0

گیاه سانسوریا، از جمله گیاهانی است که علاقه مندان بسیاری برای نگهداری آن در منازل و محیط های آپارتمانی دارد. بسیاری علاقه مند هستند که با روش های نگهداری گیاه سانسوریا و انواع آن آشنایی یابند. لذا در ادامه می توانید با انواع گیاه سانسوریا از طریق مطالعه این مطلب آشنا شوید.

برای آشنایی با انواع گیاه سانسوریا، ابتدا لازم است مختصر آشنایی با گیاه سانسوریا داشته باشد و آن را بیشتر بشناسید. بنابراین ابتدا شما را با این گیاه و ویژگی های آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

گیاه سانسوریا و تاریخچه آن

گیاه سانسوریا (Sansevieria)، عضوی از خانواده گونها (Agavaceae) است. این تیره، تقریباً 60 گونه بومی آفریقا، عربستان و هند را در خود جای داده است.

چندین گونه و ارقام آنها به صورت تجاری برای استفاده به عنوان گیاهان شاخ و برگ دار داخلی پرورش داده می شوند.

در داخل خانه ممکن است در گلدان های سطح زمین، نمونه های کوچک، باغ های کوچک و بزرگ و سایر کاشت های ترکیبی و بعضاً در گیاهان معلق استفاده شود. استفاده از سانسوریا به عادت رشد، بافت و رنگ گیاه بستگی دارد.

گیاه سانسوریا و ارقام آن از اواخر دهه 1920، گیاهان مهم شاخ و برگ دار در فلوریدا بوده اند. بیش از نیمی از سانسوریاهای تولید شده در فلوریدا در دهه 1930 به اروپا حمل شد.

امروزه گیاهان بی ریشه از جزایر کارائیب و آمریکای مرکزی به دلیل هزینه های تولید پایین وارد می شوند. در سال 1956 سانسوریا 16 درصد از کل ترکیب گیاهان تولید شده در فلوریدا را تشکیل می داد.

اما در سال 1975،  این عدد تنها به 3 درصد رسیده بود.

سه دسته از سانسوریاها که توسط تولیدکنندگان فلوریدا تولید می شوند، عبارت اند از: تقسیمات ریشه ای برهنه از گیاهان تخت ثابت شده، گیاهچه های ریشه برهنه از قلمه های برگ ریشه برداشته شده و گیاهان رشد کرده در گلدان.

بیشتر انواع سانسوریا بومی آفریقا هستند. اگرچه تعداد کمی از آنها از هند و آسیا نشأت گرفته اند. آنها توسط Linnaeus به تولید انبوه رسیدند.

گیاه سانسوریا در سال 1753 به آلوئه وارد شد. در سال 1763 آدانسون آنها را “کوردیلین” نامید. در سال 1786 این نام به “Acyntha” تغییر یافت و یک سال بعد آنها به نام شاهزاده سانسوویرو “Sanseverinia” نامگذاری شدند.

تونبرگ در سال 1794 هجی کردن این حرف را تصحیح کرد و نام امروزی سانسوریا “Sansevieria” بر روی این گیاه نهاده شد.

Sansevieria یکی از گیاهان آبدار از خانواده لیلی است. اگرچه محل استقرار آن در آن طایفه گسترده و متنوع سانسوریا مورد اختلاف نظرهای بسیاری است.

گذشته از کاشت و پرورش گسترده گیاه سانسوریا در مناطق استوایی که به عنوان منبع فیبرهای گیاهی شناخته می شود، سانسوریا Sansevieria در بسیاری از مناطق مختلف جهان، نادیده گرفته شده است.

سانسوریا یا گیاه مار از گونه های شاخ و برگ گیاهان زینتی است که برای نگهداری و پرورش در داخل و خارج از منزل بسیار مناسب است.

از گیاهان این تیره به طور گسترده ای برای پرورش در شکل ها، رنگ ها و الگوهای زیبا و متنوع در برگ ها و اندازه های آنها استفاده می شود.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری گیاه سانسوریا کراواتی

رنگ برگ های سانسوریا از سبز تیره، سبز کمرنگ تا مایل به خاکستری متفاوت است. رنگ سبز یا ترکیبی از سبز و سفید یا زرد با الگوی پوست مارهای مختلف نیز در برگ های انواع این گیاه مشاهده می شود.

سانسوریا علاوه بر دارا بودن شاخ و برگ های زینتی که از عوامل اصلی پرورش و نگهداری آن می باشد، به عنوان گیاهی شناخته می شود که آلاینده های خطرناک را از جو جذب می کند.

تحقیقات انجام شده توسط ناسا نشان داده است که سانسوریا یا گیاه مار قادر به جذب مونوکسید کربن و سرب از محیط هستند.

در ژاپن گزارش شده است كه سانسوریاها می توانند بسیاری از گازهای خطرناک مانند کلروفرم، فرمالدئید، تری کلرواتیلن، بنزن و زایلن را به میزان قابل توجهی از محیط اطراف خود جذب کنند.

مردم در تایلند اعتقاد دارند که از گیاه سانسوریا می توان به عنوان گیاهان دارویی سنتی برای درمان چندین بیماری مانند دیابت و سرطان استفاده کرد.

مردم کره نیز بر این باور هستند که می توان از این گیاه برای غلبه بر اثر تابش های مختلف و اشعه های متفاوت استفاده کرد. برخی از مردم در کشور چین نیز تصور می کنند که کاشت گیاه سانسوریا می تواند خوش شانسی و موفقیت به ارمغان آورد.

از سال 2000 ، تقاضای سانسوریا در کشور اندونزی به طور چشمگیری افزایش یافته و در سال 2004 به بالاترین سطح خود رسیده است و همچنان تا زمان حاضر نیز تقاضای سانسوریا در این کشور در بالاترین سطح باقی مانده است.

انواعی از گیاه سانسوریا که بیشترین میزان تقاضا را دارند، سانسوریای شمشیری و سانسوریای پاکوتاه هستند.

افزایش تقاضا برای گیاه سانسوریا منجر به افزایش آن در بازارهای محلی و صادرات آن می شود. این مسأله نیز به نوبه خود باعث می شود کشاورزان علاقه بیشتری پیدا کنند که انواع مختلف گیاه سانسوریا را پرورش دهند.

با این حال ، سانسوریا به دلیل کند بود رشد آن و روش تکثیر نسبتاً دشوار برخی گونه های آن، نمی تواند پاسخگوی تمامی این میزان از افزایش تقاضای خود باشد.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد گیاه سانسوریا

انواع و گونه های گیاه سانسوریا

بیشتر انواع مهم تجاری از سانسوریای تریفاسکیاتا  (Sansevieria trifasciata) انتخاب شده اند. تعداد کمی از متخصصان خارج از کشور 20 گونه و برخی نیز ارقام بیشتر سانسوریا را در فهرست خود قرار داده اند.

سانسوریای سیلندریکا (sansevieria cylindrical)

دارای یک ریزوم ضخیم از گلهای رز است که دارای 3 تا 4 برگ می باشد. طول هر یک از برگ ها 2.5 یا 4.5 فوت و عرض آن 1.75 تا 3 سانتیمتر است.

برگهای سبز متوسط با نوار ضربدری سبز تیره تقریباً استوانه ای و از جلو به عقب کمی ضخیم تر از یک طرف به طرف دیگر است.

گیاهان کوچک تکثیر شده از قلمه برگ دارای برگهای بازتابنده در نور روز هستند. گلهای رز از توده های ایجاد شده عمدتاً برگ های راست و مستقیم تولید می کنند.

انواع سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا سبز

سانسوریای پاروا (Sansevieria parva)

که گاهی اوقات سنبل کنیا نیز نامیده می شود، گونه ای نسبتاً ریز بافت است که دارای برگ های باریک و بازتابنده است. طول برگ های این گونه از گیاه سانسوریا، حدود 8 تا 16 سانتیمتر و عرض آن تقریباً 1.25  تا 2.5 سانتیمتر است. سانسوریای پاروا، از 6 تا 12 برگ سبز متوسط با نوارهای عرضی سبز تیره تشکیل شده است.

انواع سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا سبز

سانسوریای تریفاسکیاتا (sansevieria trifasciata)

که به آن گیاه مار ، زبان مادر شوهر یا سانسوریای رایج نیز گفته می شود. در هر دسته، تا 6 برگ دارد. برگ های آن بالغ و به رنگ سبز تیره با باند متقاطع خاکستری سبز روشن هستند. طول این برگ ها بین 76 تا 92 سانتیمتر و عرض آن ها بین 5 تا 7 سانتیمتر است.

برگ هایی که در زیر نور شدید بیرون از دربها یا گلخانه های روشن ایجاد می شوند، دارای نوارهای ضربدری روشن هستند.

در حالی که برگ هایی که در محیط منزل و آپارتمان یا تحت شدت نور کم نگه داشته می شوند، دارای برگهای سبز تقریباً تیره می باشند.

بیشتر گیاهانی که به عنوان Sansevieria zeylanica فروخته می شوند، از دسته سانسوریاهای تریفاسکیاتا هستند. Sansevieria zeylanica واقعی به عنوان یک ماده زینتی جذابیت چندانی ندارد.

انواع سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا سبز

سانسوریای سفید

با یک الگوی متناوب و متغیر از نوارهای طولی سفید و سبز تیره مشخص شده است. برگها به سختی، نازک و باریک و کمی کوتاهتر از برگ های سایر گونه های رایج سانسوریا هستند.

بعضی از برگها با بخشهای سبز وسیع ممکن است دارای باند عرضی از سبز روشن تر مانند نوع آن باشند.

انواع سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا سبز
سانسوریا سفید

bantel’s Sensation

گونه ای از S. trifasciata Laurentii است که توسط گوستاو بانتل از سنت لوئیس، میسوری در سال 1984 کشف و ثبت شد. سرعت رشد آهسته این گونه از سانسوریای تریفاسکیاتا، تولید آن را به چند تولید کننده متخصص در گیاهان غیر معمول محدود کرده است. لذا این گیاه در میان سانسوریاها کمتر شناخته شده است.

انواع سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا سبز
سانسوریا Bantel

سانسوریای Moonshine

گونه نسبتاً جدیدی از سانسوریا است که دارای شاخ و برگ های سبز با نوارهای خاکستری و نقره ای روشن و دارای رگه هایی از سبز تیره در اطراف . حاشیه است. سانسوریای Moonshine دارای برگ های سختی است و در سایه عمیق رشد کمی کند. یکی از دلایل تیره تر بودن برگ های آن نیز همین مسأله است.

این گونه از سانسوریا معمولاً دارای 3 برگ ایستاده و گاهی تعدادی بیشتر است که به تقسیمات جداگانه، شکل و ظاهری شبیه به گلدان می دهند. زیرا برگ های آن کمی از مرکز گل رز جدا می شوند. این نوع از گیاه سانسوریا، از نظر عادت رشد و نشاط با انواع Futura و Robousta تقریباً یکسان است.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری گیاه سانسوریا سبز

انواع سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا سبز

سانسوریای پا کوتاه یا sansevieria trifasciata Hahnii

دارای برگ های بسیار کوتاه، سبز تیره و بازتابی است که در کنار هم ظاهری شبیه به یک گلدان را ایجاد می کنند. این گونه از سانسو.ریا توسط ویلیام کشف و ثبت شده است.

سانسوریای پاکوتاه، یکی از انواع پرطرفدار سانسوریاست. مبدأ و محل تولد این گیاه را مناطق گرمسیر آفریقای غربیب می دانند. این گیاه به طور گسترده ای توسط افراد مختلف در منازل و آپارتمان ها و محیط های اداری جهت نگهداری و پرورش و تکثیر مورد استفاده قرار می گیرد.

سانسوریای پاکوتاه (sansevieria Hahnii) یک گیاه محبوب و جمع و جور است. برگ های آن تیره و براق و به شکل قیف هستند.

شاخ و برگ شاداب و رنگارنگ سبز و خاکستری این گیاه، در کنار یکدیگر یک بوته زیبا شبیه به یک گل رز را تشکیل می دهند.

سانسوریای پاکوتاه با سطوح مختلف نور سازگار خواهد شد. با این وجود رنگ های برگ های سانسوریای پاکوتاه در شرایط محیطی روشن و فیلتر شده با نور مناسب افزایش می یابند و زیباتر می شوند.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد سانسوریا پاکوتاه

انواع سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا سبز

یکی از انواع سانسوریای پاکوتاه، سانسوریای پاکوتاه ابلق یا سانسوریای پاکوتاه طلایی است. این گونه در ظاهر برگ های آن تفاوت های اندکی با سانسوریای پاکوتاه دارد.

sansevieria trifasciata Golden Hahnii، یا سانوریای پاکوتاه طلایی یا ابلق، دارای برگ های سبز جذاب با ترکیبی از نوارهای حاشیه ای و زرد داخلی با عرض متغیر است که موازی با رگه ها هستند. این گونه از سانسوریا در سال 1953 توسط سیلوان هان کشف شد برای سانسوریای “Golden Hahnii” یک حق ثبت اختراع گیاهی (گیاه ثبت اختراع شماره 1224) صادر شده است.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد سانسوریا ابلق

سانسوریای پاکوتاه گیاه بسیار مقاوم و تنومندی است. اگر به دنبال یک گونه از سانسوریا هستید که تمام ویژگی های سانوریا را داشته باشد و مراقبت از آن نیز آسان باشد، اما فضای لازم برای یکی از انواع بلندتر سانسوریا را ندارید، سانسوریای پاکوتاه گونه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

سانسوریای پاکوتاه یکی از 70 گونه مختلف است که در زیر عنوان گیاه مار قرار دارد. این گیاه، یک گونه یا نوع از گیاه Sansevieria trifasciata Laurentii و عضوی از خانواده Asparagaceae است. این گیاه چندین نام دیگر نیز دارد که از جمله آن ها می توان به نام های زیر اشاره کرد:

Bird’s Nest Sansevieria

سانسوریای پاکوتاه طلایی

گیاه خوش شانس

مادر کوتوله به زبان قانون

گیاه مار کوتوله

گیاه سانسوریای پاکوتاه، بومی مناطق نیمه گرمسیری در اروپا ، هند و آفریقا هستند و در آب و هوای گرم ، خشک و چالش برانگیز و با خاک ضعیف عملکرد خوبی دارند. این گیاه در سرزمین های بومی آن به همراه برخی از اعضای خانواده بزرگتر آن به عنوان منبع الیاف نساجی استفاده می شوند.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری سانسوریا پاکوتاه

در مکان های گرم (به عنوان مثال، بعضی از مناطق فلوریدا، آرکانزاس و آریزونا) سانسوریای پاکوتاه و برخی دیگر از انوع گیاه سانسوریا به عنوان گیاهان چند ساله رشد می کنند و مانند چمن های زینتی به عنوان پوشش زمینی استفاده می شوند.

در تمام مناطق دیگر، سانسوریای پاکوتاه را می توانید به عنوان گیاه خانگی در تمام طول سال پرورش دهید.

این گیاه یک انتخاب عالی به عنوان گیاه خانگی یا گیاه اداری در محیط هایی است که دارای نور کم هستند. این گیاه ظاهری سفت و محکم و تا اندازه ای خشن دارد. برگ های آن بسیار سفت و محکم هستند.

یکی از دلایل مقاومت بالای آن در مقابل آب و هواهای نامساعد یا شرایط نوری مختلف است. اما برخی به علت این ظاهر سفت و محکم و تا اندازه ای خشن به گیاه سانسوریای پاکوتاه علاقه چندانی ندارند.

سانسوریای پاکوتاه مانند یک گل رز رشد می کند. برگ های آن از نوک ساقه رشد می کنند. ساقه زیرزمینی یا ریزوم گسترش می یابد و برگ ها به صورت مارپیچ در اطراف آن قرار می گیرند و اضلاع آنها به سمت بالا خم می شود.

وقتی برگ های سانسوریای پاکوتاه جوان هستند قائم می شوند. به تدریج و با گذشت زمان و بیشتر شدن سن سانسوریای پاکوتاه ، برگ های آن اندکی مایل تر می شوند و وضعیت بدن و صافی آن ها تغییر می کند و به تدریج کمی به عقب بازمی گردند.

سانسوریا پا کوتاهگیاه بونسای میخک هندی، خرید اینترنتی گیاه بونسای میخک هندی، خرید آنلاین گیاه بونسای میخک هندی، فروشگاه آنلاین گل و گیاه
سانسوریا پاکوتاه

برگ های سانسوریای پاکوتاه به سمت پایین آن ها مخروطی می شوند و یک دمبرگ ایجاد می کنند که در محل اتصال به ساقه پهن می شود.

برگ های آن به طور متوسط هشت تا ده سانتیمتر، پهن و بیضوی هستند و به نوک طول متغیر ختم می شوند، اما همیشه کوتاه و نرم هستند.

عرض برگ ممکن است تا 7.5 سانتی متر (3 اینچ) و طول آن تا 15 سانتی متر (6 اینچ) باشد، اگرچه ممکن است در محیط های مختلف و با مراقبت های متفاوت از این ابعاد فراتر رود. این گیاه در محیط های آزاد رهاتر می شود و در بعضی مواقع رشد جدیدی از ظاهر قائم ایجاد می کند.

گیاه سانسوریای پاکوتاه مانند گل رز، سنگی و سنگین به نظر می رسد. این گیاه به آرامی رشد می کند. ظاهر این گیاه با کنار هم قرار گرفتن برگ های آن شبیه به یک گل رز متراکم از برگهای سبز تیره با باند عرضی سبز خاکستری است.

سانسوریای پاکوتاه، عضوی کوتاه قد و لجباز از خانواده سانسوریا شناخته می شود. طول گیاه سانسوریای پاکوتاه بیش از 28 سانتیمتر (12 اینچ) نیست و بین 15 تا 20 سانتیمتر (بین 6 تا 8 اینچ) اندازه طبیعی این گیاه است.

گلدان مناسب برای گیاه سانسوریای پاکوتاه باید فضایی بین 8 تا 15 سانتیمتر داشته باشد. در صورتی که رشد کامل گیاه سانسوریای پا کوتاه اتفاق افتد، می تواند تعدادی از برگ های آن جدا شده و در گلدانی جدید با فضایی مناسب کاشه شود و مجددا رشد یابد.

Sansevieria trifasciata Futura

شبیه S. trifasciata Laurentii است. تفاوت این دو در این است که سانسوریای Futura دارای برگ های کوتاه تر، پهن تر، تعداد برگ های بیشتر در هر دسته و به طور معمول حاشیه زرد باریک تر با عرض تقریبی 0.25  تا 0.5 سانتیمتر است.

عادت رشد “Futura” بسیار شبیه “Moonshine” است. “Futura” رقم نسبتاً جدیدی است که به خوبی مورد استقبال مصرف کنندگان قرار می گیرد.

هنگامی که “Futura” از قلمه های برگ تکثیر می شود، تقریباً تمام گیاهچه های تشکیل شده با نوارهای عرضی سبز و نقره ای، اما فاقد نوار حاشیه ای زرد هستند.

با این حال ، آنها عادت رشد برگ های پهن و قوی را که در گونه سانسوریای “Futura” معمول است، حفظ می کنند و “Robusta” نامیده می شوند.

سانسوریای ابلق

سانسوریای ابلق، به شکل خاصی از انواع گیاه سانسوریا گفته می شود.

در واقع سانسوریای ابلق یک گونه خاص از سانسوریا نیست، بلکه در انواع سانسوریا، سانسوریای ابلق نیز قابل مشاهده است. به عنوان مثال سانسوریای ابلق می تواند پاکوتاه و یا سانسوریای ابلق بلند باشد.

سانسوریای ابلق در ظاهر با سایر انواع گیاه سانسوریا کمی تفاوت دارد. تفاوت سانسوریای ابلق با سایر انوالع سانسوریا همان طور که از نام آن روشن است، در رنگ این نوع از سانسوریا است.

سانسوریای ابلق دارای برگ های دو رنگ است. بدین معنی که برگ های سبز سانسوریا در نوع سانسوریای ابلق، دارای نوارهای زردرنگی هستند. که زیبایی بسیار زیادی به آن بخشیده اند.

گیاه سانسوریا، خرید اینترنتی گیاه سانسوریا، خرید آنلاین گیاه سانسوریا، فروشگاه آنلاین گل و گیاه
سانسوریا ابلق

سانسوریای ابلق که گاهی سانسوریای طلایی نیز نامیده می شود، علاوه بر دارا بودن تمامی ویژگی های گیاه سانسوریا که آن را مناسب نگهداری در منازل، آپارتمان ها و محیط های کار می کند، زیبایی بیشتری نیز دارد.

رنگ زرد حاشیه برگ های سانسوریای ابلق باعث شده است، به میزان زیادی از ظاهر خشن برگ های سانسوریا کاسته شود و همین موضوع موجب اقبال گسترده مردم در نقاط مختلف دنیا، برای نگهداری این گیاه زیبا در آپارتمان ها و محیط های کار شده است.

سانسوریای ابلق می تواند کوچک یا به عبارت دیگر پاکوتاه باشد یا از نوع سانسوریای ابلق بلند باشد. این گیاه بومی غرب آفریقا است.

سانسوریای ابلق در گونه های بلند آن غالباً دارای ارتفاعی حدود 45 سانتی متر است. در صورتی که رشد این گیاه در شرایط مناسب باشد، گاهی می تواند تا نزدیک به یک متر نیز رشد کند.

یکی از انواع سانسوریای ابلق، سانسوریای پاکوتاه ابلق یا سانسوریای پاکوتاه طلایی است. این گونه در ظاهر برگ های آن تفاوت های اندکی با سانسوریای پاکوتاه دارد.

sansevieria trifasciata Golden Hahnii

یا سانسوریای پاکوتاه طلایی یا ابلق، دارای برگ های سبز جذاب با ترکیبی از نوارهای حاشیه ای و زرد داخلی با عرض متغیر است که موازی با رگه ها هستند.

این گونه از سانسوریا در سال 1953 توسط سیلوان هان کشف شد برای سانسوریای “Golden Hahnii” یک حق ثبت اختراع گیاهی (گیاه ثبت اختراع شماره 1224) صادر شده است.

برگ های سانسوریای ابلق پاکوتاه به سمت پایین آن ها مخروطی می شوند و یک دمبرگ ایجاد می کنند که در محل اتصال به ساقه پهن می شود.

انواع سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا سبز
سانسوریا trifasciata Golden Hahnii

برگ های آن به طور متوسط هشت تا ده سانتیمتر، پهن و بیضوی هستند و به نوک طول متغیر ختم می شوند، اما همیشه کوتاه و نرم هستند.

عرض برگ ممکن است تا 7.5 سانتی متر (3 اینچ) و طول آن تا 15 سانتی متر (6 اینچ) باشد، اگرچه ممکن است در محیط های مختلف و با مراقبت های متفاوت از این ابعاد فراتر رود. این گیاه در محیط های آزاد رهاتر می شود و در بعضی مواقع رشد جدیدی از ظاهر قائم ایجاد می کند.

sansevieria trifasciata Golden Hahnii

یا سانسوریای پاکوتاه طلایی یا ابلق، دارای برگ های سبز جذاب با ترکیبی از نوارهای حاشیه ای و زرد داخلی با عرض متغیر است که موازی با رگه ها هستند.

این گونه از سانسوریا در سال 1953 توسط سیلوان هان کشف شد برای سانسوریای “Golden Hahnii” یک حق ثبت اختراع گیاهی (گیاه ثبت اختراع شماره 1224) صادر شده است.

Sansevieria Nelson

نوعی از S. trifasciata` Laurentii است که در سال 1944 توسط Oscar Nelson از میامی در ایالت فلوریدا به ثبت رسیده است (ثبت اختراع گیاه شماره 633).

برگ های سبز تیره و جامد آن دارای یک جلد مخمل مانند است و به سختی رشد می کنند. برگ های این گونه از سانسوریا در هر بوته، کوتاهتر، ضخیم تر و پر تعدادتر از سایر گونه ها هستند.

سرعت رشد پایین باعث می شود که در تجارت نسبتاً نادر باشد. در این گونه، دو شکل تقریباً یکسان وجود دارد که یکی از آنها “نلسونی” است.

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد نگهداری گیاه سانسوریا لوله ای

“نلسونی” از قلمه برگ به نوع واقعی انتشار می یابد. در حالی که فرم دیگر آن که به عنوان “نلسونی” نیز فروخته می شود، باید با تقسیم ریزوم تکثیر شود. زیرا قلمه برگ S. trifasciata را تولید می کند. نوع اخیر بیشترین توزیع را در میان این نوع از سانسوریاها دارد.

Sansevieria trifasciata Silver Queen

یا سانسوریای ملکه نقره ای، گونه ای قائم و مشابه گونه تریفاسکیاتا است. برگ های جدید آن تقریباً سبز نقره ای مایل به نقره ای هستند. این برگ ها سخت هستند و حاشیه های سبز تیره و نازک دارند. برگ های پیرتر تیره می شوند. برگ های این گیاهان در نور کم زودتر تیره می شوند.

انواع سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا، انواع گیاه سانسوریا سبز

شناسایی شرایط نگهداری، تکثیر و قلمه زدن انواع گیاه سانسوریا

آب و هوا

با توجه به موطن گیاه سانسوریا که کشورهای آفریقایی است، می توانید آن را در شرایط مختلف نوری، آبی و خاکی نگهداری و تکثیر کنید. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم است و می توانید در نقاط مختلف مزل، آپارتمان یا محیط کار آن را پرورش دهید.

در مناطقی که سرمای زمستانی سخت وجود نداشته باشد، می توانید از گیاه سانسوریا در باغ های صخره ای نیز استفاده کنید.

در زمستان، چنانچه گیاه سانسوریا در محلی خنک نگهداری و تکثیر شود، باید از دادن آب زیاد به این گیاه خودداری کنید. زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.

🌞 دما

گیاه سانسوریا، گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت 18 تا 25 درجه سانتیگراد بهتر رشد می کند. این گیاه به درجه حرارت های زیر صفر حساس است. لذا نگهداری، تکثیر و قلمه زدن گیاه سانسوریا باید در محل های گرم با درمای حدود 20 درجه سانتیگراد انجام شود.

🌝 نور

سانسوریاها، عموماً در محل های روشن، رشد خوبی دارند اما در محل های کم نور منازل، آپارتمان ها و محیط های کار نیز می توان این گیاهان را نگهداری و تکثیر کنید. زیرا این گیاهان مقاومت بالایی دارند.

آبیاری

گیاه سانسوریا تا اندازه زیادی به بیماری های قارچی حساس است. لذا بهتر است در آبیاری آن دقت کنید. نگهداری و تکثیر و قلمه زدن سانسوریا در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت.

🌱 خاک

گیاه سانسوریا را می توانید در انواع خاک ها نگهداری و تکثیر کنید. زیرا سانسوریا گیاه مقاومی است. اما بهترین رشد گیاه سانسوریا را در خاک های شنی لومی می توانید تجربه کنید. سانسوریا گیاهی است که عموماً در اکثر خاک ها رشد خوبی دارد. اما در مخلوط های کاشت بدون خاک رشد خوبی نخواهد داشت.

آموزش قلمه زدن گیاه سانسوریا

فروش اینترنتی گل سانسوریا درگلخانه ملک

گلخانه ملک یکی از فروشندگان حضوری و اینترنتی انواع گل و گیاهان آپارتمانی است. معروف ترین  انواع سانسوریا نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند.

کیفیت بالای تمامی محصولات در کنار قیمت رقابتی، تنوع، پاسخ دهی سریع، ارسال فوری و ضمانت کالا گلخانه ملک را به رتبه یک در صنعت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.

علاوه بر انواع گل و گیاهان زینتی، طیف وسیعی از گلدان ها در جنس و رنگ های گوناگون، بذر گیاهان و انواع خاک ها نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند. تیم تحقیقاتی ما تمام تلاش خود را برای رفع نیازهای گوناگون مشتریان می کند. رضایت مشتری قبل از هر چیز برای ما در الویت است.

علاوه بر این، گلخانه ملک برای راحتی مشتریان امکان خرید اینترنتی را فراهم آورده است. تنها به کمک تلفن همراه هوشمند خود می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گلخانه ملک، اجناس مورد نیاز خود را انتخاب و درب منزل در هر کجای ایران که هستید دریافت کنید.

فروشگاه تخصصی انواع سانسوریا

پرسش و پاسخ متداول درباره انواع سانسوریا

🌿 گیاه سانسوریا چند نوع دارد؟

گیاه سانسوریا دارای انواع زیادی است که تا 10 نوع نیز می رسد.

🌿 محبوب ترین انواع سانسوریا کدام است؟

سانسوریا ابلق و سانسوریا لوله ای از محبوب ترین انواع سانسوریا هستند.

🌿 گونه گیاه سانسوریا چیست؟

گیاه سانسوریا (Sansevieria)، عضوی از خانواده گونها (Agavaceae) است. این تیره، تقریباً 60 گونه بومی آفریقا، عربستان و هند را در خود جای داده است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X