0
فروشگاه آنلاین گل و گیاه، خرید گیاه آپارتمانی، خرید درختچه آپارتمانی، خرید اینترنتی گل و گیاه، خرید گلدون، اجرای پروژه فضای سبز، محوطه سازی باغ و تالار، اجرای پروژه های دیوار سبز، اجرای روف گاردن، اجرای فضای سبز باغ و تالار و رستوران ، خرید اینترنتی بنجامین بلک

نحوه اجرای ديوار سبز چگونه است؟

ديوارسبز يا «ديوار گل و گياه» يا «ديوارهاي زنده» يا «باغ‌هاي عمودي» در سال‌هاي اخير بسيار پرطرفدار شده با رشد چشمگيري در ميان مردم روبرو شده است. آوردن طبيعت زنده به محيط‌هاي شهري نه تنها چهره شهرها و خانه‌هاي ما را زيباتر مي‌كند، بلكه منافع بسيار زياد ديگري هم دارد.
چه در داخل خانه، چه در خارج خانه، مي‌توان يك ديوار سبز ساخت و شرايط در هرجايي بسته به نحوه اجراي ديوار سبز مي‌تواند مهيا باشد. اما ديوار سبز دقيقا چيست؟ از چه ساخته شده است؟ ديوار سبز چگونه ساخته مي‌شود؟ نحوره اجراي ديوار سبز چگونه است؟ و چه تفاوتي ميان انواع مختلف ديوار سبز وجود دارد؟
در اينجا به اين سوالات پاسخ داده‌ايم:

  • تعريف ديوار سبز
  • كاركرد و منافع ديوار سبز چيست؟
  • چند نوع ديوار سبز وجود دارد؟
  • گياهان در ديوار سبز چگونه رشد مي‌كنند؟
  • نگهداري از ديوار سبز چگونه است؟
  • چطور ديوار سبز بسازيم و نحوه اجراي ديوار سبز چگونه است؟

تعریف ديوار سبز


ديوار سبز به گل و گياهاني گفته مي‌شود كه بر روي يك سطح عمودي مثل يك ديوار رشد مي‌كنند.
ديوارهاي سبز، در حقيقت ساختارهايي عمودي هستند كه بر روي آنها انواع مختلفي از گل و گياهان رشد داده مي‌شود يا گل و گياهان به آنجا متصل مي‌شوند. گل و گياهان معمولا در محيط رشد معتدلي در خاك، سنگ يا آب كاشته مي‌شوند. از آنجايي كه اين گياهان در ديوارها زندگي مي‌كنند، بايد ديوارها را با سيستم زهكشي ساخت. يعني به نحوي كه آب در آنجا نماند و بتواند خارج شود تا ريشه گل و گياهان نپوسد.
ديوارهاي سبز انواع مختلفي دارند؛ يك نوع از آنها، نماي خارجي (facade) است كه غالبا بر روي ديوار بيروني يك ساختمان قرار دارد و از نماي بيروني ساختمان به عنوان حامي ساختاري استفاده مي‌كند. در ديوارهاي سبز، محيط كشت و رشد، بر روي سطح ديوار يا درون ديوار است، يعني جايي كه گل و گياهان بتوانند ريشه بدوانند. همچنين، زمان زيادي طول مي‌كشد كه گل و گياهان نماي خارجي ساختمان رشد كند و همه ديوار و نماي خارجي را دربربگيرد.
ديوارهاي سبز اسمارت و فعال، غالبا شبيه ديوارهاي سبز معمولي به نظر مي‌رسند اما به خاطر استفاده از هوش مصنوعي و تكنولوژي در آنها، اهداف بيشتري را ارائه مي‌دهند. ويژگي‌هاي يك ديوار سبز اسمارت مي‌تواند به صورت خودكار عمل كند و كنترل شود و در اين صورت، تاثيراتش افزايش پيدا كند.
علاوه بر فوايد بصري و زيبايي‌هاي چشم‌نواز ديوارهاي سبز، با وجود پيشرفت تكنولوژي و هوش مصنوعي، اين ديوارها مي‌توانند به صورت هوشمندانه و فعال باعث پاكيزگي هوا و تصويه آن و تنظيم رطوبت شوند.


كاركردها و فوايد ديوارهای سبز

داشتن ديوارهاي سبز در يك محيط، فوايد بيشمار و زيادي دارد. اول از همه، زيبايي‌هاي بصري و چشم‌نواز ديوار سبز است. جنگلي انبوه از گل و گياهان سرسبز كه در مقابل شما ايستاده است. اين منظره چشمگير مي‌تواند تاثيرات بسيار زيادي در زيباتر شدن محيط، دكوراسيون و فضاي شهري شود كه از سنگ‌ها و آجر و سيمان ساخته شده است. همچنين ديوار سبز، گزينه بسيار مناسبي براي كشاورزي و باغباني شهري و دكوراسيون داخلي محسوب مي‌شود.

فوائد ديوار سبز برای انسان‌ها

وجود ديوارهاي سبز باعث ايجاد شادي و افزايش خلاقيت انسان مي‌شود. چراكه اين ديوارها همان تاثيري را روي شما مي‌گذارند كه طبيعت روي شما مي‌گذارد. تحقيقات زيادي صورت گرفته كه نشان مي‌دهد چرخيدن در فضاي سبز و طبيعي باعث افزايش هوش، حافظه، خلاقيت و در نهايت افزايش شادي به دليل افزايش هورمون سروتونين مي‌شود. به همين دليل افرادي كه در خانه‌هايشان گل و گياهان زيادي دارند، افراد خوش‌خلق‌تر و مهربان‌تري هستند نسبت به ديگراني كه بدون گل و گياهان زندگي مي‌كنند. اين دقيقا مهم‌ترين نقش و تاثير گل و گياهان در زندگي انسان‌هاست. وجود گل و گياهان همچنين باعث افزايش خوشبيني، آرامش و اميد به زندگي در انسان مي‌شود. حالا تصور كنيد كه به جاي دو سه عدد گل و گلدان، شما با حجم بزرگي از گل و گياه روبرو هستيد كه بر روي ديوار روييده است. چيزي كه مي‌توان حتي آن را جنگل ايستاده ناميد. تاثيري كه اين سرسبزي طبيعي بر زندگي انساني مي‌گذارد بسيار بسيار شديدتر از تاثير چند عدد گل و گلدان است.
مطالعات نشان داده است كه طبيعت مي‌تواند رفتارهاي منفي انسان‌ها مثل پرخاشگري را از آنها دور كند و باعث كاهش احساسات منفي مانند اضطراب شود. همه اينها واكنش‌هاي طبيعي بدن و مغز ما نسبت به محيط اطرافمان است. اگر در فضاي سرد و خشن شهري قرار بگيرد، استرس و اضطراب از خود نشان مي‌دهد و اگر در فضاي طبيعت بماند، آرامش و سبكي و خوشبيني از خود نشان مي‌دهد.
با درك بهتر موضوع آلودگي هوا و كيفيت هوا، تاثير و نقش گل و گياهان بر روي كيفيت هوا نيز بهتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. تاثير گياهان بر پاكسازي هوا از طريق ميكروب‌هايي است كه در ريشه گياهان قرار دارند و مي‌توانند مواد شيميايي و آلاينده‌ها را نيز مانند مواد مغذي و عناصر، جذب كنند. به علاوه‌ي تاثيرات مستقيم گياهان روي سلامت و بهداشت، تاثير بهبود كيفيت هوا و پاكيزگي آن، بر افزايش هوش و حافظه انسان ثابت شده است.
با اين حال، همه انواع ديوارهاي سبز به يك اندازه باعث تميزي و بهبود كيفيت هوا نمي‌شوند. ديوارهاي سبز هوشمند (اسمارت) و فعال هستند كه به طرز چشمگيري در تصقيه هوا نقش دارند و اساسا آن گياهان، ديوار و تكنولوژي آنها همگي براي همين منظور طراحي شده است.

خصوصيات ديوار سبز

ديوارهاي سبز بيرون از خانه مثل نماي ساختمان، علاوه بر زيبايي به منظور حفظ انرژي ساخته مي‌شوند؛ چراكه پوشش گياهي روي ديواره ساختمان، باعث كاهش دماي ساختمان در زماني مي‌شود كه در زير نور خورشيد قرار دارد. اين پوشش گياهي همچنين در زمستان نيز مانع از خروج گرماي ساختمان به بيرون مي‌شود.
به علاوه، فرايند تعريق گياهان مي‌تواند دماي داخل خانه را نيز اندكي كاهش دهد و بنابراين مي‌تواند به عنوان يك راه حل مقرن به صرفه براي حفظ انرژي و مصرف كمتر آن برا يخنك نگه داشتن فضاي داخلي خانه درنظر گرفته شود. گرچه ميزان قابل توجه گل و گياه در خانه همچنين مي‌تواند سطح سروصدا را نيز كاهش دهد.

انواع ديوار سبز

به طور كلي همانطور كه گفته شد، انواع مختلفي از ديوار سبز و نحوه اجراي ديوار سبز وجود دارد. انواع ديوار سبز بستگي به فضاي بيرون يا درون خانه، اندازه و مدل دارد.
همچنين، طراحي و اجراي ديوار سبز به طور دائم در حال تغيير است و براي انواع مقاصد و اهداف، صورت مي‌گيرد.

بيرون يا درون خانه

ديوارهاي سبز درون و بيرون از خانه، با اهداف مختلفي ساخته مي‌شوند و محيط‌هاي آنها با يكديگر متفاوت است. ديوارهاي سبز مي‌توانند از مواد مختلف و از گياهان مختلفي ساخته شوند و اين بستگي به شرايط محيطي دارد.
ديوارهاي سبز بيرون از خانه، در وهله اول، نماي بصري زيبايي دارند. اگرچه مي‌توانند باعث كاهش هزينه‌ها هم بشوند؛ به اين صورت كه دماي كلي ساختمان را كاهش دهند، آب باران را ذخيره كنند يا باعث عايق‌بندي ساختمان شوند. با اين حال، معمولا ديوارهاي سبز بيرون از ساختمان‌ها براي افزايش سرسبزي خيابان‌ها و شهرها و زيبايي خانه‌ها و ساختمان‌ها ساخته مي‌شود. چگونگي ساخت و نحوه اجراي ديوار سبز در فضاي بيرون، بسيار به آب‌و هواي آن منطقه و محيط اطراف آن بستگي دارد كه گاهي ممكن است باعث آسيب به ساختمان وارد كند يا حتي خودِ ديوار سبز آسيب ببيند. به عنوان مثال بسيار مهم است كه ديوار سبز در چه شهري با چه رطوبتي، چه ميانگين دمايي ساخته مي‌شود و در جايي كه قرار مي‌گيرد، محيط اطراف مثل ساختمان‌هاي ديگر، اجازه وزش باد، يا تابيدن نور خورشيد را به ديوار مي‌دهند يا نه؟ همه اينها سوالات مهمي هستند كه نحوه اجراي ديوار سبز را متفاوت مي‌كند.
ديوارهاي سبز داخل خانه و ساختمان، محدوديت‌هاي بيشتري دارند، خصوصا به لحاظ اندازه كه آنها بايد كاملا متناسب با محيط باشند. در هر صورت به خاطر وجود همين محدوديت‌ها، نگهداري از ديوارهاي سبز داخل ساختماني آسان‌تر است.
از ديوارهاي سبز هوشمند و فعال فقط در داخل ساختمان‌ها استفاده مي‌شود، چراكه قدرت پاكيزه‌كنندگي هواي آنها آنقدر زياد نيست كه بتواند واي بيرون را تميز و تصفيه كند. اما يك ديوار سبز در داخل خانه به راحتي مي‌تواند فضاي اتاق‌ها و هواي داخل خانه را پاك كند. علاوه بر اين، معمولا گياهاني كه براي ساخت ديوار سبز مورد استفاده قرار مي‌گيرند، گياهان مناطق حاره‌اي هستند و وقتي از محل زندگي‌شان جدا مي‌شوند، نمي‌توانند در هر شرايطي در بيرون از خانه و ساختمان دوام بياورند.

اندازه و طراحی

طراحي و نحوه اجراي ديوار سبز معمولا محدود و وابسته به اندازه آن نيست. اگرچه نگهداري مدل‌هاي عريض‌تر راحت‌تر از مدل‌هايي با ارتفاع بيشتر است، اما طراحي كلي و ساخت يك ديوار سبز با اندازه‌هاي متفاوت، خيلي متفاوت از يكيدگر نيست.
ساختن ديوارهاي سبز با فلزات و پلاستيك معمولا به صورت مستطيلي شكل است و بايد اين را بدانيد كه به طور كلي، ساختن اَشكال گردتر، دشوارتر است. در عوض، متريال ايده‌آل براي شكل‌هاي گرد و متفاوت، كاملا مي‌تواند متفاوت باشد. در ديوارهاي سبز فعال، ويژگي‌هاي گردش آزادانه هوا در اولويت قرار دارد و بنابراين، بيشتر طرح‌ها، محدود به طرح‌هاي سفت و سخت هستند.
اكثر ديوارهاي سبز، بر روي ديوار سوار مي‌شوند، اما به خودشان متكي هستند و ديوارهايي دو طرفه هستند. با اين حال، به خاطر مصارف تجاري، اكثر ديوارهاي سبز، به سفارش مشتري‌ها ساخته مي‌شوند و بنابراين ساخت و نحوه اجراي ديوار سبز بستگي به خواسته مشتري دارد.

گياهان در كجا رشد می‌كنند؟

گياهان ديوار سبز نيازمند بستري هستند تا در آن ريشه بدوانند. بستر رشد اين گياهان معمولا بر روي يك ساختار قرار مي‌گيرد؛ ساختاري مانند كيسه، ظرف، گلدان يا جعبه كه در كنار يكديگر، يك سيستم كامل را تشكيل مي‌دهند. تركيب آنها با يكديگر، انواع مختلفي مي‌تواند داشته باشد و به طور معمول، در گروه‌هاي چهارتايي است. به اين ترتيب، چهار نوع سيستم طراحي يا چهار روش نحوه اجراي ديوار سبز وجود دارد.
سيستم «بستر رشد نرم» (loose growth medium) داراي خاك فشرده درون يك كيسه يا يك طاقچه است (كه بر روي ديوار قرار مي‌گيرد.). سيستم ديگر، سيستم بستر مت (mat media) است كه از الياف نازك و فيبري شكل تشكيل مي‌شود. ريشه گياهان خود به خود در اين الياف رشد مي‌كند و نيازي به بستر نرم ديگري مثل خاك ندارد.
سيستم ديگر، سيستم «ورقه‌اي» (Sheet media) نام دارد كه شبيه سيستم مت است، اما از ورقه‌هاي پلي‌اورتان كه ماندگارتر از فيبر است، تشكيل مي‌شود. در نهايت، سيستم چهارم، سيستم «ساختاري» است (Structural media) كه در حقيقت تركيبي از دو سيستم بستر نرم و مت است و مي‌تواند اندازه و شكل‌هاي مختلفي داشته باشد.
به عنوان مثال، گل و گياهان مي‌توانند درون بستر نرم مثل خاك قرار بگيرند، سپس درون گلدان‌ها و بعد درون ساختار ديوار جاي بگيرند. البته اين ديوار بايد داراي سيستم زهكشي و عبور آب باشد.

سلامت و نگهداری ديوار سبز

براي آنكه ديوار سبزتان را سالم و سرحال و همچنين هوشمند و فعال نگه داريد، بايد از آن مراقبت كنيد. ديوار سبز هم دقيقا مانند گل و گياهان داخل يا بيرون از خانه نيازمند مراقبت مداوم است. از جمله مراقبت‌ها، تعويض جاي گل و گياهان روي ديوار سبز است.
در سيستم‌هاي «بستر رشد نرم» و سيستم «ساختاري»، جابجايي گياهان بسيار سرراست و راحت است. در سيستم «مت» جابجايي گياهان كمي دشوار است.
علاوه بر اينها، آب عنصري بسيار مهم براي زندگي اين گياهان است. اما همان‌قدر كه آب براي حيات گياهان ديوار سبز ضروري است، وجود آب مانده در ديوار سبز باعث پوسيدگي ريشه‌ها و نابودي گياهان مي‌شود. سيستم زهكشي ديوار سبز اهميت بسيار زيادي دارد. همچنين مواد غذايي و مغذي لازم نيز بايد به گياهان داده شود كه معمولا از طريق سيستم زهكشي اين اتفاق مي‌افتد.
سيستم زهكشي معمولا به اين صورت است كه آب در مقاطع زماني خاصي، از يك مخزن پمپاژ مي‌شود و به همه ريشه‌هاي گياهان مي‌رسد. پس از آن از آنجا خارج مي‌شود.
علاوه بر نحوه اجراي ديوار سبز، نگهداري و حفظ مناسب آن نيز اهميت زيادي دارد. براي حفظ و نگهداري از ديوار سبز بايد اطلاعات كافي در مورد همه اجزاي اين سيستم داشته باشيد. از نيازهاي گياهان گرفته تا آب دادن و سيستم زهكشي و مواد مغذي و بستر رشد. اين اطلاعات براي آن است كه اگر كوچكترين مشكلي براي ديوار سبز و سيستم شما پيش آمد بتوانيد به سرعت آن را برطرف كنيد.

می خواهيد ديوار سبز خودتان را داشته باشيد؟

اگر تصميم گرفته‌ايد كه ديوار سبز داشته باشيد، بايد به شما بگوييم كه تصميم بسيار خوبي است. داشتن ديوار سبز در خانه مانند زندگي در يك جنگل زيباست كه البته دردسرهاي زندگي در جنگل را ندارد! اما شما با داشتن ديوار سبز در خانه مي‌توانيد از همه فوايد و خوبي‌هاي آن بهره‌مند شويد. از زيبايي بصري و منظره آن گرفته تا خنك شدن هواي اتاق و پاكيزگي و تصفيه هواي خانه. شما مي‌توانيد با گلخانه ملك تماس بگيريد و درخواست ديوار سبز كنيد. ما از ابتداي كار، تا پايان كار، نظارت كامل بر نحوه اجراي ديوار سبز خواهيم داشت. رسيدن به آرامش را به تعويق نياندازيد. با ما به آرامش برسيد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X