0
انواع کاکتوس، آبیاری کاکتوس، تکثیر کاکتوس، نگهداری کاکتوس

کاکتوس، یکی از پرطرفدارترین گیاهانی است که در منازل و آپارتمان ها نگهداری می شود. تنوع انواع کاکتوس و مقاومت آن از دلایلی است که موجب اقبال گسترده مردم در اقسا نقاط جهان جهت نگهداری و پرورش این گیاه شده است.

در نتیجه شناخت انواع کاکتوس و روش های قلمه زدن آن ها از اهمیت ویژه ای برای علاقه مندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی برخوردار است. در این مطلب قصد داریم شما را با گیاه کاکتوس، انواع کاکتوس و روش های قلمه زدن آن ها آشنا سازیم.

آشنایی با منشأ کاکتوس ها

موطن اصلی گیاه یا گل کاکتوس، آمریکای مرکزی و جنوبی و یک سری از کاکتوس ها نیز در پرو، شیلی و مکزیک است.

کاکتوس ها در اوایل قرن 17 به اروپا منتقل شده اند. سپس به استرالیا و پس از آن نیز در تمام نقاط مختلف دنیا پخش شده اند.

بیش از 2000 گونه کاکتوس است که نیمی از آن ها را می توان در آپارتمان پرورش داد، تا کنون شناسایی شده است.

نحوه شناسایی کاکتوس ها

 • کاکتوس ها دارای خار به صورت ریز یا درشت هستند.
 • کاکتوس ها اغلب بدون برگ و یا دارای برگ های تغییر شکل یافته به صورت خار هستند. به استثنا معدودی از کاکتوس ها مانند  pereskiaکه دارای برگ واقعی و شبیه درختان جنگلی است.
 • کاکتوس ها دارای پوست و ساقه ضخیم، گوشتی، آبدار و دارای سبزینه و منافذ کم هستند.
 • کاکتوس ها بر روی ساقه و یا شاخه های خود دارای نقاطی بنام ( Areol) آرئول هستند که محل تولید خار یا گل می باشند.
 • کاکتوس ها گل های منفرد و تکی دارند و به صورت زیبا و منظم رشد می یابند. گل کاکتوس به صورت کامل است. گل های کاکتوس ها هرمافرودیت و به رنگ های متنوع و زیبایی هستند.
انواع کاکتوس، آبیاری کاکتوس، تکثیر کاکتوس، نگهداری کاکتوس

همچنین مطالعه کنید صفر تا صد کاشت، نگهداری و آبیاری انواع کاکتوس

انواع کاکتوس از منظر جنس

کاکتوس ها گیاهان چند ساله دولپه ای و جدا گلبرگ هستند. خانواده کاکتوس ها cactaceae شامل سه جنس است:

 1. Pereskia که دارای برگ هستند.
 2. Opuntia که ساقه بند بند دارند.
 3. Cereus که به صورت کشیده رشد می کنند.

انواع کاکتوس

Pereskia

از مشخصات این جنس کاکتوس برگ و خار آن می باشد. این نوع از انواع کاکاتوس ها دارای برجستگی Areol بوده و در فصل پاییز گلهای شبیه نسترن وحشی تولید می کند. این جنس شبیه به گل رز یا درختان کوچک مرکبات می باشد. از انواع کاکتوس از جنس Pereskia می توان انواع زیر را نام برد:

 1. Aculeate کاکتوس رز که دارای برگ های ضخیم و ساقه تیغ دار است. تیغ های آن به صورت منظم و در اطراف دمبرگ قرار می گیرند.
 2. Godseffiana  کاکتوس رز طالیی که گونه بسیار کمیاب بوده و دارای برگ های طلایی است. پشت برگ های این نوع از انواع کاکتوس به رنگ قرمز است. یک سری تیغ در اطراف ساقه این نوع کاکتوس به صوت پراکنده قابل مشاهده است.

Opuntia

این نوع از کاکاتوس ها، از کاکتوس های بدون برگ هستند. ساقه های آن به صورت گوشتی و آبدار بوده و به صورت بند بند است.

ساقه ها در محل بند به صورت ترد و شکننده بوده و دارای Areol مشخص هستند. این نوع از انواع کاکتوس دارای تیغ های مجتمع و کوتاه و نرم هستند و به سهولت به دست می چسبند.

در این کاکتوس ها گل ها به صورت زرد، سفید، نارنجی و ارغوانی می باشند. ارتفاع این کاکتوس حدود 60 سانتیمتر تا 5.4 متر می رسد. نگهداری این جنس از کاکتوس ها نیاز به آب فراوان داشته و نسبت به سرمای 6-1 درجه مقاوم هستند. بیشتر گونه های اوپونتیا به سرعت رشد می کنند و به راحتی گل می دهند.

این جنس از کاکتوس ها شامل 20 گونه آپارتمانی هستند. از مهم ترین انواع کاکتوس اوپونتیا که می توان آن ها را در منازل، آپارتمان ها و محیط های کار نگهداری کرد و پرورش داد، می توان به انواع زیر اشاره کرد.

همچنین مطالعه کنید روش نگهداری کاکتوس خورشیدی

Berperiana  کاکتوس تیغ دار زرد

در این نوع از انواع کاکتوس، ساقه ها بند بند و قیفی شکل، گوشتی و همراه تیغ های دراز هستند.

Microdasys  کاکتوس گوش خرگوشی

این نوع کاکتوس، از کاکتوس های مشهور خانگی است و دارای ساقه های گوشتی بوده و یک دسته تارهای کوتاه و ریز طلایی و یا قهوه ای رنگ دارد که در صورت تماس با دست به سختی خارج می شود. کاکتوس گوش خرگوشی، از کوچک ترین انواع کاکتوس اوپونتیا محسوب می شود.

Ficusindica کاکتوس انجیر هندی یا راکتی

این نوع از انواع کاکتوس ها، به صورت درختچه ای رشد می کند. کاکتوس راکتی، دارای ساقه های مسطح و بیضی شکل بوده و اغلب به خاطر میوه های خوراکی آن، آن را پرورش می دهند. این نوع از کاکتوس ها دارای گل های زرد و قرمز می باشد. این گل ها در بهار و یا در اوایل تابستان ظاهر می شود.

Bosilaris  کاکتوس دم سگ آبی

این نوع کاکتوس ها، دارای ساقه های گوشتی و تقریباً بدون خار هستند. ارتفاع شاخه های آن ها تا 120 سانتیمتر می رسد. گل های کاکتوس دم سگ آبی به رنگ های صورتی، ارغوانی و گاهی زرد دیده می شود.

همچنین مطالعه کنید روش نگهداری کاکتوس سم اسبی

انواع کاکتوس، آبیاری کاکتوس، تکثیر کاکتوس، نگهداری کاکتوس

Cereus

این جنس از انواع کاکتوس ها بسیار متعدد است. کاکتوس های Cereus بدون برگ یا دارای برگ های ریز میکروسکوپی هستند.

ساقه های آن ها به صورت کشیده و ستونی می باشد. این نوع کاکتوس بسیاری از گونه های بدون تیغ و خاردار دارد که تیغ ها در گونه های مختلف آن متفاوت است.

ارتفاع این کاکتوس ها از 15 سانتیمتر تا 12 متر است. گل ها بدون دمگل هستنند و مستقیماً روی ساقه قرار می گیرند. این مسأله زیبایی خاصی به این نوع از انواع کاکتوس ها بخشیده است.

این جنس از کاکتوس ها در محیط آفتابی با مختصر سایه پرورش پیدا می کنند. همچنین کاکتوس های Cereus به سرمای 1 تا 4 درجه سانتی گراد مقاومت خوبی نشان می دهند.

از مهم ترین و شناخته شده ترین انوع کاکتوس از جنس Cereus می توان به انواع زیر اشاره کرد:

Aprocactus flo elliformis کاکتوس دم موشی یا دم ماری

کاکتوس دم موشی یا دم ماری، دارای ساقه باریک است و بین 8 تا 12 شیار بر روی ساقه آن وجود دارد.

این نوع از انواع کاکتوس کاملاً پوشیده از خارهای قهوه ای بوده و دارای گل های قرمز متمایل به صورتی است. کاکتوس دم موشی یا دم ماری، به صورت قیفی شکل رشد می کند و معمولاً در اواسط بهار گل های آن ظاهر می شوند.

این گیاه به عنوان کاکتوس آویزی مورد استفاده قرار می گیرد.

Astrophytum کاکتوس کلاه اسقفی یا ستاره ای

کاکتوس کلاه اسقفی یا کاکتوس ستاره ای، از انواع کاکتوس است که کرویو و چند پهلو می باشد.

ارتفاع این نوع از انواع کاکتوس ها، تا حدود 60 سانتیمتر می رسد. بر روی این کاکتوس ها نقاط سفید رنگی به صورت نواری بر روی ستون 8 گانه دیده می شود. برخی از کاکتوس های ستاره ای یا کلاه اسقفی، خاردار و برخی دیگر از آن ها بدون خار هستند.

این نوع کاکتوس دارای پوست سبز مایل به خاکستری بوده و گل های آن به صورت ستاره ای شکل و زرد رشد می کنند.

همچنین مطالعه کنید روش نگهداری کاکتوس آچینو

Espostoa کاکتوس گلوله پنبه ای یا پیرمرد پرویی

این نوع از انواع کاکتوس ها، دارای ساقه استوانه ای و خارهای زرد و زیبا است. یک سری تار سفید رنگ و مارپیچ به دور ساقه آن پیچیده و سطح خارها را پوشانده است. کاکتوس گلوله پنبه ای یا کاکتوس پیرمرد پرویی، به ندرت گل می دهد.

Ferocactus یا کاکتوس قلاب ماهیگیری

این نوع از انواع کاکتوس ها که به کاکتوس قلاب ماهیگیری مشهور است، کروی بوده و طول آن به 3 متر نیز می رسد. وزن این نوع کاکتوس تا 50 kg است.

کاکتوس قلاب ماهیگیری بر روی ساقه های خود دارای خارهای بلند و قالب مانند می باشد. به علت قد و وزن زیاد این نوع از کاکتوس ها، نگهداری آن ها در منازل و آپارتمان ها با دشواری روبه رو می شود.

Mamilaria کاکتوس پف

کاکتوس پف یا مامیلاریا دارای ساقه کروی پوشیده از خارهای سفید و ظریف است. این نوع کاکتوس در فصل های بهار و تابستان گل هایی به رنگ سفید، صورتی و قرمز به شکل دایره ای روی سطح آن ایجاد می شود.

Cereus کاکتوس صخره ای یا ستونی

کاکتوس صخره ای یا ستونی از معروف ترین انواع کاکتوس است. این نوع کاکتوس به صورت درختچه ای رشد می کند.

کاکتوس صخره ای یا ستونی دارای شاخه های سبز متمایل به آبی و دارای خارهای سوزنی شکل قهوه ای تا سیاه رنگ می باشد. این نوع از کاکتوس در بسیاری از منازل و اپارتمان ها توسط عموم مردم نگهداری می شود.

Notocactus کاکتوس گلوله ای

کاکتوس گلوله ای، یکی از انواع کاکتوس است که دارای ساقه کروی و یا استوانه ای می باشد. سیارهای این نوع کاکتوس زیاد و پوشیده از خارهای قهوه ای یا سبز رنگ است. ارتفاع این کاکتوس تا 60 سانتیمتر می رسد.

انواع کاکتوس، آبیاری کاکتوس، تکثیر کاکتوس، نگهداری کاکتوس

همچنین مطالعه گنید بهترین خاک برای کاکتوس

تکثیر و روش های قلمه زدن گیاه کاکتوس

تکثیر کاکتوس به دو صورت جنسی و غیر جنسی انجام می شود. تکثیر جنسی یا زایشی از طریق بذر صورت می گیرد.

برای بذرکاری احتیاج به یک بستر کاشت متناسب داریم. معمولاً بذرکاری کاکتوس احتیاج به دقت و حوصله بسیار زیادی دارد. زیرا به زمان زیادی از کاشت تا رسیدن به حد قابل قبولی برای عرضه به بازار نیازمند است.

خاک مناسب برای بذرکاری، خاک سبک همراه با ماسه زیاد و یا پیت موس است. بذرپاشی باید پس از آبیاری خاک و ضدعفونی کردن بذرها و خاک انجام شود.

برای این کار بهتر است از قارچ کش های مناسبی مانند مانکورب استفاده شود. بذرهای جوانه زده به عوامل مساعدی مانند خشکی، گرما و بیماری ها بسیار حساس خواهند بود.

طول دوره رشد گیاه کاکتوس از مرحله بذر تا رسیدن به یک گیاه کامل، بسیار زیاد است و شاید به چندین سال نیز برسد. طی دوره رشد برای رشد مناسب این  گیاه باید کودپاشی، آبیاری و سم پاشی و تعویض بستر به طور مرتب انجام شود.

بذرها در مراحل اولیه، جای کمتری را اشغال می کنند. اما زمانی که بزرگتر شدند، باید جای بزرگتری برای آن ها در نظر گرفت. نکته قابل توجه این است که گلدان نباید زیاد بزرگ باشد. بهتر است اندازه گلدان به تناسب رشد گیاه در نظر گرفته شود.

تکثیر غیر جنسی دارای روش های مختلفی مانند قلمه زدن، جدا کردن جوانه ها و پیوند کاکتوس است. طول قلمه در کاکتوس ها بسته به نوع گیاه، شکل رویش و ارزش اقتصادی آن تعیین می شود.

معمولاً تمام کاکتوس ها از راه قلمه زدن تکثیر می شوند. قلمه های کاکتوس ها باید دارای آوند سالم و مشخص باشند. بعد از جدا شدن گیاه، باید قلمه ها مدتی در جای خشک و سایه قرار داده شوند تا آوندها ترمیم گردند.

محل قطع قلمه ها را باید به قارچ کش ها آغشته کرد. پس از مسدود شدن آوندها، باید قلمه ها را به صورت ایستاده در بستر و یا گلدان دارای خاک مناسب که مقداری ماسه نیز به آن اضافه شده است، قرار داد.

آبیاری منظم و درجه حرارت مناسب قلمه کاکتوس، در این مرحله بسیار مهم است. اما نور در ریشه دار شدن قلمه کاکتوس تأثیری ندارد. در این مورد از هورمون های ریشه زا نیز می توان استفاده کرد.

اغلب کاکتوس ها جوانه هایی از روی تنه ایجاد می کنند که می توان به راحتی آن ها را جدا کرد و در بستر کاشت قرار داد. نکته مهم این است که در زمان جدا کردن جوانه های کاکتوس نباید آن ها را با چرخش جدا کرد.

می توان با فشار وارد کردن به یک قسمت یا عکس آن به راحتی جوانه ها را جدا نمود. در این صورت آوندها نیز صدمه کمتری می بینند. در نتیجه درصد تلفات کاهش یافته و جوانه های کاکتوس ها نیز سریع تر ریشه دار می شوند.

یک راه دیگر برای تکثیر انواع کاکتوس، پیوند است. از روش پیوند، معمولاً برای تکثیر کاکتوس های کمیاب و انواعی که ریشه ضعیف و کم دارند، استفاده می شود.

برای تکثیر برخی از انواع کاکتوس ها که به دلایلی مانند جهش (موتاسیون) فاقد انگیزه هستند و نمی توانند به خودی خود به زندگی ادامه دهند، مانند کاکتوس ژمینوی قرمز از این روش استفاده می شود. معمولاً پایه های مورد استفاده، از جنس cereas هستند که تنه استوانه ای با آوندهای مناسب برای پیوند دارند.

پیوندها، شکل های مختلفی دارند و با ابتکار شخصی نیز می توان انواع مختلفی از پیوند را ارائه داد. نکته مهم در پیوند زدن، دقت در نظر گرفتن آوندها روی یکدیگر و ثابت شدن پایه و پیوند روی هم است که برای برقراری ارتباط بین آوندهای پایه و پیوند باید مدتی با فشار انجام گیرد.

ساده ترین پیوند به این شکل است که قسمتی از پایه را برش عرضی داده و برش دیگری نیز به گیاه مورد نظر به عنوان پیوندک زده و آن را روی پایه قرار می دهند. به شکلی که آوندها روی هم قرار گیرند.

برای اتصال این پیوندها به وسیله وزنه ها یا هر وسیله دیگر که بتواند فشار ثابتی ایجاد کند، فشار ایجاد می کنند. بعد از یک هفته می توان وزنه را برداشت.

در زمان پیوند زدن کاکتوس، آبیاری باید مرتب انجام شود. اما آب نباید روی محل پیوند ریخته شود. همچنین باید از قرار دادن بوته پیوند در معرض آفتاب مستقیم و شدید خودداری کرد.

انواع کاکتوس، آبیاری کاکتوس، تکثیر کاکتوس، نگهداری کاکتوس

دلایل استفاده از روش غیرجنسی یا قلمه زدن کاکتوس ها

تعداد زیادی از کاکتوس ها و گیاهان گوشتی در حالت کاشته شده، بذر تولید نمی کنند و یا خیلی کم بذر تولید می کنند.

مانند «آگاوها». بدین مناسبت لازم است آن ها را به وسیله قلمه برگ یا ساقه و یا جدا کردن و کاشت مستقل پاجوش هایی که در بن بوته مادر به فراوانی می رویند و یا به وسیله کاشت گیاهک های کوچک ریشه دار هوایی که در برخی از این گیاهان مانند کالانکوه ها در روی کنگره های حاشیه برگ ها و یا روی ساقه گل دهنده می رویند، ازدیاد کرد.

سؤال مهم این است که چرا باید این گیاهان زیبا را به وسیله غیرجنسی (قلمه زدذن، پاجوش و گیاهک هوائی یا پیوند) تکثیر کنیم؟

این پرسش چند دلیل و پاسخ محکم به شرح زیر دارد:

 1. در مورد کاکتوس ها و گیاهانی که خیلی دیر گل و بذر تولید می کنند، مانند آگاوها و یا اصولاً در حالت کاشته شده گل و بذر تولید نمی کنند، اما ازدیاد آن ها از راه های غیرجنسی میسر است، چاره ای جز تکثیر به روش قلمه زدن، پاجوش و یا پیوند نداریم.
 2. تعدادی از انواع کاکتوس ها و گیاهان گوشتی وجود دارند که تمایل خیلی زیاد به تلقیح بین هم با گونه های مشابه دارند. مانند گل شکمی ها چون هنگام کاشت بذر آن ها دورگ های ناشناخته زیادی باویژگی های متفاوت و بی شمار به وجود می آید که همه آن ها دارای مشخصات دلخواه نیستند و بعداً برای جدا کردن آن ها اصلاحات مفصلی لازم می شود. لذا ترجیح می دهند که این گیاهان را به روش غیر جنسی یعنی قلمه زدن یا پاجوش تکثیر کنند.
 3. گاهی در بین دورگ های انواع کاکتوس، چه طبیعی و چه مصنوعی، انواع بسیار جالب و چشمگیر و ارزنده پیدا می شود که اگر بخواهند مجدداً آن ها را بذرگیری کرده و به وسیله بذر تکثیر کنند، بوته به دست آمده، حالت ویژه خود را حفظ نمی کند و دیگر نمی توان نظیر آن را به دست آورد و بذر آن آمیخته شده و عملاً از دست می رود.

در این مورد نیز جهت خالص و ثابت نگاه داشتن یک گونه یا یک واریته جالب و ارزنده ناگزیر هستیم از راه تکثیر غیر جنسی یعنی قلمه زدن یا پاجوش یا پیوند، کاکتوس را تکثیر کنیم.

 • در تولید مثل های طبیعی گیاهان، چنانچه بسیار دیده شده است، بر حسب تصادف انواعی پیدا می شوند که نه شبیه مادر و نه شبیه پدر خود هستند و برخی ویژگی های خاص را نمایان می سازند که گاهی بسیار جالب و ارزنده است و گاهی نیز نامطلوب و مبتذل.

این پدیده را در اصطلاح علمی «جهش» و انواع مبتلا به آن را «جهش یافته» می نامند. حال برای این که ویژگی های جهش یافته های زیبا و دلخواه ثابت بماند، آن ها را با روش غیر جنسی باید تکثیر کنیم.

 • در کشورهای مترقی، سالیان دراز زحمت زیادی کشیده شده است تا توانسته اند اکثر گیاهان زینتی از جمله انواع کاکتوس را دورگ گیری کنند و اصلاح نمایند. در نتیجه این تلاش ها به گونه های بسیار زیبا و جالب دست یافته اند که نمی توان به آسانی آن ها را از دست داد. برای حفظ این گیاهان اصلاح شده، به صورت خالص هم باید از روش تکثیر غیر جنسی یعنی قلمه زدن یا پاجوش استفاده کنیم.
 • گاهی اوقات در بین گیاهان دورگ و به ویژه گیاهان اصلاح شده، انواعی پیدا می شوند که از نظر ویژگی های ظاهری و قابل مشاهده، مانند شکل بوته، شکل برگ، شکل ساقه، شکل گل و … بسیار شبیه هم هستند. اما از نظر ویژگی های درونی مانند زود رشد بودن، مقاومت به آفات و بیماری ها و … به هیچ وجه به هم شبیه نیستند. این انواع کاکتوس را که در باطن ناخالص بوده و در ظاهر خالص به نظر می رسند، به اصطلاح علمی «جورداندن» های یک گونه یا واریته می نامند.

حال در بین آن ها البته باز هم انواعی را که از نظر ما دارای امتیازات خوبی هستند، به عنوان گیاه مرغوب به شمار آورده و با روش غیر جنسی تکثیر می کنیم.

 • گاهی نیز برخی از انواع کاکتوس ها و گیاهان گوشتی، شکننده و ترد هستند و بر حسب شکل های رویش طبیعی تعادل کافی ندارند. مانند کاکتوس های ماری و ستونی cereus یا کاکتوس های راکتی شکل به نام opuntia که ساقه آن ها بسیار بلند و قطور و سنگین و نامتعادل اما غیر چوبی است. این گونه ها بسیار کم دوام بوده و در اثر وزش باد یا جابجایی بی ملاحظه گلدان و … می شکنند. در این صورت ناگزیر هستیم قسمت های شکسته آن ها را به قطعات کوچکتر تقسیم نموده و به صورت قلمه بکاریم. همچنین است وقتی هنگام پیوند زدن کاکتوس ها مجبور هستیم قسمتی از سر گیاه پایه را ببریم. در این صورت قسمت بریده شده را دور نمی ریزیم و جهت ازدیاد گیاه، قلمه می زنیم.
انواع کاکتوس، آبیاری کاکتوس، تکثیر کاکتوس، نگهداری کاکتوس

قلمه زدن انواع کاکتوس

برخی از کاکتوس ها و گیاهان گوشتی را به وسیله قلمه برگ تکثیر می کنند. مانند سانسوریاها، کاکتوس های برگ نما، گل شکمی ها، کالانکوئه ها، لپه ای ها و … . برخی دیگر از انواع کاکتوس ها و گیاهان گوشتی، به وسیله قلمه ساقه تکثیر می شوند.

ساقه این گیاهان گاهی علفی، گاهی نیمه چوبی و گاهی چوبی هستند و به سرعت ریشه می کنند. مانند ساق عروس ها، فرشته ها، کاکتوس های ماری و ستونی و ….

گاهی برخی از کاکتوس ها و گیاهان گوشتی در حاشیه برگ های خود، کنگره هایی دارند که پس از رشد کامل برگ در روی آن ها گیاهک های کوچکی با ریشه های هوایی به وجود می آید.

هر یک از این گیاهک ها به منزله یک گیاه کامل مستقل و ریشه دار اما کوچک است. مانند گونه های مختلف کالانکوئه ها که این گیاهک ها را از بوته مادری جدا کرده و در بستر کاشت مناسبی می کاریم تا بزرگ شده و گیاه مستقلی به وجود آورد.

گاهی ممکن است این گیاهک ها پس از زمان معینی خود به خود از بوته مادری جدا شده و روی خاک مرطوب افتاده و ریشه خود را تثبیت کنند و تبدیل به گیاهی مستقل شوند.

هنگام قلمه زدن انواع کاکتوس ها، باید از یک چاقوی تیز استفاده کنیم و سطح برش باید کاملاً صاف بریده شده باشد تا احتمالاً به علت له شدن و خرد شدن محل برش، آفات و بیماری ها به آن حمله نکنند.

آن ها قلمه را حتی الامکان از بن برگ ها و یا ساقه می گیرند. زیرا به تجربه ثابت شده است که قسمت باریک ساقه که نزدیک به سطح خاک است، بهتر و بیشتر و سریع تر از سایر قسمت های کاکتوس ریشه دار می شوند. اما اگر قسمت باریک ساقه، کاملاً چوبی شده باشد، دیگر نمی توانیم آن را برای قلمه گرفتن استفاده کنیم.

برخی معتقد هستند که در مورد کاکتوس های cereus بهتر است ساقه ها را به طور افقی ببرند. در این صورت ریشه های جدید در کنار پوست آن ها ظاهر می شود.

اما برخی دیگر معتقد هستند که پس از بریدن قلمه در بن آن ها باید پوست را به صورت مخروطی برداشت و ریشه ها از محل استوانه مرکزی ظاهر می شوند.

درباره بسیاری از گیاهان زودریشه زا، باید برگ به وسیله چاقویی تیز طوری صاف بریده شود که مجالی برای آلوده شدن و پیدا شدن عفونت در روی آن باقی نمایند. اما این دقت درباره گیاهان دیرریشه زا چندان لازم نیست.

وقتی قلمه های کاکتوس ها آماده شد، آن ها را نباید مانند گیاهان دیگر بلافاصله در خاک کاشت. بلکه بسته به این که قلمه گیاه در بافت های خود چه مقدر رطوبت و آب دارد، باید آن را چند ساعت یا حتی چند روز در فضای آزاد به حال خود باقی گذاشت تا رطوبت اضافی آن تبخیر شود و محل زخم آن دلمه ببندد و آماده ریشه زایی شود. در این صورت پس از قلمه زدن، ریشه آن سیاه نشده و نمی پوسد.

تبخیر آب اضافی قلمه ها و آماده شدن آن ها برای کاشت، در کاکتوس های معمولی دو یا سه روز طول می کشد. اما گاهی اتفاق می افتد که برای برخی از گیاهان که آبدارتر و گوشتی تر هستند، یک هفته یا حتی سه تا چهار هفته نیز باید قلمه ها در برابر هوای گرم و خشک قرار گیرند و سپس آن ها را بکاریم.

وقتی رطوبت قلمه های کاکتوس ها تبخیر شد، رنگ آن ها روشن تر می شود و رویه بافت های بالا به حالت آردآلود جلوه می کند. اما دیگر باید توجه داشت که این برش های برگ یا ساقه خیلی بیش از حد لزوم خشک نشوند. زیرا در این صورت ضعیف شده و قدرت ریشه زایی خود را از دست خواهند داد.

انواع کاکتوس، آبیاری کاکتوس، تکثیر کاکتوس، نگهداری کاکتوس

فروش اینترنتی گل کاکتوس درگلخانه ملک

گلخانه ملک یکی از فروشندگان حضوری و اینترنتی انواع گل و گیاهان آپارتمانی است. معروف ترین گونه های گل کاکتوس نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند.

کیفیت بالای تمامی محصولات در کنار قیمت رقابتی، تنوع، پاسخ دهی سریع، ارسال فوری و ضمانت کالا گلخانه ملک را به رتبه یک در صنعت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.

علاوه بر انواع گل و گیاهان زینتی، طیف وسیعی از گلدان ها در جنس و رنگ های گوناگون، بذر گیاهان و انواع خاک ها نیز در گلخانه ملک به فروش می رسند.

تیم تحقیقاتی ما تمام تلاش خود را برای رفع نیازهای گوناگون مشتریان می کند. رضایت مشتری قبل از هر چیز برای ما در الویت است.  علاوه بر این گلخانه ملک برای راحتی مشتریان امکان خرید اینترنتی را فراهم آورده است.

تنها به کمک تلفن همراه هوشمند خود می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن گلخانه ملک، اجناس مورد نیاز خود را انتخاب و درب منزل در هر کجای ایران که هستید دریافت کنید.

پرسش و پاسخ متداول درباره انواع کاکتوس ها

زادگاه اصلی کاکتوس ها کجاست؟

موطن اصلی گیاه یا گل کاکتوس، آمریکای مرکزی و جنوبی و یک سری از کاکتوس ها نیز در پرو، شیلی و مکزیک است. کاکتوس ها در اوایل قرن 17 به اروپا منتقل شده اند. سپس به استرالیا و پس از آن نیز در تمام نقاط مختلف دنیا پخش شده اند.

چند نوع کاکتوس وجود دارد؟

بیش از 2000 گونه کاکتوس است که نیمی از آن ها را می توان در آپارتمان پرورش داد، تا کنون شناسایی شده است.

روش های تکثیر کاکتوس ها کدام است؟

برخی از کاکتوس ها و گیاهان گوشتی را به وسیله قلمه برگ تکثیر می کنند. مانند سانسوریاها، کاکتوس های برگ نما، گل شکمی ها، کالانکوئه ها، لپه ای ها و … . برخی دیگر از انواع کاکتوس ها و گیاهان گوشتی، به وسیله قلمه ساقه تکثیر می شوند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X