0
اجرای دیوار سبز، اجرای گرین وال، قیمت دیوار سبز، انواع دیوار سبز، دیوار سبز در منزل

با شنیدن واژه دیوار سبز(Green Wall) چه مفهومی در ذهن شما زنده می شود؟ دیوار سبز تداعی گر چیست؟ ترکیب دیوار سبز در ذهن شنونده یا خواننده انرژی مثبت و حس و حال خوب ایجاد می کند. دیوار سبز چیست که حتی با شنیدن نامش نیز حال و هوای ما عوض می شود!؟

در این مقاله تلاش شده است تا نگاهی جامع و کامل به نحوه ساخت دیوار سبز، آرامش بصری ناشی از آن، انواع دیوار سبز، نگهداری از آن و انواع گیاهان مناسب برای کاشت در دیوار سبز و بسیاری موضوعات جالب دیگر داشته باشیم. این مقاله نقش بسزایی در شناخت تأثیرات دیوار سبز بر روح و روان ما دارد و هر خواننده ای را وسوسه می کند که این زیبایی وصف ناپذیر را به محیط زندگی و یا کار خود بیفزاید.

دیوار سبز آمیخته طبیعت و هنر و خلاقیت انسان است که پدیده ای زیبا و وصف ناپذیر را به وجود آورده است. هر انسان هنردوست و علاقه مند به طبیعت با دیدن دیوار سبز به وجد می آید.

دیوار سبز چیست؟

در ساده ترین تعریف، دیواری که بخشی یا تمام آن به وسیله پوشش گیاهی پوشانده شده باشد دیوار سبز یا گرین وال (green wall) نامیده می شود. دیواری پوشیده از گیاه که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند! این بار به جای آن که گل و گیاه به شکل افقی و بر روی زمین قرار گرفته باشند، بر روی دیوار با مهارت و دقت و خلاقانه چیده شده اند! در واقع باغ افقی به باغ عمودی تبدیل شده است!

دیوار سبز یکی از خلاقانه ترین اختراعات بشر است که نقش بسزایی در بهبود روح و روان انسان و آرامش ذهنی او دارد. نگهداری گل و گیاه به هر شکلی موجب انتقال حس انرژی مثبت به انسان می گردد، چه برسد که به شکلی نو و خلاقانه هم چیده شده باشد.

دیوار سبز بر اساس نیاز و شرایط می توانند در محیط باز یا بسته ساختمان قرار گیرند و زیبایی محیط را چند برابر کند. ابعاد دیوار سبز بر اساس محیط می تواند متغیر و گوناگون باشد.

حتماً تا به حال دیده اید که بر روی دیوارهای ساختمان های قدیمی گیاهی به شکل تصادفی رشد کرده و از دیوار بالا رفته است و در نهایت سطح دیوار را پوشانده است.

مهندسان و متخصصین با الهام از این موضوع، دیوار سبز را خلق کرده اند! این بار به عمد و با استفاده از علم روز مهندسی، گیاهان را به گونه ای پرورش می دهند که سطح دیوار را بپوشانند.

اجرای دیوار سبز، اجرای گرین وال، قیمت دیوار سبز، انواع دیوار سبز، دیوار سبز در منزل

نام های دیگر دیوار سبز

دیوار سبز با نام های دیگری نظیر گرین وال (green wall)، باغ عمودی، دیوار زیستی و دیوار زنده نیز شناخته می شود. همیشه گیاهان در باغ به صورت افقی و بر روی زمین رشد می کنند اما این بار گل و گیاهان به شکل عمودی پرورش یافته و باغ عمودی را پدید آورده اند! دیوار زیستی یا دیوار زنده هم که بر وجود چرخه حیات در دیوار سبز اشاره می کند.

نام دیوار سبز از ترجمه واژه انگلیسی آن یعنی green wall گرفته شده است. دیواری که سراسر سبز است! دیوار سبز با نام دیوار گیاهی و دیوار زندگی هم شناخته می شود. بدون شک تمامی اسامی دیوار سبز حس سرسبزی و طراوت را به خواننده و شنونده انتقال می دهند.

چرا دیوار سبز؟

ممکن است از خود بپرسید چرا وقتی که می شود گل و گیاه را بر روی زمین پرورش داد، به دیوار پناه ببریم! علاوه بر مسئله کمبود جا که ممکن است فضای کافی بر روی زمین نداشته باشیم، عوامل زیبایی شناختی بسیاری نیز تأثیرگذار است.

نمای باشکوه و دل نشینی که دیوار سبز ایجاد می کند کم از فضای سبز پارک و جنگل ندارد! در دنیای امروز که دغدغه ها و مشکلات اجازه حضور انسان در فضای سبز طبیعی را نمی دهد و زندگی آپارتمانی و شهری جای دل خوشی ها در طبیعت را گرفته، بدون شک سازه ای همچون دیوار سبز می تواند نقش بسزایی در بهبود روح و روان انسان داشته باشد.

آبشار مصنوعی یا فواره ی آب در فضای سبز پارک ها را به یاد آورید. تا چه میزان در بهبود حال شما اثر دارد؟ گل‌کاری های باغ و باغچه ی منزلتان چه قدر از استرس شما را می کاهد؟ گلدان های گلی که در منزل خود نگه می دارید حتی اگر محدود و تعداد اندکی هستند تا چه میزان بر روحیه شما تأثیر مطلوب دارند؟

تمامی موارد ذکر شده بدون شک آسیب های روحی ما را التیام می بخشند و روح و روان ما را صیقل می دهند، چه برسد به فضای طبیعی جنگل و کوه و دریا! به طور کل طبیعت چه به شکل طبیعی خود و چه به شکل مصنوعی و ساخته دست انسان تأثیر شگرفی بر اندیشه و روان ما دارد.

دیوار سبز نیز سازه ی باشکوه و دلربایی است که حس طبیعت و سرسبزی را به همراه خلاقیت و نوآوری تداعی می کند. دیوار سبز محصول اندیشه نوین انسان و ذهن نوآور اوست که زیبایی آن در وصف نمی گنجد.

اگر گرفتار زندگی شهری شده اید و فرصتی برای مراجعه به فضای سبز و طبیعت و باغ و دشت ندارید، بهتر نیست که از تکنولوژی روز دنیا و خلاقیت متخصصان بهره ببرید و با ساخت دیوار سبز در فضای خانه خود یا در فضای باز محیط کار و منزلتان، حس شادابی و نشاط را همراه خود و خانواده کنید؟

به دلیل تأثیر شگرفی که دیوار سبز بر روح و روان انسان دارد، امروزه بیش از پیش ساخت دیوار سبز رونق گرفته و متخصصان زیادی راه های گوناگون ساخت و نصب دیوار سبز را بررسی و اجرا می کنند.

تا جایی که انواع گوناگون دیوار سبز پدید آمده که هرکدام برای فضا و محیط خاصی مناسب هستند. در ادامه این مقاله انواع دیوار سبز بررسی می شوند.

دیوار سبز سراسر نشاط و زیبایی است در کنار خلاقیت و نوآوری! اگر از محیط کار خود خسته شده اید، بد نیست به رئیستان پیشنهاد دهید تا یکی از دیوار های محیط اداره را به دیوار سبز مزین کند!

اگر دوست دارید فضای سبز خانه تان بیشتر شود، می توانید دیواری هرچند کوچک را به دیوار سبز اختصاص دهید! به همین سادگی! حتماً لازم نیست که دیوار سبز در فضای باز و محیطی بزرگ اجرا شود، گاهی می توان دیواری کوچک را نیز با کمک این تکنیک دلربا و خاص کرد!

هرچند عموم مردم دیوار سبز را برای محیط های روباز می شناسند و می پسندند اما از منظر زیبایی شناختی دیوار سبز در محیط بسته نیز حرفه ای بسیاری برای گفتن دارد!

اجرای دیوار سبز، اجرای گرین وال، قیمت دیوار سبز، انواع دیوار سبز، دیوار سبز در منزل

دیوار سبز در محیط های سرپوشیده!

دیوار سبز فقط مختص محیط سرباز نیست! در محیط های سرپوشیده و منزل هم دیوار سبز زیبایی شگرفی می آفریند. دیوار سبز چه در محیط باز و چه در محیط سرپوشیده بسیار دل انگیز و شکوه آفرین است.

بهتر است دیوار سبز در محیطی وسیع اجرا شود اما ساخت آن در محیط کوچک منزل یا محیط کار نیز زیباست. البته اگر منزل شما بزرگ است که چه بهتر! می توانید به جای نگهداری از گلدان های گل در کنار منزل خود، با دیوار سبز منزل خود را زیباتر کنید.

عموماً مردم فکر می کنند که حتماً باید در محیط ویلا، باغ یا حیاط خود دیوار سبز را اجرا کنند اما بهتر است بدانید که دیوار سبز در هر محیطی چه سرپوشیده و چه باز ممکن است.

فقط شیوه ی اجرا متفاوت است که اگر به افراد متخصص نظیر کارشناسان گلخانه ملک سپرده شود، به سادگی قابل اجرا و نگهداری است. برای ساخت و نگهداری دیوار سبز حتماً از کارشناسان خبره کمک بگیرید تا بتوانید سالیان سال از زیبایی و شکوه آن بهره مند شوید.

برخی از گیاهان مناسب برای کاشت در دیوار سبز

گیاهان بسیاری برای کاشت و نگهداری در دیوار سبز ایده آل هستند. در این بخش برخی از معروف ترین آن ها را به شما معرفی می کنیم.

 • شفلرا: نگهداری از شفلرا آسان است و شاید همین امر موجب شده که به گیاهی مناسب برای کاشت در دیوار سبز تبدیل شود. البته شفلرا به نور کافی نیاز دارد پس اگر محیط داخلی دیوار سبز کم نور است، به درد این گیاه نمی خورد.
 • انواع ساکولنت: ساکولنت ها که اکثر شما با آن آشنایی دارید گیاهانی گوشتی و آبدار هستند. بارزترین ویژگی آن ها ذخیره آب در بافت تنه است که موجب می شود گیاه در برابر بی آبی تحمل بالایی داشته باشد و در مواقع کم آبی از آب ذخیره شده در بافت خود به مرور استفاده کند.

به همین جهت ساکولنت ها گیاهانی بادوام و مقاوم به حساب می آیند. ساکولنت جز گیاهان مناسب برای کاشت در دیوار سبز است زیرا در برابر کم آبی و دمای بسیار بالا یا پایین مقاوم هستند.

 • پپرومیا: گیاه زینتی پپرومیا با برگ های قلبی شکل برای کاشت در دیوار سبز گزینه ی ایده آلی است. پپرومیا نور کم و غیرمستقیم را می پسندد درنتیجه اگر دیوار سبز شما در محیطی کم نور است پپرومیا بهترین گزینه است.
 • ویرزیا: کاشت این گیاه در بالای دیوار سبز یا در کناره های آن جلوه ی شگفت انگیزی به دیوار سبز می دهد. یکی از بارزترین ویژگی های این گیاه مقاومت بالای آن نسبت به نور کم است پس برای کاشت در محیط های کم نور گزینه ی مناسبی است.
 • پاپیتال: گیاه رونده پاپیتال بسیار مقاوم است و سرعت رشد پایینی دارد. هر دو عامل پاپیتال را برای نگهداری و کاشت در دیوار سبز مناسب کرده است. برگ های سبز و قلبی شکل پاپیتال به شکل خزنده رشد کرده و سطح دیوار سبز را می پوشانند.
 • پتوس: بارزترین ویژگی پتوس مقاومت بسیار بالا و سازگاری آن با محیط های گوناگون است. همین ویژگی پتوس را برای کاشت در دیوار سبز به گزینه ی ایده آلی تبدیل کرده است. استقامت پتوس آن قدر بالاست که به تمام افرادی که زمان کافی برای مراقبت از گیاه را ندارند توصیه می شود. پتوس به شکل رونده و خزنده بر سطح دیوار سبز رشد می کند و به خوبی آن را می پوشاند.
 • بیلبرجیا: برگهای این گیاه به شکل عمودی و رو به بالا رشد می کنند در حالی که گل هایش به سمت پایین رشد می کنند. عموماً بیلبرجیا از قدیم در سبدهای آویزان کاشته می شد. امروزه نیز برای کاشت در دیوار سبز گزینه ی ایده آلی است. این گیاه مقاومت بالایی دربرابر سرما و درجه حرارت پایین دارد. همین امر آن را برای کاشت در دیوار سبزهایی که در فضای باز و خنک هستند مناسب کرده است.
 • دراسنا: گیاه جذاب دراسنا با برگ های محکم و مقاوم خود گیاهی مناسب برای کاشت در دیوار سبز است. برگ هایی محکم و لاغر به رنگ سبز دارد که عموما لبه های آن قرمز رنگ است. دراسنا تحمل بالایی نسبت به آب و هوای گرم بیرون خانه دارد و به همین جهت برای نگهداری در دیوار سبز مناسب است.
 • سرخس: سرخس گیاهی همیشه سبز است که برای کاشت در گلدان های آویز گزینه ی مناسبی است. البته سرخس به رطوبت بالا نیاز دارد و به همین جهت حتماً باید با روش های مه پاشی رطوبت کافی برای آن در دیوار سبز مهیا شود. گیاه سرخس در شمال کشور به صورت وحشی و به فراوانی رشد می کند.
 • هوستا: هوستا گیاهی با برگ های بسیار زیبا سبز رنگ و یا ابلق گزینه ی مناسبی برای کاشت در دیوار سبز است. این گیاه عمدتاً برای مرزبندی کردن در سواحل و باغ ها کاشته می شود. هوستا گیاهی سایه دوست است و در مقابل نور کم مقاومت بالایی دارد به همین جهت برای کاشت در دیوار سبز گزینه ای ایده آلی است. به طور کل نیاز نوری پایین، مقاومت و سرسختی این گیاه همگی هوستا را به گزینه ای ایده آلی برای نصب در دیوار سبز تبدیل کرده است.
 • شمشاد: شمشاد گیاهی همیشه سبز است و برای کاشت در دیوار سبز گزینه ی مناسبی است. شمشاد هم برای پرورش در محیط باز و هم محیط سرپوشیده مناسب است. زیبایی، استقامت و همیشه سبز بودن شمشاد آن را به گزینه ی ایده آلی برای کاشت در دیوار سبز تبدیل کرده است.
 • زیپلین: برگ های خوش رنگ و زیبای زیپلین زیبایی چشمگیری به دیوار سبز خواهند بخشید. زیپلین به سایه نیز مقاوم است پس اگر دیوار سبز شما در محیطی سایه است، از گیاه زیپلین استفاده کنید.
 • انواع کاکتوس: کاکتوس نوعی ساکولنت است که آب را در تنه خود نگه می دارد تا در مواقع خشکی و کم آبی از آن استفاده کند. مقاومت بسیار بالای کاکتوس زبان زد خاص و عام است. حتی افرادی که تجربه و مهارت کافی در نگهداری از گل و گیاه را ندارند نیز از استقامت بالای کاکتوس مطلع هستند. همین مقاومت موجب شده که کاکتوس گیاهی مناسب برای کاشت در دیوار سبز باشد، به خصوص دیوار سبزی که در محیط باز و با نور شدید است.
 • کروتون: اگر دیوار سبز شما در معرض نور کافی قرار دارد کروتون گیاه مناسبی برای کاشت در آن است. گیاه همیشه سبز کروتون تراکم بالایی دارد و شاخ و برگ فراوانی تولید می کند.
 • مارانتا: مارانتا برگ های بسیار زیبا و فریبنده ای دارد که می توانند زیبایی دیوار سبز را بی نهایت کنند. اگر دیوار سبز شما در مناطق سردسیر و خنک است، مارنتا گزینه ی مناسبی برای کاشت در آن دیوار است.
 • آگلونما: گیاه آگلونما نیز برای کاشت در دیوار سبز توصیه می شود. سرعت رشد پایین این گیاه موجب می شود که دیوار سبز شما مدام به هرس کردن نیاز نداشته باشد. همچنین به نور زیاد نیاز ندارد و برای کاشت در دیوار سبز داخلی و محیط سربسته کم نور نیز مناسب است.
 • یاسمن: رشد گیاه یاسمن بسیار زیاد است و نیاز به هرس دارد ولی از آن جایی که بسیار زیبا است، برای کاشت در دیوار سبز توصیه می شود. زیبایی یاسمن در اواخر زمستان و اوایل بهار هم زمان با رویش گل های آن چند برابر می شود. یاسمن گیاهی رونده است که رو به بالا رشد می کند.
 • اسکینانتوس: گیاه اسکینانتوس برای کاشت در سبدهای آویز و دیوار سبز گزینه ی خوبی هستند. می توانید اسکینانتوس را در دیوار سبزهای داخلی یا خارجی کاشته و از زیبایی آن لذت ببرید.

انتخاب گیاه مناسب برای کاشت در دیوار سبز به عوامل گوناگونی بستگی دارد. آب و هوا و رطوبت محیط در کنار بودجه شما می توانند در انتخاب گیاه مناسب تأثیر داشته باشند.

گلخانه ملک به عنوان یکی از برترین مجریان و طراحان دیوار سبز در کشور، به شما مشاوره می دهد تا بتوانید برترین گیاهان را با توجه به محیط، سلیقه و بودجه خود انتخاب کنید.

به طور مثال بهتر است از گیاهان مقاوم به گرما و خشکی برای دیوار سبز در محیط باز استفاده شود. همچنین گیاهان بومی که با محیط کاشت سازگار هستند بهترین گزینه برای دیوار سبز تلقی می شوند.

همچنین مطالعه کنید نحوه اجرای دیوار سبز

اجرای دیوار سبز، اجرای گرین وال، قیمت دیوار سبز، انواع دیوار سبز، دیوار سبز در منزل

مزایای دیوار سبز

 • زیبایی بصری: دیوار سبز بدون شک زیبایی محیط را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. در کل هرگونه سبزی و گل و گیاه در فضای خانه و محل کار زیبایی محیط را بیشتر می کند و چشم ها را خیره می کند. چه برسد که این فضای سبز ماهرانه و خلاقانه به شکل عمودی و بر روی دیوار نقش بگیرد!
 • ایجاد تنوع: دیوار سبز محیط زندگی شما را متنوع و دگرگون می کند. چشم های ما عادت دارد تا فضای سبز و باغ را بر روی زمین و به شکل افقی ببیند. حال چه احساسی به شما دست می دهد اگر باغی عمودی بر روی دیوار محیط زندگی خود ببینید؟ بی شک حال و هوای شما عوض شده و حس عمیق خلاقیت و نوآوری به شما منتقل می شود.
 • افزایش انرژی مثبت محیط: دیواری ساده از جنس سنگ و سیمان را در نظر بگیرید که به باغی بی بدیل تبدیل شده است! این دیوار سبز تا چه اندازه انرژی مثبت و حس خوب را به شما منتقل می کند؟
 • تصفیه آب و هوا: دیوار سبز در تصفیه هوا و کاهش آلودگی محیطی نقش مهمی را ایفا می کند.
 • استفاده بهینه از محیط و افزایش فضا: در محیط هایی که فضای کافی برای پرورش گیاهان بر روی زمین وجود ندارد، دیوار سبز بهترین جایگزین است. ممکن است در خانه یا محیط کار خود فضای کافی برای نگهداری گلدان های گل و گیاه نداشته باشید اما دیواری خالی وجود داشته باشد که برای ساخت دیوار سبز مناسب باشد.

حتی ممکن است در فضای باز ویلا، باغ، حیاط، رستوران یا هتل خود فضای کافی برای چمن آرایی و گل کاری نداشته باشید اما دیواری خالی و بدون استفاده باشد که بتوان با پوشش گیاهی آن را تبدیل به باغ عمودی و دیوار سبز کرد.

دیوار سبز به شما کمک می کند تا حداکثر استفاده را از فضا بکنید.

 • تنظیم دما: دیوار سبز همانند باغ و باغچه های افقی و زمینی نقش بسزایی در کاهش دما محیط و تعدیل هوا دارد، مخصوصاً در فصل های گرم سال و تابستان. البته دیوار سبز مانع انتقال دما از یک سمت دیوار به سمت دیگر نیز می شود.
 • عملکرد دیوار سبز به عنوان عایق صوتی: جالب است بدانید که دیوار سبز نوعی عایق صوتی محسوب می شود که مقاومت بالایی برای جلوگیری از نفوذ صدا دارد. دیوار سبز بر روی دیوارهای ساختمان موجب می شود که سرصدای کمتری از محیط بیرون به داخل خانه منتقل شود.
 • کاهش گازهای گلخانه ای
اجرای دیوار سبز، اجرای گرین وال، قیمت دیوار سبز، انواع دیوار سبز، دیوار سبز در منزل

دیوار سبز مناسب چه مکان هایی است؟

حتماً شما هم دیده اید که برخی از گیاهان رونده بر روی دیوارهای قدیمی ساختمان ها مخصوصاً دیوارهای سیمانی رشد کرده و بالا رفته اند و دیوار سبزی طبیعی را پدید آورده اند.

پس می توان با هدف گذاری صحیح دیوارهای قدیمی ساختمان ها را به دیوار سبز مزین کرد تا زیبایی محیط بیشتر شود و دیوارهای قدیمی شهر با پوشش گیاهی پوشیده شده و در واقع پنهان شوند.

دیوار سبز برای پوشاندن دیوارهای بزرگراه نیز بسیار مناسب است. همچنین در مراکز تفریحی نظیر رستوران، هتل، پارک، شهربازی، پاساژ و غیره نیز دیوار سبز گزینه ی جذابی برای اجرا است.

فضای داخلی خانه و محیط های کاری و اداری و لابی ساختمان ها نیز برای ساخت دیوار سبز بسیار مناسب هستند.

اجرای دیوار سبز، اجرای گرین وال، قیمت دیوار سبز، انواع دیوار سبز، دیوار سبز در منزل

جداسازی فضا با کمک دیوار سبز

اگر در منزل یا محیط کار خود نیاز به جداسازی محیط دارید، دیوار سبز بهترین گزینه است. شما می توانید به جای استفاده از انواع پارتیشن ها یا دیوارکشی از دیوار سبز استفاده کنید. دیوار سبز علاوه بر اینکه فضا را برای شما جدا می کند و هدف شما را پیاده سازی می کند، عایق خوبی برای صدا نیز است.

مهم تر از این، دیوار سبز زیبایی محیط را نیز افزایش داده و موجب تنوع در محیط می شود. اگر شما هم فردی هستید که به خلاقیت احترام گذاشته و همواره دنبال ایده های نو و خلاقانه هستید، دیوار سبز را فراموش نکنید!

انواع دیوار سبز

1. دیوار سبز هیدروپونیک: دیوار سبز هیدروپونیک به روز ترین نوع دیوار سبز است و به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. مهم ترین ویژگی های آن عبارتند از:

گیاه نیاز به خاک ندارد! بارزترین ویژگی این نوع از دیوار سبز عدم وجود خاک است! در واقع املاح و ویتامین ها و هرآن چه که گیاه به آن نیاز دارد از طریق آب برای گیاه فراهم می شود.

امکان کاشت گیاهان متنوع تری در این نوع از دیوار سبز

ضخامت کمتر این نوع از دیوار به نسبت سایر گونه های دیوار سبز موجب زیبایی بیشتر آن شده است. در واقع به علت عدم وجود خاک ضخامت دیوار کمتر شده است.

تغذیه گیاهان به شکل یکنواخت است و به همین دلیل گیاهان کاشته شده در دیوار سبز هیدروپونیک همیشه سرحال و شاداب هستند.

گیاهان در بستری شبیه به نمد کاشته می شوند.

دیوار سبز هیدروپونیک به سیستم آبیاری کاملاً هوشمند نیاز دارد.

2. دیوار سبز مدولار: در این گونه از دیوار سبز فلاورباکس هایی عموماً از جنس گالوانیزه به شکل منظم و با فاصله ای معین از هم بر روی دیوار نصب شده اند. در این گونه از دیوار سبز حتماً باید گیاهانی با سرعت رشد و مقاومت یکسان کاشته شوند.

برای اجرای دیوار سبز مدولار ابتدا شبکه ای از پروفیل آهنی بر روی دیوار نصب شده و فلاور باکس ها بر روی آن قرار می گیرند. معمولاً درون این فلاور باکس ها انبوهی از گل و گیاه کاشته می شود به گونه ای که بدنه باکس ها دیده نشده و فقط سبزی گیاهان به چشم می خورد.

3. دیوار سبز کابلی و سیمی: برای ساخت دیوار سبز کابلی بر روی دیوار کابل هایی کشیده می شود و گیاه بر این کابل ها تکیه داده و رشد می کند. در واقع کابل ها وزن گیاه را به خوبی تحمل می کند. این نوع از دیوار سبز برای گیاهانی مناسب است که وزن بالایی دارند و به سرعت رشد می کنند. در دیوار سبز کابلی توپی هایی فولادی تعبیه شده است که کابل ها از درون آن ها عبور می کنند.

گیاهانی که به آبیاری کمی نیاز دارند بهترین گزینه برای کاشت در دیوار سبز کابلی هستند. همچنین بهتر است گیاهانی انتخاب شوند که ریشه کوچکی دارند زیرا عمق کاشت در دیوار سبز کابلی کم است.

اجرای دیوار سبز، اجرای گرین وال، قیمت دیوار سبز، انواع دیوار سبز، دیوار سبز در منزل

نگهداری از دیوار سبز

توجه کنید که چندین نکته مهم در نگهداری دیوار سبز باید رعایت گردند:

 • نور کافی برای گیاه تأمین شود. البته نوع گیاه کاشته شده در میزان نور مورد نیاز تأثیر مستقیم دارد. بهتر است گیاهانی که نیاز نوری مشابه به هم دارند در کنار هم کاشته شوند.
 • سیستم آبیاری هوشمند باید به گونه ای تعبیه شود که نیاز آب گیاه را به طور کامل برآورده کند. معمولاً دیوار سبزهایی که در فضای باز هستند از شیوه آبیاری قطره ای بهره می برند. کارشناسان گلخانه ملک به عنوان برترین مجری دیوار سبز آماده اند تا بهترین سیستم آبیاری هوشمند را برای دیوار سبز منزل یا محل کار شما پیاده سازی کنند.
 •  بهتر است گیاهانی در دیوار سبز کاشته شوند که نیازهایشان شبیه به هم بوده و در یک راستا باشد. مسلماً کاشت گیاهی که آب بسیار زیاد نیازمند است در کنار گیاهی که آب دوست نیست، منطقی نمی باشد. نگران نباشید مهندسان گلخانه ملک به عنوان یکی از مجریان برتر دیوار سبز در ایران آگاهی و شناخت کافی نسبت به انواع گیاهان مناسب برای کاشت در دیوار سبز دارند و می توانند شما را راهنمایی کنند. کافی است تلفن خود را بردارید و با آن ها تماس بگیرید.
 • با کمک سم پاشی به موقع از رشد آفات و حشرات بر روی دیوار سبز جلوگیری کنید.

حتماً اجرا و ساخت دیوار سبز را به گروه های متخصصی بسپارید که بعداً نیز در پروسه نگهداری از آن همراه شما باشند. گلخانه ملک با سال های تجربه و تخصص در زمینه اجرای اصولی و ساخت انواع دیوار سبز بر طبق محیط آماده است تا بعد از ساخت آن نیز در پروسه نگهداری به کمک شما بیاید.

برخی فکر می‌کنند که با ساخت دیوار سبز، پروژه تمام شده است! خیر! بلکه تازه اول راه هستیم! به طور مثال سیستم آبیاری قطره ای هوشمند به طور مداوم باید چک شود تا میزان آبیاری با توجه به فصل و دمای محیط به شکل درست کم و زیاد شود. گیاهان دیوار سبز نیاز به هرس و نگهداری اصولی دارند. تغذیه و کود دهی گیاهان با توجه به محیط و بستر کشت آن ها متغیر است.

به طور کل عوامل بسیار زیادی هستند که بعد از کاشت و ساخت دیوار سبز نیز باید مورد توجه و بررسی قرار گیرند. متخصصین و کارشناسان گلخانه ملک آماده هستند تا در تک تک مراحل ساخت و نگهداری این سازه در کنار شما باشند. اگر هرگونه سؤالی در مورد شیوه های ساخت و نگهداری دیوار سبز دارید همین حالا با کارشناسان گلخانه ملک تماس بگیرید.

اجرای دیوار سبز، اجرای گرین وال، قیمت دیوار سبز، انواع دیوار سبز، دیوار سبز در منزل

قیمت دیوار سبز

قیمت دیوار سبز به عوامل گوناگون زیر بستگی دارد:

 • نوع گیاه کاشته شده در دیوار سبز: مسلماً برخی از گیاهان ارزان تر هستند و برخی نیز گران! انتخاب گیاه مناسب برای کاشت در دیوار سبز به عوامل گوناگونی نظیر دما و رطوبت محیط نگهداری ارتباط دارد. گاهی با توجه به محیط کشت مجبوریم از گیاهی گران قیمت در سازه دیوار سبز استفاده کنیم. در حالی که در بسیای از موارد گیاهان ارزان قیمت نیز جوابگوی کار ما هستند و می توان قیمت تمام شده دیوار سبز را کاهش داد.
 • سیستم آبیاری گیاهان در دیوار سبز: مسلماً بخش زیادی از هزینه مربوط به سیستم هوشمند آبیاری دیوار است که بتواند به شکل قطره ای و متناسب با تاریخ و زمان روز آن را آبیاری نماید تا کوچکترین خدشه ای به روند رشد گیاه وارد نشود.
 • نوع خاک: ممکن است گیاه شما اصلاً در خاک کاشته نشود! مسلماً هزینه ی اجرای دیوار سبز هیدروپونیک که بدون خاک است با سایر شیوه ها مثل مدولار که گیاه در بستر خاک قرار گرفته متفاوت است.
 • سایز دیوار سبز و ابعاد بنا: ممکن است بخواهید دیوار کوچکی در منزل خود را با دیوار سبز مزین کنید یا تصمیم داشته باشید دیوار بزرگی از نمای ساختمان خود را از بیرون به دیوار سبز آراسته کنید. مسلماً ابعاد کار نقش مستقیمی در میزان مصرف مواد و در نتیجه قیمت دیوار سبز دارد.
 • ساخت دیوار سبز در محیط باز یا سرپوشیده
 • جنس سازه
 • نورپردازی دیوار: امروزه عموم دیوارهای سبز با نورپردازی مزین می شوند، چه در محیط باز و چه در محیط بسته. گلخانه ملک مجری برتر پیاده سازی انواع روش های نوین نورپردازی در دیوار سبز با توجه به بودجه شما است.
 • طبیعی یا مصنوعی بودن گیاه کاشته شده: برخی افراد در دیوار سبز گیاه مصنوعی می‌کارند که در ادامه این بخش در مورد آن توضیحی داده شده است. قیمت گیاه مصنوعی کم از قیمت گیاه طبیعی ندارد ولی در عوض گل مصنوعی هزینه ی نگهداری ندارد. هرچند پس از چند سال که در معرض آفتاب باشد کیفیت خود را از دست داده و باید تعویض شود.
 • گلخانه ملک به عنوان برترین طراح و مجری دیوار سبز در کشور آماده است تا با توجه به بودجه و سرمایه شما دیوار سبزتان را بسازد. انواع گیاهان، سازه و شیوه نورپردازی همگی با توجه به محیط و بودجه شما مخصوص شما طراحی و آنالیز می شوند. اگر بودجه شما اندک است نگران نباشید، گلخانه ملک برای شما راه حلی پیدا می کند!

برای استعلام قیمت دیوار سبز مد نظرتان می توانید با شماره تلفن 9530-014-0912 تماس حاصل فرمایید.

دیوار سبز با گیاهان مصنوعی!

شاید شما هم دیوار سبزی را دیده باشید که تماماً با گل و گیاهان مصنوعی پوشش داده شده باشد. بهتر است چنین سازه ای دیوار سبز نامیده نشود! دیوار سبز واقعی از کنار هم قرار گرفتن مقادیر زیادی گل و گیاه طبیعی ساخته می شود نه مصنوعی!

تنها حسن و برتری دیوار سبز مصنوعی عدم نیاز به آبیاری و مراقبت از گیاهان است که البته گل و گیاهان مصنوعی نیز به مرور بر اثر گرما، دمای محیط و آفتاب تغییر شکل می دهند و آسیب می بینند و باید پس از چند سال تعویض شوند.

نورپزدازی دیوار سبز!

برخی از طراحان و مهندسان با کمک نورپردازی، زیبایی بسیاری به دیوار سبز می بخشند. علاوه بر زیبایی، نورپردازی به تأمین نور مورد نیاز گیاهان نیز کمک می کند، به خصوص در محیط های کم نور که نور کافی برای نگهداری از دیوار سبز وجود ندارد و محیط های سربسته.

گلخانه ملک بهترین شیوه های نورپردازی را با توجه به محیط شما پیاده و اجرا می کند پس نگران آن نباشید! ما از ابتدا تا انتها همراه شما هستیم.

خلاقیت بی داد می کند!

دیوار سبز اوج خلاقیت و نوآوری بشر است! بی شک اولین نفری که ایده دیوار سبز را پیاده کرد فردی به شدت خلاق بوده است! تبدیل باغ و باغچه افقی و زمینی به دیواری عمودی ایده ای استثنایی است که می تواند با اندکی هزینه از فضا حداکثر استفاده را کرده و زیبایی محیط را چند برابر کرد.

روز به روز نیز شیوه های نوین تری برای ساخت و نگهداری گیاهان در دیوار سبز تعبیه می شود تا مصرف انرژی در این سازه به حداقل رسیده و هزینه های نگهداری آن کاهش یابد. گلخانه ملک یکی از مجریان خلاق دیوار سبز است که خیال شما را از ساخت و نگهداری دیوار سبز راحت می کند.

گلخانه ملک مجری برتر دیوار سبز در کشور

گلخانه ملک سال هاست که به فروش انواع و اقسام گل و گیاهان اپارتمانی مشغول است و در کنار آن به ساخت فضای سبز، روف گاردن و دیوار سبز نیز علاقه مند است. برترین کشاورزان، مهندسان، گیاه شناسان و متخصصین در گلخانه ملک گرد هم آمده اند تا انواع و اقسام دیوار سبز را با مهارت و تخصص بسازند و تقدیم نگاه زیبای مشتریان کنند.

گلخانه ملک نقش بسزایی در زیبا نمودن محیط خانه و کاشانه شما دارد چه از طریق فروش مستقیم گل و گیاهان آپارتمانی و چه از طریق اجرا و ساخت انواع سازه های طبیعی نظیر روف گاردن و دیوار سبز!

گلخانه ملک عوامل گوناگونی را در طراحی و ساخت دیوار سبز مدنظر می گیرد و طرحی خلاقانه با توجه به محیط برای هر فرد و هر سازه ارائه می دهد. گاهی با توجه به محیط و سرمایه شما دیوار سبز هیدروپونیک بهترین گزینه است. در حالی که ممکن است گاهی اوقات دیوار سبز مدولار به صرفه باشد.

آب و هوای محیط، میزان رطوبت و نور و همچنین بودجه شما همگی تعیین می کنند که چه نوع دیوار سبزی مناسب محیط شماست. طراحان و مهندسان گلخانه ملک این اطمینان را به شما می دهند که بهترین گزینه را با حداقل قیمت اجرا کرده و در تمام مراحل نگهداری همراه شما باشند.

طراحی بی نظیر و خلاقانه دیوار سبز و استفاده بهینه از فضا و انرژی هنر گلخانه ملک است. ما می دانیم چگونه مصرف انرژی را به حداقل برسانیم و چگونه با توجه به سرمایه شما کاری بی نظیر و بی مانند را بسازیم.

پرسش و پاسخ متداول درباره دیوار سبز

انواع دیوار سبز کدام هستند؟

دیوار سبز هیدروپونیک، دیوار سبز مدولار و دیوار سبز کابلی و سیمی از انواع دیوار سبز می باشند.

قیمت دیوار سبز چقدر است؟

قیمت دیوار سبز وابسته به نوع گیاه، سیستم آبیاری، سایز دیوار و جنس سازه می تواند بین 10 تا 50 میلیون تومان متفاوت باشد.

مزایای دیوار سبز چیست؟

زیبایی بصری، ایجاد تنوع، افزایش انرژی مثبت محیط، تصفیه هوا، تنظیم دما و کاهش گازهای گلخانه ای در محیط از جمه مزایای عمده دیوار سبز می باشد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X