0

زندگی در منازل جدید با فضای باز اندک و باغچه های کوچک و زندگی در آپارتمان ها با محیط بسته، موجب اقبال و علاقه مردم به نگهداری و خرید گل آپارتمانی شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با خرید گل آپارتمانی، اهمیت آن و نحوه صحیح خرید گل آپارتمانی آشنا کنیم.

چرا باید با خرید گل آپارتمانی آشنا شویم؟

با وجود این که امروزه، انواع گیاه و گل آپارتمانی در دسترس خریداران است، اما خرید گل آپارتمانی و گیاه مناسب، چندان کار آسانی نیست. گونه هایی از گیاهان که در اماکن عمومی به نمایش گذاشته می شوند و از هر نظر شاد و سرحال به نظر می رسند، شاید در خانه یا آپارتمان یا محیط کار، چندان به کار نیایند. گاهی در اماکن عمومی، گیاهانی را در معرض دید قرار می دهند و زمانی که تازگی و شادابی آن ها به پایان می رسد، آن ها را به گلخانه ها بازمی گردانند.

اگر قصد دارید اقدام به خرید گل آپارتمانی نمایید، لازم است ابتدا با نحوه صحیح انتخاب و خرید گل آپارتمانی مناسب آشنا شوید. سپس باید روش های نگهداری هر یک از گل های آپارتمانی که خریداری کرده اید را با دقت مطالعه کنید و مطابق آن رقتار نمایید. در این صورت می توانید خرید گل آپارتمانی موفقی داشته و گیاهان شاداب و سرحالی را در محیط منزل یا کار خود داشته باشید و به زیبایی محیط زندگی و کار خود بیافزایید.

نحوه صحیح انتخاب و خرید گل آپارتمانی

 • آیا می خواهید اقدام به خرید گل آپارتمانی کنید که سرتاسر سال به نمایش گذاشته شود؟

همه گیاهان آپارتمانی، به هر صورت، زیبایی و طراوت خود را به نوعی در تمام

سال به نمایش می گذارند. مشکل در مورد گیاهان گل آور است. بعضی از این

گیاهان، در زمانی محدود، نما دارند و پس از اینکه دوران گل آوری آن ها به پایان می رسد دیگر جایی در اتاق ها یا سالن های پذیرایی نخواهند داشت. اما در میان این دسته از گیاهان، گونه هایی نیز هستند که می توانند در سراسر سال به نمایش گذاشته شوند و از زیبایی خود بیننده را بهره مند سازند.

 • مهارت و وقت آزاد شما چه اندازه است؟

بعضی از گیاهان خانگی با شرایطی متنوع سازگاری پیدا می کنند. از میان این

دسته از گیاهان (مقاوم و پایدار) گونه های زیر را می توان نام برد:

سانسوریا، آسپیدیسترا (عباایی)، گیاهان گوشتی مشهور (اگر خشک نگهداری شوند)، سیپروس (اگر مرطوب نگه داشته شوند). این دسته را ما اصطلاحا «گیاهان گروه آسان» نامگذاری کرده ایم. در مقابل این گروه، دسته ای دیگر از گیاهان هستند که به اصطلاح «ظریف و لطیف» نامگذاری شده اند. از این دسته می توان به آکالیفا، کالاتئا، گارانیا و غیره اشاره کرد. البته کل این موضوع به علاقه و مهارت و پشتکگار باغبان خانگی بستگی دارد. بنابراین برای خرید گل آپارتمانی مناسب یکی از  ضروریات مهم، اشنایی با گل های آپارتمانی است که در بالا به آن ها اشاره شد. همچنین باید با توجه به میزان مهارت و زمانی که برای نگهداری از گل های آپارتمانی کنید اقدام به خرید گل آپارتمانی از میان انواع ظریف و لطیف یا انواع گروه آسان نمایید.

 • برای خرید گل آپارتمانی، چه مبلغی را می خواهید بپردازید؟

به طور معمول بیشتر مردم هنگام خرید گل آپارتمانی، گل ها یا گیاهان را در گلدان های 7.5 تا 15 سانتی متری نگهداری یا خریداری می کنند. آن ها هنگام خرید با اختلاف قیمت ها رو به رو می شوند. زیرا بعضی از گونه ها بسیار گرانتر از گونه های دیگر هستند. پرورش دهندگان حرفه ای در این مورد احتیاط زیادی نشان می دهند. زیرا آنها مسائلی مانند کندی در رشد و مشکلات تکثیر را نیز در نظر می گیرند.

بنابراین چنانچه قصد دارید اقدام به خرید گل آپارتمانی در انواع مختلف نمایید، اما بودجه شما محدودیت دارد، بهتر است گلدان های کوچکی را بخرید تا هم پول کمتری خرج کنید و هم با مراقبت های لازم، آنها را به بوته ها یا درختچه های پرپشت و درشت قامت تبدیل کنید. راه بهتر آن است که با بذرپاشی یا استفاده از قلمه ها، گیاهان متنوعی را برای خود پرورش دهید.

 • آیا می توانید شرایط لازم را برای نگه داری، پس از خرید گل آپارتمانی در خانه فراهم آورید؟

گیاهان به شرایط مختلفی از نظر تهویه، نور، سرما، گرما و رطوبت نیاز دارند. پیش از اقدام به خرید گل آپارتمانی باید با شرایط مناسب نگهداری گل یا گیاهی که قصد خرید آن را دارید، آشنا شوید تا گل آپارتمانی مناسبی را که با محیط منزل یا کار شما مطابقت دارد، خریداری کنید.

شکل گل های آپارتمانی

هنگام خرید گل آپارتمانی، توجه به اندازه و شکل آن اهمیات فراوانی دارد. یک گیاه کوتاه قامت در نزدیکی و چسبیده به دیواری لخت و بلند، کاملاً بی قواره به نظر می رسد. قراردادن گیاهی درخت گونه در لبه پنجره ای باریک نیز با قواعد ایمنی همخوانی ندارد. به خاطر داشته باشید که یک دراسینا یا فیکوس جوان و ریز جثه پس از چندین فصل درون خانه به درختچه ای تناور و بزرگ تبدیل خواهد شد.

گیاهان از نظر شکل به چندین دسته اصلی تقسیم می شوند که همه گیاهان خانگی و گل های آپارتمانی تقریباً در داخل یکی از این دسته ها جای می گیرند. البته مواردی نیز وجود دارد که گیاهی به عنوان مثال در ابتدا جزء یک دسته بوده اما با گذشت زمان که سن آن بالاتر می رود، به دسته دیگری انتقال می یابد.

برای خرید گل آپارتمانی مناسب باید با این چند دسته گیاه یا گل آپارتمانی آشنا شوید. لذا در ادامه این شش دسته گیاه و گل آپارتمانی را معرفی می کنیم.

 1. گیاهان یا گل های آپارتمانی علف گونه:

گیاهان این دسته برگ هایی باریک و بلند دارند و روند رشد آن ها مانند علف

است. تعداد خیلی کمی از این نوع گیاهان برای نگهداری و پرورش در خانه ها

استفاده می شوند. زیرا شکل برگ های آن ها به طور کلی برای دکوراسیون داخلی خانه چندان مناسب نیست. بنابراین اگر تصمیم به خرید گل آپارتمانی جهت زیبایی منزل خود دارید، خرید این دسته از گل های آپارتمانی چندان توصیه نمی شود. اما برخی از این دسته گیاهان را نیز می توانید برای آپارتمان یا منزل خود خریداری کنید که ذیلاً به آن ها اشاره خواهیم کرد.

چند گیاه از این دسته که برگ هایی بلند و بسیار نازک دارند، به عنوان گیاه آپارتمانی نام برده شده اند؛ از جمله آکوروس. پرورش و نگاهداری از گونه ای از گیاهان علفی شکل که برگ های پهن دارند، مانند کلروفیتوم نیز در خانه ها رواج دارد. همچنین چند گیاه گل آور نیز وجود دارند که برگ هایی علفی شکل دارند و علاقه مندان زیادی نیز در همه جا پیدا کرده اند. مشهورترین این نوع عبارت اند از: بیل برژیا، تیلاندسیا و نرگس.

 • گیاهان یا گل های آپارتمانی بوته ای:

این دسته از گیاهان مجموعه ای از واریته هایی را به وجود می آورند که به دلیل ویژگی هایی که دارند، نمی توانند از گروه های گیاهی به شمار آیند. ویژگی ظاهری این گیاهان آن است که چندین ساقه از سطح گلدان می روید که نه می توان آن ها را عمودی و نه افقی مطلق نامید. این عادت رویشی در ایان دسته از گیاهان حالت استاندارد و قابل قبولی به خود گرفته است. گاهی ساقه ها کوتاه و کوچک و برگ ها حالت متراکم دارند. مانند پیرومیا و گاهی ساقه ها بلند هستند و برگ ها شکل بوته به خود می گیرند مانند آکوبا.

برخی از گیاهان این دسته ذاتا و به طور طبیعی شکلی بوته ای دارند و برخی دیگر برای بوته شدن نیاز به هرس منظم دارند. در دسته اول، رویش پاجوش ها که به طور طبیعی انجام می گیرد به گیاه حالت بوته ای می دهد و در دسته دوم باید برای رویش پاجوش ها و شکل گیری گیاه، کار هرس را در فواصل و زمان های منظم و معین انجام داد. نمونه هایی از این دسته عبارت اند از آکی منس، بگونیا، رکس، پیله آ و مارانتا.

برای خرید گل آپارتمانی بوته ای، باید به ویژگی آن ها دقت نمایید. چرا که هرس منظم این گل های آپارتمانی نیاز به مهارت و زمان کافی دارد. اگر زمان و مهارت کافی برای رسیدگی به این گیاهان ندارید، اقدام به خرید گل آپارتمانی از این دسته نکنید.

 • گیاهان یا گل های آپارتمانی راست قامت:

مشخصه گیاهان راست قامت این است که ساقه ها به صورت عمودی می رویند و گاهی ارتفاع آن ها بین سه سانتی متر تا بلندترین گیاه خانگی موجود متغیر است. دسته ای که قامتی متوسط دارند، در آرایش گیاهاان مختلط نقشی اساسی ایفا می کنند. زیرا احساسی را که از دیدن گونه های گیاهی انبوه و کوتاه و خپل به انسان دست می دهد، متعادل و خنثی می سازند.

گیاهان بلند قامت این دسته معمولاً به صورت تکی به نمایش در می آیند تا تمرکز دید را به سوی خود جلب کنند.

برای خرید گل آپارتمانی از نوع راست قامت، توجه داشته باشید که فضای کافی برای نگهداری آن داشته باشید. اگر فضای کافی ندارید، چند گونه از گل های آپارتمانی راست قامت کوچک یا متوسط می تواند برای شما مناسب باشد. در صورتی که فضای کافی برای نگهداری گیاهان آپارتمانی راست قامت از نوع بلند آن دارید، این گیاهان می توانند زیبایی خاصی به منزل یا محیط کار شما ببخشند و خرید گل آپارتمانی از این دسته به شما توصیه می شود.

 • گیاهان یا گل های آپارتمانی ستونی شکل:

این دسته از گیاهان ساقه هایی عمودی و کلفت دارند که یا بدون برگ هستند یا رویش برگ ها بر روی ساقه ها به شکلی است که حالت عمودی گیاه را خنثی نمی سازد. بسیاری از کاکتوس ها و بسیای از گیاهان گوشتی همین عادت

رویشی را دارند. نمونه هایی چون: سارئوس، هاورتیا، نوتوکاکتوس از این دسته هستند.

 • درختان یا درختچه ها

در نمایشگاه های بزرگ و بسیاری از کلکسیون ها، این دسته از گیاهان نمونه

هایی چشم گیر و اصلی به شمار می آیند. شکل رویشی همه درختچه ها (یا درختان) به یک صورت است. ساقه ای از مرکز خاک می روید، گاهی شاخه شاخه و گاهی بدون شاخه. یعنی گاهی ساقه اصلی به دو یا چند شاخه فرعی

منشعب می شود و گاهی به صورت ساقه ای تکی به جا می ماند.

بر روی این ساقه یا شاخه ها عموماً برگ هایی می رویند که پایه یا برگ های کوچکی دارند. بعی از این گیاهان (بهتر بگوییم درختچه ها) قامتی کوچک دارند. مانند درختچه های مینیاتور گوشتی یا نهال کرتون. برخی دیگر ارتفاع قامت شان حتی ممکن است به سقف هم برسد. نمونه هایی از این دسته را می توان شامل: آفلاندرآ، سیتروس، فیکوس بنجامین، الئوروس ، فیکوس الاستیکا و شفلرا دانست.

اگر فضای کافی برای نگهداری درختچه های داشته باشید، با خرد گل آپارتمانی از این دسته می توانید زیبایی بسیار زیاد و لذت بخشی به خانه یا محیط کار خود ببخشید.

 • نخل نماها

در جوانی ساقه های این گیاهان از ته برگ های دراز که به دور ساقه می پیچند، پوشانیده شده اند. در حالت بلوغ که گیاه یا درختچه شکل «نخل» به خود می گیرد، معمولاً قسمت های پایین تنه با برگ هایی آراسته می شود. نمونه های بزرگ این نخل نماها معمولاً در اماکن عمومی و به صاورت تکی به نمایش گذاشته می شوند. نمونه هایی از این درختچه ها عبارت اند از: بیائو کارنا، در اسینا و پاندائوس.

 • گیاهان و گل های آپارتمانی بالارونده و شرایه دار

ساقه های این دسته از گیاهان را می توان با استفاده از «قیم» به سوی بالا هدایت کرد یا اجازه داد تا آنها آزادانه از سطح گلدان ها، آبشارگونه به زیر سرازیر شوند. بعضی از گونه های این دسته را (البته نه همه را) می توان به دو شکل پرورش داد و نگهداری کرد. در مورد بالارونده ها می توان آنها را بر روی

داربست های مشابه، ریسمان، لوله هایی از نی، حلقه های سیمی و تیرک های عمومی پرورش داد و اگر آن ها را بر روی قیم های مقاوم پرورش دهید، به عنوان پارتیشن بین اتاق ها یا فضاهای خالی قرار می گیرند.

همچنین می توانید بگذارید این گیاهان به صورت افقی و در باغچه های خانگی بر روی زمین پخش شوند یا از لبه گلدان ها یا سبدهای آویخته آبشارگونه به طرف پایین سرازیر شوند. معمولاً انواع بالارونده این دسته را به عنوان «راست قامت» می شناسند. گونه هاای دو قلو (آن هایی که دو ساقه دارند) را به گونه ای پرورش می دهند که به دور « قیم » خود می پیچند و بالا می روند. گونه های چسبنده را باید در فواصل و زمان های منظم، به بدنه قیم چسبانید تا «خوی» بالاروندگی خود را حفظ کنند. در غیر این صورت ساقه ها زود به هم می چسبند و کلاف های سردرگمی به وجود می آورند.

گونه هایی را که ریشه هوایی به بار می آورند، باید به روی تخته چوب هایی که از خزه پوشیده شده اند، پرورش داد. نمونه هایی از این دسته از گیاهان شامل: دیفن باخیا، پاسیفلورا، فیلودندرون و استفانوتیس هستند.

خرید گل آپارتمانی از این دسته با وجود زحمت هایی که جهت نگهداری آن دارد، به دلیل زیبایی و جذابیت بسیار زیاد آن طرفداران فراوانی دارد.

 • گونه های دو وجهی

(هم بالارونده و هم شرایه دار): این دسته از گیاهان خانگی از مفیدترین و مشهورترین گیاهان به شمار می آیند. هنگامی که آن ها را به عنوان «بالارونده» پرورش می دهید، بهتر است که همه ساقه ها را به یک لوله نئی گره بزنید. اگر آن ها را بر روی داربست های مشابه یا لوله های متعدد بپرورانید، از جذابیت بیشتری برخوردار خواهند بود. اگر آنها را به عنوان گیاهان آویخته پرورش می دهید، بهتر است که هر از چندگاه نوک شرایه ها را قیچی کنید تا ا ز رویش کلاف گونه آن ها جلوگیری به عمل آید. نمونه های مشهور این دسته به شرح زیر هستند: فیکوس پومیلا، پاپیتال، پتوس، فیلودندرون اسکاندنس.

 • گیاهان و گل های آپارتمانی شرایه دار

از این گیاهان عموماً به عنوان گونه های آویخته استفاده می شود. شرایه های این گیاهان یا از گلدان ها به طرف زیر آویزان می شوند یا گاهی بر روی سطح خاک گلدان می خزند. نمونه های زیر برای این کاربردها بسیار مناسب هستند: بگونیا، پندولا، کلومینا، کامپانولا، فیتونیا، سن سیوو، ژیگوکاکتوس.

 1. گیاهان و گل های آپارتمانی کپه ای با چند برگه (رزت)

مشخصه این دسته از گیاهان این است که بر گرد یک نقطه رویشی مرکزی، برگ هایی می روید که با هم یک خوشه کروی به وجود می آورند. این دسته از گیاهان چون کوتاه قامت هستند، در ترکیاب با گیاهان بلند قامت و پر شاخ و برگ در تعدیل نما و منظره به خوبی دیده می شوند. لذا این گیاهان برای متقاضیان خرید گل های آپارتمانی گزینه های بسیار مناسبی به شمار می آیند.

چه در باغچه های کوچک خانگی و چه در مجموعه هایی از گلدان های درون

خانه ها، این دسته از گیاهان آپارتمانی خود به چند گونه تقسیم می شوند:

الف- رزت های پهن برگ:

این گونه از گیاهان برگ هایی بزرگ و پهن دارند که به شکل افقی بر روی سطح گلدان پخش می شوند و رزت هایی گشاد به وجود می آورند. همین عادت و حالات در انواعی که گل پرور هستند دیده می شود. نمونه های معروف این دسته عبارت اند از: گلوکسینیا، پریمولا و بنفشه آفریقایی.

ب- رزت های گوشتی:

گیاهان این دسته، برگ هایی گوشت آلود دارند که به صورت چند لایه ای چسبیده به هم نمایان می شوند. عادت رویشی برگ ها اکثراً به شکل افقی است که در مواردی حالت راست و عمودی هم در آن ها دیده شده است. همین عادت رویشی سبب می شود تا گیاه بتواند رطوبت را در خود حفظ کند و به حالت طبیعی و در بیابان دوام داشته باشد. انواع مشهور این دسته عبارت اند از: الوئه هومیلیس، اشوریا، هاورتیا. با توجه به ویژگی حفظ رطوبت در این دسته، خرید گل آپارتمانی از این دسته، برای افرادی که فرصت کمی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی خود  دارند، بسیار می تواند مناسب باشد.

ج- رزت هایی که برگ های قیفی شکل دارند:

این گونه از گیاهان اکثراً در بین آناناس های زمینی دیده می شوند. قسمت تحتانی برگ های تسمه ای شکل در این گونه از گیاهان به شکل «گلدانی» در می آیند.

شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی

همان طور که پیش از این گفته شد برای خرید گل آپارتمانی مناسب، ابتدا باید با شرایط نگهداری گل های آپارتمانی آشنا باشید تا بتوانید اقدام به خرید گل آپارتمانی مناسب برای فضالی منزل خود نمایید یا پیش از خرید گل آپارتمانی، محیط مناسب برای نگهداری آن را در قسمتی از منزل یا محیط کار خود فراهم کنید. لذا در ادامه شرایط نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی را برای شما تشریح خواهیم کرد تا با آگاهی کامل اقدام به خرید گل آپارتمانی مناسب برای محیط زندگی یا کار خود کنید.

هوای مورد نیاز

تعویض هوای درون اتاق با باز گذاشتن پنجره ها و ورود هوای تاز ه سبب می شود که اکسیژن کافی و مورد نیاز به گیاه رسیده، ساقة گیاهان قوی تر شده در مقابل بیماری ها مقاومت بیشتری یابند. همچنین با این کار گاز نشتی از اجاق گاز و چراغ های گازی دیواری و دیگر آلودگی های هوا از اتاق خارج می شود.

اما باید گیاه را از وزش مستقیم باد که به سرعت و مستقیماً به گیاه می وزد، نظیر باد کولر و کوران حفظ کنید. همچنین هنگامی که دمای بیرون اتاق از درون آن کمتر است از باز نمودن پنجره محل استقرار گیاهان برای ورود هوای تازه اقدام نکنید. زیرا برای گیاهان زیان آور است. تغییر درجه حرارت ناگهانی محیط زیست گیاه، باعث ریزش برگ های تحتانی آن می گردد.

نور

نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی نور غیر مستقیم است. در تاریکی هیچ گیاهی رشد نمی کند. دیوار به رنگ روشن (سفید) سبب رویش بهتر گیاهان می شود. علت این امر انعکاس نور متوسط رنگ های روشن در آپارتمان های کم نور است.

برگ ها و ساقه های گیاهان مستقر در پشت پنجره اغلب به طرف نور کشیده شده و خم می شوند. جهت جلوگیری از ا ین نقیصه و حفظ توازن رویش باید گاهی آن را به یک طرف بچرخانید. مواظب باشید که گیاهان گلدار را هنگامی که گل ها روییده اند، حرکت ندهید.

نور فلورسنت را می توان به عنوان منبع کمکی نور به جای نور طبیع جهت رشد گیاهان استفاده نمود. از لامپ هایی که از خود حرارت می دهند نظیر لامپ های مدادی برای گیاهان گلدار و از مهتابی ها یا لامپ های گازی برای گیاهان بدون گل و با برگ زینتی استفاده می گردد. بهترین وضعیت برای استفاده از نور مصنوعی در جایی که نور طبیعی کافی نمی باشد، استفاده از چند لامپ مهتابی، آفتابی و سفید است. گیاهان مورد نظر باید به فاصله حدود 24 سانتی متر در زیر مهتابی ها قرار بگیرند، به شرطی که لامپ ها حداقل حدود 14 ساعت در روز روشن باشند. برای آسان تر شدن کار می توان از کلیدهای تایمر دار استفاده کرد.

البته این تجویز برای مکان هایی است که نور غیر مستقیم به میزان بسیار کم به آنجا می رسد و فاقد نور کافی هستند. از طرفی چنانچه مشاهده نمودید که گیاه در ساعات گرم روز بین ساعات ده تا شانزده حالت پژمردگی پیدا کرده و برگ ها ابتدا به زردی و سپس به رنگ قهوه ای تغییر رنگ پیدا کرده مطمئن باشید که از نور زیاد رنج می برند.در این شرایط آن را از پنجره دورتر قرار دهید یا در اواسط روز پرده ها را بکشید.

اصولاً نور مستقیم آفتاب برای گیاهان آپارتمانی، به ویژه برگ های تازه جوانه زده مضر است و نباید نور آفتاب مستقیماً از پشت شیشه پنجره به آن ها بتابد. بهتر است نور از پرده کرکره نیمه باز و یا پرده توری عبور نموده و به اصطلاح فیلتر شده باشد.

آبیاری

در مورد آبیاری گیاهان مسئله مهم تنظیم فواصل آبیاری در فصول مختلف سال است. طبق آمار به دست آمده اکثر گیاهان آپارتمانی در اثر افراط در آبیاری و عدم اطلاع مردم از نحوه آبیاری آنان از بین می روند. بنابراین پیش از خرید گل آپارتمانی، حتماً باید از نحوه آبیاری آن آگاهی یابید. میزان آب در هر آبیاری باید به گونه ای باشد که آب اضافی از گلدان خارج شود تا مطمئن شویم که آب به تمام قسمت های گلدان و ریشه ها رسیده است.

در ضمن با این روش از باز بودن سوراخ زهکش گلدان هم اطمینان حاصل می کنیم. آب جمع شده در زیرگلدانی را حتماً باید خالی کنید. زیرا مانع تنفس ریشه می شود و در نهایت موجب مرگ آن می گردد. از دادن آب خیلی سرد و کلردار نیز به گیاهان آپارتمانی خودداری نمایید.

زمان مناسب برای آب دادن گیاهان آپارتمانی:

مناسب ترین زمان برای آبیاری گیاهان آپارتمانی، در گرم ترین ساعات روز، زمانی ا ست که خاک گلدان رو به خشکی نهاده ولی هنوز کاملاً خشک نشده است. جهت راهنمایی و یاری شما به تشخیص صحیح اینکه خاک گلدان در حال خشک شدن هست یا خیر نخست اینکه باید سطح خاک گلدان خشک باشد و در برخی گیاهان دو نم باشد. دوم اینکه هنگامی که با انگشت به گلدان ضربه می زنید باید صدای پوکی بدهد که نشانه خشکی خاک است و نه صدای خفه که در اثر خاک مرطوب تولید می شود.

خاک مرطوب نسبتاً چسبنده است و خاک دو نم چسبندگی کمتری دارد. خاک 85 درصد گیاهان آپارتمانی باید همیشه مرطوب باشد. خاک مرطوب خاکی است که اگر آن را مشت کنید و فشار دهید، فرم گرفته و با یک تلنگر ذرات آن از هم جدا می شود.

درجه حرارت و رطوبت هوا

یکی دیگر از عواملی که در سلامتی و طراوت گیاهان آپارتمانی نقش عمده ای دارد، میزان رطوبت و حرارت موجود در اطراف آن ها است. کمبود رطوبت محیط زیست گیاه، آب کلردار و کمبود پتاسیم موجب سوختگی نوک و حاشیه برگ ها و ایجاد لکه های قهوه ای رنگ در نقاط مختلف برگ ها می شود.

توجه داشته با شید اگر می خواهید گیاهانتان از طراوت و شادابی خاصی برخوردار باشند، درجه حرارت محیط زیست آنان نباید از حدود 20 تا 22 درجه سا نتی گراد کمتر باشد. برخی از آنان تا 10-12 درجه بالاتر از صفر حتی کمتر از آن را تحمل می نمایند اما افسرده و کسل می شوند.

خاک گلدان

بهترین ترکیب برای خاک گلدان گیاهان آپارتمانی به طور اعم، شامل یک قسمت ماسه و دو قسمت خاک برگ یا پیت موس می باشد. اما برای قلمه زدن

یا تکثیر از ترکیب دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک برگ یا پیت ماس استفاده می گردد.

هنگامی که از خاک برگ برای تعویض خاک گلدان استفاده می نمایید، نکته مهم این است که نباید خاک را بسیار فشار داد. فشردگی زیاد خاک برگ سبب

می شود که خاک برگ ها به هم بچسبند و از ورود هوا و تنفس ریشه، که برای رشد گیاه بسیار مهم و ضروری است، جلوگیری نماید.

در صورت امکان برای قلمه زنی می توان به جای ماسه از ترکیبات معدنی پرلایت و دانه ریز لیکا (پوکه صنعتی ریز) هم استفاده نمود.

در مطالب بالا تلاش کردیم بخش های مهمی از آنچه هنگام و پیش از خرید گل آپارتمانی مناسب برای محیط زندگی یا کار خود نیاز دارید و باید به آن ها آگاهی یابید را برای شما تشریح کنیم. در سایر مطالب سایت گلخانه ملک می توانید اطلاعات بیشتری در زمینه خرید گل آپارتمانی مناسب کسب کنید.

خرید گل آپارتمانی به صورت اینترنتی از گلخانه ملک

گلخانه ملک یکی از فروشندگان حضوری و اینترنتی انواع گل و گیاهان آپارتمانی است. معروف ترین  انواع سانسوریا نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند.

کیفیت بالای تمامی محصولات در کنار قیمت رقابتی، تنوع، پاسخ دهی سریع، ارسال فوری و ضمانت کالا گلخانه ملک را به رتبه یک در صنعت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.

علاوه بر انواع گل و گیاهان زینتی، طیف وسیعی از گلدان ها در جنس و رنگ های گوناگون، بذر گیاهان و انواع خاک ها نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند. تیم تحقیقاتی ما تمام تلاش خود را برای رفع نیازهای گوناگون مشتریان می کند. رضایت مشتری قبل از هر چیز برای ما در الویت است.

علاوه بر این، گلخانه ملک برای راحتی مشتریان امکان خرید گل آپارتمانی به صورت اینترنتی را فراهم آورده است. تنها به کمک تلفن همراه هوشمند خود می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گلخانه ملک، اجناس مورد نیاز خود را انتخاب و درب منزل در هر کجای ایران که هستید دریافت کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
× مشاوره رایگان گل و گیاه