ریزش برگ های گل قاشقی لب ماتیکی منجر می شود.

معمولا در فصل زمستان گل قاشقی هفته ای یک بار به آب نیاز پیدا می کند اما در فصل تابستان هر دو الی سه روز یک بار به آب نیازمند است.

 • دما: دمای مناسب در روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی بین 18 الی 24 درجه سانتی گراد است. با این حال گل قاشقی لب ماتیکی حداقل دمای 10 درجه سانتی گراد هم می تواند تحمل کند.

رطوبت: عموما در روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی توصیه می شود که باید گیاه را در معرض رطوبت بالا قرار دهید. درست است که انواع قاشقی رطوبت دوست هستند اما رطوبت عادی خانه نیز برای آن ها کفایت می کند.

با کمک غبار پاشی می توانید رطوبت مورد نیاز گل قاشقی لب ماتیکی را تأمین کنید. البته قرار دادن آن بر روی زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب نیز روش مناسبی است. به نحوی که کف گلدان مستقیماً با آب در تماس نباشد تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود. آب درون زیر گلدانی به مرور زمان تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز قاشقی لب ماتیکی را تأمین می کند.

 • کوددهی: در فصل رشد یعنی بهار و تابستان ماهی یک تا دو مرتبه به آن کود دهید. دقت کنید که غلظت کود را به یک دوم کاهش دهید.
 • تعویض گلدان: با توجه به سرعت رشد آهسته گل قاشقی، می توانید هر چند سال یک بار به تعویض گلدان آن اقدام کنید. معمولا ارتفاع گل قاشقی بین 20 الی 30 سانت است و کمتر به نیم متر می رسد.
 • خاک: حتما گل قاشقی لب ماتیکی را در خاک سبک و متخلخل بکارید. خاکی که آب اضافی را در خود نگه ندارد. در صورت باقی ماندن آب در خاک گل قاشقی لب ماتیکی، پوسیدگی ریشه اجتناب ناپذیر است.

در بهترین روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی آن را در خاک حاوی ماسه و شن می کارند. گلخانه ملک بهترین خاک سبک را با بالاترین درصد مواد مغذی مورد نیاز گل قاشقی مهیا کرده است. همین الان با کارشناسان گلخانه ملک تماس بگیرید تا درب منزل خاک مورد نیاز خود را دریافت کنید.

روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، روش نگهداری گیاه قاشقی ماتیکی، نگهداری گیاه قاشقی لب ماتیکی

آموزش قلمه زدن گیاه قاشقی

در این ویدئو می توانید نحوه قلمه زدن گیاه قاشقی را مشاهده کنید.

فروش گل قاشقی لب ماتیکی در گلخانه ملک

گلخانه ملک سال هاست که به تامین و فروش انواع گل و گیاهان آپارتمانی مشغول است.  توجه فراوان به کیفیت محصولات در کنار قیمت های رقابتی موجب شده که گلخانه ملک در عرصه گل و گیاه بسیار بدرخشد.

جمعی از مهندسین کشاورزی و گیاه شناسان زبده و خبره در گلخانه ملک گردهم آمده اند تا با استفاده از علم روز و تکنولوژی هزینه های تولید گیاهان آپارتمانی را به حداقل برسانند تا بتوان محصولات را با حداقل قیمت و قیمت های رقابتی عرضه کرد.

قابل ذکر است که انواع گل قاشقی از جمله گل قاشقی لب ماتیکی برای علاقه مندان به گل و گیاه در گلخانه ملک آماده عرضه است. گل قاشقی لب ماتیکی یکی از انواع پرفروش گل قاشقی است که طرفداران بسیاری دارد.

نگهداری گل قاشقی، خرید اینترنتی گل قاشقی

زیبایی ظاهری و لبه های قرمز رنگ قاشقی لب ماتیکی از یک سو، استقامت و دوام بالای این گل از سوی دیگر موجب شده که گل قاشقی لب ماتیکی یکی از پرفروش ترین انواع قاشقی در گلخانه ملک باشد.

اگر شما هم به دنبال گل قاشقی لب ماتیکی و سایر انواع این گل زیبا و مقاوم هستید، همین الان گوشی تلفن خود را بردارید و با کارشناسان گلخانه ملک تماس بگیرید. ما آماده ایم تا گل انتخابی شما را در کوتاهترین زمان ممکن درب منزل صحیح و سالم تحویل دهیم.

روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، روش نگهداری گیاه قاشقی ماتیکی، نگهداری گیاه قاشقی لب ماتیکی

پرسش و پاسخ متداول درباره نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی

نور مناسب برای گل قاشقی لب ماتیکی چقدر است؟

گل قاشقی لب ماتیکی به نور متوسط نیازمند است. با این حال سایه را نیز به خوبی تحمل می کند. در روش نگهداری گل قاشقی لب ماتیکی، همواره تذکر داده شده است که آن را در معرض نور مستقیم و سوزان خورشید قرار ندهید.

خاک مناسب گل قاشقی لب ماتیکی چیست؟

حتما گل قاشقی لب ماتیکی را در خاک سبک و متخلخل بکارید. خاکی که آب اضافی را در خود نگه ندارد. در صورت باقی ماندن آب در خاک گل قاشقی لب ماتیکی، پوسیدگی ریشه اجتناب ناپذیر است.

آبیاری مناسب برای گل قاشقی لب ماتیکی کدام است؟

گل قاشقی به شدت از غوطه ور شدن در آب نفرت دارد. پس در آبیاری زیاده روی نکنید! البته گل قاشقی آب اضافی را در برگ های خود ذخیره می کند تا در مواقع لزوم از آن استفاده کند. به همین علت است که برگ های گیاه قاشقی محکم، ضخیم، گوشتی و آبدار هستند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
× مشاوره رایگان گل و گیاه