4
فروشگاه آنلاین گل و گیاه، خرید گیاه آپارتمانی، خرید درختچه آپارتمانی، خرید اینترنتی گل و گیاه، خرید گلدون، اجرای پروژه فضای سبز، محوطه سازی باغ و تالار، اجرای پروژه های دیوار سبز، اجرای روف گاردن، اجرای فضای سبز باغ و تالار و رستوران ، خرید اینترنتی بنجامین بلک

در زمانی زندگی می‌کنیم که دنیا پر شده از اتفاقات تلخ و سیاه و هر روز این خبرها بر روح و روان ما هجوم می‌آورد و باعث انواع بیماری‌های روحی و روانی، اعم از استرس و اضطراب و افسردگی می‌شود. روانشناسی مدرن نشان می‌دهد که منشاء بسیاری از مشکلات جسمی، مشکلات روحی است. به عنوان مثال، ترس، کلیه‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و افسردگی و اضطراب به کبد و ریه‌های شما آسیب می‌رساند. در چنین زمانه‌ای، فرار از شهر و پناه گرفتن در روستایی آرام، یا در جنگلی سرسبز، برای همه امکان‌پذیر نیست؛ چه به لحاظ محدودیت‌های زمانی و شغلی و چه به لحاظ محدودیت‌های هزینه‌ای مسافرت. بنابراین تنها یک راه برای شما می‌ماند: طبیعت را در خانه خود بیاورید و به آن پناه ببرید. این تنها راه فرار از استرس و اضطراب زندگی ممدرن است. فرقی نمی‌کند در کجای دنیا زندگی می‌کنید؛ باید این روش را بشکنید تا به آرامش و صلح درونی دست یابید.

تاثیرات فوق‌العاده طبیعت و زندگی توام با گیاهان بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در قرن‌های مختلف، شعرا، نویسنده‌ها، نقاشان و بسیاری دیگر از هنرمندان سعی کرده‌اند تا بر زیبایی و قدرت زندگی‌بخش طبیعت بر انسان تاکید کنند و آن را نشان دهند. با زندگی صنعتی، انسان مدرن هم بسیاری از این آموزه‌ها را به فراموشی سپرد. تا اینکه فضای سنگین زندگی مدرن برای انسان امروزی احساس شد. حالا حتی تحقیقاتی بر روی این اثربخشی طبیعت بر انسان، صورت گرفته است. یعنی انسان مدرن پس از گذشت قرن‌ها دوباره به جایی رسید که از آنجا آمده بود و چیزهایی را یافت که پیشتر یافته بود.

در ادامه به بخشی از تحقیقات انجام شده و تاثیر گلها و گیاهان بر روح و روان و جسم انسان اشاره می‌کنیم.

چطور گل‌ها و گیاهان به سلامت روان و جسم شما کمک می‌کنند؟

وقتی شما از قاب پنجره به بیرون نگاه می‌کنید و درختی را یا گل و گلدان‌هایی را می‌بینید، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ آیا احساس آرامش می‌کنید یا احساس لذت و سرزندگی؟ اگر این‌گونه است، بنابراین باید با این تئوری موافق باشید که گل و گیاهان قدرت ترمیم و التیام شما را دارند. محققان اثبات کرده‌اند که گل‌ها و گیاهان بر روی انسان‌ها تاثیر می‌گذارند و انسان‌ها نیز بر روی آنها تاثیرگذارند؛ حال چه این گیاهان بیرون از خانه باشند، چه در داخل خانه، آنها برای سلامت جسم و سلامت روح و روان آدمیان بسیار مفیدند.

هرکسی در هر سنی که باشد و با هر توانایی و مهارتی که داشته باشد، می‌تواند از فواید باغبانی و گل کاری و تاثیر طبیعت بر رویش لذت ببرد.

در مقاله، قصد داریم دلایل این موضوع را برای شما بیان کنیم که چرا شما باید گل و گیاهان را وارد زندگی‌تان کنید. همچنین در این مقاله از موضوعی به نام «horticultural therapy» یا «باغبانی-درمانی/ گلکاری-درمانی» و تاثیر آن بر روی التیام جسمی و روحی انسان صحبت می‌کنیم.

تاثیرات فیزیکی گل کاری و باغبانی

گل‌ها و گیاهان از طُرُق مختلفی به سلامت جسمی انسان کمک می‌کنند. به عنوان مثال، شما می‌توانید با قرار دادن یک گلدان یا گل در خانه، به بهبود کیفیت هوا و آرامش محیطی کمک کنید. در ادامه به مهم‌ترین دلایل کاشت گل و گیاه در خانه، در حیاط یا حیاط خلوت اشاره می‌کنیم.

1- بهبود کیفیت هوا

داشتن گیاهان در هر اتاق یا دفتر کار یا به طور کلی در خانه، هم فضای آنجا را زیباتر می‌کند و هم به پاک شدن هوا کمک می‌کند.  بر اساس مقاله‌ای که در ژورنال «آلودگی آب، هوا و خاک» منتشر شده، اکثر مردم ساکن شهرها، بیشتر زمان خود را در خانه سپری می‌کنند؛ جایی که آلودگی هوا می‌تواند بیشتر از بیرون خانه باشد.

هوای ناپاک دال خانه می‌تواند باعث ایجاد سندروم «مرض ساختمان» شود که در آن، علائمی را مشاهده می‌کنید مثل سردرد، سرگیجه، فقدان تمرکز و التهاب گلو. محققان توانسته‌اند که بیش از 300 ماده سمی را در هوای داخل خانه پیدا کنند که آنها را ترکیبات آلی فرار می‌نامند. اما جالب اینجاست که این مواد سمی توسط گل و گیاه از بین می‌روند. به عنوان مثال، به نوشته این مقاله، گیاهان می‌توانند مقادیر زیادی از بنزن (یک ماده آلی سمی) را در هوا از بین ببرند. گل ها و گیاهان بیرون از خانه نیز (داخل حیاط، باغچه، گلدان) باعث کاهش آلودگی هوا می‌شوند.

2- بهبود فعالیت

اکثر افراد بالغ در آمریکا، به اندازه کافی فعالیت ندارند یا ورزش نمی‌کنند. عدم فعالیت کافی باعث بروز مشکلات مختلف سلامتی می‌شود؛ از مشکلات قلبی گرفته تا افسردگی. دستورالعمل‌های فعالیت بدنی ارائه شده به کودکان و نوجوانان آمریکایی می‌گوید، این گروه سنی باید روزانه دست‌کم به اندازه 60 دقیقه یا بیشتر، فعالیت بدنی متوسط یا شدید داشته باشد. در این دستورالعمل آمده، افراد بزرگسال و بالغ باید در هفته، دست‌کم 150 دقیقه فعالیت جسمی متوسط داشته باشند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، با این تمرین‌ها و فعالیت‌های جسمی، باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت، اضطراب و افسردگی می‌شوند. رسیدگی به گل‌ها و گیاهان و به طور کلی باغبانی، به افراد کمک می‌کند تا اندازه‌ای فعالیت فیزیکی داشته باشند و از وضعیت سکون دربیایند.

باغبانی و رسیدگی به گل‌ها و گیاهان، هم یک سرگرمی است و هم راهی ساده برای یکی کردن فعالیت‌های جسمی با کارهای روزمره‌تان به شمار می‌آید. می‌توانید در این فعالیت‌ها نیز فرزند یا فرزندانتان را هم وارد کنید. کودکان، از این کار لذت می‌برند که در کنار شما به گل‌ها و گلدان‌ها رسیدگی کنند، آنها را آب بدهند و با خاک، سر و کله بزنند و چیزهای جدید در مورد گیاهان بیاموزند. این کودک حتی ممکن است متوجه این موضوع نباشد که وقتی در حال کندن باغچه، زیر و رو کردن خاک یا آب دادن به گل‌ها و گیاهان در زیر نور خورشید و در هوای تازه است، در واقع در حال انجام فعالیت‌های جسمی است.

از سوی دیگر، باغبانی و رسیدگی به گل‌ها و گیاهان، باعث می‌شود که مهارت فرزند شما افزایش پیدا کند و توان بدنی‌اش زیاد شود. به این ترتیب این شرایط مانع چاقی و اضافه‌وزن او هم خواهد شد. به عنوان مثال، بر اساس تحقیقات دانشکده پزشکی هاروارد، تنها نیم ساعت فعالیت‌های کلی و عادی باغبانی منجر به سوزاندن 135 کالری در یک فرد 56 کیلویی می‌شود.

3- تشویق به خوردن غذای سالم

شاید کمی سخت به نظر برسد که دستورالعملی را که توصیه شده باید در روز چه میوه و سبزیجات مصرف کنید، رعایت کنید. خصوصا برای کسانی که از طعم سبزیجات خوششان نمی‌آید و خوردن میوه را دوست ندارند. بر اساس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) اکثر مردم آمریکا به اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی‌کنند. به عنوان مثال، از هر 10 آمریکایی، تنها یک نفر آنها روزانه به اندازه لازم میوه و سبزیجات می‌خورد. باغبانی و رسیدگی به گل‌ها و گیاهان باغچه شما را تشویق می‌کند که غذاهای سالم را به رژیم غذاییتان اضافه کنید و عادت‌های ناسالم غذایی‌تان را کنار بگذارید. کودکان و بزرگسالان، وقتی غذاهای کاملی به لحاظ ویتامین و مواد معدنی بخورند، احساس بهتری دارند.

کودکان و پدر و مادر آنها می‌توانند میوه‌ها و سبزیجاتی را که دوست دارند، بکارند و پرورش بدهند. در این صورت دیگر نگران آفت‌کش‌های مضر هم نخواهند بود. میوه‌ها و سبزیجاتی که در خانه پرورش داده می‌شوند، بسیار بهتر و خوشمزه‌تر از میوه‌ها و سبزیجات بیرون خواهد بود، چراکه شما در خانه‌تان، زمان و انرژی بیشتری برای رشد و نمو آنها می‌گذارید. کودکان شما هم می‌توانند به راحتی بیاموزند که چگونه خیار، توت‌فرنگی، گوجه فرنگی، کدو، تربچه یا سایر گیاهان خوشمزه را بکارند و به آنها رسیدگی کنند. علاوه بر این، کودکان عاشق خوردن میوه‌ها و سبزیجاتی هستند که خودشان کاشته باشند.

بر اساس تحقیقات دانشگاه سن‌لوئیس، وقتی خانواده‌ها خودشان میوه و سبزیجات را پرورش می‌دهند، محیط غذایی سالم و خوبی را ایجاد می‌کنند. کودکانی که میوه‌ها و سبزیجات خانگی مصرف می‌کنند، بیش از سایر کودکان میوه و سبزیجات مورد نیاز روزانه را می‌خورند و این یعنی آنها، سالم‌ترند. همچنین بر اساس تحقیقات دانشگاه سن‌لوئیس، این کودکان، طعم و مزه میوه‌ها و سبزیجات را به سایر خوراکی‌ها و غذاها ترجیح می‌دهند. بنابراین، باغبانی و کشت گل و گیاهان، راه ساده‌ای برای تشویق کودکان و حتی بزرگسالان برای خوردن مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت جسم و روانشان است.

4- کاهش ریسک بیماری

کاشتن گل و گیاهان و یا خرید گل و گیاه تزئینی در خانه باعث احساس راحتی و کاهش مریضی می‌شود. به عنوان مثال در مطالعه صورت گرفته توسط دانشگاه واشینگتن، این موضوع اثبات شد که وجود گیاهان تا 20 درصد باعث کاهش گرد و غبار در اتاق می‌شود. این مطالعه همچنین تایید می‌کند که گل‌ها و گیاهان می‌توانند ذرات معلق در هوا را نیز از بین ببرند و باعث رطوبت در هوا شوند. به عنوان نتیجه، مردم در یک اتاق که گل و گیاهانی در آنجا قرار دارد، هوای مرطوب‌تر و پاک‌تری را نسبت به جایی که چنین گل و گیاهانی وجود ندارد، تجربه می‌کنند. به طور کلی، وجود گیاهان در خانه باعث کاهش خطر گرفتگی مجاری تنفسی، آبریزش بینی و خارش و سوزش چشم می‌شود.

مطالعات همچنین ارتباطی را میان داشتن گل و گیاه در خانه و سلامت روانی نشان می‌دهند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای که در سال 2009 صورت گرفته، نشان می‌دهد بیمارانی که در اتاق‌های بیمارستانی‌شان گل و گیاه دارند، دارای فشار خون کمتر، تحمل بیشتر نسبت به درد، اضطراب کمتر و خستگی کمتری نسبت به دیگران هستند.

فواید روانشناختی گیاهان و باغبانی

تعامل با طبیعت برای حفظ احساس خوشنودی و بهروزی، ضروری است. از طریق باغبانی و کاشت گل و گیاه، افراد به منافع روانی زیادی دست پیدا می‌کنند. در اینجا تنها به صورت مختصر به چند مورد آنها اشاره می‌کنیم؛

1- بهبود خلق‌وخو

انسان به طور کلی وقتی در کنار طبیعت قرار می‌گیرد، شادتر و خوشبین‌تر است. در مطالعه‌ای که بر روی بیماران 4 بیمارستان سن‌فرانسیسکو صورت گرفته، 79 درصد بیماران پس از قدم زدن در محیطی سرسبز گفته‌اند، آنها احساس آرامش و آسایش می‌کنند، 19 درصد احساس مثبت بیشتری داشتند و 25 درصد نیز احساس تازگی و سرحالی و قدرت بدنی بالاتر.

گل‌ها همچنین باعث تحریک احساسات آدمیان می‌شوند. در مطالعه دیگری که در سال 2005 صورت گرفته، مشخص شد زنانی که گل هدیه گرفته‌اند، تا سه روز بعد، احساس مثبت داشته‌اند. همچنین افراد مسن و مریضی که به آنها گل هدیه داده شده بود، هم خلق‌و خوی بهتری داشتند و هم حافظه‌شان بهتر کار می‌کرد.

باغبانی و گل کاری، ارتباط ما با طبیعت را به ما یادآوری می‌کند و باعث می‌شود که بر روی تصاویر روشن‌تری از جهان تمرکز کنیم و کمتر دچار افسردگی شویم. همین باعث ترشح هورمون‌هایی نظیر سروتونین و دوپامین در مغز می‌شود که ما را شادتر می‌کند. موضوع جالب دیگر این است که تعامل و کار کردن با خاک، باعث احساس شادی در ما می‌شود. مطالعه‌ای که در سال 2007 صورت گرفته، نشان می‌دهد وجود یک باکتری در خاک به نام «مایکوباکتریوم واکا» باعث ترشح سروتونین در مغز انسان می‌شود. هورمونی که احساس شادی را بیشتر می‌کند و اضطراب را کاهش می‌دهد.

2- کاهش استرس و اضطراب

نگاه کردن به گل و گیاهان، چه آنها داخل خانه باشند، چه بیرون در حیاط یا باغ و ویلا، باعث آرامش و از بین رفتن اضطراب و نگرانی می‌شود. نگاه کردن به آنها، احساس در لحظه زندگی کردن را به شما می‌دهد و احساسات دیگرتان را برانگیخته می‌کند. مثلا وقتی شما بوی شیرین گل‌های درخت مگنولیا را استشمام می‌کنید، سطح کورتیزول در بدن شما کاهش می‌یابد. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله «انسان‌شناسی فیزیولوژیک» (Physiological Anthropology) منتشر شده، یک گروه از مشارکت‌کنندگان در این مطالعه، فعالیت‌های کامپیوتری داشتند و گروه دیگر در کار کشت و پیوند گیاهان داخا خانه مشغول بودند. پس از به پایان رسیدن کارهای آنها، جای این دو گروه عوض می‌شود و بنابراین، افرادی که درگیر کاشت گیاه بودند، سراغ کارهای کامپیوتری می‌روند و افرادی که کارهای کامپیوتری می‌کردند، به کاشت و پیوند گیاهان مشغول می‌شوند. پس از اتمام آزمایش، مشخص شد، افرادی که پس از رسیدگی به گل‌ها و گیاهان به کار کامپیوتری مشغول شدند، آرامش بیشتری را تجربه کرده‌اند. این مطالعه نتیجه گرفت که افراد، می‌توانند با تعامل با گل و گیاه، استرس‌های روانشناختی خود را کاهش دهند.

مطالعه دیگری در ژورنال «روانشناسی سلامت» نیز مقایسه‌ای را میان تاثیر باغبانی در بیرون از خانه با تعامل با گیاهان داخل خانه صورت داده است. این مطالعه نشان داد که هم باغبانی و رسیدگی به گلها و گیاهان در حیاط یا باغ و هم در داخل خانه، باعث کاهش سطح کورتیزول در بدن می‌شود. در هر حال، وقتی شما در حیاط خانه به باغبانی مشغول می‌شوید، سطح اضطراب شما بیشتر کاهش می‌یابد.

3- افزایش تمرکز و یادگیری

باغبانی و رسیدگی به گل و گیاه، باعث افزایش قدرت تمرکز و یادگیری در انسان می‌شود. مطالعه‌ای که در ژورنال آمریکایی «سلامت عمومی» منتشر شد، در مورد تاثیر طبیعت روی کودکان مبتلا به اختلال بیش‌فعالی و فاقد تمرکز بود. تحقیقات نشان داد که فعالیت در میان گل و گیاه باعث کاهش قابل توجه این اختلال می‌شود. وقت گذرانی در طبیعت برای بسیاری از کودکان مفید است. طبق آمارهای صورت گرفته، تنها 6 میلیون کودک در آمریکا دچار اختلال بیش‌فعالی هستند.

باغبانی همچنین به بچه‌ها کمک می‌کند تا نتایج بهتری را بعدا در دانشگاه بگیرند. مطالعه‌ای که توسط جامعه علوم باغبانی آمریکا منتشر شد، اثبات کرد دانشجویانی که نمرات بسیار بالاتری نسبت به سایر دانشجویان کسب می‌کنند، در کودکی، فعالیت‌های باغبانی بیشتری را تجربه کرده‌اند و بیشتر در معرض گل‌ها و گیاهان بوده‌اند.

4- بالا بردن عزت نفس

عزت نفس پایین، یک موضوع متداول در میان نوجوانان و افراد جوان است. اینکه نوجوانان بخواهند خود را در فضای مجازی یا خارج از آن با هم‌سن و سالانشان مقایسه کنند، امر کاملا متداول و معمولی است. اما آنها می‌توانند با کم کردن زمان چرخیدن در رسانه‌های اجتماعی، کمی بیرون بروند و با گل و گیاه و باغبانی خود را سرگرم کنند.

وقتی کودکان، از گیاهان و گلها مراقبت می‌کنند و حواسشان به رشد و نمو آنهاست، شاهد یک دگرگونی هستند. این کودکان می‌توانند تصوری از دگرگونی خود از کودکی به نوجوانی و از آن به جوانی و بزرگسالی بدست بیاورد. این کودکان همچنین می‌آموزند که فرقی نمی‌کند چطور به نظر می‌رسی و قیافه انسان‌ها، آنقدرها هم اهمیت ندارد و می‌توان با وجود این مسائل به جهان و موجودات دیگر عشق ورزید. باغبانی و رسیدگی به گلها و گیاهان، یک راه بسیار خوب برای کسب اعتماد به نفس است. وقتی این افراد شاهد برداشت محصول یا رشد و نمو گل‌هایشان هستند، احساس افتخار می‌کنند که آنها، این گلها و گیاهان را به این مرحله رسانده‌اند. کودکان، از چشیدن طعم سبزیجاتی یا از دیدن گل‌های رنگارنگی که خودشان با دستهای خودشان بزرگ کرده‌اند، لذت خواهند برد و این لذت، اعتماد به نفس و حس عزت نفس برایشان می‌آورد.

«همین لحظه» را به خاطر بسپارید

باور کنید یا نه، شما دچار استرس و اضطراب هستید؛ قبض‌ها و قسط‌ها، اجاره، کار، سیاست… زندگی. همه اینها کاری می‌کنند که شما به راحتی فراموش کنید، «مهم‌ترین لحظه، همین لحظه‌ای است که در آن هستید.» باید هزینه زیاد یا زمان زیادی را برای فرار از این احساسات ناخوشایند صرف کنید.

اما اگر ما به شما بگوییم راهی وجود دارد که آرامش را به خانه خودتان بیاورید، چه؟

گلخانه ملک؛ خرید گل و گیاه تزئینی

گلخانه ملک، با سال‌ها تجریه، این آرامش را به خانه شما می‌آورد.

مشتریان ما شامل همه است؛ از افراد عادی گرفته که به دنبال آرامش در خانه‌اند، تا پیمان‌کارانی که به دنبال انجام پروژه‌های فضای سبز‌اند. کارهایی که ما انجام می‌دهیم شامل این موارد است:

طراح و مجری فضای سبز؛
انجام پروژه های فضای سبز؛
گل و گیاه تزئینی و زینتی؛

گل کاری حیاط، باغ و ویلا؛

تهیه انواع کود؛

تهیه انواع بذر و …

اگر به ضرورت خرید گل و گیاه تزئینی و زینتی یا غیر زینتی برای خانه، حیاط، باغ یا ویلای‌تان پی برده‌اید و مایلید از فضای تشنج‌زا و مضطرب کننده زندگی مدرن، کمی فاصله بگیرید، می‌توانید روی کمک ما حساب کنید. ما می‌توانیم بخشی از جهان شما را بسازیم و احساس آرامش را به شما هدیه بدهیم.

کافی است با ما تماس بگیرید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X