0
برگ انجیری، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

برگ ‌انجیری در زبان انگلیسی با نام پنیر سوئیسی (Swiss Cheese Plant) معروف است. گیاهی زینتی که بومی جنگل‌های استوایی جنوب مکزیک و پاناما است. محیطی که به برگ انجیری اجازه می دهد در میان انبوه درختان بلند قد بکشد و به ارتفاع 20  متری هم برسد!

برگ انجیری در دهه 1980 به عنوان گیاه آپارتمانی طرفداران بسیاری داشته و امروزه نیز مجدداً مشهور شده است تا جایی که در یکی دو سال اخیر طرح برگ های آن بر روی بسیاری از ظروف، وسایل پذیرایی، زیر بشقابی، روتختی، لباس، قاب عکس، قالیچه، پوستر و غیره چاپ می شود!

حتی استفاده از برگ های مصنوعی آن در جنس های مختلف نسوز به عنوان زیر بشقابی بسیار رایج شده است! تصویر دوم زیر بشقابی های طرح برگ انجیری را نشان می دهد.

برگ انجیری، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

تنها زیبایی وصف ناپذیر برگ های گیاه برگ انجیری است که طراحان را راغب به چاپ طرح آن بر روی وسایل گوناگون کرده است و همین زیبایی محشر و فوق العاده موجب شده که فروش هر وسیله ای با طرح برگ انجیری بسیار مورد استقبال مردم قرار بگیرد!

برگ انجیری، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

توصیف فیزیکی برگ انجیری

این گیاه به علت شباهت بسیار زیاد برگ هایش با برگ های درخت انجیر، با نام برگ انجیری مشهور شده است. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید برگ های آن پهن، بزرگ، براق، چرمی و شبیه به قلب هستند که تا طول 1 متر هم ممکن است رشد کنند!

برگ ها در دو سمت بریدگی و شیارهای نسبتاً پهنی دارند و با افزایش سن در بعضی قسمت ‌های آن ها حفره و سراخ هایی نیز پدید می آید.

برگ های گیاه برگ انجیری عمدتاً به رنگ سبز روشن و تیره هستند که در برخی از گونه های نادر با رنگ سفید و کرمی نیز ترکیب شده اند. برگ انجیری در فضای باز بسیار بلند می شود اما در داخل خانه نهایتاً 2 الی 3 متر قد می کشد.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری گیاه قاشقی

سرعت رشد برگ انجیری

سرعت رشد برگ انجیری به میزان نور و آب دریافتی آن بستگی دارد. در شرایط ایده آل که رطوبت کافی را دریافت کند و در نور کامل غیرمستقیم باشد، سالانه 30 تا 60 سانتی متر قد می کشد.

فراموش نکنید که رشد برگ انجیری فقط در ارتفاع نیست بلکه در حالت طبیعی، بیشتر در عرض رشد می کند تا طول!

اگر دوست دارید سرعت رشد برگ انجیری افزایش یابد به موارد زیر دقت کنید:

 • آبیاری منظم، توصیه می شود به جای افزایش دفعات آبیاری، حجم آبی که در هر مرتبه از آبیاری به برگ انجیری می دهید را افزایش دهید
 • حفظ رطوبت محیط نگهداری برگ انجیری
 • نور کامل و غیرمستقیم

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری و مراقبت گل یاس

برگ انجیری نماد چیست؟

برگ انجیری در فرهنگ کشور چین نماد و سمبل زندگی طولانی و همچنین احترام به بزرگترها است!

در علم فنگ شویی نیز برگ انجیری نماد شانس و ثروت است! با وجود اینکه برگ انجیری بومی جنگل های استوایی آمریکا است اما در جنوب شرقی آسیا نیز شناخته شده و معروف است.

در مبحث فنگ شویی، گیاهان شاخ و برگ‌دار نماد شانس و معجزه هستند و برگ انجیری نیز با برگ های بزرگش از این قاعده پیروی می کند. به همین سبب برگ انجیری نامه پیام آور شادی (Happy Letter) نامیده می شود!

برگ انجیری نماد سعادت و کامیابی نیز به شمار می آید. می توانید آن را به افرادی که در انتظار گشایش در کار یا زندگی خود هستند هدیه بدهید!

گیاه برگ انجیری نماد روابط نزدیک خانوادگی است و بسیاری اعتقاد دارند که نگهداری آن در منزل موجب تحکیم روابط فامیلی می گردد!

برگ انجیری سمبل فداکاری هم است!

همچنین مطالعه کنید همه چیز درباره گل رز، گل عشق

انواع گل برگ انجیری

نزدیک به پنجاه گونه گل برگ انجیری وجود دارد که همگی بومی مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی هستند. برخی از گونه های مشهور برگ انجیری عبارت اند از:

برگ انجیری  بورسیگیانا (Monstera Borsigniana)

این گل یکی از گونه های تغییر یافته برگ انجیری دلیسیاسا است. دلیسیاسا و بورسیگیانا شباهت بسیاری به هم دارند مخصوصاً در دوران جوانی، به همین جهت اکثر اوقات هر دو با نام دلیسیاسا (Deliciosa) معرفی می شوند.

یکی از راه های تشخیص این دو از طریق ساقه است. دلیسیاسا برخلاف بورسیگیانا در محل اتصال  برگ به ساقه گره، جوش و برآمدگی های زیبایی دارد.

همچنین برگ انجیری بورسیگیانا از دلیسیاسا کوچک تر است و به نسبت آن سریع تر رشد می کند.

برگ انجیری بورسیگیانا، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

برگ انجیری دلیسیاسا (Monstera Deliciosa)

دلیسیاسا رایج ترین گونه برگ انجیری است و در هر گل فروشی و گلخانه ای پیدا می شود.

جالب است بدانید که نام Deliciosa به معنای لذیذ و خوشمزه به علت تولید میوه Mexican Breadfruit بر آن نهاده شده است.

برگ انجیری دلیسیاسا، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

برگ انجیری ابلق (Monstera Variegata)

گونه ابلق برگ انجیری به غیر از رنگ، تفاوت آن چنانی با دو نوع برگ انجیری قبلی ندارد.

برگ انجیری ابلق برگ های با ترکیب رنگ سبز و سفید دارد که غالباً رنگ اصلی آن ها سبز است اما در برخی گونه های کم یاب همانند تصویر پایین، رنگ سفید غالب شده و زیبایی برگ انجیری را خارق العاده و غیر قابل وصف می کند!

به طور کل برگ انجیری ابلق گلی نادر و کم یاب است و به همین سبب قیمت آن نیز بالا است.

برگ انجیری ابلق، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

همچنین مطالعه کنید همه چیز درباره نگهداری و مراقبت گل ارکیده

برگ انجیری حصیری (Monstera Adansonii)

تفاوت اصلی برگ انجیری حصیری  با سایر گونه ها سایز کوچک است. البته با وجود اینکه سایز برگ های این گل ریز است، حفره های بزرگی سطحش را فرا گرفته که تقریباً 50% از سطح برگ ها را پوشش می دهد.

برگ انجیری حصیری گیاه معروفی است و به وفور در گل فروشی ها پیدا می شود. بسیاری آن را با برگ انجیری اوبلیکوآ (Monstera Obliqua) اشتباه می گیرند. در حالی که اوبلیکوآ بسیار نادر است و به این راحتی ها پیدا نمی شود!

برگ انجیری حصیری در مقایسه با oblique برگ هایی ضخیم و خشن تر دارد که محکم می ایستند.

برگ انجیری حصیری، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

همچنین مشاهده کنید گالری عکس گیاهان آپارتمانی

برگ انجیری پیناتیپارتیتا (Monstera Pinnatipartita)

برگ های این گونه از برگ انجیری بزرگ هستند اما برخلاف اغلب گونه های برگ انجیری حفره و سوراخی ندارند و به جای آن شکاف و بریدگی های طویلی دارند که از لبه برگ شروع و تا نزدیک قسمت میانی برگ کشیده شده اند. این بریدگی ها در عکس زیر کاملاً مشخص هستند.

ساقه های این نوع از برگ انجیری بسیار محکم، سفت و به رنگ سبز زمردی هستند. در ضمن برگ انجیری پیناتیپارتیتا به راحتی در گلفروشی ها پیدا نمی شود و گیاه کم یابی است.

برگ انجیری پیناتیپارتینا، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

برگ انجیری دوبیا (Monstera Dubia)

بارزترین ویژگی برگ انجیری دوبیا برگ های بسیار کوچک و قلب مانند است که ترکیبی از رنگ های سبز تیره و روشن را در بر می گیرد.

برگ انجیری دوبیا با برگ و شاخه های کوچک همانند تاک رشد می کند و بالا می رود.

برگ انجیری دوبیا، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

برگ انجیری سیلتپکانا (Monstera Siltepecana)

این گونه دوست داشتنی برگ هایی بزرگ و شبیه به قطره اشک دارد! برگ های برگ انجیری سیلتپکانا به رنگ سبز تیره و روشن هستند.

برگ انجیری سیلتپکانا، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

همچنین مطالعه کنید نگهداری و مراقبت انواع کاکتوس

برگ انجیری  اوبلیکوآ (Monstera Obliqua)

همان طور که پیش تر گفته شد بسیاری از مردم برگ انجیری اوبلیکوآ و برگ انجیری حصیری را با هم اشتباه می گیرند زیرا از نظر تعدد حفره بسیار به هم شباهت دارند.

 هر دو حفره های بسیاری در سطح خود دارند اما سوراخ های اوبلیکوآ بیش تر از برگ انجیری حصیری است به طوری که تقریباً 90% از سطح آن را حفره فرا گرفته است.

برگ انجیری اوبلیکوآ به نسبت برگ انجیری حصیری برگ هایی نازک تر و کاغذی دارد که در تصویر زیر نیز ضخامت کم برگ هایش کاملاً محسوس است.

فراموش نکنید که برگ انجیری اوبلیکوآ بسیار نادر است، گلی کاغذی و بی نهایت زیبا که حفره های فراوان برگ هایش آن را از سایر گونه های برگ انجیری بسیار متمایز کرده است.

برگ انجیری اوبلیکوآ، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

همچنین مطالعه کنید مجله نگهداری گیاهان آپارتمانی

نگهداری از برگ انجیری

نور مورد نیاز گل برگ انجیری

برگ انجیری بومی جنگل های مرکزی و جنوبی آمریکا است و به زندگی در زیر درختان بلند عادت دارد. به همین علت نور فراوان اما غیرمستقیم را می پسندد.

دمای نگهداری برگ انجیری

حداقل دما برای نگهداری برگ انجیری در خانه 18 درجه سانتی گراد است.

رطوبت برگ انجیری

گل برگ انجیری در رطوبت عادی خانه رشد می کند اما اگر رطوبت محیط را بالاتر ببرید، رشد آن افزایش می یابد. برخی از راه های افزایش رطوبت محیط عبارت اند از:

 • غبار پاشی برگ انجیری
 • قرار دادن دستگاه بخار سرد در نزدیکی گل برگ انجیری
 • قرار دادن زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب در زیر گلدان برگ انجیری به نحوی که کف گلدان مستقیماً با آب در تماس نباشد. در این حالت تبخیر آب به مرور زمان رطوبت محیط را افزایش می دهد.

آبیاری گیاه برگ انجیری

قبل از آبیاری برگ انجیری، یک بند از  انگشت خود را داخل خاک کنید. اگر خاک نسبتاً خشک بود، به گیاه آب دهید. دقت کنید که خاک هرگز نباید 100% خشک شود.

خاک مناسب برگ انجیری

خاک سبک و متخلخل برای برگ انجیری گزینه مناسبی است. می توانید از خاک سبک تولید شده در گلخانه ملک خریداری کنید تا خیالتان از بابت مواد مغذی خاک و تخلخل آن راحت باشد.

اگر به دنبال رشد حداکثری گل برگ انجیری هستید، PH خاک 5.5 تا 7 ضروری است.

کود دهی برگ انجیری

دقت کنید که اگر به تازگی خاک گلدان برگ انجیری را عوض کرده اید و یا آن را در گلدان جدیدی کاشته اید، گیاه شما به کود نیاز ندارد زیرا خاک تازه مواد مغذی مورد نیاز برگ انجیری را تا حداقل چهار الی شش ماه تامین می کند.

در سایر مواقع، برگ انجیری به مقداری کود در فصل های رشد یعنی بهار و تابستان نیاز دارد. توصیه می شود کود دهی در پاییز و زمستان را متوقف کنید.

هرس برگ انجیری

در هر فصلی از سال که هستید، به محض مشاهده برگ های خشک شده، تغییر رنگ یافته، پژمرده و لوله شده، آن ها را جدا کنید. اما هرس اصلی که به منظور شکل دهی و سر و سامان دادن به گیاه است را فقط در فصل بهار یا تابستان انجام دهید.

برای هرس برگ انجیری از قیچی تیز استفاده کنید و شاخه ها را از نزدیک ترین محل اتصال به ساقه جدا کنید.

تمیز کردن برگ های برگ انجیری

هر از گاهی برگ های برگ انجیری را در میان دو عدد پارچه نرم حوله ای قرار دهید و به کمک آن ها از خاک و آلودگی تمیز کنید.

با این کار به گیاه اجازه نفس کشیدن می دهید و همچنین سطح برگ ها از گرد و غبار پاک می شوند و گیاه نور را بهتر و بیشتر جذب می کند.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد کاشت، نگهداری و تکثیر گل نرگس

قلمه زدن برگ انجیری

تهیه قلمه برگ انجیری

ابتدا یکی از شاخه های مناسب برگ انجیری که تعدادی گره یا برگ دارد را انتخاب کرده و با کمک قیچی تیز ببرید. اگر تعدادی ریشه هم داشته باشد خوب است اما ضروری نیست.

انتخاب محیط رشد قلمه برگ انجیری

انتخاب با شماست! می توانید قلمه برگ انجیری را در خاک یا آب قرار دهید تا ریشه بزند. در اصل نگهداری قلمه برگ انجیری در خاک یا آب تفاوتی ندارد. البته نگهداری از برگ انجیری در آب به شما اجازه می دهد که سرعت رشد گیاه را بررسی و چک کنید.

نور و گرما

قلمه برگ انجیری را در محیط گرم و پرنور قرار دهید تا انرژی لازم برای رشد و ریشه زنی را دریافت کند.

حفظ رطوبت و آب تازه

اگر قلمه برگ انجیری را در آب نگهداری می کنید حتماً آب را مرتب عوض کنید تا همیشه در آب تازه قرار داشته باشد و مواد مورد نیازش تأمین گردد.  اگر هم در خاک قرار گرفته به آبیاری منظم دقت کنید تا رطوبت کافی فراهم شود.

به برگ انجیری فرصت دهید! ممکن است مدتی طول بکشد تا گیاه شما رشد کند مخصوصاً اگر در فصل زمستان قلمه زده باشید. پس عجله نکنید!

کاشت برگ انجیری در گلدان مناسب

هر زمان که بر روی قلمه برگ انجیری ریشه یا برگی مشاهده کردید، زمان آن فرارسیده که گیاه را در گلدان مناسب و اصلی بکارید و از آن لذت ببرید!

همچنین مشاهده کنید فهرست گیاهان آپارتمانی مقاوم به همراه عکس

چه عواملی کمک می کند تا قلمه برگ انجیری زودتر ریشه بزند؟

زمان قلمه زدن برگ انجیری

تفاوتی ندارد که در فصل رشد از برگ انجیری قلمه تهیه می کنید یا فصل های سرد سال اما نباید توقع داشته باشید که سرعت ریشه زدن قلمه برگ انجیری در فصل بهار با زمستان یکی باشد!

مسلماً در فصل زمستان که گیاهان به خواب می روند، سرعت رشد و ریشه زنی قلمه برگ انجیری کمتر می شود.

نور و گرما

حتماً قلمه برگ انجیری را در محیط گرم و پرنور قرار دهید تا سرعت ریشه زنی افزایش یابد. حتی برخی از کارشناسان معتقدند که بهتر است از پد گرمایی (Heat Pad) برای حفظ گرمای مورد نیاز قلمه برگ انجیری استفاده کرد.

حفظ رطوبت

اگر قلمه را در خاک قرار داده اید حتماً خاک را مرطوب نگه دارید. البته خاک غرقابی و بسیار خیس به سرعت قلمه را از بین می برد! هفته ای حداقل یک بار خاک را تست کنید و اگر خشک بود کمی آب دهید. در ضمن نیازی به کشیدن پلاستیک بر روی قلمه نیست.

سایز قلمه برگ انجیری

هرچه قلمه برگ انجیری بزرگ تر باشد و گره بیش تری داشته باشد، ریشه دهی آن بیشتر می شود.

نیازی به هورمون ریشه زا نیست

قلمه برگ انجیری به راحتی ریشه می زند و استفاده از هورمون ریشه زا توجیهی ندارد.

همچنین مطالعه کنید گیاهان آپارتمانی سایه دوست

برگ انجیری سیلتپکانا، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

چه زمانی گلدان برگ انجیری را تعویض کنیم؟

زمان تعویض گلدان برگ انجیری ارتباط مستقیم با سایز گیاه، میزان رشد، حجم و فشردگی ریشه دارد. به طور کل توصیه می شود هر دو الی سه سال یک بار گلدان برگ انجیری را عوض کنید.

ریشه برگ انجیری هوازی است و احتمال می رود که ریشه های آن را بیرون از خاک گلدان ببینید! مسلماً اگر ریشه برگ انجیری بیش از سایز گلدان بزرگ شود، از سطح خاک بیرون می زند و به شما اعلام می کند که نیاز به تعویض گلدان دارد!

البته بزرگ شدن ساقه ها و افزایش شاخ و برگ هم می تواند نشان دهنده فرارسیدن زمان تعویض گلدان باشد.

همچنین مطالعه کنید فهرست گیاهان آپارتمانی مقاوم

برگ انجیری را در گلدان بزرگ بکاریم یا کوچک؟

برگ انجیری ترجیح می دهد در گلدانی با فضای محدود کاشته و نگهداری شود. در واقع سرعت رشد برگ انجیری با سایز گلدان هیچ ارتباطی ندارد. اگر برگ انجیری را در گلدان بزرگی بکارید سرعت رشد و اندازه ی برگ هایش بیشتر نمی شود!

کاشت برگ انجیری در گلدان بزرگ نه تنها مفید نیست بلکه می تواند به گیاه آسیب نیز برساند! از آن جایی که خاک موجود در گلدان بزرگ زیاد است، آب بیشتری پیرامون ریشه باقی می ماند که این امر احتمال پوسیدگی ریشه (Root Rot) را به شدت افزایش می دهد.

همچنین هنگامی که خاک و فضای اطراف ریشه برگ انجیری زیاد باشد، ریشه تحریک به رشد می شود. در این وضعیت بیشتر انرژی و توان گیاه صرف بزرگ شدن ریشه می شود تا رشد و نمو برگ ها، تنه و ساقه برگ انجیری!

نحوه تعویض گلدان برگ انجیری

در هنگام تعویض گلدان، برگ انجیری را از گلدان خارج کنید و به خوبی تکان دهید تا تمام خاک کهنه باقی مانده بر روی ریشه بریزد و ریشه برگ انجیری کاملاً تمیز شود.

سپس ریشه را دقیقاً در وسط گلدان جدید انتخابی قرار دهید، خاک سبک و زهکش را اضافه و با کمک دست در تمامی قسمت ها پخش و کمی فشرده کنید.

گلدان را در محلی با نور فراوان اما غیرمستقیم قرار دهید. حدوداً 2 الی 4 هفته طول می کشد تا برگ انجیری خود را با شرایط جدید و شوک وارد شده وقف دهد.

در این مدت به آبیاری، حفظ رطوبت و نور کافی محیط توجه کافی کنید تا سریع تر به تغییر محیط رشد عادت کند.

برگ انجیری سیلتپکانا، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

بیماری های برگ انجیری

استقامت برگ انجیری مثال زدنی است و به همین علت مقاومت بالایی در برابر آفات و بیماری ها دارد. فقط برخی از آفات رایج مثل کنه عنکبوتی، شپشک آرد آلود، شته و غیره که ممکن است به تمام گل و گیاهان آپارتمانی حمله کنند، گیاه برگ انجیری را نیز در امان نمی گذارند.

برخی از بیماری های رایج آن عبارت اند از:

بیماری لکه برگی برگ انجیری (Leaf Spot)

نشانه:

این بیماری لکه هایی را در سطح برگ های برگ انجیری ایجاد می کند که توسط قارچ به وجود آمده اند. معمولاً در آغاز لکه ها کوچک هستند و به مرور لکه های کوچک به هم می پیوندند و لکه های بزرگ تری را پدید می آورند.

زمانی که بیماری به مرحله آخر برسد، کل سطح برگ قهوه ای شده و می افتد.

درمان:

اگر کوچک‌ترین لکه قهوه ای بر روی برگ انجیری مشاهده کردید، فوراً گیاه را قرنطینه کرده و از سایر گلدان ها دور کنید تا بیماری به بقیه گل ها سرایت نکند.

سپس تمام برگ های آسیب دیده را جدا کنید. غبار پاشی برگ انجیری را نیز متوقف کنید.

پوسیدگی ریشه برگ انجیری (Root Rot)

نشانه

معمولاً پوسیدگی ریشه نه تنها در گیاه برگ انجیری بلکه در هر نوع گیاهی، ناشی از آبیاری بیش از حد است که خاک را غرقابی کرده، اجازه نفس کشیدن به ریشه نمی دهد و در نهایت موجب پوسیدگی ریشه و مرگ گیاه می گردد.

ریشه پوسیده برگ انجیری سیاه شده و حالت لجنی پیدا می کند و حتی ممکن است با لمس به سادگی از گیاه جدا شود.

متأسفانه پوسیدگی ریشه در زیر خاک اتفاق می افتد و زمانی متوجه این بیماری می شویم که عود کرده و علامت هایی را بر سطح برگ و ساقه گیاه ایجاد کرده که مسلماً درمان در این مرحله سخت تر است.

نشانه های زیر همگی می توانند ناشی از پوسیدگی ریشه برگ انجیری باشند:

 • برگ های پژمرده برگ انجیری
 • زرد شدن برگ ها
 • کاهش یا حتی توقف رشد برگ انجیری در مواقع حاد پوسیدگی
 • ریزش برگ های برگ انجیری

درمان

اگر تمام بخش های ریشه برگ انجیری سیاه و لجنی شده باشند، متأسفانه راه درمانی وجود ندارد اما اگر فقط بخش هایی از آن پوسیده است، قسمت های آسیب دیده را جدا کنید و مابقی را با کمک آب تمیز بشویید و در خاک سالم، سبک، متخلخل و زهکش بکارید.

سپس برگ انجیری را با توجه به تعداد و حجم ریشه های سالم باقی مانده، هرس کنید. به عبارت دیگر اگر حجم ریشه سالم کم است، برگ های بیشتری را قطع کنید تا فرصت رشد بیشتری به ریشه دهید.

کنه عنکبوتی برگ انجیری (Spider Mites)

نشانه

کنه عنکبوتی ظاهری شبیه به عنکبوت دارد و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است. کنه عنکبوتی معمولاً در سطح زیرین برگ ها و در قسمت اتصال برگ به ساقه برگ انجیری دیده می شود. نشانه های زیر می توانند ناشی از آلودگی برگ انجیری به کنه عنکبوتی باشند:

 • برگ های خالدار و قهوه ای
 • برگ های خمیده با لکه های زرد رنگ

درمان

بهتر است با کمک سم پاشی کنه عنکبوتی را از بین ببرید.

حمله حشره چیچک به برگ انجیری (Scale Insects)

نشانه

حشره چیچک به ساقه یا محل اتصال برگ به ساقه حمله می کند. این حشره بسیار کوچک، گرد و مسطح است. نشانه های زیر همگی می توانند به حمله حشره چیچک به برگ انجیری اشاره کنند:

 • ریزش برگ های برگ انجیری
 • زرد شدن برگ ها
 • نقاط زرد و سفید بر روی برگ، ساقه و شاخه های برگ انجیری

درمان

خوشبختانه این حشره با روش های ارگانیک به سادگی قابل درمان است. به این منظور اول از همه گلدان برگ انجیری آلوده را قرنطینه کنید تا حشره به گیاهان اطراف سرایت نکند.

سپس برای از بین بردن حشره از الکل، صابون حشره کش ارگانیک یا خانگی (Insecticidal Soap ) و یا روغن چریش (Neem Oil) استفاده کنید.

حمله ملخ ها به برگ انجیری (Grass Hoppers)

نشانه

ملخ ها فقط به گیاهان برگ انجیری فضای باز حمله می کنند. اگر برگ انجیری را در خانه نگه می دارید نگران نباشید زیرا از حمله ملخ ها در امان است.

درمان

بهتر است برگ انجیری را به داخل خانه منتقل کنید تا از حمله ملخ ها حفظ شود. اما اگر مسر هستید که در فضای باز از آن نگهداری کنید، بهتر است از حشره کش استفاده کنید.

تغییر رنگ برگ انجیری

آبیاری بیش از حد می تواند منجر به تغییر رنگ برگ های گیاه برگ انجیری شود. اگر برگ های گیاه زرد، قهوه ای یا سیاه شدند، به آبیاری دقت کنید.

البته نور ناکافی هم می تواند تأثیر بسزایی در تغییر رنگ برگ ها داشته باشد. در این شرایط حتماً برگ های تغییر رنگ یافته را با کمک قیچی جدا کنید.

سپس رطوبت خاک را تست کنید و اگر مرطوب بود اجازه دهید که کاملاً خشک شود. تا زمانی که خاک خشک نشده از آبیاری مجدد بپرهیزید.

لوله شدن برگ های برگ انجیری

اگر برگ های برگ انجیری لوله و خمیده شدند، به احتمال قوی گیاه دچار کم آبی است. در این وضعیت گیاه برگ انجیری به دوش آب نیاز دارد!

برای این کار برگ انجیری را از گلدان زینتی خود خارج کنید و در سطلی قرار دهید. سپس به آن به فروانی آب دهید یا حتی اجازه دهید چند ساعت در آب باقی بماند تا ریشه به قدر کافی آب جذب کند.

بعد از خشکی کامل مجدداً برگ انجیری را به گلدان بازگردانید.

پژمردگی و ریختن برگ های برگ انجیری

پژمرده شدن و ریختن برگ های برگ انجیری به میزان آبیاری برمی گردد. در واقع دو عامل آبیاری بیش از حد یا کمبود آب هر دو منجر به ریختن برگ های برگ انجیری می شوند.

با لمس خاک و چک کردن میزان رطوبت آن متوجه می شوید که آیا گیاه بیش از حد آبیاری شده یا آب ناکافی بوده است.

اگر آب ناکافی علت پژمردگی برگ انجیری بود به روشی که در بخش قبل گفته شد گیاه را دوش آب دهید و اگر آب ناکافی این مشکل را پدید آورده بود که با افزایش آبیاری قابل حل است.

همچنین مشاهده کنید زیباترین گیاهان آپارتمانی

چرا برخی از برگ های برگ انجیری حفره و بریدگی ندارند؟

اگر برگ های برگ انجیری حفره یا بریدگی نداشتند، نگران نباشید! این مسئله دلیلی بر بیماری و آلودگی برگ انجیری نیست. البته بریدگی و حفره های برگ انجیری نقش بسزایی در زیبایی و جلوه برگ ها دارد و از ویژگی های اصلی برگ انجیری است.

از این رو اگر حفره های روی برگ ها واضح و فراوان نباشد، صاحبش را متعجب و نگران می کند!

در نظر داشته باشید که گیاه برگ انجیری جوان  به زمان نیاز دارد و تا موقعی که شش الی هفت برگ آن شکوفا و باز نشود، بریدگی ها و حفره ها پدیدار نمی شوند.

همچنین ممکن است برگ انجیری نور کافی دریافت نکرده باشد. اگر به نور محیط شک کردید، بهتر است گیاه را به مکانی پرنورتر اما با نور غیرمستقیم انتقال دهید و صبر کنید تا نور کافی اثر خود را بگذارد و به مرور حفره و سوراخ ها پدید آیند.

البته برخی از گونه های برگ انجیری به طور ژنتیکی حفره های کمتری دارند یا اصلاً حفره ندارند و فقط تعدادی بریدگی در اطراف برگ هایشان دیده می شود.

گیاه برگ انجیری پیناتیپارتیتا (Monstera Pinnatipartita) که در بخش معرفی انواع برگ انجیری توضیح داده شد یکی از گونه های بدون حفره برگ انجیری است.

برگ انجیری  اوبلیکوآ (Monstera Obliqua) نیز پر حفره ترین نوع برگ انجیری است که تقریباً نود درصد سطح برگ هایش را سوراخ و حفره فرا گرفته است.

می توانید تصویر این گونه از برگ انجیری خاص و منحصر به فرد را در بخش معرفی انواع برگ انجیری مشاهده کنید.

برگ انجیری حصیری، گیاه برگ انجیری، نگهداری برگ انجیری، کاشت و آبیاری برگ انجیری

فروش برگ انجیری در گلخانه ملک

گلخانه ملک یکی از حامیان اصلی پرورش گل و گیاه در ایران است و همواره در راستای سبز کردن فضای شهری و محیط داخلی منازل گام های مهم و مؤثری برداشته است.

از ابتدای تأسیس گلخانه ملک، تمرکز تمامی گیاه شناسان و مهندسین کشاورزی بر حفظ کیفیت تمامی محصولات، تنوع بالا و در عین حال عرضه ی آن ها با قیمت رقابتی بوده است.

با گذشت زمان و رونق خریدهای اینترنتی، گلخانه ملک نیز فوراً خرید آنلاین و غیرحضوری را نیز به دامنه فعالیت های خود اضافه کرد تا علاقه مندان بتوانند از هر کجای کشور گل و گیاه مدنظر خود را از وب سایت گلخانه ملک انتخاب کرده و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرند.

نگهداری برگ انجیری، خرید اینترنتی برگ انجیری

آسایش و راحتی مشتریان همیشه مدنظر گلخانه ملک بوده و هست. فراهم آوردن امکان خرید حضوری و اینترنتی هم در همین راستا صورت گرفته است. دیگر نیازی نیست برای خرید گل و گیاه به خیابان های شلوغ و پرترافیک بیایید و وقت خود را هدر دهید!

ما گل را سالم و شاداب درب خانه به شما تحویل می دهیم! گلخانه ملک خیال مشتریان عزیزی که گل های خاص و کم یاب را در شهرستان خود پیدا نمی کنند را هم راحت کرده است!

فقط کافی است گل مدنظرتان را انتخاب کنید و درب منزل خود حتی در دورافتاده ترین شهرهای ایران تحویل بگیرید!

تنوع، کیفیت، قیمت مناسب و فروش حضوری و اینترنتی، همگی گلخانه ملک را به یار و پشتیبانی قابل اعتماد در راستای ترویج فضای سبز تبدیل کرده است.

پرسش و پاسخ متداول درباره گیاه برگ انجیری

علت تغییر رنگ برگ انجیری چیست؟

آبیاری بیش از حد می تواند منجر به تغییر رنگ برگ های گیاه برگ انجیری شود. اگر برگ های گیاه زرد، قهوه ای یا سیاه شدند، به آبیاری دقت کنید.

علت پژمردگی و ریختن برگ های برگ انجیری چیست؟

پژمرده شدن و ریختن برگ های برگ انجیری به میزان آبیاری برمی گردد. در واقع دو عامل آبیاری بیش از حد یا کمبود آب هر دو منجر به ریختن برگ های برگ انجیری می شوند.

چرا برخی از برگ های برگ انجیری حفره و بریدگی ندارند؟

اگر برگ های برگ انجیری حفره یا بریدگی نداشتند، نگران نباشید! این مسئله دلیلی بر بیماری و آلودگی برگ انجیری نیست. البته بریدگی و حفره های برگ انجیری نقش بسزایی در زیبایی و جلوه برگ ها دارد و از ویژگی های اصلی برگ انجیری است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X
× مشاوره رایگان گل و گیاه